Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.06.2009, 18:42:21
iordan iordan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.06.2008
Mesaje: 7
Implicit despre viata vesnica

Unii oameni spun ca au viata vesnica altii spun ca nu au viata vesnica.
Ce parere aveti, care au dreptate?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.06.2009, 19:08:44
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Nu inteleg intrebarea.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.06.2009, 20:27:04
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Depinde ce intelegi prin "viata". Daca te referi la mantuire... nu au toti. Daca te referi doar la o vesnica dainuire a sufletelor,atunci da,toti au viata vesnica!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.06.2009, 23:59:22
iordan iordan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.06.2008
Mesaje: 7
Implicit despre viata vesnica

Cand am intrebat daca cineva are viata vesnica m-am referit la sensul de mantuit. Si vreau sa mai clarific putin intrebarea? Poate sti cineva daca are sau nu are viata vesnica, adica daca e mantuit sau nu?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.06.2009, 00:03:41
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iordan Vezi mesajul
Cand am intrebat daca cineva are viata vesnica m-am referit la sensul de mantuit. Si vreau sa mai clarific putin intrebarea? Poate sti cineva daca are sau nu are viata vesnica, adica daca e mantuit sau nu?
Vom sti numai la Inviere.
Pana atunci, nimic nu e hotarat definitiv!
Dumnezeu ne-a creat liberi, si calea pe care o luam depinde de noi, la fiecare pas. El 'sta la usa si bate'.. Noi trebuie sa-i deschidem.
Sf. Isaac Sirul spunea ca lumina lui Dumnezeu din rai si focul iadului sunt de fapt acelasi lucru, prezenta lui Dumnezeu fara val, dar ca atunci cand noi ne-am intunecat sufletul si ne o punem acestei lumini, ea devine dureroasa si ne arde ca un foc.. asta e iadul. Noi il refuzam pe Dumnezeu.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.06.2009, 00:48:18
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Vom sti numai la Inviere.
Sf. Isaac Sirul spunea ca lumina lui Dumnezeu din rai si focul iadului sunt de fapt acelasi lucru, prezenta lui Dumnezeu fara val, dar ca atunci cand noi ne-am intunecat sufletul si ne o punem acestei lumini, ea devine dureroasa si ne arde ca un foc.. asta e iadul. Noi il refuzam pe Dumnezeu.
Bine zis
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.02.2010, 22:11:22
vultur vultur is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2010
Mesaje: 21
Implicit DEspre viata vesnica

Domnule, nu este bine sa-l ispitesti pe Dumnezeu , ci sa faci voia lui spre viata vesnica si cu siguranta vei avea viata vesnica.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.03.2010, 20:40:47
ofurnica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am si eu o intrebare! Pana la urma, dupa Judecata De Apoi , noi oamenii (unii dintre noi) unde ne vom situa ? Ce este cu acel cer nou si pamant nou, despre care se scrie in Biblie Eu stiu ca dupa moarte exista un Rai provizoriu - precum si imparatia mortior (Iadul pentru unii) iar dupa aceea mai este si Imaparatia Cerurilor (lacasul lui Dumnezeu) ....Pana la urma , cei buni unde-si vor petrece vesnicia...Multumesc...Doamne Ajuta
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.05.2010, 16:44:14
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ofurnica Vezi mesajul
Am si eu o intrebare! Pana la urma, dupa Judecata De Apoi , noi oamenii (unii dintre noi) unde ne vom situa ? Ce este cu acel cer nou si pamant nou, despre care se scrie in Biblie Eu stiu ca dupa moarte exista un Rai provizoriu - precum si imparatia mortior (Iadul pentru unii) iar dupa aceea mai este si Imaparatia Cerurilor (lacasul lui Dumnezeu) ....Pana la urma , cei buni unde-si vor petrece vesnicia...Multumesc...Doamne Ajuta
Citeste capitolul 25 din Evanghelia dupa Matei! Vei afla ce se intampla dupa judecata de Apoi. De unde ai scos ca exista " Rai provizoriu"?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.05.2010, 18:47:11
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Citeste capitolul 25 din Evanghelia dupa Matei! Vei afla ce se intampla dupa judecata de Apoi. De unde ai scos ca exista " Rai provizoriu"?
ei, pana la urma ai primit un raspuns.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Abc'ul vietii eterne, elevii trebuie sa stie unde este viata vesnica spre_rasarit Sectiune dedicata profesorilor de religie 3 16.01.2012 00:37:54
Despre cei ce isi iau viata... malmo Slujba inmormantarii 25 07.02.2010 19:26:21