Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #401  
Vechi 17.11.2012, 04:33:32
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mos-Neagu, chiar trebuie sa credem toate fantasmagoriile? ! ? Ce are asta cu crestinismul, cu ortodoxia? Nimic.
Mie imi suna a teorie New Age, nimic altceva.
Reply With Quote
  #402  
Vechi 18.11.2012, 02:24:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Miroase a Bivolarul.

Si nu e prima data, cand c/p o ia inaintea ratiunii.

Dar daca zic ceva de discernamant, zice ca e ceva personal.
Reply With Quote
  #403  
Vechi 18.11.2012, 02:36:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Mda! Cu alte cuvinte "Multumesc, Doamne, ca m-ai facut mai inteligent decat Tine!"
Ce vrei sa administrezi? Ce stii sa administrezi? Aici nu e vorba de o perspectiva deja cunoscuta, ci de... voia lui Dumnezeu. Pe care n-o cunoastem. Noe era singurul care cunostea voia lui Dumnezeu, dar nu-l lua nimeni in seama. Acum sunt doar "zvonuri", nicidecum pareri care sa ne puna realmente pe ganduri intr-o singura directie. De fapt, singura directie, dupa parerea mea, ar fi aceea de a ne lasa in voia lui Dumnezeu.
Stii povestea cu inundatia si sinistratul credincios?
Pai era sarmanul pe acoperisul casei, inconjurat de apa si se ruga de Dumnezeu sa-l salveze.
Trece unul pe o pluta si ii striga sa vina cu el.
"Ah, nu..Dumnezeu va avea grija de mine" zice credinciosul.
Mai trece ceva, curg rugaciunile, apare altul.
La fel.
Mai trece ceva timp, apare unul cu o barca.
Dar credinciosul, de neclintit, asteapta ajutorul lui Dumnezeu.
A 4a oara in schimb vine viitura si-l ineaca.
Cand ajunge la judecata particulara, se ia de Dumnezeu: "Pai Doamne, eu m-am rugat Tie, de ce nu mi-ai raspuns?".
Dumnezeu: "De 3 ori am incercat sa te salvez trimitandu-ti ajutor. De ce l-ai refuzat"?

Citat:
Hai sa nu vorbim de laudarosi. Cand mergi dupa ciuperci, "scanezi" zone intinse, fara sa ai ceritudini ca gasesti ceva. Iar daca mai vrei si trufe, iti faci rost de un caine... inteligent.
Un orasean care crede ca lumea este aia din cutiuta magica cu 100 canale, probabil ca da.
Probabil ca ar muri de foame.
Sau otravit cu ciuperci.

Citat:
Este umitor cum lucreaza instinctul de supravituire. Inteligenta? Rahat cu perje!
Vulpea..strugurii..

Citat:
Smerenia si harul lui Dumnezeu tin si de foame si de frig si ne pazesc si de hoti, fiindca n-au ce sa ne fure!
Dar nu tin de foame.
Sau o fi tinand la pustnicii asemnea Mariei Egipteanca.
Esti pe acolo?


Citat:
A NU se urmari serialele... fiindca ne trimit intr-o directie total gresita, ca si cum, am putea fi proprii nostri stapani!
Sigur.
Poti alege sa mori de foame si sa spui ca asta a fost voia lui Dumnzeu.
Poti alege sa nu mori de foame si sa spui ca asta fost voia lui Dumnezeu.

Citat:
Fatalism? Sfanta Evanghelie ti se pare fatalista?
Sunt sceptic in general cu cei care se grabesc sa-si puna ideile personale in seama Sf. Scripturi.

Citat:
Pana la urma David ne spune "Fiecare vede că înțelepții mor, cum mor și cei neînțelepți și nebunii, și lasă altora bogăția lor."... In ciuda faptului ca suntem un popor mioritic si acceptam moartea ca si voia a lui Dumnezeu, noi suntem cei care... supravietuim in timp.
Depinde ce intelegi prin asta..
Nu am fost niciodata pana acum tinta unui program sistematic si global de exterminare.
A nu se confunda exterminarea cu micile sicane comuniste.

Citat:
Din orgoliu nu vedem "esenta" neamului nostru. Suntem mandri cand vorbim despre daci, ca si constiinta, dar ne dam frati cu fii lupoaicei...
Pe langa subiect.

Citat:
Dincolo de acest "Las-o mai moale", care iti pune clar sub semnul indoielii "n-am nimic cu tine", as prefera de o mie de ori sa ai ceva cu mine, decat sa fii arogant in firea ta!
Hehe, ce usor impartim clasificari.

Citat:
Eu nu contez, nu pun la suflet si nu imi pasa daca tu ai sau nu ceva cu mine.
Atunci cum se face ca de fiecare data cand sublinez o idee gresita care o aduci in discutie sau o atitudine gresita, crezi ca e ceva personal?

Citat:
Abordarea "dura", ca si cum... "stii tu", iar ce stiu sau nu stiu altii, e un semn evident de inferioritate fata de tine, e tocmai o dovada a lipsei de intelepciune.
Probabil doar tu ai inteles ce vrei sa zici cu asta, desigur, fiind posesor unic al acelei intelepciuni de care vorbesti.
Reply With Quote
  #404  
Vechi 18.11.2012, 15:19:04
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Miroase a Bivolarul.

Si nu e prima data, cand c/p o ia inaintea ratiunii.

Dar daca zic ceva de discernamant, zice ca e ceva personal.
Si acesta face parte din New Age.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Salvati Copenhaga! andreicozia Generalitati 7 03.01.2010 04:45:16
salvati o viata andreicosminus Umanitare 0 30.12.2009 17:57:32
SOS!Salvati viata unui copil nou-nascut! heaven Umanitare 8 10.09.2009 21:13:19
Salvati Iconostasul de la Cotroceni simona76 Stiri, actualitati, anunturi 1 26.03.2009 09:56:37
salvati un suflet bm Generalitati 18 02.09.2007 15:10:53