Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.07.2008, 20:29:06
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

De ce organismul uman este atat de slab? Te imbolnavesti foarte usor...De ce cand esti cel mai linistit si fericit vine o veste rea? (cazul meu) ,azi am aflat ca bunicul meu este in stare grava si tocmai eu ma gandeam la mare in vacanta.Inainte de veste a inceput sa ma doara capul tare si febra.De ce?


Am vazut si pe internet documentare,organismul nu este atat de puternic cum credem noi .Cei cu bani,vedetele,miliardarii etc au tot ce si-au dorit,si sanatatea buna,iar cei amarati pe langa faptul ca au atatea necazuri sociale ,sufera fizic ,sufleteste etc.Uneori viata nu este dreapta...Tin sa cred ca dracul ne controleaza din ce in ce mai mult.....De ce nu murim odata toti? Ca pe parcursul vietii numai necazuri avem .
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.07.2008, 20:35:22
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9
De ce organismul uman este atat de slab? Te imbolnavesti foarte usor...De ce cand esti cel mai linistit si fericit vine o veste rea? (cazul meu) ,azi am aflat ca bunicul meu este in stare grava si tocmai eu ma gandeam la mare in vacanta.Inainte de veste a inceput sa ma doara capul tare si febra.De ce?


Am vazut si pe internet documentare,organismul nu este atat de puternic cum credem noi .Cei cu bani,vedetele,miliardarii etc au tot ce si-au dorit,si sanatatea buna,iar cei amarati pe langa faptul ca au atatea necazuri sociale ,sufera fizic ,sufleteste etc.Uneori viata nu este dreapta...Tin sa cred ca dracul ne controleaza din ce in ce mai mult.....De ce nu murim odata toti? Ca pe parcursul vietii numai necazuri avem .
Imi pare rau pt tine si pentru bunicul tau.Sunt multe momente grele in viata,insa nu dracul este la carma lumii ci Hristos-Dumnezeu.Si el a suferit foarte mult,si cand era batjocorit si-Si ducea Crucea azis"femei israelence,nu ma plangeti pe mine,ci pe voi si pe copiii vostri.Ca daca cu lemnul verde fac asa,cu cel uscat ce va fii?".INsa avem mangaierea ca nu se termina totul pe acest pamant,ca dupa Inviere,Domnul va strege "orice lacrima din ochii nostri".Trebuie sa avem rabdare,si mai ales sa vedem ce ne ofera Domnul ca remediu pt suferinta noastra.Ca o data cu suferinta,Domnul trimite si mijlocum de aiesi din ea.Trebuie doar sa-l intrebam,asa cum intreaba un fiu pe Tatal sau:tata,ce sa fac?Cum sa ies din aceasta situatie grea.Ajuta-ma,tu Care ai suferit mai mult ca noi toti.Nimeni care intreaba pe domnul nu ramane fara raspuns.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.07.2008, 22:54:23
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Draga tigerAvalo9, iti inteleg durerea. Si mie mi-au murit mama si un frate la un interval de 2 saptamani, unul dupa altul. Stiu ce inseamna durerea de acest fel si, te rog sa ma crezi, nu numai de acest fel. In viata treci prin multe momente grele dar nici unul dintre ele nu ne indreptateste sa-L intrebam pe Dumnezeu "de ce Doamne?". Te rog sa ceri iertare lui Dumnezeu pentru aceasta intrebare pe care I-ai pus-o. Nu se cuvine sa ne semetim in fata Domnului si sa-I cerem socoteala, indiferent de situatie. Noi nu stim adancurile intelepciunii Dumnezeiesti.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.07.2008, 23:32:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9
De ce organismul uman este atat de slab? Te imbolnavesti foarte usor...De ce cand esti cel mai linistit si fericit vine o veste rea? (cazul meu) ,azi am aflat ca bunicul meu este in stare grava si tocmai eu ma gandeam la mare in vacanta.Inainte de veste a inceput sa ma doara capul tare si febra.De ce?


Am vazut si pe internet documentare,organismul nu este atat de puternic cum credem noi .Cei cu bani,vedetele,miliardarii etc au tot ce si-au dorit,si sanatatea buna,iar cei amarati pe langa faptul ca au atatea necazuri sociale ,sufera fizic ,sufleteste etc.Uneori viata nu este dreapta...Tin sa cred ca dracul ne controleaza din ce in ce mai mult.....De ce nu murim odata toti? Ca pe parcursul vietii numai necazuri avem .
"Nu nadajdui, suflete al meu, in sanatatea trupeasca cea trecatoare, nici in frumusetea cea degrab trecatoare, ca vezi cum si cei puternici si cei tineri mor; ci striga : Miluieste-ma Hristoase Dumnezeule, pe mine nevrednicul. . . . . . "( din Canon de Pocainta catre Domnul, Iisus Hristos)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.08.2008, 15:06:50
pui pui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 116
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9
De ce organismul uman este atat de slab? Te imbolnavesti foarte usor...De ce cand esti cel mai linistit si fericit vine o veste rea? (cazul meu) ,azi am aflat ca bunicul meu este in stare grava si tocmai eu ma gandeam la mare in vacanta.Inainte de veste a inceput sa ma doara capul tare si febra.De ce?


Am vazut si pe internet documentare,organismul nu este atat de puternic cum credem noi .Cei cu bani,vedetele,miliardarii etc au tot ce si-au dorit,si sanatatea buna,iar cei amarati pe langa faptul ca au atatea necazuri sociale ,sufera fizic ,sufleteste etc.Uneori viata nu este dreapta...Tin sa cred ca dracul ne controleaza din ce in ce mai mult.....De ce nu murim odata toti? Ca pe parcursul vietii numai necazuri avem .
:(imi pare f rau Viata este o cruce pe care trebuie sa o ducem panaa la capat si cu ajutorul lui Iisus o ducem. CA FARA EL NOI N-AM PUTEA Domnul ne da intotdeauna putere Doamn ajuta
Reply With Quote
Răspunde