Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Muzica Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.12.2012, 20:07:13
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Bunica mea nu a stiut de muzica bizantina sau corala. Si eu o consider sfanta prin felul in care a trait. Ce vreau sa spun e ca muzica trebuie sa duca la o inima pentru Dumnezeu. Din pacate, noi uitam de multe ori de inima si cautam sa ne bucuram doar auzul, ramanand la o inima incremenita. Sunt de parere ca de mergem la biserica cu dorinta de a ne uni cu Hristos, va face Domnul posibila unirea cu El atat prin muzica corala, cat si prin cea bizantina.
așa cum spuneam în altă parte, importantă este emoția, trăirea, nu după ce notație cântă strana/corul.
oricum în majoritatea bisericilor se cântă fără note, după ureche.

îmi aduc aminte de o întâmplare de acum 10-15 ani.
eram într-un concediu la Vatra Dornei, cu încă vreo 3 băieți.
duminică la slujbă.
noi șmecheri de București, cântăreți de strana, într-o biserică de provincie.
îi rupem, era gândul nostru. e ... mândria.
și s-a umplut strana. îmi amintesc și acum bărbații trecuți de 60 de ani îmbrăcați în costume naționale, cu bundițe cu marginile imblanite.
și a început slujba.
gura căscată? dacă era că în desenele animate, ne cădea maxilarul în pământ.
când au început moșii și babele să cânte pe 3 voci ... ne-a fost rușine să mai cântăm chiar și un tropar.
sincer, m-am simțit la patriarhie când, înainte de predică, mi s-a dat să citesc cuvantul unui părinte.
erau eu și toată biserica.
emoție? un pampers ar fi fost bun :D
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.12.2012, 11:48:33
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul

Asadar, muzica religioasa bizantina poseda un fond comun cu acele cantari ale puterilor netrupesti, ce se aduc neincetat inaintea Tronului Preasfintei Treimi. Acest fapt trebuie sa nasca intru cei ce o canta, dar si intru cei cei o asculta, dorinta de a se asemana ingerilor in virtute si de a inalta neincetat rugaciune si doxologie lui Dumnezeu.
Un dubiu ce necesita lamurire. Ingerii au corzi vocale? Daca da, cate octave pot intona?
Cu dorinta de a ne asemana in virtute cu ingerii sunt de acord, cat timp precizam ca ingerii nu au liberul arbitru.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.12.2012, 10:20:26
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Un dubiu ce necesita lamurire. Ingerii au corzi vocale? Daca da, cate octave pot intona?
Cu dorinta de a ne asemana in virtute cu ingerii sunt de acord, cat timp precizam ca ingerii nu au liberul arbitru.
Nu m-am intrebat niciodata daca ingerii au sau nu corzi vocale. Sfanta Scriptura ne ofera numerose marturii potrivit carora puterile netrupesti pot grai ("Bucura-te Marie!", buna vestire adusa de Sfantul Arhanghel Gavriil Fecioarei Maria ) sau chiar canta ("Sfant, Sfant, Sfant"). Prin cele spuse, am incercat sa subliniez, mai exact, tainica asemanare la care face referire si heruvicul: "Noi, care pe Heruvimi cu taina inchipuim, si facatoarei de viata Treimi intreit-sfanta cantare aducem".

Ce anume aveti in vedere cand marturisiti ca ingerii sunt lipsiti de liberul arbitru? L-au avut, fapt dovedit prin actul caderii unora dintre ei, sau, intarindu-se in bine, l-au pierdut, nemaiputand sa aleaga decat a urma voii lui Dumnezeu?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.12.2012, 12:47:57
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Cred ca si aici depinde de om si natura sa.

Eu nu sunt lamurita la ce anume faceti de fapt referire.
In general se canta la slujbe peste tot aceleasi cantari (la strana). Difera numai glasul.
In manastiri se canta intr-un fel (poate ca asta numiti voi muzica psaltica), mai putin melodios.
Pentru multi este deranjant.

In general muzica este perturbatoare in rugaciune, daca nu te incadrezi in ea.
Am observat la mine.
Inainte de slujba imi fac rugaciunea.
De la o vreme, pentru mai multa liniste, preotul a indicat stranei sa cante ceva pana la inceperea slujbei.
Ei pe mine ma perturba. Nu ma pot concentra la rugaciune. Ca acolo se spune ceva, iar eu spun altceva.
Pe urma cant la strana, ma incadrez in cor. Deci ma ocup de acele cantari. Nu as putea sa ma rog si sa cant in acelasi timp.
Daca nu sunt la strana ( de ex. atunci cand sunt ragusita), raman in ritmul corului, nu ma pot ruga individual.
Nu stiu cum as face la manastire.

Deci fiecare fel de muzica are avantaje si dezavanataje. La muzica corala avantajul este ca este armonioasa, melodioasa si pot sa participe toti.

Preotii de mir canta si ei tot muzica obisnuita, pe glasuri normale, deci nu de manastire.

Si da, imi plac foarte mult rarele rugaciuni, fara muzica pe care le spunem impreuna cu preotul. Astea mi le doresc mult. Si sunt asa rare.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.12.2012, 22:57:24
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Nu m-am intrebat niciodata daca ingerii au sau nu corzi vocale. Sfanta Scriptura ne ofera numerose marturii potrivit carora puterile netrupesti pot grai ("Bucura-te Marie!", buna vestire adusa de Sfantul Arhanghel Gavriil Fecioarei Maria ) sau chiar canta ("Sfant, Sfant, Sfant"). Prin cele spuse, am incercat sa subliniez, mai exact, tainica asemanare la care face referire si heruvicul: "Noi, care pe Heruvimi cu taina inchipuim, si facatoarei de viata Treimi intreit-sfanta cantare aducem".

Ce anume aveti in vedere cand marturisiti ca ingerii sunt lipsiti de liberul arbitru? L-au avut, fapt dovedit prin actul caderii unora dintre ei, sau, intarindu-se in bine, l-au pierdut, nemaiputand sa aleaga decat a urma voii lui Dumnezeu?
Pentru primul raspuns, multumiri pentru sinceritate. Faptul ca suntem in acord este o dovada ca ne hranim din acelasi duh.

Despre a doua parte, am sa evoc o parere pur personala, fara sa am habar in acest moment daca mi-o mai impartasete sau nu vreun alt cult religios.
Omul are posibilitatea de a-si cauta placeri in diverse activitati, si este ingaduit sa se bucure chiar si de pacat, daca asa vream omul. Pentru ingeri, singura bucurie este sa-i slujeasca lui Dumnezeu cu acaeeasi ravna cu care sotia gateste pentru sotul ei drag, sau asa cum sotul trudeste pentru ca familia sa-i fie ocrotita si indestulata. Pentru ei, a gusta din pacat este o scarba, de aceea ei nu sunt tentati de ceea ce noi numim rau. Omul, fiind chipul si asemanarea lui Dumnezeu, prin zidire, trebuie sa se faca chip si asemanre prin fapta, dar are dreptul sa aleaga si alt parcurs. Omul se poate bucura de prostie, de fanatism, de ignoranta, de razbunare, de aroganta, ... se poate bucura in sensul ca traieste iluzia unei impliniri.

Eu nu pot gasi bucurie si odihna in manele sau in muzica de petrecere (nici populara nici moderna) altii pot. Mie imi lipseste ceva, undeva in trecutul meu, ceva m-a scarbit. Eu nu ma abtin de la a asculta sau de la a participa la astfel de evenimente, ci pur si simplu mi se par puerile si copilaresti. Eu nu pot fi catalogat ca luptat de astfel de ispite... Paralela aceasta nu e tocmai ideala, dar ... <<<n-am gasit alta rima>>.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.12.2012, 23:08:27
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
In general muzica este perturbatoare in rugaciune, daca nu te incadrezi in ea.
Am observat la mine.
Inainte de slujba imi fac rugaciunea.
De la o vreme, pentru mai multa liniste, preotul a indicat stranei sa cante ceva pana la inceperea slujbei.
Ei pe mine ma perturba. Nu ma pot concentra la rugaciune. Ca acolo se spune ceva, iar eu spun altceva.
...
Nu stiu cum as face la manastire.

Deci fiecare fel de muzica are avantaje si dezavanataje.
In asceza ortodoxa exista o "taina", o treapta in devenirea omului ca fiinta duhovniceasca. Aceasta este a trai in launtrul tau.
Nu muzica deranjeaza, ci dependenta ta de cadrul exterior. Uneori ma gandeam ca la un basm, ca motivul pentru care sfintii nu ajung in iad este pentru ca ei s-ar ruga si acolo si ar emana bucuria celui care are rugaciunea in inima, stricand toata <<puterea>> iadului. Cei din manastirile ortodoxe ar trebui sa deprinda in timp aceasta taina; mai ales in kinoviile cu numar mare de vietuitori. Astfel, in timp ce strana isi face randuiala, monahii petrec in smerita cugetare pana le vine randul sa faca o ascultare la strana. Si culmea... nimic nu-i tulbura, iar unii au capacitatea de a fi atenti si cand la strana se greseste, desi petrec in smerita cugetare.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.12.2012, 00:36:01
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Bunica mea nu a stiut de muzica bizantina sau corala. Si eu o consider sfanta prin felul in care a trait. Ce vreau sa spun e ca muzica trebuie sa duca la o inima pentru Dumnezeu. Din pacate, noi uitam de multe ori de inima si cautam sa ne bucuram doar auzul, ramanand la o inima incremenita. Sunt de parere ca de mergem la biserica cu dorinta de a ne uni cu Hristos, va face Domnul posibila unirea cu El atat prin muzica corala, cat si prin cea bizantina.
foarte frumos si corect spus
Reply With Quote
  #18  
Vechi 22.12.2012, 22:34:24
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Bunica mea nu a stiut de muzica bizantina sau corala. Si eu o consider sfanta prin felul in care a trait. Ce vreau sa spun e ca muzica trebuie sa duca la o inima pentru Dumnezeu. Din pacate, noi uitam de multe ori de inima si cautam sa ne bucuram doar auzul, ramanand la o inima incremenita. Sunt de parere ca de mergem la biserica cu dorinta de a ne uni cu Hristos, va face Domnul posibila unirea cu El atat prin muzica corala, cat si prin cea bizantina.
Și Grigorie de Nyssa a fost sfânt dar totuși a susținut teme origeniste.

„de mergem la biserica cu dorinta de a ne uni cu Hristos, va face Domnul posibila unirea cu El atat prin muzica corala, cat si prin cea bizantina”

personal, cred că ai dreptate; fiindcă Dumnezeu a lucrat minuni prin așa zise „icoane” care de fapt sunt tablouri religioase născute din gândirea eretică a Apusului...gândire care e urâciune în fața Domnului...dar pentru inima sinceră a celor care se închinau Domnul Și-a arătat mila.
Totuși asta nu înseamnă că este același lucru a ne închina la sfintele icoane cu a ne închina la blasfemii vizuale precum cea din linkul de mai jos.
http://www.confraternitasangiuliano....O/Scan0001.jpg

Last edited by VladCat; 22.12.2012 at 22:40:47.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 01.01.2013, 20:46:55
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Un nou site de muzică bizantină Site-ul internet Byzmusic.gr, creat de Nicodimos Kavarnos, oferă numeroase resurse pentru cântul bizantin.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cursuri muzica psaltica in Bucuresti marianchucky Muzica Bisericeasca 3 25.12.2012 12:26:40
S-a lansat psaltica.ro - portal de muzica bizantina brandy78 Resurse ortodoxe on-line 12 07.05.2009 17:25:17
Acatiste si muzica psaltica tigerAvalo9 Resurse ortodoxe on-line 4 28.12.2008 00:45:34
Muzica psaltica ronom65 Muzica Bisericeasca 0 10.10.2007 18:22:48
muzica psaltica padrevicentiu Generalitati 1 07.10.2007 21:40:45