Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Muzica Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.01.2007, 11:38:16
rusnacmircea rusnacmircea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.09.2005
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Firuflorin82
Cum va place muzica bizantina greaca?
Muzica romaneasca grecizata?
Muzica adevarata si fireasca pentru ortodoxie este psaltica.La noi in Basarabia foarte putin se canta Psaltica. In general la manastiri si parohii se canta muzica corala. Ori aceasta nu este firesc pentru ortodoxie. Muzica corala a patruns in spatiul rusesc incepand cu Petru 1. Dansul a vrut sa introduca chiar orga in biserica, dar n-a reusit.
Muzica trebuie sa confere crestinului o stare de rugaciune in biserica, iar psaltica este cea mai potrivita.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.01.2007, 22:10:06
diesel_bazatu diesel_bazatu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Firuflorin82
Cum va place muzica bizantina greaca?
Muzica romaneasca grecizata?
mi-ar placea s-a invat la scoala psaltica dar sunt la brasov si facem cuntan.mai lalaie uni mai mari cate ceva cu ison dar nu e psaltica adevarata sper ca daca facem 2 ore de matenatica macar ca la una din acele 2 ore sa se renunte pentru o ora de psaltica adevarata. Hristos in mijlocul nostru!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.01.2007, 10:13:19
pacatosu pacatosu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.09.2006
Mesaje: 23
Implicit

Muzica bisericeasca grecizata !? Cat de urt poate sa sune numai expresia in sine, fara sa mai forbim de altele. Stau si ma intreb, de ce adica grecizata? Pai muzica asta bizantina, caci asa se cheama are sute de ani de traditie CRESTINA-ORTODOXA, are girul Sfintilor Parinti de la Sinoadele vechi unde s-au stabilit si canoanele bisericesti. Daca nu ma insel, sinoadele V si VI ce s-au tinut la Constantinopol. Adevarat ca si atunci ca si acum calugarii erau ocupati cu propovaduirea Sfintei Evanghelii, dar amprenta bizantina era mai pregnanta, limba bizantina find la mare rang in biserica. A urmat apoi limba greaca. Aceste doua limbi se predau in scolile teologice ale vremii.
Se perdau ele si acum, foarte adevarat, dar greaca si bizantina nu mai sant folosite decat foarte putin. Ganditi-va cum ar fi o Sfanta si Dumnezeiasca Liturghie in linba greaca undeva intr-o biserica uitata de trecerea timpului. Oare batranii satului si nu numai ei ar intelege ceva? Cu siguranta ca nu. In ce priveste Ardealul, a suferit atatea influente incat greu mai intrezaresti tipicul adevarat ortodox.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.01.2007, 15:43:38
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Frati si surori trebuie sa ascultati neaparat urmatoarea melodie religioasa greceasca,e absolut divina.Melodia se numeste Agni Partene si e interpretata de Theodore Vassilicos.Daca vreti vi-o pot trimite prin mail.:)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.01.2007, 01:04:19
victorpadre_vic victorpadre_vic is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2007
Mesaje: 5
Implicit

aveti neaparata nevoie de o priveghere de toata noaptea fratilor
daca va puneti intrebarea si indoiala muzica de traditie ortodoxa: psaltiki musiki!
ascultati cat mai multa, rugati-va si mai mult si ve-ti intelege adevarul!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.01.2007, 13:45:00
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Saluatare. Cine imi spune si mie, dintre cei cunoscatori, de unde imi pot cumpara CDuri cu muzica psaltica romaneasca si coristica adresata sfintilor? de exemplu as vrea sa-mi cumpar un cd cu Grupul psaltic al manastirii Varatec in care canta niste maicute, am auzit la un radio, canta superb...Multumesc pentru atentie. Dumnezeu sa ne aibe-npaza!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.02.2007, 11:25:07
Elena-Maria123 Elena-Maria123 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2006
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Clausemi
florizarnovean
"Psaltica e cea mai frumoasa,cea care se canta in manastiri"

Probabil te referi la ce a fost odata...ca la ora actuala se cam zbiara si se canta dupa ureche prin marea majoritate a manastirilor...ca psaltichie nu mai are cine...se citeste in goana calului si se canta si mai si....dar ii credem,ca la muncile pe care le fac,slujbele sunt numai de fatada,sa pastreze tipicul...sunt prea obositi ca sa mai poata scoate un sunet placut.
Si daca mai sunt cateva manastiri unde se mai canta psaltica,acelea sunt extrem de rare...sau este cate un calugar prin vreo manastire care sa aiba habar de psaltica si de slova veche la citit.
Incearca sa mergi la manastirea Brancoveni. Acolo toate maicile de la strana, cat si parintele stiu psaltica si fac zilnic repetitii de muzica. Canta pe 3 si pe 4 voci si nu cred ca mai este nevoie sa spun ca muzica e pur si simplu ingereasca!Si cred ca mai sunt manastiri in care calugarii/maicile invata sau stiu psaltica (Man.Crasna, de exemplu)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.06.2007, 10:01:12
iuda iuda is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2007
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Darius
Am fost pe la vreo 20 de manastiri si biserici anul acesta si sincer mi-au placut toate corurile sau grupurile care cantau acolo. Si-ti spune asta cineva care a cantat intr-un cor de biserica si a facut muzica. Este posibil ca nu toate bisericile sa aiba cantareti buni, am auzit de probleme de acest gen. Dar nu cred ca trebuie sa generalizam.
E adevarat ca muzica corala in care isi fac aparitia tot felul de persoane care nu sunt educate coral, de multe ori deranjaza auzului.
Problema apare cand dorim sa cantam cu corul si nu stim. Am incercat chiar odata sa ma opun unei alte linii melodice pe care un cor l-a scos la cantarea rugaciunii "Tatal nostru". Biserica s-ar putea intoarce la muzica omofonica, adica acea cantare simpla la care tot mireanul sa poata lua parte cu vocea, chiar cu riscul de a deranja ei frumusetea liturghiei.
Daca fac intoarcere la muzica cu influente bizantine e cu atat mai bine. Pentru ca muzica bizantina reuseste sa te introduca in tipicul liturghiei si sa te faca sa te simti mai bine partas ei. Pentru ca asa zisele valori ale zilelor noastre ne-au departat de trairea ortodoxiei.
Dar in schimb la manastiri am ramas ca de atatea ori placut prins de muzica celor de acolo. Ei stiu sa o faca pentru ca ei au traditie care o predau de la unii la altii. Noi nu stim asta din simplu motiv ca noi nici la duhovnic nu mergem cum trebuie dar sa stam sa ne invete cineva cum sa cantam.
eu sunt implicata direct cu cantaretii bisericesti si noi in oras avem cantareti buni duhovnicesti care canta pe note psaltice,dar nu isi gasesc locuri de munca ,noi am avut un noroc mare pt ca duhovnicul nostru e profesor de psaltica si chiar ne ajuta sa invatam,facem repetitii in fiecare sapt si poate veni oricine de obicei vin cantaretii din oras si au dat si concerte in judet,nu sunt cunoscuti dar nici asta nu e telul lor ci acela de a invata frumusetea muz bizantine tot ce fac e din placere,iar parintele nu se comporta ca profesor la repetitii ci ca duhovnic.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.06.2007, 18:07:38
misionarul misionarul is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.05.2007
Mesaje: 46
Implicit

Aviza amatorilor si doritorilor de muzica psaltica.
Dupa cum ne-am obisnuit ,si in anul universitar 2007-2008 in IASI se va organiza cursuri de muzica psaltica GRATUIT.Cursurile se vor desfasura in toata perioada anului universitar dupa un program stabilit de comun acord.
Predarea se face dupa notatia veche (nu cea uniformizata)constand atat in teorie cat si in practica.
IMPORTANT
-nu se elibereaza diplome si adeverinte dupa terminarea cursurilor(poate pe viitor)
-se pot inscrie si femeile
-varsta maxima 40 ani
-numar locuri nelimitat
Inscrierile se pot face prin email la misionarulortodox@yahoo.com incepand cu data de 1 iunie (deci puteti face inscrierile chiar acum),e nevoie sa treceti in email numele si prenumele dvs,varsta si un numar de telefon .Dupa data de 1 octombrie va trebui sa va confirmati locul printr-un email la adresa de mai sus,in urma caruia veti fi informati in legatura cu data si locul desfasurarii cursurilor.
VA ASTEPTAM CU DRAG.
DOAMNE AJUTA.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 26.08.2007, 00:45:17
iuda iuda is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2007
Mesaje: 144
Implicit

de muzica bizantina instrumentala ati auzit?mie una imi place f mult poate cel mai mult din toate
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un nou site de muzică bizantină cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 1 08.01.2013 22:43:24
va rog datimi cv site.uri cu muzica bizantina alexya89 Generalitati 1 11.08.2009 21:05:50
Azi concert de muzica bizantina la Iasi mihailt Stiri, actualitati, anunturi 2 09.07.2009 19:43:45
Concert muzica bizantina 15.10.2008 mihailt Stiri, actualitati, anunturi 4 25.10.2008 19:32:23
MUZICA BIZANTINA pacatosu Muzica Bisericeasca 3 29.03.2008 21:30:22