Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 02.02.2015, 10:27:13
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Nu știu de ce prin „sărac cu duhul” în ultima vreme se înțelege om care nu gândește. Nu cred că așa s-a înțeles de la început și nu cred că asta a vrut Domnul să se înțeleagă. Din câte știu aceasta s-ar referi la smerenie, la omul golit de eul său, ca să-i facă loc lui Dumnezeu în inima lui, care este deschis voii lui Dumnezeu. Ești sărac de duhul tău și atunci Duhul lui Dumnezeu te poate locui. Renunți la voia ta, la gândurile tale, pentru a face voia lui Dumnezeu și pentru a primi luminările Sale în mintea ta.

Da, este și o lepădare de propria gândire, adică de o gândire ce se vrea autonomă și care este, prin urmare, mândră. Însă asta nu înseamnă să nu mai gândești, ci să accepți să gândești asistat de Duhul Sfânt, care nu îți anulează libertatea, ci te acceptă de partener.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 02.02.2015, 10:29:52
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Adica cum? Sa nu iti folosesti mintea in cele spirituale, sa fii dependent mereu de interpretarile date de duhovnic si/sau Biserica in ansamblul ei, la modul general?
Ținând cont că Biserica e infailibilă, nu văd ce e rău în asta.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #23  
Vechi 02.02.2015, 13:10:06
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Nu știu de ce prin „sărac cu duhul” în ultima vreme se înțelege om care nu gândește. Nu cred că așa s-a înțeles de la început și nu cred că asta a vrut Domnul să se înțeleagă. Din câte știu aceasta s-ar referi la smerenie, la omul golit de eul său, ca să-i facă loc lui Dumnezeu în inima lui, care este deschis voii lui Dumnezeu. Ești sărac de duhul tău și atunci Duhul lui Dumnezeu te poate locui. Renunți la voia ta, la gândurile tale, pentru a face voia lui Dumnezeu și pentru a primi luminările Sale în mintea ta.

Da, este și o lepădare de propria gândire, adică de o gândire ce se vrea autonomă și care este, prin urmare, mândră. Însă asta nu înseamnă să nu mai gândești, ci să accepți să gândești asistat de Duhul Sfânt, care nu îți anulează libertatea, ci te acceptă de partener.
Cum adica Duhul Sfant te accepta ca partener?
Si pare si o contradictie in mesajul tau. Pe de o parte spui ca nu se intelege un om care nu gandeste, pe de alta la sfarsist spui ca este lepadare de propria gandire.
Cam tot acolo se ajunge: smerenie, sa fii asemenea copiilor si sa nu mai gandesti/cercetezi.
Si iarasi nu inteleg un lucru: daca toti vorbiti de liberul arbitru, atunci de aici se cere sa renunti la voia ta, la gandurile tale, pentru a face voia lui Dumnezeu.
Asa spun si eu, ca noi ortodocsii facem voia lui Dumnezeu si altii vin si spun "Ba nu, ca e liberul arbitru!"
Poti sa explici mai mult ideile tale?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #24  
Vechi 02.02.2015, 13:25:18
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Este ca în relația părinte-copil. Un părinte bun îl ține de mână pe copil, răspunde întrebărilor sale ajutându-l să înțeleagă, îl învață ce este bine și ce este rău, așa încât el singur să facă alegerile bune pentru viața sa. Deci îi respectă libertatea de alegere, nealegând în locul său.

Copilul este receptiv și, știind că nu are experiență și nici putere, ci că depinde de tatăl său, având și totală încredere în acesta, nu ține să-și impună voia, nu crede că știe deja cum să acționeze și nu dorește să iasă din legătura cu tatăl său ca să fie independent. Ci își supune voia proprie pentru că știe, crede că voia tatălui său este mai bună. Dar deși o supune, nu o anulează, ci o unește cu a tatălui, adică vrea să facă ceea ce vrea tatăl său, pentru că se simte iubit de acesta și are încredere în el mai mult decât în sine însuși.
La fel și cu gândirea. Copilul gânește, căci mintea lui este scormonitoare, dornică să afle, să înțeleagă. Însă mereu pune întrebări, caută ajutor, nu se izolează de părintele său.

Noi, mințile și sufletele noastre, suntem niște receptacule ale Duhului Sfânt; temple, cum zice Apostolul, menite să primească. Duhul Sfânt este polenul cel care fecundează floarea sufletului nostru, fără de care nu putem aduce rod.

Această stare de receptivitate, de deschidere, de dorință de a primi este posibilă numai dacă ne golim de duhul (eul) nostru, devenind săraci cu duhul.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 02.02.2015, 15:36:16
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Infailibila?! Mai citeste istorie a Bisericii. Nimic din ce este creat nu este "infailibil" (bine, ca oamenii isi proclama bisericile, dictaturile, ideologiile, partidele, etc., ca atare nu schimba realitatea :) ).
Ingerii,care pot si stiu mult, cu mult mai multe decat omul cazut, nu au fost nici ei infailibili: la momentul in care scriu, stim amandoi bine ca o treime din ei sunt acum de partea cealalta a baricadei. De fapt, si eu si tu ne luptam, prin credinta si practicarea virtutilor, atit cit putem, sa ne salvam partea nemuritoare din ghearele acelor ingeri disidenti. Stii astea.
si mai stii ca Domnul a zis "...nici portile Iadului nu o vor birui". Nu a zis undeva si vreodata ca ar fi negresalnica!!! Asta e interpretarea subiectiva si institutional-narcisista a ideologilor crestini ecleziali aka Sfintii Parinti, deci...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 02.02.2015, 15:50:15
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Dragule...
Nu scrii tu, crede-mă!
Biserica, ca trup al Mântuitorului n-are cum să fie altfel decât INFAILIBILĂ.

Restul e can-can de la îngeri. Știi tu care.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #27  
Vechi 02.02.2015, 16:20:43
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Dragule...
Nu scrii tu, crede-mă!
Biserica, ca trup al Mântuitorului n-are cum să fie altfel decât INFAILIBILĂ.

Restul e can-can de la îngeri. Știi tu care.
Avand in vedere ca e facuta si condusa dupa interpretarea unor oameni...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 02.02.2015, 16:41:00
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dragos f'rate, crede-ma, eu scriu. Stiu, dragul de tine, cu umorul tau excelent, sugerezi ca Skaraotzky ar scrie prin mine. Te inseli. Repet: citeste istorie a Bisericii, si, folosond definitia pe care toti, chiar si copiii mici o stiu, a "negreleniciei", "infailibilitatii", fii sincer cu tine si spune unde vezi tu lipsa a greselii. Nu, nu zic "istorie a Bisericii scrisa de atei sau NP sau niueigi sau marxisti" Nu. Istoria adevarata, scrisa cit de obiectiv se poate, de isotrici crestini, adica ortodocsi, protesntati-"clasici" sau catolici. Ca si cartea in care se pomeneste de arderea maicilor convertite de Sf. Maxim Confesorul, ceea ce dovedeste ca arderea pe rug, cica inventata de "afuristii aia de eretici papistasi", cum ar zice ultrasii ortodocsi, era hat! din primul mileniu folosita in cazul "ereticilor". (Cartea aceea a fost postata de forum). Si multe altele.
Nu ma intelege gresit: Biserica ESTE corabia mantuirii. Adica are mijloacele mantuirii. Ceea ce nu o face negresalnica. Mutatis mutandis, daca preotul are pacate personale, sau macar patimi, asta nu face Sf. Prefacere nevalida. Intelegi linia gandirii mele?
Chestia cu "negresalnica" este un narcisism institutionalist care e absolut firesc la fratii catolici, si anume inainte de CVII. In gura ta de ortodox cuminte (nu independentist si extra-eclezial ca mine) suna foarte ciudat.

Last edited by Barsaumas; 02.02.2015 at 16:44:43.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 02.02.2015, 16:44:00
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Avand in vedere ca e facuta si condusa dupa interpretarea unor oameni...
Bine zis, abaaa!...
Biserica, ca institutie, e de la oameni.
Biserica, in ce priveste Tainele, e de Sus.
Punct.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 02.02.2015, 16:50:31
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Nimic din ce este creat nu este "infailibil"
...atunci esti de acord ca nici afirmatia ta de mai sus nu este infailibila...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare