Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.04.2010, 16:06:04
cristina.c cristina.c is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.04.2010
Mesaje: 1
Implicit o intrebare oarecum stupida->Obiceiurile pagane

Buna ,
Intrebarea mea este daca exista vreo legatura intre scrisul unei persoane pe toaca si moartea acesteia (in imprejurari ciudate,la 40 de zile din momentul trecerii pe toaca sau chestii de acest gen).Nu am fost niciodata o persoana superstitioasa,mereu le'am considerat obiceiuri pagane stupide,nu am crezut in "puterea" lor ,dar totusi am observat ca multi preoti cred in ele (la fel ca si in cazul particelelor). Stiu ca pare stupida intrebarea mea,insa in urma unui scandal dintre tatal meu si o ruda(indepartata),femeia intr-un moment de prostie,dintr-o dorinta teribila de razbunare, a trecut pe toaca un sir lung de nume (toti apropiati de'ai tatalui meu,bineinteles,printre care si pe noi,pe sotia sa etc; in conditiile in care efectiv nu avem nici o treaba cu ea sau cu problemele lor;nici nu stim de la ce s-au luat,in ce a constat problema ....Nepotelul meu de 5 ani chiar nu i-a facut nimic!!!!!!!!!). Stiu ca exista slujbe in biserica ortodoxa pentru dezlegarea blestemelor,imi puteti oferi cateva informatii despre ele,daca se tin la orice biserica sau doar la manastiri,va rog!!! Va rog eu mult sa nu faceti mistouri,efectiv simt o oarecare neliniste si nu imi gasesc starea (am examene curand si nu ma mai pot concentra la nimic altceva in afara de asta)! As vrea sa imi gasesc din nou puterea de a afirma ca sunt numai prostii,la fel ca multe obiceiuri strabune,mai mult decat stupide.....

Multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.04.2010, 16:15:54
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Acuma, sunt două posibilități: fie sunt stupidități fără nici o legătură cu lumea invizibilă, fie sunt lucruri cu potențial malefic real. Punând acuma răul înainte și presupunând varianta cea mai proastă, anume a potențialului malefic real, vă întreb: cine este mai puternic, diavolul sau Cristos ? Dacă sunteți fidelă lui Cristos, dacă Îl păstrați în dv în mod sacramental prin tainele, ierurgiile și devoțiunile Bisericii, dacă Îl păstrați fizic prin Sf Comuniune, atunci cum e posibil să mai aveți dubii că asemenea maledicțiuni nenorocite vor fi neurmate de nici o urmare ? Oare nu ați auzit ce ne-a spus El ? Nu știți că ne-a spus să nu ne temem ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.04.2010, 16:40:59
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Eu clar nu cred in chestii de genu asta dar sigur o sa-ti fie rau daca te gandesti tot timpul la asa ceva. Asa cum exista placebo exista si nocebo. Cea mai eficienta solutie este sa ignori astfel de manifestari.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.04.2010, 16:57:18
alinnasser2010 alinnasser2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Implicit

Numai Dumnezeu stie
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.04.2010, 11:35:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Adica ce, pana la urma toaca e un fel de arma de vrajitorie?
Ca desigur, nu crestinesti sunt aceste apucaturi.

Daca treaba ar functiona, ar trebui sa fie morti toti din lista.
Sunt?

Pe de alta parte, chiar daca e o prostie (si este!) daca tu crezi cu tarie in vraji (vrajeli!) s-ar putea sa mori..
De frica.

Nici "particelele" nu au legatura cu vreo treaba vrajitoreasca cum au unii saracii, impresia facandu-si mai degraba pacate decat tragand un folos de la apropierea de Sf. Altar.

Ei cred ca pagubesc pe altii sau se razbuna pe altii folosindu-se de Invatatorul iertarii, ce nebunie.

Da, sunt rugaciuni de dezlegare, dar singura legatura reala care este impotriva omului estea cea cu pacatul.
Prin ea capata diavolul putere asupra vietii unui om.

Si probabil cunosti povestea cu Sf. Mucenic Ciprian, ex-vrajitorul..

http://www.calendar-ortodox.ro/luna/...ctombrie02.htm

Last edited by AlinB; 09.04.2010 at 11:38:03.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.04.2010, 13:04:38
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Cristina, daca esti un crestin adevarat, daca ai un mod de viata ortodox, daca tii post, mergi regulat la Biserica, te spovedesti, te impartasesti, chemi preotul sa iti faca o sfestanie acasa, nu ai a te teme de lucrurile necurate! Stai cu rugaciunea pe buze si toate relele se vor risipi!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
obiceiuri pagane la romani lore86 Generalitati 42 02.11.2014 16:16:41
evreii se mandresc cu Hristos...oarecum dianadi Iudaismul 202 08.06.2011 10:36:16
Obiceiurile necrestine din ziua Sf. Invieri. SSB Despre Biserica Ortodoxa in general 14 24.04.2011 23:01:30
O intrebare cam stupida orenda Generalitati 8 06.07.2010 16:42:41
Obiceiurile de Paste sunt pagane? Floar3 Generalitati 16 19.11.2009 19:26:42