Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.05.2010, 21:11:59
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Papa Pius IX (1846-1878) s-a ferit dinadins să afirme de la început tema adevărată a conciliului, proclamarea infailibilității papale. Un grup restrâns de episcopi a cerut papei să treacă în programul conciliului problema infailibilității personale a papei. De la 1 martie 1870, papa a înscris în programul conciliului un pasaj prin care se definea infailibilitatea papală. În actul de definire a acestei noi dogme, ea este încadrată în art. XI, între alte hotărâri de mai mică importanță. Între timp, în presa țărilor occidentale, îndeosebi în Franța și Germania, au apărut unele articole și studii care aveau serioase rezerve asupra oportunității proclamării noii dogme. Astfel renumitul istoric bisericesc de la München, Ignațiu Dollinger († 1890), a publicat, sub pseudonimul Janus, lucrarea „Papa și conciliul“ în care arată, în spirit critic, netemeinicia noii dogme atât după Sfânta Scriptură, cât și după Tradiția Bisericii, iar episcopul Ch. Hefele († 1893), autorul lucrării „Istoria sinoadelor“, a obiectat, pe baza documentelor istorice, că unii papi au fost condamnați de Sinoadele ecumenice (spre exemplu, cazul papei Honoriu I 625-638, care a fost condamnat ca eretic de Sinodul VI Ecumenic de la Constantinopol 680-681, învinuit că a susținut erezia monotelită). Dacă pentru o parte din presa vremii Conciliul era o șansă de salvare a Bisericii prin găsirea acelor soluții care să o armonizeze cu imperativele modernității, pentru presa protestantă conciliul nu este altceva decât o diversiune subtilă prin care se urmărea „zeificarea“ papalității prin conferirea atributului de infailibilitate. Tonul este unul dur, calomniator, lipsit de rezerve în a lansa expresii „picante“, adesea ofensatoare la adresa papalității și a conciliului: „Cine ar fi crezut că papalitatea, care a hotărât decisiv în planul vieții materiale și spirituale, este acea putere prin care iezuitismul a dirijat tronurile și viețile de familie, o putere care, prin atâta vărsare de sânge, s-a ridicat atât de mult astfel că a întunecat soarele, lăsând întunericul să cuprindă lumea... S-a mai deschis acum și conciliul Vatican ca să rezolve problemele ce apasă de atâta timp. Se pot oare astupa aceste găuri din zid? Iluzii deșarte! Cine se așteaptă la așa ceva, nu cunoaște instituțiile Bisericii care sunt ca un lanț. Rupi o verigă și creezi o fisură de nereparat. Se vrea pentru capul ei o atribuție pe care nu a mai avut-o nimeni – infailibilitatea. Și aceasta pentru un bătrân neputincios...“.

în art. XI - care este?



(spre exemplu, cazul papei Honoriu I 625-638, care a fost condamnat ca eretic de Sinodul VI Ecumenic de la Constantinopol 680-681, învinuit că a susținut erezia monotelită). erezia monoteista cum suna exact in textul original?

In momentul in care se face o acuzatie despre ceva ce s-a intamplat, trebuiesc aduse toate dovezile referitoare la acea acuzatie, ca sa aiba valoare de adevar. Eu asa consider.


inca o nelamurire:
daca Biserica Ortodoxa este de acord cu opinia protestantista referitor la acest aspect („Cine ar fi crezut că papalitatea, care a hotărât decisiv în planul vieții materiale și spirituale, este acea putere prin care iezuitismul a dirijat tronurile și viețile de familie, o putere care, prin atâta vărsare de sânge, s-a ridicat atât de mult astfel că a întunecat soarele, lăsând întunericul să cuprindă lumea... S-a mai deschis acum și conciliul Vatican ca să rezolve problemele ce apasă de atâta timp. Se pot oare astupa aceste găuri din zid? Iluzii deșarte! Cine se așteaptă la așa ceva, nu cunoaște instituțiile Bisericii care sunt ca un lanț. Rupi o verigă și creezi o fisură de nereparat. Se vrea pentru capul ei o atribuție pe care nu a mai avut-o nimeni – infailibilitatea. Și aceasta pentru un bătrân neputincios...“.) de ce nu se unesc intr-una? Ce le desparte?

Poate ca aveti dreptate... poate ca ecumenismul nu este bun, pana la urma...( in acest caz).
__________________
Cred ca exista Dumnezeu in constiinta oamenilor drepti si-n inima celor ce iubesc neconditionat.

Last edited by maria-luisa; 28.05.2010 at 21:54:46.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 29.05.2010, 02:27:15
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow Un citat care poate fi un raspuns

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
de ce nu se unesc intr-una? Ce le desparte?
Un prieten ortodox mi-a dat recent o carte>,,Calea Imparatiei" a Parintelui Arsenie Boca.Cartea m-a impresionat iar Parintele Boca>un om de exceptie.Nu stiu ce parere au altii despre el dar pe mine acest om m-a impresionat prin cele scrise.Oricum am un citat din el care poate fi un raspuns la intrebarea ta:

,,Chinurile cele de pe urmă, vor întrece toate prigoanele câte s-au întețit asupra creștinilor, de la început până în zilele acelea. Numai sila unei prigoane peste tot pământul împotriva creștinilor îi va hotărî să lase la o parte orice vrajbă confesională și să fie una, cum au fost la început. Nu vor scăpa de sub tăvălugul urgiilor istoriei, până nu vor veni la mintea aceea să asculte și să împlinească, măcar la sfârșit, rugămintea cea mai de pe urmă a Mântuitorului în lume.Poate că în vremile acelea abia vor mai fi creștini; dar oricâți vor rămâne, aceia trebuie să treacă, peste ceea ce ar trebui să treacă creștinătatea vremii noastre și să fie una"

De aceea consider ca nu ecumenismul este solutia.O globalizare religioasa artificiala,plina de compromisuri de fatada si fara nici o doza de sinceritate este sortita esecului.Este la fel de falsa ca si globalizarea economica.In schimb acele momente de final,cand oamenii vor realiza sincer anumite aspecte,atunci vor lasa orice retineri sau conflicte la o parte si vom fi iarasi toti impreuna.Oamenii in general,sub imperiul unor momente dramatice,reactioneza extrem de diferit fata de cum reactioneaza in mod obisnuit iar un moment precum cel descris de Parintele Boca s-ar putea sa fie catalizatorul impacarii tuturor crestinilor.

Cel de Sus sa fie alaturi de noi toti.

Bye
Reply With Quote
  #23  
Vechi 29.05.2010, 02:51:21
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Si care-i rugamintea ce din urma a Mintuitorului?

Este cumva: "Iarta-i Doamne ca nu stiu ce fac?" sau "Eli, Eli, de ce m-ai lasat?"


...in cartile astea este prea multa politica si militarism-legionarism-sovinism-romanism(complet pe linga definitia crestinismului), si aceste elemente cheie au PRIZA MARE la tineretul debusolat(si nu numai), deznadajduit, carora le fierbe singele si vad o scapare din plictiseala si lipsa perspectivelor prin proliferarea cataclismelor sociale, apocalipse si alte nenorociri.
De aceea si filmele gunoaie gen 2012 sunt de asa succes rasunator.Vreti sa vizionati un film de actiune, si duhovnicesc si psihologic legat de REALITATE, duceti-va la ecranizari dupa mari scriitori.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 29.05.2010, 11:47:50
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Un prieten ortodox mi-a dat recent o carte>,,Calea Imparatiei" a Parintelui Arsenie Boca.Cartea m-a impresionat iar Parintele Boca>un om de exceptie.Nu stiu ce parere au altii despre el dar pe mine acest om m-a impresionat prin cele scrise.Oricum am un citat din el care poate fi un raspuns la intrebarea ta:

,,Chinurile cele de pe urmă, vor întrece toate prigoanele câte s-au întețit asupra creștinilor, de la început până în zilele acelea. Numai sila unei prigoane peste tot pământul împotriva creștinilor îi va hotărî să lase la o parte orice vrajbă confesională și să fie una, cum au fost la început. Nu vor scăpa de sub tăvălugul urgiilor istoriei, până nu vor veni la mintea aceea să asculte și să împlinească, măcar la sfârșit, rugămintea cea mai de pe urmă a Mântuitorului în lume.Poate că în vremile acelea abia vor mai fi creștini; dar oricâți vor rămâne, aceia trebuie să treacă, peste ceea ce ar trebui să treacă creștinătatea vremii noastre și să fie una"

De aceea consider ca nu ecumenismul este solutia.O globalizare religioasa artificiala,plina de compromisuri de fatada si fara nici o doza de sinceritate este sortita esecului.Este la fel de falsa ca si globalizarea economica.In schimb acele momente de final,cand oamenii vor realiza sincer anumite aspecte,atunci vor lasa orice retineri sau conflicte la o parte si vom fi iarasi toti impreuna.Oamenii in general,sub imperiul unor momente dramatice,reactioneza extrem de diferit fata de cum reactioneaza in mod obisnuit iar un moment precum cel descris de Parintele Boca s-ar putea sa fie catalizatorul impacarii tuturor crestinilor.

Cel de Sus sa fie alaturi de noi toti.

Bye
M-a marcat citatul postat de tine asa ca simt nevoia sa il comentez.
Cati si-or fi dat viata pentru ortodoxie ?Si cati pentru Hristos?
Ortodoxia este calea catre Hristos . Altfel zadarnica e credinta noastra,caci am fi doar o confesiune religioasa intre multe altele.
Mai presus decat Ortodoxia,este insusi Hristos ,si noi avem incredere ca nu va parasi calea care El ne-a dat-o la cincizecime,si apoi prin apostolii sai.Si pt asta avem datoria sa nu ii excludem pe ceilalti crestini (daca se numesc asa) ,sa nu ne dam nici dupa ei,ci sa ii atragem catre calea cea dreapta,prin exemplul nostru personal.
Poate ca eu acuma am spus baliverne,insistand pe primatul Ortodoxiei,si doar Domnul stie care e adevarata cale spre El si spre Dumnezeu.Dar un lucru il stim cu siguranta :cine nu iubeste pe aproapele care il vede, nu poate iubi pe Dumnezeu,pe care nu il vede.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 31.05.2010, 10:01:21
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

BC nu considera infailibilitatea retroactiv
de ce ar dori ortodocsii sa o faca?


Aberatiile blasfemiatoare din dogma papistasa a Conciliului I Vatican
sunt afirmatii tendentioase
asta e credinta celui care vrea sa le creada
__________________
catolica

Last edited by MariaB; 31.05.2010 at 10:04:39.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 31.05.2010, 10:13:43
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Pai cred ca Mihnea...el e catolic si trebuie sa stie aceste lucruri in detaliu, eu oricum ce stiam era un rezumat al acestora....si si acela exagerat, deci cred ca sunt adevarate!
Cred ca se da catolic. Poate greco-catolic.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 31.05.2010, 11:49:55
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Sa tinem ORTODOXIA!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 31.05.2010, 13:00:50
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariaB Vezi mesajul
BC nu considera infailibilitatea retroactiv
de ce ar dori ortodocsii sa o faca?


Aberatiile blasfemiatoare din dogma papistasa a Conciliului I Vatican
sunt afirmatii tendentioase
asta e credinta celui care vrea sa le creada
Papa Leon al III lea a fost infailibil?

Reply With Quote
  #29  
Vechi 31.05.2010, 18:12:09
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Daca cineva gaseste, in documentele conciliului Vatican I, "citatele" din filmuletul respectiv, il rog frumos sa indice sursa.

Iata cateva surse catolice, cuprinzand documentele conciliului:

http://www.ewtn.com/library/COUNCILS/V1.htm#6

http://en.wikisource.org/wiki/Cathol...atican_Council

Atata timp cat cineva nu va gasi, in surse oficiale, elucubratiile alegate in filmuletul din primul post, imi permit sa afirm ca individul care apare acolo este un mincinos de cea mai joasa speta si un manipulator ordinar.

Daca este intr-adevar si preot sau calugar, imi e teama ca va avea de dat socoteala pentru acest act, in fata celui Atotputernic.

Imi pare rau ca nu sunt un crestin suficient de bun pentru a ma ruga pentru el.

In ceea ce ii priveste pe fratii ortodocsi sau protestanti care urmaresc asemenea filmulete, va atrag atentia ca youtube este un site pe care aproape oricine poate sa posteze aproape orice, si va rog sa nu cadeti in capcana unor scelerati pe care nu ii defineste dragostea pentru Cristos, ci ura pentru aproapele lor.

P.S. Optiunea a doua, ca e atat de prost incat chiar crede ceea ce citeste, mi se pare, din pacate, neverosimila, chiar daca l-ar exonera macar partial de gravitatea pacatului savarsit.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 31.05.2010, 23:12:08
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

scotianule nu ma pot stapinii sa nu iti spun ba tu esti mai roman si ortodox ca multi ortodocsi din aceia ce se lauda cu originea lor ortodoxa,si mie imi dai clasa eu sunt mai bardist si nefinisat.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Chiar nu stiu _.... Ionut88 Generalitati 7 20.12.2012 13:07:24
Chiar pot chistiga un iPad 4 pe facebook? mariusfanea Intrebari utilizatori 2 18.12.2012 12:59:56
Acestea au trecut sau inca nu? Mihai36 Din Vechiul Testament 1 26.06.2011 15:05:21
Sa minti nu e chiar atat de rau absolutep0wer Generalitati 19 19.07.2010 12:20:52