Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Muzica Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.08.2008, 04:28:18
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tonylee
Daca nu-ti convine ce am scris , iti doresc sa ajungi episop (tot nu aveam pe capul cui sa stau in iad).
:D :) mi-a placut tare mult postarea ta, in totalitate... am pus si emoticoanele de rigoare, cu riscul ca o sa deranjez pe un coleg de forum care a zis ca n-avem voie sa radem ca suntem in post.

eh, sa ma plag si eu aici de ceva... DE CE s-a hotarat sa cantam Tatal nostru la Sf. Liturghie?? ar fi bine daca s-ar reveni la forma sa ca si rugaciune.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.08.2008, 04:38:17
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tonylee
Ca informatie; in 48 Sinodul BOR a pus blestem pentru cine canta Tatal Nostru si a recomandat sa se citeasca.
:dontgetit: asta nu stiam. pai si-atunci de ce-l cantam??
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.08.2008, 04:21:01
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de tonylee
Daca nu-ti convine ce am scris , iti doresc sa ajungi episop (tot nu aveam pe capul cui sa stau in iad).
:D :) mi-a placut tare mult postarea ta, in totalitate... am pus si emoticoanele de rigoare, cu riscul ca o sa deranjez pe un coleg de forum care a zis ca n-avem voie sa radem ca suntem in post.

eh, sa ma plag si eu aici de ceva... DE CE s-a hotarat sa cantam Tatal nostru la Sf. Liturghie?? ar fi bine daca s-ar reveni la forma sa ca si rugaciune.
Noi il nu cintam Tatal Nostru il spunem. Si eu cred ca e mai bine.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.08.2008, 10:16:57
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Rugaciunea Tatal nostru se canta ,dar uneori se si rosteste.
Important este sa fim cu gandul la rugaciune,ca in rest Dumnezeu aude rugaciunea si nu vad cum am putea sa cadem sub blestem daca ne rugam.
Eu cred ca nu e cazul sa cadem in anumite extreme ,rugaciunea e importanta si modul cum vietuim.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.08.2008, 21:03:06
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesis
De cand ma stiu eu Tatal Nostru se canta in biserica de toti credinciosii. Nu e nimic nou. Inca nu am vazut in nici o biserica sa se rosteasca pur si simplu rugaciunea. In schimb Crezul nu se canta.
:) oare ma stiu eu mai demult decat tine? imi aduc aminte clar ca mergeam la Sf. Gheorghe vechi (capat tramvai 21) si acolo se rostea, pana cand la un moment dat parintele a zis ca Patriarhia a spus sa-l cante toata lumea. si tot atunci s-a bagat predica pe la mijlocul slujbei, in loc de sfarsit --- asta nu stiu daca acum mai e asa in RO.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.08.2008, 22:40:32
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Te inseli Mirelat!In multe biserici cu circa 20 de ani in urma Tatal nostru se spunea in cor iar Crezul se rostea de cel mai batran laic aflat la slujba!Cantarea trebuie sa se faca spre slava lui Dumnezeu si nu spre mandria si defatarea noastra!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.08.2008, 22:52:33
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Frate, pana la urma fiecare cu parerile lui. De inselat insa, nu cred ca ma insel, am facut referinta la ceea ce am trait, nu am visat.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.08.2008, 22:52:24
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22
"Gandeste-te la parintii cei mari, cum ei nefiind slujitori bisericesti si nici glasuri, nici tropare stiind, fara numai putini psalmi, ca niste luminatori in lume au stralucit, precum au fost ava Pavel cel Simplu si ava Pamvo si ava Apolo si ceilalti purtatori de Dumnezeu parinti...

Cantarea, asadar, este a mirenilor. Pentru aceasta se ingramadeste lumea in biserici."
da, si eu tot asa citisem, ca in bisericile de mir e indicat sa se cante, nu in manastiri. poate se crede ca asta ii va atrage pe mireni la slujba...cam trist, daca-i asa.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 17.08.2008, 18:25:17
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Cantarea in serviciul cultic nu se poate modifica decat prin hotarare de sinod!Ica atare in slujba este necanonic a se utiliza cantari ce nu au facut obiectul uneu hotarari de sinod
In afara serviciului cultic se pot folosi si alte cantari(de ex. colinde)dar care sa nu aduca atingere de dogma si canoane.pt tine poti canta cum vrei fara atingere de dogma si canoane si fara a deranja pe altii!
Reply With Quote
Răspunde