Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.09.2012, 12:46:11
viorels's Avatar
viorels viorels is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.06.2011
Mesaje: 15
Implicit Rugăciune către Pr. Arsenie Boca.

Sfinte preacuvioase părinte Arsenie, îndrumător al sufletelor noastre și tămăduitor al bolilor sufletești și trupești, ca cel ce ai fost împodobit cu adânc de cunoaștere a făpturii omenești, te rugăm în vreme de durere și mâhnire, cată cu milă spre noi păcătoșii fiii tăi și mijlocește către preabunul nostru Mântuitor. Preacuvioase părinte Arsenie, te rog cu lacrimile mele, vezi-mă acum stând în patul suferinței mele trupești, ascultă preacuvioase părinte Arsenie și glasul meu de rugăciune, cere de la preabunul Dumnezeu, iertare de păcatele ce le-am făcut eu ca un om. Și vindecare de toată neputința. Părinte Sfinte ce ai mare îndrăzneală înaintea Tronului ceresc, te chem, cu amare lacrimi, dar cu nădejdea, că cele spuse vindecare îmi vor da mie. Vindecarea sufletului și a trupului meu, spre mântuire și Sfințire le vom dobândi prin tine cel ce ne-ai încredințat de mila lui Dumnezeu prin aceste Sfinte cuvinte:, Eu mă duc, dar de acolo de unde voi fi, am să vă ajut mai mult ca și până acum". După cum în viață aflați în mari necazuri îi tămăduiai îndată, și acum pe noi cei păcătoși, însă chemați cu dragoste părintească la mormântul tău încununat cu har ceresc și flori, ne primește și ne mângâie, sfânt și bun părinte; ne scoate pe noi părinte Arsenie din negura păcatelor și a patimilor; și dăruiește-ne binecuvântarea ta ca să purtăm crucea vieții spre înviere, și luminare desăvârșită. Doctor și tămăduitor de orice suferință, te rugăm vindecă-ne pe noi, fiii tăi și pe cei ce îi aducem în lacrimi la și rugăciuni crucea sfântă a mormântului tău, izvorâtor de pace har și binecuvântarea ta de bun și sfânt părinte, îți mulțumim și te rugăm să ne fii mereu aproape cu rugăciunea și ajutorul ce ni-l aduci din cerul Sfânt, spre slava Marelui și minunatului nostru Dumnezeu și spre a sufletelor noastre mântuire. Amin.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.09.2012, 13:01:33
viorels's Avatar
viorels viorels is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.06.2011
Mesaje: 15
Implicit Rugaciune pentru cei din inchisori.

Dumnezeule, întru tot îndurate, Cel ce pe
Manase prin rugăciune l-ai slobzit din legături,
Și din amare închisori pe robii Tăi (numele) care,
Prin noi acum se roagă, cu lacrimi din închisoare
Slobzește-i și din tot răul și primejdia izbăvește-i,
Ca un iubitor de oameni. Ca un izvor al îndurării
Și noian al bunătăți, Hristoase Dumnezeule nu-i trece
Cu vederea pe cei ce sunt în supărări și în nevoi și care
Cu credință Te, cheamă, pe Tine, ci ca un îndurat, miluiește-i
Și din închisoare de grabă slobozește-i, ca să cânte Ție Aliluia.
Doamne Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, Cel ce ai slobozit,
Pe iubitul Tău, Apostol Petru, din legături și din temniță fără nicio
Vătămare cu umilință ne rugăm Ție: Primește cu milostivire și rugăciunea
Aceasta pentru iertarea păcatelor robilor Tăi (numele), ce sunt închiș, în temniță,
Și, cu rugăciunile Preacuratei Tale Maici ca un Dumnezeu bun și iubitor, de oameni,
Cu dreapta Ta cea întru, tot puternică, din tot răul și primejdia izbăvește-i și-i slobozește,
Că bun și iubitor de oameni, Dumnezeule, ești și Ție Slavă Îți înălțăm, Tatălui și Fiului și Sfântului Duh
Acum și pururea și în vecii vecilor. Amin.

Last edited by viorels; 28.09.2012 at 13:13:16.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.09.2012, 13:54:36
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Sfinte Preacuvioase Parinte Arsenie, roaga-te lui Dumnezeu pentru noi.

Doamne, Iisuse Hristoase, primește ostenelile, slujbele și sfintele rugăciuni ale robului Tău, Părintele nostru Arsenie, care mult s-a ostenit și a slujit Ție, ca să-Ți câștige suflete, întorcându-le de la viața și faptele cele păcătoase ale lor și pildă de răbdare și dragoste părintească ne-a dat.
Te rugăm, Stăpâne, ajută-ne să slujim și noi cu dragoste, în curăție trupească și sufletească, prin rugaciuni neîncetate să Te mărim, să Te binecuvântam și să urmăm sfaturile robului Tău, Părintele nostru Arsenie, pe care îl rugăm: roagă-te, Sfinte, Prea Cuvioase Părinte Arsenie, ca și noi, în viața ce ne-o petrecem să împlinim poruncile Domnului și sfaturile ce ni le-ai dat și învățăturile din multele și minunatele predici pe care le-ai rostit.
Pomenește-ne, acum, din Împărăția Cerurilor, unde te veselești cu toți Sfinți și cu Prea Sfânta Născătoare de Dumnezeu, care te-a încredințat în Muntele Athosului sfântului ce trăia acolo cu 200 de ani în urmă și cu tine să ne veselim în veci! Amin.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.09.2012, 14:28:34
nico.dia nico.dia is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.06.2008
Mesaje: 38
Implicit Dsoamne ajuta!

Citat:
În prealabil postat de viorels Vezi mesajul
Sfinte preacuvioase părinte Arsenie, îndrumător al sufletelor noastre și tămăduitor al bolilor sufletești și trupești, ca cel ce ai fost împodobit cu adânc de cunoaștere a făpturii omenești, te rugăm în vreme de durere și mâhnire, cată cu milă spre noi păcătoșii fiii tăi și mijlocește către preabunul nostru Mântuitor. Preacuvioase părinte Arsenie, te rog cu lacrimile mele, vezi-mă acum stând în patul suferinței mele trupești, ascultă preacuvioase părinte Arsenie și glasul meu de rugăciune, cere de la preabunul Dumnezeu, iertare de păcatele ce le-am făcut eu ca un om. Și vindecare de toată neputința. Părinte Sfinte ce ai mare îndrăzneală înaintea Tronului ceresc, te chem, cu amare lacrimi, dar cu nădejdea, că cele spuse vindecare îmi vor da mie. Vindecarea sufletului și a trupului meu, spre mântuire și Sfințire le vom dobândi prin tine cel ce ne-ai încredințat de mila lui Dumnezeu prin aceste Sfinte cuvinte:, Eu mă duc, dar de acolo de unde voi fi, am să vă ajut mai mult ca și până acum". După cum în viață aflați în mari necazuri îi tămăduiai îndată, și acum pe noi cei păcătoși, însă chemați cu dragoste părintească la mormântul tău încununat cu har ceresc și flori, ne primește și ne mângâie, sfânt și bun părinte; ne scoate pe noi părinte Arsenie din negura păcatelor și a patimilor; și dăruiește-ne binecuvântarea ta ca să purtăm crucea vieții spre înviere, și luminare desăvârșită. Doctor și tămăduitor de orice suferință, te rugăm vindecă-ne pe noi, fiii tăi și pe cei ce îi aducem în lacrimi la și rugăciuni crucea sfântă a mormântului tău, izvorâtor de pace har și binecuvântarea ta de bun și sfânt părinte, îți mulțumim și te rugăm să ne fii mereu aproape cu rugăciunea și ajutorul ce ni-l aduci din cerul Sfânt, spre slava Marelui și minunatului nostru Dumnezeu și spre a sufletelor noastre mântuire. Amin.
Este o rugaciune grabnic ajutatoare pentru cei care se afla in grele suferinte, in mari dureri, mahniri si boli. Rugaciunea se citeste cu multa credinta si nadejde ca Bunul Dumnezeu se va milostivi si ne va ajuta avandu-l ca mijlocitor pe parintele nostru drag Arsenie Boca.

Sfinte Preacuvioase Parinte Arsenie, indreptator al sufletelor noastre si tamaduitorul bolilor sufletesti si trupesti, ca cel ce ai impodobit cu adanc de cunoastere a fapturii omenesti, te rugam in vreme de durere si mahnire, cauta cu mila spre noi pacatosii fiii tai si mijloceste catre Preabunul nostru Mantuitor, iertare de pacate si vindecare de toata neputinta.

Parinte Sfinte care ai mare indrazneala in fata Tronului Ceresc, te chemam cu mare lacrimi, dar cu nadejde ca cele spre vindecare sufleteasca si trupeasca, spre mantuire si sfintire, le vom dobandi prin tine, cel ce ne-ai incredintat prin aceste cuvinte:” Eu ma duc, dar de acolo de unde voi fi, am sa va ajut mai mult ca si pana acum”.

Dupa cum in viata pe cei aflati in mari necazuri si suferinte cumplite ii tamaduiai indata, asa si acum pe noi cei pacatosi, insa chemati cu dragoste la mormantul tau incununat cu har ceresc si flori, ne primeste si ne mangaie, sfant si bun Parinte. Ne scoate din negura pacatelor si a patimilor. Daruieste-ne binecuvantarea ca sa purtam crucea vietii spre inviere si luminare desavarsita.

Doctor si tamaduitor de orice suferinta, te rugam, vindeca- ne pe noi, fiii tai si pe cei ce ii aducem in lacrimi si rugaciuni la crucea sfanta a mormantului tau, izvorator de pace, har si binecuvantarea ta de bun si sfant Parinte, iti multumim si te rugam sa ne fii mereu aproape cu rugaciunea si ajutorul ce ni-l aduci din Cerul Sfant spre slava marelui si minunatului nostru Dumnezeu si spre a sufletelor noastre mantuire. Amin.

Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, pentru rugaciunile Preacuratei Maicii Tale si ale Sfantului Parintelui nostru Arsenie, miluieste-ne pe noi pacatosii.

Mormantul Sfantului Parinte Arsenie Boca se afla la Manastirea Prislop, unde puteti merge cu nadejde sa va rugati. Se spune ca plantele de la mormantul Parintelui Arsenie nu se ofilesc niciodata, iar cine se atinge de crucea mormantului se vindeca de boli. Asadar, o sa va intoarceti spre casele voastre, daca nu in totalitate vindecati, cu siguranta mai curati si mai buni si cu gandul ca, printre noi, aici pe pamant a trait un adevarat Sfant.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.11.2013, 00:04:14
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit O rugaciune a Parintelui Arsenie Boca

Doamne Iisuse Hristoase, ajuta-mi ca astazi toata ziua sa am grija sa ma leapad de mine insumi, ca cine stie din ce nimicuri mare vrajba am sa fac, si astfel, tinand la mine, Te pierd pe Tine.
Doamne Iisuse Hristoase ajuta-mi ca rugaciunea Prea Sfant Numelui Tau sa-mi lucreze in minte mai repede decat fulgerul pe cer, ca nici umbra gandurilor rele sa nu ma intunece, ca iata mint in tot ceasul.
Doamne, Cela ce vii in taina intre oameni, ai mila de noi, ca umblam impiedicandu-ne prin intunerec. Patimile au pus tina pe ochiul mintii, uitarea s-a intarit in noi ca un zid, impietrind inimile noastre si toate impreuna au facut temnita in care Te tinem bolnav, flamand si fara haina, si asa risipim in desertaciuni zilele noastre, umiliti si dosaditi pana la pamant.
Doamne, Cela ce vii in taina intre oameni, ai mila de noi. Pune foc temnitei in care Te tinem, aprinde dragostea Ta in inimile noastre, arde spinii patimilor si fa lumina sufletelor noastre.
Doamne, Cela ce vii in taina intre oameni, ai mila de noi. Vino si Te salasluieste intru noi, impreuna cu Tatal si cu Duhul, ca Duhul Tau cel Sfant Se roaga pentru noi cu suspine negraite, cand graiul si mintea noastra raman pe jos neputincioase.
Doamne, Cela ce vii in taina intre oameni, ai mila de noi, ca nu ne dam seama ce nedesavarsiti suntem, cat esti de aproape de sufletele noastre si cat Te departam prin micimile noastre, ci lumineaza lumina Ta peste noi ca sa vedem lumea prin ochii Tai, sa traim in veac prin viata Ta, lumina si bucuria noastra, slava Tie. Amin.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.11.2014, 22:58:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Rugă către Părintele Arsenie



Mă lasă, Părinte, acuma, să pun
Genunchii mei reci lângă-al tău Sfânt mormânt!
Duc patimi în trup, ispite în gând;
Îngăduie-mi, Sfinte, durerea s-o spun!

Dă-mi lacrimi să-mi plâng păcatele grele
Căci tare-am mâhnit pe Tatăl Ceresc
Cu vorbe, cu fapte, cu patimi ce cresc
În sufletu-mi trist și plin cu durere.

Mă iartă, Părinte, căci mult am greșit!
Mi-e inima grea ca o stâncă de munte
Și cum pot eu, Sfinte, s-o fac să asculte
Cuvântul Iubirii de tine rostit?

Spăla-voi altarul credinței din suflet
De patimi, de griji, de nevoi, de-ntristări,
Să piară degrabă-ndoieli, întrebări
Și-n loc să aștern rugăciuni ca-ntr-un cântec.

O rugă fierbinte spre cer să se-nalțe,
Părinte, Tu poart-o spre Tatăl Ceresc;
Căci fără de-al tău ajutor îngeresc
Mi-e teamă că fumul jertfelnic se-ntoarce.

Mă-ndrumă, Părinte, pe calea cea dreaptă!
Căci viața mea-i scurtă și Tatăl va vrea
Ca-n ziua dreptății să-i pot și eu da
Măcar lacrima de pe-obraz ne-ntinată.

Lucian Popescu
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.11.2014, 03:12:14
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Iisuse Hristoase Dumnezeul meu
Primeste rugaciunea de la robul tau
In vremea vietii mele te rog nu ma lasa
Sa fiu bolnav la pat in suferinta grea

Din frageda pruncie, mereu eu iti gresesc
Acum la anii mei de toate ma caiesc
Daca-n tinerete eram nestiutor
In aceste clipe sint sfatuitor

Pacatele facute imi sint acum povara
Si pentru toate Doamne iti voi da socoteala
Pacatul tineretii si a nestiintei mele
Nu le pomeni caci multe sint si grele

Bolnav la pat te rog nu ma lasa
Sa fiu povara grea pe capul altora
In vremea vietii mele te rog da-mi usurare
Sa-mi ispasesc pacatul treaz si pe picioare.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
PR. ARSENIE BOCA cristina83 Mari Duhovnici si predicile lor 70 17.01.2013 15:14:43
Post si Rugaciune - Parintele Arsenie Boca cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 29.11.2010 22:16:43
Rugaciune de dimineata scrisa de Parintele Arsenie Boca Nagy Intrebari utilizatori 0 08.03.2010 09:03:23
Parintele Ilie Cleopa catre Parintele Arsenie Boca Laurentiu Mari Duhovnici si predicile lor 0 04.02.2007 16:57:47