Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.02.2009, 13:26:01
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit A te lasa de fumat este un intreg proces!

Citat:
În prealabil postat de izmenuzza Vezi mesajul
am incercat cu medicamente,nu numai o data ...sufar de ceva timp de depresie anxioasa,(viata a fost uneori un pic dura cu mine dar cu ajutorul lui Dumnezeu am reusit sa nu cad in extreme)de cate ori am incercat i-mi da o stare de iritabilitate nervoasa apoi cad in depresie este foarte ,foarte greu mereu ma lovesc de chestia asta,poate daca as fi total izolata si fara acces la ele as reusi altfel cum?dumneavoastra cum a-ti facut?

Fiecare om are calea lui, dar ca sa-ti fie foarte usor, fara nervi si fara depresii am sa-ti relatez propria mea experienta si te rog sa ai rabdare sa citesti pana la capat, chiar daca ti se v-a parea ca este pe langa subiect.
Pentru ca depresiile, viciile etc sunt strans legate intre ele, ar fi bine ca sa faci urmatorii pasi:
PARTEA SPIRITUALA
1. In fiecare Duminica sa mergi la Biserica, exceptand bineanteles acele dati cand nu se poate.
2.Posturi. Nu stiu cum ti tu posturile mari din an, dar poti sa incepi prin a tine miercurea si vinerea neaparat si asta sa-ti devina o obisnuinta. Daca ti post in aceste zile este minunat
(o sa revenim si la posturile mari de peste an).
3.Spovedanie/Impartasire/Canon. Cel putin cu 3 zile inainte sa ti post. Citeste indrumarile pentru spovedanie si gandeste-te serios la fiecare pacat pe care il scri pe hartie. Daca vrei sa-ti revizuiesti serios intraga ta viata, eu iti recomand sa o iei usurel si sa repeti de mai multe ori procedura. Spun asta pentru ca este bine sa te spovedesti de pacatele de care iti este rusine si te mustra constiinta si nu la gramada si formal.
4. Rugaciuni zilnice. Mai ales in aceasta perioada de curatenie spirituala, multa rugaciune.
Zilnic, daca poti macar 2 saptamani Paraclisul Preasfintei Nascatoarei de Dumnezeu -acest paraclis se face la intristarea sufletului si la vreme de nevoi si de grij; la fel si acatistul Mantuitorului care te v-a linisti foarte mult - adica adio depresii.
In acest rastimp ar fi bine sa citesti indrumarele de spovedanie.
5.Terapeutica Bolilor Spirituale_Jean Claud Larchet. Este si versiune audio - mie mi-a fost mai usor. Sunt doua parti: CONDITIILE TAMADUIRI/PATIMILE SI TAMADUIREA LOR (printre altele: tristetea si tamaduirea ei)
PARTEA MATERIALA
1.Nicorette - guma de mestecat cu nicotina. Fi foarte atenta la felul in care trebuie sa le folosesti.
2.Treci pe slim-uri. Chiar daca la inceput ti se vor parea prea slabe, te vei obisnui. Dupa o vreme nu ai sa mai suporti fostele tigari. Rezultat: reducerea cantitativa a tigarilor.
3.Sa nu mai fumezi in camera, in casa. In general unde este calculator acolo si se fumeaza excesiv. Pe balcon/in curte. E frig? Nu conteaza! Vei trage doar doua trei fumuri si vei fugi in casa.
CONCLUZIE
Iti trebuie autodisciplina.
Chiar daca o vreme stationezi, psihic te vei simti confortabil pentru ca nu vei avea senzatia ca te mana cineva din spate ca sa te lasi de fumat.
Spovedindu-te de acest viciu VEI AVEA PUTEREA SA TE LASI!
Si te vei trezi intr-o buna zi ca nu mai suporti fumul de tigara.
Apoi ca fumatul chiar te deranjeaza.
Iar cand vei fi cu fumatori vei fi in stare sa stingi tigara si sa nu o mai aprinzi niciodata.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.03.2009, 01:18:25
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Depresivul exact asta asteapta, un motiv pentru a se trimite singur inapoi la ura fata de sine.
.
Asta ai spus-o bine de tot!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.03.2009, 08:21:17
simona62's Avatar
simona62 simona62 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.02.2009
Locație: Tg-Mures
Mesaje: 54
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru simona62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de izmenuzza Vezi mesajul
nu m-am mai impartasit si nici spovedit de 24 ani ce trebuie sa zic la preot ?..tot?adica fiecare pacat detailat? ar insemna sa tin preotul vre-o2 zile...sau tipul de pacat care l-am facut..!

Incearca sa mergi la un duhovnic...sa-ti doresti asta din tot sufletul ...si Dumnezeu iti va indruma pasii...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.03.2009, 19:14:41
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan_si.atat Vezi mesajul
Permite-mi, te rog, sa te intreb daca te referi ca un duhovnic calugar e mai potrivit. Si daca da, de ce? Pentru ca eu am patit ceva oarecum ciudat intr-un caz asemanator si sunt inca putin nedumerit.
Multumesc.
Te rog să mă ierți căci abia acum am citit în topic și am văzut că m-ai întrebat ceva.Nu am înțeles ce anume ți s-a întâmplat dar dacă te referi la problemele care apar la spovedanie și "ciudățeniile" care se mai întâmplă vreau să-ți spun că atunci când ești la scaunul spovedaniei dacă nu ai control asupra celor ce vrei să spui ca să te curățești de păcate,s-ar putea să adaugi la pcatele pe care le ai altele și altele.Te înveți să te spovedești curat făcând aceasta des,de câte ori simți nevoia.
De ce am spus că e mai bine la mănăstire?
-pentrucă duhovnicul are mai mult timp,
-pentrucă nu are familie,
-pentrucă de regulă primești canon (fără canon și fără a renunța la păcate acestea nu se iartă).
și pentru multe alte motive pe care le vei descoperi singur.
După ce vei ști cum să te spovedești poți merge la orișice preot căci vei ști cum să te folosești de această taină și cum să nu cazi în vreo ispită!
Împărtășania chiar dacă duhovnicul ți-o dă (de regulă ești întrebat dacă te împărtășești) dacă tu consideri că nu ești pregătit este bine să amâni căci aceasta poate să te "ardă" dacă o iei fără vrednicie.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.03.2009, 20:09:23
janina janina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Locație: bucurești
Mesaje: 92
Implicit

Cum e asta atunci cînd ești descurajat sau pesimist tu să dai sfaturi la alții?am citit în -Dăruind vei Dobîndi și acelaș lucru îl făcea și Pr Nicolae Steihard -NUMAI că aici cred că e alt context cred că era la început de drum în mănăstire în nicidecum nu era vorba de pesimism sau altceva de genu -adică dacă eu nu cred în acel lucru cum să-i fie de folos aroapelui?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 27.03.2009, 20:28:54
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de izmenuzza Vezi mesajul
oricum am citit indreptarul spovedaniei si am inteles deja ca trebuie sa-mi scriu pe ceva ce tip de pacat am facut in toata viata .eu neimpartasindu-ma decat odata in viata mea va dati seama ce car in suflet.ce nu stiu cum sa fac este ca sunt unele pacate de care nu ma pot lasa cum ar fi fumatul iar altele din obisnuinta stiu ca gresesc iar sau daca preotul i-mi da canon si nu pot sa-l respect intru-totul,nu se duce pe apa sambetei toata incercarea mea?in familie toti suntem crestini, credem in Dumnezeu dar nimeni nu a fost evlavios nu a participat la slujbe si n-a facut nimeni drumuri la biserica ,doar daca a murit vre-o ruda.va dati seama vreau sa-mi eliberez sufletul s-o iau pe calea bisericii dar nu stiu cat voi reusi sper sa ma ajute dumnezeu.
Inainte de toate, mergi la un preot iscusit, sa zic asa, de preferinta, in parohia de care apartineti, daca nu, la o manastire apropiata, si stati intai de vorba cu el. Spuneti-i in ce situatie va aflati, ca nu v-ati mai spovedit si impartasit de 24 de ani, si el o sa va indrume ce sa faceti. Nu mergeti direct la un preot, sa va marturisiti din prima, ca nu e bine. Stati de vorba, inainte de a face asta. Conteaza foarte mult lucrul asta. Si sa nu va fie rusine sa stati de vorba cu el, si sa va fie rusine sa va marturisiti pacatele, asta e o ispita de-a diavolului, ca sa nu va piarda din gheara lui. Si mie mi-a fost rusine sa spun unele pacate, dar sufletul mirosea urat. Doamne ajuta!
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.03.2009, 23:44:59
silgam silgam is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.03.2009
Mesaje: 2
Implicit intors la viata

http://www.youtube.com/watch?v=qJehEtHPL2s
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutor! zriyac Generalitati 18 16.10.2010 16:47:38
un mic ajutor evelon Rugaciuni 4 29.10.2008 16:06:45