Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.09.2012, 01:08:13
andravenache andravenache is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.03.2011
Locație: Timisoara
Mesaje: 98
Implicit Crestinismul practic

Azi am intalnit un barbat de 55 de ani. Bause si zacea pe jos in statie. Mai erau cca. 20 de oameni in apropiere, asteptand autobuzul, insa se departasera de el si se purtau ca si cum el nu era acolo. Nu vroiau sa il vada, ii deranja, ii incomoda. Doi adolescenti au inceput sa faca baza de el. M-am apropiat si l-am intrebat daca ii e rau. Mi-a spus ca da si a recunoscut ca a baut. Am sunat la 112 (desi, el mi-a spus sa nu sun). Asteptand ambulanta nu am aflat foarte multe dar am aflat totusi ca el, Gheorghe (asa il cheama), crede in Dumnezeu dar e convins ca si Satana are putere si e mai puternic decat Dumnezeu. Ii e frica de el, dar, pe de-alta parte, crede ca isi merita soarta (ca e blestemat pentru ce a facut si nici Dumnezeu nu mai vrea sa il salveze). Dadea cu pumnul in pamant si repeta “tu nu stii … nu stii ce am facut”. L-am intrebat daca ar fi dispus sa renunte la bautura si a spus ca trebuie sa bea ca sa uite… altfel nu ar putea suporta. Traieste sub cerul liber si se bate cu altii pe zona. “Uneori mai si incasez” imi spune. “Pentru ce?” intreb. “Pentru haine”.
E doar un scurt rezumat… a unei discutii de cca. 30 de minute. Ambulanta a venit, l-au recunoscut si l-au luat la socoteala “Daca te imbeti de ce te intinzi pe jos? Stai si tu pe banca.” M-am uitat la el si am vazut ca s-a schimbat brusc. Fata de mine se deschisese, fata de ei… a luat dintr-o data o alta fata, de om tare. A incercat sa se ridice singur (nu a reusit) si nu a vrut sa mearga la spital. Se vedea ca vrea sa nu le arate cat sufera, pentru ca stia ca nu le pasa. Se vedea pe fata lui masca pe care si-a tras-o imediat ce ei au ajuns. Nu-i pasa ca ei il cred doar un betivan bun de nimic. Oricum nu il interesa parerea lor, caci nici lor nu le pasa de el.
Am plecat cu durere in suflet si … acum, acasa, in camera mea, la laptop, ma gandesc: oare noi ce facem pentru acesti oameni? sau pentru altii? Oare punem noi in practica acest crestinism sau suntem doar niste "farisei" care respecta cu strictete ritualurile, dezbat si teoretizeaza pe forum, arata cu degetul, si ... cam atat?
Cred ca Gheorghe nu are nevoie de teorie,ci de: un dus, haine curate, mancare, adapost si … in primul rand: sprijin emotional (poate un psiholog, un preot, un prieten…)
Nu am realizat nimic in seara asta. Nu ii pot oferi nimic si ma intreb: pentru ce mi l-a scos Dumnezeu in cale? De ce nu face El o minune?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.09.2012, 01:14:40
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

pai ceva il apasa ,cand a zis ca 'nu stii ce am facut'
mustrarea constiintei doare la fel ca lipsa mancarii si a adapostului.
Cumva,el ispasea prin viata asta,ceva care il macina
Poate aici ar avea nevoie de intelegerea cuiva...poate aici e marea lui nevoie
Ca zace jos,si nimeni nu se opreste linga el
Unii strimba din nas si zic: e pacatos .Iar el maninca praf,si il chinuie constiinta.Frumos ca te ai oprit sa il asculti
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.09.2012, 01:16:31
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Ba eu cred ca ai realizat. I-ai daruit din timpul tau si ai stat putin de vorba cu el, l-ai cercetat.
Eu personal cred ca oamenii de acest gen sunt cei care fura raiul intr-o si cu o sigura clipa.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.09.2012, 01:19:53
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Ba eu cred ca ai realizat. I-ai daruit din timpul tau si ai stat putin de vorba cu el, l-ai cercetat.
Eu personal cred ca oamenii de acest gen sunt cei care fura raiul intr-o si cu o sigura clipa.
:) Ramine de vazut la care oameni te referi ,la betiv,sau la andra?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.09.2012, 01:27:15
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
:) Ramine de vazut la care oameni te referi ,la betiv,sau la andra?
La betiv si la toate aceste categorii marginale si marginalizate.
Eu cred ca sunt pur si simplu unelte ale DOmnului pentru a ne sensibiliza in fata suferintei semenilor.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.09.2012, 01:35:14
andravenache andravenache is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.03.2011
Locație: Timisoara
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
pai ceva il apasa ,cand a zis ca 'nu stii ce am facut'
mustrarea constiintei doare la fel ca lipsa mancarii si a adapostului.
Cumva,el ispasea prin viata asta,ceva care il macina
Poate aici ar avea nevoie de intelegerea cuiva...poate aici e marea lui nevoie
Ca zace jos,si nimeni nu se opreste linga el
Unii strimba din nas si zic: e pacatos .Iar el maninca praf,si il chinuie constiinta.Frumos ca te ai oprit sa il asculti
In ultimul timp am citit mai mult din Vechiul Testament dar ... la inceput, cand am deschis Biblia pentru prima data, am citit cele 4 Evanghelii de cateva ori si am remarcat ca Iisus nu s-a dus la nici un pacatos (fie el un simplu hot, precum vamesul, o curva ca Maria Magdalena sau chiar un posedat de demoni) sa ii spuna "Vezi ce ai patit daca ai pacatuit? Acum suporta, caci astea sunt consecintele pacatului tau?"
Daca Iisus i-a iertat fara sa ii mustre, de ce l-as judeca eu? Cand toti au vrut sa arunce cu pietre, Iisus nu a aruncat desi era singurul indreptati.... deci cum as putea eu?
Dar ... simt ca nu e deajuns sa nu arunc .... sa nu judec.... sa nu fac nimic.

Cred ca Iisus a venit pe pamant si pentru a ne da un exemplu despre cum ar trebui sa ne purtam cu aproapele nostru. El a stat la masa si a fost prieten cu cei pe care farisei ii considerau "cea mai de jos clasa". Ii urmam noi exemplul? Eu cred ca multi dintre ei nu cunosc Adevarul si nu stiu ca pot fi mantuiti, daca se pocaiesc. Cred ca ei risca sa moara in necunoastinta din cauza ca noi nu suntem dispusi sa ii iubim ca pe noi insine. Biblia ne spune ca "nu este mai mare dragoste decât să-și dea cineva viața", dar noi nu suntem dispusi sa dam nici cateva minute din viata noastra.

E greu.... ar trebui facut ceva pentru ei.... dar sincer, nici eu nu stiu de unde as putea incepe. Poate aveti voi idei?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.09.2012, 01:37:07
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
La betiv si la toate aceste categorii marginale si marginalizate.
Eu cred ca sunt pur si simplu unelte ale DOmnului pentru a ne sensibiliza in fata suferintei semenilor.
adica incurajezi betia?
de ce trebuie neaparat sa bea?
si mie imi e greu da nu ma imbat.
:) hai ca am glumit
Asa e ,si cazut acolo jos,e poate mai fericit decat noi carind laptopul cocosati de la serviciu acasa.Caci macar si-a asumat caderea,nu vrea sa para altul
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.09.2012, 01:43:09
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andravenache Vezi mesajul

Cred ca Iisus a venit pe pamant si pentru a ne da un exemplu despre cum ar trebui sa ne purtam cu aproapele nostru. El a stat la masa si a fost prieten cu cei pe care farisei ii considerau "cea mai de jos clasa". Ii urmam noi exemplul? Eu cred ca multi dintre ei nu cunosc Adevarul si nu stiu ca pot fi mantuiti, daca se pocaiesc. Cred ca ei risca sa moara in necunoastinta din cauza ca noi nu suntem dispusi sa ii iubim ca pe noi insine. Biblia ne spune ca "nu este mai mare dragoste decât să-și dea cineva viața", dar noi nu suntem dispusi sa dam nici cateva minute din viata noastra.

E greu.... ar trebui facut ceva pentru ei.... dar sincer, nici eu nu stiu de unde as putea incepe. Poate aveti voi idei?
Pai fa si tu ce a facut Iisus,si ce ai facut si azi.Iar Dumnica du te la biserica si multumeste lui Dumnezeu,ca a dat o lege asa minunata,si ca ai putut aprinde o luminita in ochii acelui betiv.
Iti zic eu,ca astfel, si mersul la Biserica va fi altfel,caci va fi din dragoste,caci ai vazut ca Dumnezeu e dragoste ,azi ,cand a fost momentul sa vezi
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.09.2012, 01:55:54
andravenache andravenache is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.03.2011
Locație: Timisoara
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Pai fa si tu ce a facut Iisus,si ce ai facut si azi.Iar Dumnica du te la biserica si multumeste lui Dumnezeu,ca a dat o lege asa minunata,si ca ai putut aprinde o luminita in ochii acelui betiv.
Iti zic eu,ca astfel, si mersul la Biserica va fi altfel,caci va fi din dragoste,caci ai vazut ca Dumnezeu e dragoste ,azi ,cand a fost momentul sa vezi
Pai si atunci de ce ma simt asa de inutila.... si nu am somn? De ce nu pot sa dorm, gandindu-ma ca, desi am incercat, m-am oprit, am discutat cu el, am chemat salvarea,.... cu toate ca nu il consider "un betiv nenorocit", totusi .... el a ramas acolo afara, intr-olume salbatica.
Nu am schimbat nici macar perceptia celorlati, caci cei care se uitau au vazut ambulanta venind si plecand si probabil au gandit (fara sa imi spuna cu glas tare): "Ai vazut ca nu ai realizat nimic? Pentru ce i-ai deranjat pe bietii oameni (de la SMURD)? Daca ne intrebai, iti spuneam si noi ca nu are nimic, e doar mort de beat ... trebuia sa il lasi sa acolo unde era."
Am incercat sa ii spun ca, indiferent de ce a facut, Dumnezeu stie si e dispus sa il ierte, daca vrea sa isi ceara iertare ... dar nu am putut sa il conving. (Ceea ce mi se pare normal, caci omul asta nu isi putea schimba perspectiva de 55 de ani de viata intr-o secunda, doar pentru i-am spus eu ca asa este)... De aia spusn ca probabil ar avea nevoie de un psiholog sau un preot care are timp sa il consilieze, cineva in care sa aiba incredere sa ii destainuie acel secret intunecat care ii apasa constiinta (cineva calificat).
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.09.2012, 02:24:02
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andravenache Vezi mesajul
Pai si atunci de ce ma simt asa de inutila.... si nu am somn? De ce nu pot sa dorm, gandindu-ma ca, desi am incercat, m-am oprit, am discutat cu el, am chemat salvarea,.... cu toate ca nu il consider "un betiv nenorocit", totusi .... el a ramas acolo afara, intr-olume salbatica.
Nu am schimbat nici macar perceptia celorlati, caci cei care se uitau au vazut ambulanta venind si plecand si probabil au gandit (fara sa imi spuna cu glas tare): "Ai vazut ca nu ai realizat nimic? Pentru ce i-ai deranjat pe bietii oameni (de la SMURD)? Daca ne intrebai, iti spuneam si noi ca nu are nimic, e doar mort de beat ... trebuia sa il lasi sa acolo unde era."
Am incercat sa ii spun ca, indiferent de ce a facut, Dumnezeu stie si e dispus sa il ierte, daca vrea sa isi ceara iertare ... dar nu am putut sa il conving. (Ceea ce mi se pare normal, caci omul asta nu isi putea schimba perspectiva de 55 de ani de viata intr-o secunda, doar pentru i-am spus eu ca asa este)... De aia spusn ca probabil ar avea nevoie de un psiholog sau un preot care are timp sa il consilieze, cineva in care sa aiba incredere sa ii destainuie acel secret intunecat care ii apasa constiinta (cineva calificat).
Poate nu ai facut totul,dar ai facut mai mult decat altii:te ai oprit din drum,ai ramas o jumate de ora,chiar daca nu de tot. Poate data viitoare se va destainui altuia,acum a vazut ca se poate .Poate chiar seara asta isi va schimba viata.
Uita aceasta intamplare ,caci binele se face fara sa te gandesti ca l-ai facut.Si din cand in cand roaga te pt el. Credinta ta ,chiar il poate ajuta.De acum nu mai esti singura,il porti si pe el in inima ta . Fara sa vrei o sa vezi ca te vei gandi la el, si vei spera sa ii fe bine
Acesta e de fapt continuarea asteptata,el a venit,a dsiparut ,dar grija ta a ramas pt el
Esti pe drumul cel bun,fii linistita,hai la somn:P
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Crestinismul Guru inc. Generalitati 257 04.07.2011 20:30:33
Crestinismul lui Eminescu Daniel777 Biserica Ortodoxa Romana 29 30.01.2010 16:38:33
Am respins Crestinismul Razvan_Mihai Generalitati 41 29.12.2009 15:42:59
Sa definim ce inseamna a fi credincios (practic) sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 17 20.07.2009 10:54:45