Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.05.2008, 13:33:53
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citand alexandra28again:
Citat:
Un matematician a descoperit ,cu ajutorul calculatorului,cuvinte care se formeaza in textul ebraic al Bibliei,ce reprezinta evenimente petrecute de-a lungul istoriei,din zilele noastre si din viitor.Acesta a pus Biblia scrisa in ebraica,fara nici un spatiu intre cuvinte,ca si cum ar fi un mare sir de litere.Astfel,a descoperit scrise pe orizontala,diagonala si verticala,cuvinte si propozitii care avertizau despre anumite percole,cum ar fi atentatele de la 11 septembrie(numele celui care a produs atentatul,originea sa,cum se va produce atentatul,etc),asasinarea lui Yitzhac Rabin,despre Bill Clinton,Ariel Sharon,etc.
Fiecare eveniment profetit de acest cod isi are cuvintele asezate in aceeasi zona din text,sau in acelasi verset.Nu sunt cuvinte care vorbesc de un anumit subiect,asezate la sute de pagini distanta.Adica,aceste cuvinte "profetice" nu sunt doar o simpla coincidenta.
Cartea este foarte interesanta si merita citita.Se face referire in Biblie despre faptul ca acest cod va fi descoperit in zilele cele din urma.Mai ales ca acesta a putut fi descoperit de calculator.
Sincer cred ca Biblia detine foarte multe secrete.Chiar daca majoritatea profetiilor au fost identificate,cred ca misterul nu se termina aici.Este foarte posibil ca acest cod sa fie un al doilea limbaj al Bibliei.
Hristos a inviat!

Draga sora intru Hristos Alexandra,

Biblia nu poate avea mai multe intelesuri, dupa cum vrea sa dovedeasca acest domn matematician Drosnin. Asta ar insemna ca Autorul Bibliei (Dumnezeu) sa fi fost o Persoana cu "mai multe fete", Care sa nu aiba mare respect pentru Adevar. Cel putin asa lasa sa se inteleaga acest domn Drosnin prin "deductiile" sale. Si daca a "descoperit" in ceea ce el numeste "codul Bibliei" atat de multe profetii despre trecut, ramane totusi o intrebare aproape imposibila pentru dumnealui. De ce pe baza acestui "cod al Bibliei" nu poate domnia sa deduca si evenimentele ce urmeaza sa se produca, fie ele si in viitorul f. apropiat de noi? Pentru ca daca ar incerca asa ceva, Mr. Michael Drosnin s-ar dovedi imediat ca ar fi ceea ce intr-adevar gandul imi spune ca este: un inselat.


Domnul sa ne ajute sa putem trece prin aceste vremuri, sora Alexandra.
---------------------------------------------------------------------------------------
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.05.2008, 14:09:17
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again
eu nu sunt pe deplin convinsa de acest cod,dar merita cercetat.sunt sigura ca Biblia are multe secrete,iar acum,cu ajutorul calculatorului,se pot afla multe.nu inteleg de ce este aceasta refuzare de a merge cu mintea mai departe si trebuie sa ramanem numai si numai la Sfintii Parinti.cam asa gandeam si eu pana ceva timp,cand am citit in cartea Parintelui Cleopa,favoritul meu,ca pentru a te mantui trebuie sa mergi la vecernie si utrenie.asa ca prefer sa ma ghidez in primul rand dupa sufletul meu si apoi dupa Sfintii Parinti.iar sufletul meu spune ca proritare sunt faptele si sentimentele bune si apoi mersul la biserica.
Chestiile astea cu secrete ,coduri,numerologie tin de societatile oculte si de kabala etc deci nu au de-a face cu crestinismul.Asa ca mai bine citeste altceva (Sfintii Parinti sau vietile sfintilor -de ex azi e SFANTA IRINA-este foarte frumoasa si interesanta viata ei) si nu-ti mai obosi mintea cu tot felul de rataciri.

Cu mintea poti sa mergi cat de departe vrei dar poti sa o iei intr-o directie total gresita ,departe de invatatura Sfintilor (care L-au cunoscut pe Dumnezeu),deci poti sa cazi in inselare demonica cum zice SFANTUL IGNATIE BRIANCIANINOV.


http://www.credo.ro/despre-carti-eretice-si-invataturi-mincinoase.php

Despre pazirea de cartile care cuprind invataturi mincinoase

Sfântul Ignatie Briancianinov
Iarăși îți aduc, fiu credincios al Bisericii de Răsărit, cuvânt de sfat nemincinos și bun. Acest cuvânt nu e al meu: este cuvântul Sfinților Părinți. De la ei vin toate sfaturile mele. PĂZEȘTE-ȚI MINTEA ȘI INIMA DE ÎNVĂȚĂTURA MINCINOASĂ. NU VORBI DESPRE CREȘTINISM CU OAMENI MOLIPSIȚI DE ÎNVĂȚĂTURI MINCINOASE; NU CITI CĂRȚI DESPRE CREȘTINISM SCRISE DE DASCĂLI MINCINOȘI. ADEVĂRUL SE AFLĂ ÎN TOVĂRĂȘIA DUHULUI SFÂNT: EL ESTE DUHUL ADEVĂRULUI. MINCIUNA O ÎNSOȚEȘTE ȘI O AJUTĂ DUHUL DIAVOLULUI, CARE ESTE MINCIUNĂ ȘI PĂRINTELE MINCIUNII. CEL CE CITEȘTE CĂRȚILE DASCĂLILOR MINCINOȘI INTRĂ NEGREȘIT ÎN PĂRTĂȘIE CU DUHUL VICLEAN ȘI ÎNTUNECAT AL MINCIUNII. LUCRUL ACESTA SĂ NU ȚI SE PARĂ CIUDAT ȘI DE NECREZUT: AȘA SPUN RĂSPICAT LUMINĂTORII BISERICII, SFINȚII PĂRINȚI. Dacă în mintea și sufletul tău nu este scris nimic, Adevărul și Duhul să scrie în ele poruncile lui Dumnezeu și învățătura Lui duhovnicească. De ți-ai îngăduit a-ți mâzgăli de tot tablele sufletului cu felurite cugete și întipăriri neduhovnicești, fără a lua aminte cu înțelepciune și fereală: "Cine e scriitorul, ce scrie el?", curăță cele scrise de scriitori străini, curăță prin pocăință și lepădarea a tot ce este împotrivitor de Dumnezeu. Să scrie pe tablele tale doar degetul lui Dumnezeu. Pregătește pentru acest scriitor minte și inimă curată, viețuind cu evlavie și întreagă înțelepciune: atunci, rugându-te tu și citind sfintele cărți, pe nebăgate de seamă și în chip tainic se va scrie pe tablele sufletului tău legea Duhului.
NU-ȚI ESTE ÎNGĂDUIT SĂ CITEȘTI ALTE CĂRȚI DESPRE RELIGIE DECÂT CELE SCRISE DE CĂTRE SFINȚII PĂRINȚI AI BISERICII SOBORNICEȘTI A RĂSĂRITULUI. ACEST LUCRU ÎL CERE BISERICA DE RĂSĂRIT DE LA FIII SĂI. IAR DACĂ GÂNDEȘTI ALTFEL ȘI SOCOȚI PORUNCA BISERICII MAI PUȚIN ÎNTEMEIATĂ DECÂT SOCOTINȚA TA ȘI A CELORLALȚI DE UN CUGET CU TINE, ATUNCI NU MAI EȘTI FIU AL BISERICII, CI JUDECĂTOR AL EI. MĂ NUMEȘTI MĂRGINIT, NELUMINAT ÎNDEAJUNS, RIGORIST? LASĂ-MĂ ÎN MĂRGINIREA ȘI ÎN CELELALTE NEAJUNSURI ALE MELE: VOIESC MAI BINE A RĂMÂNE CU TOATE ACESTE NEAJUNSURI, FIU AL BISERICII DE RĂSĂRIT DECÂT CA, AVÂND TOATE PĂRUTELE CALITĂȚI, SĂ MĂ FAC MAI DEȘTEPT DECÂT EA ȘI, CA ATARE, SĂ-MI ÎNGĂDUI A NU-I DA ASCULTARE ȘI A MĂ DESPĂRȚI DE EA. ADEVĂRAȚILOR FII AI BISERICII DE RĂSĂRIT LE VA FACE PLĂCERE GLASUL MEU. ACEȘTIA ȘTIU CĂ CEL CARE VOIEȘTE A PRIMI ÎNȚELEPCIUNEA CEREASCĂ TREBUIE SĂ LEPEDE ÎNȚELEPCIUNEA SA PĂMÂNTEASCĂ, ORICÂT DE MARE AR FI EA, SĂ O LASE DEOPARTE, SĂ O TAIE, S-O RECUNOASCĂ DREPT NEBUNIE, AȘA CUM ESTE EA DE FAPT (I CORINTENI 3, 19).
ÎNȚELEPCIUNEA PĂMÂNTEASCĂ ESTE VRĂJMĂȘIE ÎMPOTRIVA LUI DUMNEZEU: EA, LEGII LUI DUMNEZEU NU SE SUPUNE ȘI NICI NU POATE (ROMANI 8, 7). DINTRU ÎNCEPUT ACEASTA ESTE FIREA EI; AȘA VA ȘI RĂMÂNE PÂNĂ CE VA LUA SFÂRȘIT, CÂND PĂMÂNTUL ȘI LUCRURILE DE PE DÂNSUL, IAR DIMPREUNĂ CU ELE ȘI ÎNȚELEPCIUNEA PĂMÂNTEASCĂ, VOR ARDE (II PETRU 3, 10).
SFÂNTA BISERICĂ ÎNGĂDUIE CITIREA CĂRȚILOR ERETICE NUMAI ACELOR MĂDULARE ALE SALE CARE AU MINTEA ȘI SIMȚIRILE INIMII VINDECATE ȘI LUMINATE DE SFÂNTUL DUH, CARE POT DEOSEBI ÎNTOTDEAUNA ÎNTRE ADEVĂRATUL BINE ȘI RĂUL CE SE PREFACE A FI BINE ȘI SE ASCUNDE SUB CHIPUL ADEVĂRULUI. MARII BINEPLĂCUȚI AI LUI DUMNEZEU, CARE AU CUNOSCUT NEPUTINȚA CEA DE OBȘTE A TUTUROR OAMENILOR, S-AU ÎNFRICOȘAT DE OTRAVA ERESULUI ȘI A MINCIUNII. CA ATARE, EI AU FUGIT CU TOATĂ RÂVNA DE ÎMPREUNĂ-VORBIRILE CU OAMENII MOLIPSIȚI DE ÎNVĂȚĂTURILE CELE MINCINOASE ȘI DE CITIREA CĂRȚILOR ERETICE. AVÂND ÎNAINTEA OCHILOR CĂDEREA PREAÎNVĂȚATULUI ORIGEN, A LUI ARIE CEL ISCUSIT ÎN CERTURI, A LUI NESTORIE CEL BUN DE GURĂ ȘI A ALTOR BOGAȚI ÎN ÎNȚELEPCIUNEA ACESTEI LUMI, CE AU PIERIT DIN PRICINA NĂDĂJDUIRII ÎN SINE ȘI A PĂRERII DE SINE, EI (BINEPLĂCUȚII) AU CĂUTAT MÂNTUIREA ȘI AU AFLAT-O ÎN FUGA DE ÎNVĂȚĂTURILE MINCINOASE, ÎN ASCULTAREA FAȚĂ DE BISERICĂ PÂNĂ ÎN AMĂNUNTELE CELE MAI SUBȚIRI. PĂSTORII ȘI DASCĂLII CEI PURTĂTORI DE DUH ȘI SFINȚI AI BISERICII NU CITEAU SCRIERILE ERETICILOR CELOR HULITORI DE DUMNEZEU DECÂT SILIȚI DE NEVOIA DE NEÎNLĂTURAT A ÎNTREGII OBȘTI CREȘTINE. PRIN CUVÂNTUL LOR PLIN DE PUTERE, CUVÂNT DUHOVNICESC, EI AU ÎNFIERAT RĂTĂCIRILE, AU VESTIT TUTUROR FIILOR BISERICII PRIMEJDIA ASCUNSĂ ÎN SCRIERILE ERETICE SUB NUMELE FRUMOASE ALE SFINȚENIEI ȘI EVLAViei.
EU ȘI CU TINE ÎNSĂ TREBUIE SĂ NE PĂZIM NEAPĂRAT DE CITIREA CĂRȚILOR ALCĂTUITE DE DASCĂLI MINCINOȘI. ORIȘICINE A SCRIS DESPRE HRISTOS, DESPRE CREDINȚA ȘI DUHOVNICIA CREȘTINĂ FĂRĂ SĂ FIE MĂDULAR AL BISERICII DE RĂSĂRIT, SINGURA SFÂNTĂ, POARTĂ NUMELE DE DASCĂL MINCINOS. SPUNE-MI, CUM ESTE CU PUTINȚĂ SĂ-ȚI ÎNGĂDUI A CITI ORIȘICE CARTE, CÂND FIECARE CARTE PE CARE O CITEȘTI TE POARTĂ ÎNCOTRO VOIEȘTE, TE ÎNDUPLECĂ SĂ CREZI ÎN TOT LUCRUL PENTRU CARE ÎI FACE TREBUINȚĂ ÎNCUVIINȚAREA TA, SĂ TE LEPEZI DE TOT CE ARE EA NEVOIE SĂ LEPEZI?
EXPERIENȚA ARATĂ CÂT DE PIERZĂTOARE SUNT URMĂRILE CITIRII FĂRĂ DREAPTĂ-SOCOTINȚĂ. PRINTRE FIII BISERICII DE RĂSĂRIT CÂTE IDEI DESPRE CREȘTINISM NU PUTEM ÎNTÂLNI DIN CELE MAI TULBURI, MAI GREȘITE, MAI POTRIVNICE ÎNVĂȚĂTURII BISERICII, MAI DEFĂIMĂTOARE ALE ACESTEI SFINTE ÎNVĂȚĂTURI, IDEI ÎNSUȘITE PRIN CITIREA CĂRȚILOR ERETICE!
Nu te mâhni, prietene, pentru preantâmpinările mele, care sunt insuflate de faptul ca îți doresc binele cel adevărat. Tatăl, mama, dascălul bun nu se înfricoșează, oare, pentru pruncul nevinovat și fără experiență, atunci când el vrea să intre într-o cameră unde printre lucrurile bune de mâncat se află otravă multă? Moartea sufletului e mai de plâns decât moartea trupească: trupul mort are să învieze și adeseori moartea trupului se face pricină de viață sufletului; dimpotrivă, SUFLETUL OMORÂT DE RĂU ESTE JERTFĂ A MORȚII VEȘNICE, IAR EL POATE FI OMORÂT DE ORICE GÂND CARE CUPRINDE VREUN FEL DE HULĂ ÎMPOTRIVA LUI DUMNEZEU, PE CARE CEI NEȘTIUTORI NU-L BAGĂ NICIDECUM DE SEAMĂ. "VA FI O VREME, A PROOROCIT APOSTOLUL PAVEL, CÂND ÎNVĂȚĂTURA CEA SĂNĂTOASĂ NU O VOR PRIMI, CI DUPĂ POFTELE LOR ÎȘI VOR ALEGE LORUȘI ÎNVĂȚĂTORI SĂ LE RĂSFEȚE AUZUL, ȘI DE LA ADEVĂR ÎȘI VOR ÎNTOARCE AUZUL, IAR CĂTRE BASME SE VOR PLECA" (II TIMOTEI 4, 3-4).
Nu te lăsa înșelat de titlurile răsunătoare ale cărților care făgăduiesc să-i învețe desăvârșirea creștină pe cei ce încă au nevoie de hrana pruncilor; nu te lăsa înșelat nici de podoaba cea din afară a cărții, de vioiciunea, puterea, frumusețea stilului, nici de faptul ca autorul ar fi, pasămite, sfânt, care și-a dovedit sfințenia prin numeroase minuni (aluzie, probabil, la "sfinții" apuseni ca Francisc de Assisi - n.tr.). Învățătura mincinoasă nu se dă înapoi de la nici o născocire, de la nici o înșelăciune ca să dea basmelor sale înfățișarea adevărului și astfel să otrăvească mai lesne sufletul cu ele. ÎNVĂȚĂTURA MINCINOASĂ ESTE DEJA, ÎN SINE, ÎNȘELARE. EA AMĂGEȘTE, ÎNAINTE DE CITITOR, PE SCRIITOR (II TIMOTEI 3, 13). SEMNUL DUPĂ CARE RECUNOAȘTEM CĂ O CARTE E CU ADEVĂRAT FOLOSITOARE DE SUFLET ESTE CĂ A FOST SCRISA DE UN SFÂNT SCRIITOR, MĂDULAR AL BISERICII DE RĂSĂRIT, ÎNCUVIINȚAT ȘI RECUNOSCUT DE SFÂNTA BISERICĂ. AMIN.
(din volumul "Experiențe ascetice")

Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.05.2008, 14:19:54
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

„NU-TI ESTE ÎNGÃDUIT SÃ CITESTI ALTE CÃRTI DESPRE RELIGIE DECÂT CELE SCRISE DE CÃTRE SFINTII PÃRINTI AI BISERICII SOBORNICESTI A RÃSÃRITULUI. ACEST LUCRU ÎL CERE BISERICA DE RÃSÃRIT DE LA FIII SÃI. IAR DACÃ GÂNDESTI ALTFEL SI SOCOTI PORUNCA BISERICII MAI PUTIN ÎNTEMEIATÃ DECÂT SOCOTINTA TA SI A CELORLALTI DE UN CUGET CU TINE, ATUNCI NU MAI ESTI FIU AL BISERICII, CI JUDECÃTOR AL EI.[color=red][size=4] MÃ NUMESTI MÃRGINIT, NELUMINAT ÎNDEAJUNS, RIGORIST? LASÃ-MÃ ÎN MÃRGINIREA SI ÎN CELELALTE NEAJUNSURI ALE MELE: VOIESC MAI BINE A RÃMÂNE CU TOATE ACESTE NEAJUNSURI, FIU AL BISERICII DE RÃSÃRIT DECÂT CA, AVÂND TOATE PÃRUTELE CALITÃTI, SÃ MÃ FAC MAI DESTEPT DECÂT EA SI, CA ATARE, SÃ-MI ÎNGÃDUI A NU-I DA ASCULTARE SI A MÃ DESPÃRTI DE EA.[/size][/color] ADEVÃRATILOR FII AI BISERICII DE RÃSÃRIT LE VA FACE PLÃCERE GLASUL MEU. ACESTIA STIU CÃ CEL CARE VOIESTE A PRIMI ÎNTELEPCIUNEA CEREASCÃ TREBUIE SÃ LEPEDE ÎNTELEPCIUNEA SA PÃMÂNTEASCÃ, ORICÂT DE MARE AR FI EA, SÃ O LASE DEOPARTE, SÃ O TAIE, S-O RECUNOASCÃ DREPT NEBUNIE, ASA CUM ESTE EA DE FAPT (I CORINTENI 3, 19).” (SFANTUL IGNATIE)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.05.2008, 15:54:37
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

Alexandra, joaca-te cu mantuirea ta, dar nu sminti si alte persoane.

Consulta un duhovnic care sa te indrume in calea ta, iar daca ai unul , discuta cu el despre topicurile tale de pe acest forum, acesta in principal.

Iarta-ma daca te-am jicnit si sa te ajute Dumnezeu in toate cate le faci!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.05.2008, 19:07:48
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m
Citand alexandra28again:
Citat:
Un matematician a descoperit ,cu ajutorul calculatorului,cuvinte care se formeaza in textul ebraic al Bibliei,ce reprezinta evenimente petrecute de-a lungul istoriei,din zilele noastre si din viitor.Acesta a pus Biblia scrisa in ebraica,fara nici un spatiu intre cuvinte,ca si cum ar fi un mare sir de litere.Astfel,a descoperit scrise pe orizontala,diagonala si verticala,cuvinte si propozitii care avertizau despre anumite percole,cum ar fi atentatele de la 11 septembrie(numele celui care a produs atentatul,originea sa,cum se va produce atentatul,etc),asasinarea lui Yitzhac Rabin,despre Bill Clinton,Ariel Sharon,etc.
Fiecare eveniment profetit de acest cod isi are cuvintele asezate in aceeasi zona din text,sau in acelasi verset.Nu sunt cuvinte care vorbesc de un anumit subiect,asezate la sute de pagini distanta.Adica,aceste cuvinte "profetice" nu sunt doar o simpla coincidenta.
Cartea este foarte interesanta si merita citita.Se face referire in Biblie despre faptul ca acest cod va fi descoperit in zilele cele din urma.Mai ales ca acesta a putut fi descoperit de calculator.
Sincer cred ca Biblia detine foarte multe secrete.Chiar daca majoritatea profetiilor au fost identificate,cred ca misterul nu se termina aici.Este foarte posibil ca acest cod sa fie un al doilea limbaj al Bibliei.
Hristos a inviat!

Draga sora intru Hristos Alexandra,

Biblia nu poate avea mai multe intelesuri, dupa cum vrea sa dovedeasca acest domn matematician Drosnin. Asta ar insemna ca Autorul Bibliei (Dumnezeu) sa fi fost o Persoana cu "mai multe fete", Care sa nu aiba mare respect pentru Adevar. Cel putin asa lasa sa se inteleaga acest domn Drosnin prin "deductiile" sale. Si daca a "descoperit" in ceea ce el numeste "codul Bibliei" atat de multe profetii despre trecut, ramane totusi o intrebare aproape imposibila pentru dumnealui. De ce pe baza acestui "cod al Bibliei" nu poate domnia sa deduca si evenimentele ce urmeaza sa se produca, fie ele si in viitorul f. apropiat de noi? Pentru ca daca ar incerca asa ceva, Mr. Michael Drosnin s-ar dovedi imediat ca ar fi ceea ce intr-adevar gandul imi spune ca este: un inselat.


Domnul sa ne ajute sa putem trece prin aceste vremuri, sora Alexandra.
---------------------------------------------------------------------------------------
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
pai exact despre viitor vorbeste acel cod.toate acele evenimente pe care le-am enumerat au fost gasite inainte de a se intampla.
si nu cred ca este vorba de mai multe intelesuri,ci doar de ceea ce Biblia face de 2000 de ani.Profeteste.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 05.05.2008, 19:16:19
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

Citat:
În prealabil postat de E_my
Alexandra, joaca-te cu mantuirea ta, dar nu sminti si alte persoane.

Consulta un duhovnic care sa te indrume in calea ta, iar daca ai unul , discuta cu el despre topicurile tale de pe acest forum, acesta in principal.

Iarta-ma daca te-am jicnit si sa te ajute Dumnezeu in toate cate le faci!

Doamne ajuta!
la ce alte topicuri te referi,in afara de acesta?
o profetie sau o interpretare a Bibliei nu cred ca se face neaparat numai prin a citi normal,o fraza.Si numarul 666 este un cod care trebuie descifrat.pe mine ma sperie mai mult interpretarile care mai de care facute de anumiti forumisti,referitoare la acest numar,decat pur si simplu niste profetii din Biblie care sunt citite pe verticala si nu pe orizontala,cum este normal.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 05.05.2008, 20:03:37
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

le prooroceste, nu "il prooroceste" *
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.05.2008, 21:32:01
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

eu nu cred in ideile lui Drosnin,el nu crede in Dumnezeu si nu el este cel care a descoperit codul,ci un matematician foarte credincios,el doar a scris cartea si a prelauat mai departe cercetarea acestui cod.pentru ca nu are o educatie spirituala,acesta interpreteaza aceste "profetii" dupa mintea sa,desi s-ar putea interpreta intru totul alt sens.
si eu sunt foarte sceptica in privinta acestor carti cu "coperta lucioasa si atragatoare" dar ma intereseaza tot ce tine de Biblie,iudaism si crestinism(ceea ce este in favoarea lor).Si nu cred ca Biblia a spus totul pana acum,sunt sigura ca detine multe mistere nedeslusite inca.daca intr-adevar suntem in zilele cele de apoi,cum se pare si cum "profeteste" si acest cod,atunci,ar trebui sa se intample ceva...ceva rau si ceva bun..ceva bun ca sa-i faca pe evrei sa se intoarca la Hristos.acest lucru probabil ca va fi o minune sau ceva palpabil caci altfel nu vad ce i-ar face pe acestia sa se intoarca la Cel pe care iL urasc atat de mult.si ceva rau,in sensul de razboaie,pierderea credintei si mari incercari pentru crestini.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 05.05.2008, 21:55:07
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citand alexandra28again:
Citat:
Si nu cred ca Biblia a spus totul pana acum,sunt sigura ca detine multe mistere nedeslusite inca.
De mistere vorbeste masoneria, posibil sa vorbeasaca si alte organizatii cu caracter luciferic, insa cred, cu gandul meu pacatos, ca Domnul a revelat Biblia intr-o f. mare masura Sfintilor Parinti si parintilor de astazi sporiti duhovniceste (e adevarat, ca din pacate, se gasesc tot mai putini...), care ne-au transmis prin scrierile lor ceea ce era de transmis despre Biblie asa incat aceasta sa nu mai ramana un mister pentru adevaratii crestini (si nu vorbesc aici despre tot soiul de sectari, nici despre majoritatea catolicilor, ci doar despre crestinii ortodocsi si o minoritate restransa a crestinilor catolici). Caci este adevarat, cine interpreteaza Biblia dupa capul lui, asa cum fac sectarii, ajunge desigur, un ratacit, calauzit in interpretarea Bibliei de Lucifer in persoana. Noi, crestinii ortodocsi, nu detinem mistere in religia noastra, ci doar Cele 7 Sfinte Taine pe care le pot savarsi doar preotii, in niciun caz simplii credinciosi, mirenii, ca si mine, ca si tine, sora Alexandra...

Domnul sa ne ajute sa putem trece prin aceste vremuri, sora Alexandra.
--------------------------------------------------------------------------------------
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 05.05.2008, 23:02:59
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

O parte din scrisoarea trimisa de Drosnin presedintelui Bush:"Nu sunt religios,de aceea nu pot intelege cum poate fi cunoscut viitorul sau de ce a fost codificat el in Biblie.Insa "Turnurile Gemene" sunt codificate cu "avion",iar "el le face sa cada" apare in acelasi loc ."Pentagonul" este codificat cu "avariat"."Bin Laden" e codificat cu "oras si turn".
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Codul lui Oreste OmuBun Stiri, actualitati, anunturi 136 04.02.2011 08:19:48
Michael Jackson a MURIT. iulyaan Generalitati 282 25.09.2009 13:08:35
Codul lui Moise... silverstar Generalitati 8 30.01.2009 22:25:04
Codul lui da Vinci irina77 Generalitati 6 20.02.2007 03:11:23