Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 15.04.2008, 16:57:53
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
razvan_m a sintetizat pericolul masonic care ameninta copiii, tinerii si implicit intreaga societate. Distrugand copiii, ei vor distruge omenirea. Cum bataia in scoli nu este o optiune, trebuiesc gasite alte metode educationale, pentru a salva copiii si tineretul de influentele nefaste, vazute si nevazute. Una din aceste metode este, dupa umila mea parere, educatia religioasa facuta cu dragoste si masura, pentru a nu da ocazia formarii unui vid interior.
Din pacate tocmai de la o ora de religie tinuta de un preot a inceput discutia (topic-ul) asta.... :(
Reply With Quote
  #42  
Vechi 15.04.2008, 17:01:50
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Vsovi, apoi am citit ultimele tale doua postari... ma ingrozesti. Adica sa educi copiii cu nuiau cum sunte "educate" si animalele (parerea mea e ca nici animalele nu trebuie batute)? Pai copiii au constiinta, bietele dobitoace nu!

Sa inteleg ca nuiaua, implicit constrangerea/frica sunt argumentele unei educatii sanatoase?

Eu cred ca gresesti!
Reply With Quote
  #43  
Vechi 15.04.2008, 17:08:24
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de ancah
razvan_m a sintetizat pericolul masonic care ameninta copiii, tinerii si implicit intreaga societate. Distrugand copiii, ei vor distruge omenirea. Cum bataia in scoli nu este o optiune, trebuiesc gasite alte metode educationale, pentru a salva copiii si tineretul de influentele nefaste, vazute si nevazute. Una din aceste metode este, dupa umila mea parere, educatia religioasa facuta cu dragoste si masura, pentru a nu da ocazia formarii unui vid interior.
Din pacate tocmai de la o ora de religie tinuta de un preot a inceput discutia (topic-ul) asta.... :(
Si atunci care e solutia, sa se scoata treligia din programa scolara?!? Sper ca nu!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 15.04.2008, 17:26:17
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Vsovi, apoi am citit ultimele tale doua postari... ma ingrozesti. Adica sa educi copiii cu nuiau cum sunte "educate" si animalele (parerea mea e ca nici animalele nu trebuie batute)? Pai copiii au constiinta, bietele dobitoace nu!

Sa inteleg ca nuiaua, implicit constrangerea/frica sunt argumentele unei educatii sanatoase?

Eu cred ca gresesti!
poi daca nu ai grija bine de ei, shi ii dai pe mana profesorilor, vine pinkFloid shi ne arata zidul shi incepe sa cante: wedontneednoweducation....hei, titza, litzachitzalou!

eu nu cred ca greshesc! ca asha e la scriptura scris......

dar voi nu shtiatzi ca vorba, cuvantul doare mai tare ca shi nuielusha? ca nuielusha te atinge pe piele pe cand vorba direct pe suflet... dar numai daca este ureche shi ochi launtric.... altfel potzi sa tot auzi de parca s-ar vorbi la peretzi... "Nu-mi da mie Doamne... duhul iubirii de stapanire shi al grairii in deshert..."
Reply With Quote
  #45  
Vechi 15.04.2008, 17:27:41
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

am o eleva care este atat de saraca incat mama-sa nu are bani s-o duca s-o tunda...si ma gandeam eu asa intr-o zi ce-ar fi sa iau o foarfeca sa-i tund macar bretonul ca lumea caci era stramb(mentionez ca si acasa sunt frizerul familiei)...dar bine ca nu am pus in practica ....eu chiar doream sa fac o fapta buna....oare preotul cu pricina nu o fi fost manat de aceleasi sentimente fata de elevul sau?Oricum prudenta mare nici un fir de par nu trebuie atins..elevii nostri Pretiosi....
Reply With Quote
  #46  
Vechi 15.04.2008, 17:36:58
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
am o eleva care este atat de saraca incat mama-sa nu are bani s-o duca s-o tunda...si ma gandeam eu asa intr-o zi ce-ar fi sa iau o foarfeca sa-i tund macar bretonul ca lumea caci era stramb(mentionez ca si acasa sunt frizerul familiei)...dar bine ca nu am pus in practica ....eu chiar doream sa fac o fapta buna....oare preotul cu pricina nu o fi fost manat de aceleasi sentimente fata de elevul sau?Oricum prudenta mare nici un fir de par nu trebuie atins..elevii nostri Pretiosi....
Apoi, daca preotul se ducea la tatal elevului si-i zicea ca vrea sa faca o "fapta" si sa-l scape de povara parului lung, era de inteles. Asa preotul s-a ales cu plangere de la parinte si sanctiune de la intitutia de invatamant. Ca sa nu mai vorbim de mediatizarea cazului...

Frumos era sa citim in loc de asta un titlu: "Un preot/profesor de religie, tunde gratuit elevii saraci"...
Reply With Quote
  #47  
Vechi 15.04.2008, 17:38:16
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Si atunci care e solutia, sa se scoata treligia din programa scolara?!? Sper ca nu!
Solutie este sa mai dea si profesorii, mai ales de religie, pe la scoala...
Reply With Quote
  #48  
Vechi 15.04.2008, 18:36:37
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pai de ce sa dea pe la scoala, devreme ce orice gest de-al lor este interpretat negativ, si daca absenti fiind, tot isi iau salariul?!? Totusi preotul despre care vorbim, nu a iesit in evidenta prin absenta, ci prin prezenta constiincioasa la scoala si la ora. Cine stie de cate ori i-a spus elevului despre frizura nepotrivita varstei, scolii, orei de religie, etc.?!? Nu-mi pot imagina un profesor, orice profesor, sarind din senin cu o foarfeca in mana si taind parul elevilor. Daca avea foarfeca la el, cu siguranta ca discutia se purtase de mai multe ori si rabdarea profesorului ajunses la limita.
In general noi nu dam importanta unor amanunte, care de fapt reprezinta simboluri anticrestine. Dau aici un exemplu: la noi la biserica a venit un tanar cu o camasa cu logo "New Age", de care era foarte mandru. Cred ca nu mai trebuie sa adug nimic.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 15.04.2008, 21:37:08
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citand erzbet:
Citat:
Vsovi, ma ingrozesc. Doamne fereste sa faci vreun copil. Fratilor, cei care apeleaza la pedepse fizice, indiferent ca sunt parinti sau profesori, au o problema. Nu se pune problema acum, insa daca as avea un copil care mi-ar veni acasa batut de vreun profesor, nu m-as lasa pana nu respectivul ar zbura din invatamant, pt ca nu are ce cauta acolo!!! Nuia, coji de nuci, ma mir ca nu ati ajuns la bici(dar nu e timpul pierdut).
Soro,

Faptul ca, citez "nu m-as lasa pana respectivul ar zbura din invatamant" denota mandria si orgoliul tau. Poi, cum in urma cu 100 de ani sa zicem, cand se aplica asupra copiilor educatia traditionala, acestia erau cu mult mai ascultatori si aveau un grad mai mare de bun-simt? Daca tu nu-ti educi plodul cum se cuvine, e necesar sa ti-l educe altii, ca altfel ar deveni cu adevarat un handicapat mintal cum sunt circa 75-80% din copiii generatiei actuale, cu calitatile descrise la postarea mea anterioara, tot pe acest thread.

Parerea mea, a pacatosului si nemilostivului: ia, soro Erzbet, si te mai smereste putin cu ajutorul rugaciunilor spuse din inima si cu tot sufletul.

Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi, pacatosii!
---------------------------------------------------------------------------------------
Miluieste-ma, Dumnezeule, dupa mare mila Ta si dupa multimea indurarilor Tale, curateste toata faradelegea mea. (Psalm 50, 1:2)
Reply With Quote
  #50  
Vechi 16.04.2008, 13:02:11
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Pana una alta, respectivul profesor, preot sau ce o fi, trebuie sa se supuna unor regulamente, nu fac scoala dupa capul lor. Nu are nimeni dreptul sa "imi educe plodul" cu nici un fel de violenta, fizica sau verbala, pentru ca va raspunde penal de faptele sale. Copilul la scoala va primi sanctiuni daca are un comportament denaturat, scaderea notei la purtare, exmatriculare, dar in nici un caz violenta. Si nu vad cu ce a fost copilul respectiv educat daca i s-a tuns parul; respectivul profesor a atentat la libertatea de exprimare, prevazuta in constitutie. Ma bucur ca nu mai traim acum 1000 de ani si tocmai pt ca nu mai traim acum 1000 de ani, nu m-as lasa pana cand respectivul nu ar zbura din invatamant, sau macar sa nu mai predea la clasa copilului meu, in locul parintilor acelui celev. Ma simt introdusa in statistica de 75-80 la suta din copii generatiei actuale, si nu pot spune decat faptul ca vina este a comunismului; aceasta generatie din care fac parte este urmarea celei mai cumplite perioade din istoria tarii noastre. Si a mentalitatii de care dai si to dovada
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Educatie universitara pe internet: coursera.org UNNOOM Generalitati 18 27.11.2012 17:02:35
Forumul nostru - forum de educatie crestina??? geo.nektarios Generalitati 89 30.12.2009 13:00:19
Obiectivul ortodox in educatie patinina34 Biserica Ortodoxa Romana 2 20.07.2009 09:55:00
Diferent/abuz al preotului - com. Cerasu, Prahova 7th_Brigade_TzHL Generalitati 13 24.06.2008 01:02:20
tendintele in educatie urzicuta Generalitati 29 02.08.2007 08:29:15