Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.04.2010, 22:03:00
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit Sfanta Traditie

Sfanta Traditie este Cuvantul lui Dumnezeu,dat noua prin viu grai,din generatie in generatie.Cea mai mare dovada ca Sfanta Traditie a Bisericii este apostolica este aceea ca Iisus si Apostolii au folosit Sfanta Traditie.

Urmatoarele versete nu se gasesc nici in Evanghelii,nici in Vechiul Testament;oare de unde au fost luate de Apostoli?
§Mat. 2:23 –“Va fi nazarinean” .
§Mat 23:2 – “ Cărturarii și fariseii au șezut în scaunul lui Moise”
§Ioan 19:26; 20:2; 21:20,24 - Deci Iisus, văzând pe mama Sa și pe ucenicul pe care Îl iubea stând alături, a zis mamei Sale: Femeie, iată fiul tău!
Nu scrie nicaieri ca ucenicul iubit ar fi Ioan,se stie din Traditia orala.
§Fapte 20:35 – “Iisus a zis:Mai bine este a da,decat a lua”
§1 Cor. 7:10 - Iar celor ce sunt căsătoriți, le poruncesc, nu eu, ci Domnul: Femeia să nu se despartă de bărbat!
§Eph 5:14 - Căci tot ceea ce este descoperit, lumină este. Pentru aceea zice: "Deșteaptă-te cel ce dormi și te scoală din morți și te va lumina Hristos".
§Iuda 9 -Dar Mihail Arhanghelul, când se împotrivea diavolului, certându-se cu el pentru trupul lui Moise, n-a îndrăznit să aducă judecată de hulă, ci a zis: "Să te certe pe tine Domnul!"
§Iuda 14-15 - Dar și Enoh, al șaptelea de la Adam, a proorocit despre aceștia, zicând: Iată, a venit Domnul cu zecile de mii de sfinți ai Lui, Ca să facă judecată împotriva tuturor și să mustre pe toți nelegiuiții de toate faptele nelegiuirii lor, în care au făcut fărădelege, și de toate cuvintele de ocară pe care ei, păcătoși, netemători de Dumnezeu, le-au rostit împotriva Lui. .





http://ortodoxia.md/articole-si-publ...sola-scriptura
http://ortodoxia.md/articole-si-publ...adiia-i-biblia
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.04.2010, 22:04:03
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

  • De unde au stiut Marcu si Luca ce a zis Mintuitorul, daca ei nu fac parte din cei 12 apostoli ai lui Hristos,dupa cum sesizam in MATEI 10, 2-4? ;ei au fost ucenici ai sf.Ap.PAVEL cf:Filimon1,24 , iar Pavel a fost convertit in drum spre Damasc, deci nu a fost alaturi de Hristos. De unde, daca nu din Traditie ???

  • Daca prin absurd, cuiva ii vine ideea nebuneasca sa arda toate Bibliile, atunci s-ar incheia cu crestinismul,pentru ca protestantii nu cred in predanie?Conform principiului “Sola Scriptura”,fiii lor nu ar crede cele povestite de protestanti,pentru ca ar dori sa vada scris in Biblie.

  • Actuala împartire în capitole si versete dateaza din secolul XIII-lea si a fost facuta de catre arhiepiscopul de Canterburi Stefan Langton (+1228). Dupa inventia tiparului, ea a intrat în toate editiile tiparite. Împartirea în versete dateaza de la editorul parizian Robert Stefan, care o introduce în editia Vulgatei din 1548 (în 1551 dupa ieromonah Ilarion Alfeev)."Au stiut Sf.Pavel sau Sf. Petru cum vor imparti acestia sf.Scriptura?De ce e acceptat canonul,darn u si Sfanta Traditie,daca amandoua sunt pastrate de aceeasi Biserica?

  • De aceea și noi mulțumim lui Dumnezeu neîncetat, că luând voi cuvântul ascultării de Dumnezeu de la noi, nu l-ați primit ca pe un cuvânt al oamenilor, ci, așa precum este într-adevăr, ca pe un cuvânt al lui Dumnezeu, care și lucrează întru voi cei ce credeți( 1 Tes. 2:13)

§Mat. 28:20 - Învățându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, și iată Eu cu voi sunt în toate zilele, până la sfârșitul veacului. Amin. (dar Ioan 20:30) ne spune ca nu totul este scris in Biblie)

  • Luca 1:1-4 - Deoarece mulți s-au încercat să alcătuiască o istorisire despre faptele deplin adeverite între noi, Așa cum ni le-au lăsat cei ce le-au văzut de la început și au fost slujitori ai Cuvântului, Am găsit și eu cu cale, preaputernice Teofile, după ce am urmărit toate cu de-amănuntul de la început, să ți le scriu pe rând, Ca să te încredințezi despre temenicia învățăturii pe care ai primit-o.
Luca spune ca invatatura deja a fost primita(prin Sfanta Traditie) si Biblia e doar o cale de a confirma ceea ce deja a fost primit.

§2 Tes. 2:14 - La care v-a chemat prin Evanghelia noastră, spre dobândirea slavei Domnului nostru Iisus Hristos. Deci, dar, fraților, stați neclintiți și țineți predaniile pe care le-ați învățat, fie prin cuvânt, fie prin epistola noastră.
Evanghelia nu era inca scrisa.Se refera la invatatura prin viu grai.
  • 2 Tim. 2:2 - Și cele ce ai auzit de la mine, cu mulți martori de față, acestea le încredințează la oameni credincioși, care vor fi destoinici să învețe și pe alții.

  • Fapte 15:1-14 – Petru ia o decizie,fara sa citeze Scripturile.

  • Fapte 17:28 – Pavel citeaza din scrierile paganilor.

  • Drept aceea, am trimis pe Iuda și pe Sila, care vă vor vesti și ei, cu cuvântul, aceleași lucruri. (Fapte 15:27)

  • Ține dreptarul cuvintelor sănătoase pe care le-ai auzit de la mine, cu credința și cu iubirea ce este în Hristos Iisus. (2 Timotei 1:13)

  • Povestiți-le feciorilor voștri, iar ei feciorilor lor, iar aceia neamului care va veni după ei! (Ioil)

  • Căci buzele preotului vor păzi știința și din gura lui se va cere învățătura, căci el este solul Domnului Savaot. (Maleahi 2:7)

  • Și spoream în iudaism mai mult decât mulți dintre cei care erau de vârsta mea în neamul meu, fiind mult râvnitor al datinilor mele părintești. (Gal 1:14)




Condamnarea pronuntata de cel de-al saptelea Sfânt Sinod Ecumenic de la Niceea (787) face referire precisa la nascocirea unei alte evanghelii, potrivnice Evangheliilor Bisericii: „Cei care cuteaza sa cugete sau sa învete altfel sau, urmând ereticilor, [îndraznesc] sa dispretuiasca predaniile Bisericii, nascocind sau lepadând ceva dintre cele ale Bisericii, fie Evanghelie, fie semn al crucii, fie icoana zugravita, fie sfinte moaste de mucenici, sau [îndraznesc] sa cugete strâmb si viclean pentru a rastalmaci ceva din Predaniile le- giuite ale Bisericii Sobornicesti, înca si [de vor îndrazni cu necuviinta] sa foloseasca în chip profan sfintele vase sau sfintele manastirilor: poruncim ca toti acestia, daca sunt episcopi sau clerici, sa fie caterisiti, iar daca sunt monahi sau laici, sa fie îndepartati de la împartasanie [sa fie afurisiti] [3; 56-57].
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.04.2010, 22:04:33
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Marturii:

Sfantul Ignatie-110:
“Urmati-l pe episcop,asa cum Hristos Il urmeaza pe Tatal,si pe prezbiteri ca pe Apostoli.Respectati pe diaconi,ca pe Legea lui Dumnezeu.Nu lasati pe cineva sa faca ceva,legat de Biserica,fara episcop.Sfanta Euharistie e valida doar daca e celebrata de episcope.Unde e episcopul,acolo sa fie si comunitatea,asa cum,unde e Hristos,e si Biserica”.

Sfantul Irineu-180
'Traditia apostolilor exista in Biserica si e permanent printre noi”.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.07.2010, 01:24:17
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Urmarind cum s-a raspandit la inceput invatatura divina, si cum au aparut cartile Sfintei Scripturi, am putea fi convinsi relativ usor sa primim ca izvor de credinta si sfanta Traditie. (Dar asta inseamna totusi un minim efort in a asculta niste opinii, inainte de a ridica piatra... Trebuie lasate putin deoparte parerile critice, si abia dupa ce este ascultat cu atentie, ridicate eventual de unde au fost depozitate, si puse in balanta...)
La inceput numai Traditia a fost singurul mijloc de pastrare si raspandire a cuvantului lui Dumnezeu din Vechiul si Noul Testament.
Cartile Vechiului Testament incep cu Moise, adica cu 1609 ani i.H. Insa de la facerea lumii si pana la Moise sunt 4000 de ani. In acest indelungat timp, dreptii care au crezut in Dumnezeu, cum sunt Avraam, Isaac, Iacov, Melchisedec (si altii) ... au invatat credinta numai prin Traditie.
In rai Adam adeseori a vorbit cu Dumnezeu. Dupa caderea in pacat, Dumnezeu da omului fagaduinta despre Rascumparator si-l invata cum sa-i slujeasca prin aducerea de jertfe.
Asemenea stiinta despre Dumnezeu si vointa Lui, Adam a dat urmasilor lui verbal, si astfel a inceput Traditia ca izvor de credinta.
Insusi Dumnezeu alege persoane anume carora le incredinteaza poruncile Sale spre a le da si altora. Eu l-am ales - zice Dumnezeu - pe Avraam. Facere18,19: "Ca sa invete pe fiii sai si casa sa dupa sine si vor pazi caile Domnului, ca sa faca dreptate si judecata, ca sa aduca Domnul peste Avraam toate cate au grait catre dansul"
Cu Moise se incepe scriptura Vechiului Testament. Dar nici el nu a scris totul. Multe adevaruri ca: viata viitoare, rasplata faptelor dupa moarte, insemnatatea jertfelor, nu se explica in Sfanta Scriptura, ci sunt cunoscute din Traditie. Si de la Moise la Hristos sunt 1500 ani.
Insusi Dumnezeu porunceste lui Moise:
(I)Esire 10, 2: "Sa spuneti in urechi fiilor vostri si intru ale feciorilor fiilor vostri, cu care am necajit pe Egipteni si semnele mele, care le-am facut intru ei si sa cunoasteti ca Eu sunt Domnul".
Dupa Moise, poporului israelit ii vestesc vocea lui Dumnezeu proorocii, iar despre ceea ce au vestit nu toti au scris (de exp. Samuil, Naftan, Ilie, Elisei..., care nu ne-au lasat nimic scris) Desi au oroorocit multi ani, invataturile lor totusi au ramas proprietatea Traditiei. Scriindu-se invataturile lor temporal in cartile Imparatesti prin conducerea Duhului Sfant.
Israelitii se conduceau dupa Traditie (I Esdra 7, 10: "Ca Esdra a pus in inima sa a cauta legea si a o face si a o invata intru Israil, poruncile si judecatile".)
Care israeliti au adunat scrisorile acelea...
II Macavei 2, 13: "Si se spunea si in scrisorile acelea si in pomenirile lui Neemia ca si acestea, si cum intocmind racla de carti, a adunat cele despre imparati si despre prooroci si ale lui David si cartile imparatilor cele pentru dari"
Pe care examinandu-le cu deamanuntul, le-au unit la un loc si au format Vechiul Testament dupa cum se vede acuma. (4 Imp. 22,8)
Deci, la inceput (o mare perioada de timp), invataturile s-au raspandit mai intai verbal, apoi in scris...

Ceva asemanator se va petrece si in biserica Noului Testament.
Insusi Mantuitorul Hristos a predicat invatatura sa verbal. Ioan 18,20-21: "20. Eu totdeauna am invatat in sinagoga si in Biserica unde toti Iudeii se aduna si intru ascuns n-am grait nimic.
21. Ce ma intrebi? Intreaba pe cei ce au auzit ce am grait lor: Iata acestia stiu ce am grait Eu".
Acest fapt este de foarte mare insemnatate, Daca Hristos ar fi voit ca numai ce este scris sa fie izvor de credinta, atunci oare nu ne-ar fi lasat El totul in scris? In realitate noi nu cunoastem decat un singur caz, cand a scris Hristos: Ioan 8, 6-8: "Iar Iisus jos plecandu-se scria cu degetul pre pamant". Dar ce a scris nu se stie.
Apostolii au invatat scriptura verbal. Luca 24, 27: "Si incepand de la Moise si de la toti proorocii le talcuia lor din toate scripturile cele ce erau pentru El."
Fap. 1,3: "Carora s-a si infatisat pe sine viu dupa patima sa in multe semne adevarate, prin 40 de zile aratandu-se lor si graind lor cele pentru imparatia lui Dumnezeu."
Apostolii mai mult verbal decat in scris au predicat Sfanta Scriptura.
Fap. 20, 31: "Pentru aceia privegheati aducandu-va aminte ca trei ani ziua si noaptea n-am incetat cu lacrimi invatandu-va pe voi."
3 Ioan 1, 13-14: "Multe am avut a scrie, ci nu voiesc cu cerneala si cu condei a-ti scrie tie.
Ci nadajduiesc ca fara de zabava te voi vedea si gura catre gura vom grai
."
I Corinteni 4, 17: "Pentru aceasta am trimis la voi pe Timotei...care va aduce voua aminte caile mele cele ce sunt intru Hristos, precum pretutindenea in toata biserica invat."
I Timotei 2,12: "Deci rogu-te mai inainte de toate sa faci rugaciuni, cereri, fagaduinte, multumiri pentru toti oamenii. Pentru imparati si pentru toti care sunt in dregatorie" (... Spune ca sa faci rugaciuni... dar cum sa le faci, toata regula lor e in traditie.)
I Cor. 14, Tot...stih. 40: "Toate cu cuviinta si dupa randuiala sa se faca"
I Cor. 11,34: "Iar celelalte cand vor veni, le vor randui toate."
Ioan 20, 30: "Multe inca si alte semne a facut Iisus inaintea ucenicilor sai, care nu sunt scrise in cartea aceasta." (si totusi ucenicii au folosit cele invatate - fara ca acestea sa fie scrise in NT - oare aceasta nu este traditie?)
Invatatura lui Hristos si a Apostolilor atat scrisa cat si nescrisa, trebuie stiuta si indeplinita.
Matei 28, 19-20: "Mergand faceti ucenici toate neamurile; invatandu-i sa pazeasca toate."
I Ioan 2,24: "Drept aceia voi ce-ati auzit dintru inceput, intru voi sa ramaie.
Si de va ramanea intru voi ce ati auzit dintru inceput, si voi in Fiul si in Tatal veti ramanea"
I Tim. 6, 20: "O! Timotei, lucrul cel incredintat tie pazeste-l, departandu-te de glasurile desarte, cele spurcate, si de vorbele cele potrivnice ale stiintei cei cu nume mincinos"
II Tim. 1, 13-14: "Chipul cuvintelor celor sanatoase sa aibi, care ai auzit de la mine, intru credinta si intru dragostea care este intru Hristos"
Filipeni 4, 9: "Cele ce ati invatat si ati luat si ati auzit si ati vazut intru mine, acestea sa le faceti; Dumnezeul pacii va fi cu voi."
Sfantul Apostol Pavel lauda pe cei ce tin Traditia.
Cor. 11,2 : "Va laud pe voi fratilor ca de toate ale mele va aduceti aminte si precum v-am dat voua predaniile tineti"

Apostolii au predicat verbal, caci dupa 8 ani de la Inaltarea Mantuitorului apare Evanghelia dupa Matei, apoi si celelalte abia prin secolul al II lea, si mai tarziu scriindu-se s-a format Noul Testament. Lumea pana atunci a crezut prin Traditie.

Articolul nu imi apartine, l-am copiat mai demult de pe un forum, din pacate nu ii mai cunosc autorul, dar mi se pare destul de elaborat
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)

Last edited by danyel; 23.07.2010 at 01:28:58.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.07.2010, 00:04:49
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Traditia se intinde din anul 33 pana in zilele noastre.
Din noianul de vieti si fapte care au fost de atunci,Traditia a pastrat pe cele mai deosebite dintre ele,pe cele prin care Duhul Sfant s-a manifestat cu cea mai mare putere.
Astfel ca Traditia este un tezaur,unde nu intra decat comorile,restul oamenilor si faptelor,chiar de ar fi caldicele,nu se transmit mai departe.
Traditia vine de la oameni ,dar care ajung la o asa desavarsire incat se unesc total cu Duhul,si faptele lor ajung sa fie considerate,mostenire a Bisericii . Intr-un fel ,acestia se inscriu in cartea vietii,inca din timpul vietii,si pentru ei, moartea nu mai are sens,caci au atins desavarsirea.
Criteriul cel mai adecvat pentru a sti daca o fapta face parte din Traditie,daca merita sa stea acolo,este sfintenia,desavarsirea ei.
In ziua cand protestantii vor produce primul sfant ,vadit astfel si recunoscut de intreaga lume,atunci vor intra si protestantii in Traditie,vor face parte din ea.
Caci sfintenia nu apare de la sine,oricat de curat ar fi un om,ci prin racordarea la acumularile Traditiei,si prin harul Duhului.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.07.2010, 18:21:55
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Insasi Traditia si Biserica ii recunoaste autoritatea si inspiratia divina a Bibliei, daca nu, ce garantie am avea ca Biblia e inspirata? si Coranul sau cartea lui Mormon sustin ca sunt isspirate,
Daca nu avem aceasta coordonare Biserica-Biblia-Traditia asa cum s-a format crestinismul, si renuntam la Biserica si Traditie, nu facem altceva decat un gest sinucigas la adresa crestinsimului, gest care se vede in puzderia de secte neo-protestante care bineinteles se mandresc cu sloganul "Sola Scriptura" slogan care a fost lansat de Luther si pe care neo-protestantii il ridica la un nivel de superdogma
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Traditie Iuliiiii Generalitati 4 07.06.2013 13:42:36
Traditie Sfanta si folclor confuz Theodor_de_Mopsuestia Generalitati 1 21.07.2011 15:31:50
Sfanta traditie caiusltd Despre Sfanta Scriptura 9 18.10.2010 09:10:57
traditiile si sfanta traditie. iulian_vlc Generalitati 4 16.03.2009 10:19:34
Despre Sfanta Traditie strajeru Secte si culte 147 19.02.2009 15:15:04