Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 27.07.2011, 12:48:25
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Eu in momentul de fata nu ne ferim in a avea copii (chiar ne straduim), dar in paralel cautam Biserica si cele leagate de ea (la asta ma refeream la curatenie). Dar sa nu uitam cele lasate de Biserica. Eu regret enorm ca nu am facut mai devreme copii...dar acum nu mai pot da timpul inapoi. Acum ma straduiesc sa imi spal oceanul de pacate in care sunt.
sa va ajute Bunul Dumnezeu Ovidiu si sa va intareasca impotriva ispitelor. Buna hotarare ati luat.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #112  
Vechi 27.07.2011, 12:55:39
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
În plus, ce mai voiam să scriu este că, tot conform statisticilor, cei mai mulți copii se nasc în primii doi ani ai căsniciei. Oare de ce?
Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
probabil din cauza ca oamenii se casatoresc in general tineri?
Ce legătură are ce am scris eu cu concluzia ta?
În fine, nu aștept nu răspuns.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"

Last edited by DragosP; 27.07.2011 at 12:58:04.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 27.07.2011, 13:54:14
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Ce legătură are ce am scris eu cu concluzia ta?
În fine, nu aștept nu răspuns.
cand sunt tinere femeile raman mai repede insarcinate. Ca tot iti plac statisticile. Pur si simplu "se prinde sarcina" mai usor, cand inainteaza in varsta nu se mai intampla la fel, chiar daca viata sexuala are acelasi ritm.

concluzia ta care era?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #114  
Vechi 27.07.2011, 14:24:07
korinna korinna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Stai ca nu mai inteleg! De care parte esti pana la urma?

Da, regretele sunt profunde, pentru ca suferinta este mare.
Se pare ca nu vorbesc destul de clar, pentru ca incerc sa vorbesc la general.
Sunt oameni care sunt obligati de imprejurari sa renunte si in zile normale, daramite in cele interzise. Nu pot trai toti la apasarea pe buton.
Nu se potrivesc regulile la toti!
Asta asa e, nu se potrivesc la toti si mai mult ca sigur ca au derogarile lor, noi vorbim de ce ar fi bine si ideal intre doi miri sanatosi din toate puncetele de vedere.
__________________
"De-o fi una, de-o fi alta... Ce e scris si pentru noi,
Bucurosi le-om duce toate, de e pace de-i razboi."
Eminescu
Reply With Quote
  #115  
Vechi 27.07.2011, 15:51:13
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Mi se par oarecum comice raspunsurile, ca si preocuparea pentru acest aspect in sine...si chiar nu am mai auzit pana acum de post dupa nunta si nu stiu cate zile de asteptare, ba chiar credeam ca e ceva intim si mai ales spontan...mirii stiind sau simtind cum e mai bine sa procedeze.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 27.07.2011, 17:19:27
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Așa este, dar știi tu, nici să-l ispitești pe Dumnezeu nu e bine!

În plus, ce mai voiam să scriu este că, tot conform statisticilor, cei mai mulți copii se nasc în primii doi ani ai căsniciei. Oare de ce?
Pai cred ca, conform statisticilor, tinerii casatoriti fac copii in primii ani ai casniciei si dupa se protejeaza.

Copii ti-i da Dumnezeu si cand esti pregatit. Adica tu poate vrei, dar nu esti pregatit din n motive.

Sper sa nu smintesc pe nimeni si sa dau idei: Am vazut ca unii "se feresc" cu metoda calendarului. Aceeasi metoda poate fi folosita si ca sa faci copii. Si daca unii se grabesc, aplica metoda si fac copii imediat sau cand vor. Sa zicem unii la inceputul casniciei.Si dupa se vaita ca ceva nu merge si ca le e greu si nu inteleg de ce. "Pai eu v-am pus sa faceti copii atat de repede, ca nu erati pregatiti pentru asta, dar daca voi ati hotarat sa va faceti voia, eu ce sa va fac?" Sau altii, din prea multa ravna, sa aplice metoda la a doua sarcina, sa nu-i dea pace nici corpului si nici sa se refaca emotional si nervos.

Adica mai bine nu aplicam tehnici si nici "sa nu dai iama in camara". Copiii vin la momentul potrivit.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 28.07.2011, 00:43:26
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de korinna Vezi mesajul
Regretele probabil sunt profunde, vorbiti prea cu patos...

Daca va iubiti asa mult, va este usor sa va infranati trupeste in zilele de post... ce vrea unul, celalalt pentru ca il iubeste, se sileste sa faca.... asa si noi trebuei sa ne silim sa facem voia Domnului daca Il iubim.
Sa nu uitam, totusi, un lucru esential: spre deosebire de altii care isi planifica / imagineaza si de altii care citeaza din duhovnici, dupa cum mentioneaza pe alt topic, Sophia a indeplinit ceva, a reusit sa isi pastreze fecioria pana la casatorie, care a avut loc la o varsta inaintata, dupa cum a marturisit candva pe un alt topic. Mie mi se pare un lucru de lauda acesta si un model de urmat, ca in cuvinte si sfaturi cu totii suntem maestri.

Nu ma intelegeti gresit, sunt bune sfaturile duhovnicilor, sunt bune intentiile, dar mai trebuie sa ajungem sa le mai si implinim, ca, altfel, nu ne folosesc nici noua, nici altora...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 28.07.2011, 00:53:40
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Azzuurra Vezi mesajul
Pai cred ca, conform statisticilor, tinerii casatoriti fac copii in primii ani ai casniciei si dupa se protejeaza.
Cred ca este vorba de faptul ca, dupa doi ani, scad pasiunea si libidoul...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 28.07.2011, 02:20:45
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sinistru cata influenta are acest parinte Boca in privinta unei "evlavii" extremiste... desigur, a avut si parti bune, precum felul in care il privea pe Sfantul Francisc de Assisi, zugravindu-l in biserica, ca pe un sfant ce este. In BC canonizarea NU este o joaca de-a pietatea populara prost inteleasa si mai ales prost aplicata... Sorry de off-topic.
On-topic: suntem fiinte de carne si sange. DUMNEZEU e Cel ce a decretat Creatia ca fiind "buna foarte". Credeti ca ati gasit in Scriptura si in Parinti ceva contrar? E impresia falsa a cui "gaseste".
Reply With Quote
  #120  
Vechi 28.07.2011, 07:28:55
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Cred ca este vorba de faptul ca, dupa doi ani, scad pasiunea si libidoul...
Bingo! Ăsta este răspunsul, și nu ține de vârstă, ci de "vârsta" căsătoriei!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noaptea de Anul Nou parinteleiacob Spiritualitatea ortodoxa 15 03.01.2013 10:51:19
Despre Taina Nuntii in cultul rasaritean Alexandru Nunta 18 10.05.2012 11:36:35
Scopul nuntii Anna Nunta 59 25.04.2011 00:18:44
Noaptea de Înviere Carmen FUNIERU Diverse Sarbatori 3 05.04.2010 15:40:34
In noaptea de Craciun C.tin Intamplari adevarate 5 02.01.2009 22:15:28