Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.06.2015, 16:14:06
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit Îmi pasă...

Ce înseamnă să-ți pese de cineva, de ceva, sau pur și simplu să-ți pese? Este doar o dispoziție interioară, o concentrare a atenției binevoitoare, mobilizare pur afectivă, declarație de intenție pasivă sau presupune ceva mai mult decât atât? Care este hotarul dintre păsare și nepăsare?
Dacă vă pasă măcar puțin de nedumeririle de mai sus nu ezitați să contribuiți la lămurirea lor!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.06.2015, 16:49:27
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Cu siguranță bat cânpii, hâc, da' a-ți păsa înseamnă a iubi.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.06.2015, 17:50:48
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Ce înseamnă să-ți pese de cineva, de ceva, sau pur și simplu să-ți pese? Este doar o dispoziție interioară, o concentrare a atenției binevoitoare, mobilizare pur afectivă, declarație de intenție pasivă sau presupune ceva mai mult decât atât? Care este hotarul dintre păsare și nepăsare?
Dacă vă pasă măcar puțin de nedumeririle de mai sus nu ezitați să contribuiți la lămurirea lor!
Hotarul dintre pasare si nepasare...Sau dintre pasarea sanatoasa si cea bolnava, manipulatoare..

Nu stiu sa raspund la intrebarile astea decat asa: in ultimii ani, ca sa cern binele de rau, sentimentele bune de cele rele, bolnavicioase, ma raportez in tot ce fac(ganduri, fapte) la modelul crestin(ortodox) de vietuire.Nu zic ca nu mai fac greseli, dar acum stiu ca gresesc, atunci cand o fac.La fel si cu manifestarea afectiunii sau a interesului fata de o persoana, fata de familie, rude, prieteni etc.Hotarul dintre pasare si nepasare, sau pasare sau manipulare e dat de raportarea la principiile morale crestine.Ii foloseste celui de care imi pasa, pentru mantuirea sufletului sau, faptele, cuvintele si sentimentele mele, prezenta mea?Daca da, e bine.Daca nu, faptul ca ma retrag din calea acelei persoane, netulburandu-l sau nemanipulandu-l(in numele dragostei, prieteniei etc ce i-o port) , nu inseamna nepasare, ci din contra.O manifestare a afectiunii mult mai sanatoasa decat inainte(cand aveam alte valori morale) si mai ales, mai onesta.

Last edited by alex190; 26.06.2015 at 17:52:50.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.06.2015, 18:46:58
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Mulțumesc!

Deci:
- "păsarea" este o formă de iubire.
- trebuie filtrată de principii morale creștine, întrucât poate dăuna în anumite condiții.
- are efecte nocive atunci când e folosită ca pretext pentru control și manipulare.

Într-unul din acatistele unui sfânt foarte popular în zilele noastre am găsit următorul stih: "Bucură-te chiparos înalt al sfintei nepăsări".

Ce-ar trebui să înțelegem că e această "sfântă nepăsare"?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 26.06.2015 at 18:57:04.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.06.2015, 19:54:21
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Ce înseamnă să-ți pese de cineva, de ceva, sau pur și simplu să-ți pese? Este doar o dispoziție interioară, o concentrare a atenției binevoitoare, mobilizare pur afectivă, declarație de intenție pasivă sau presupune ceva mai mult decât atât? Care este hotarul dintre păsare și nepăsare?
Dacă vă pasă măcar puțin de nedumeririle de mai sus nu ezitați să contribuiți la lămurirea lor!
Iti pasa pentru ca esti Viu. Viu spiritual.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.06.2015, 19:59:51
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Ne pasa atunci cand simtim o anumita forma de empatie/atasament fata de subiectul/obiectul respectiv.

Empatia/atasamentul se dezvolta atunci cand percepem anumite calitati ale subiectului/obiectului,
cand ne regasim pe noi insine intr-o anumita masura sub forma acestuia.

Pasarea este cu atat mai mare cu cat empatia/atasamentul este mai intensa.

Sfanta nepasare este o mare libertate/dezlegare launtrica pe care o experimenteaza sufletul
indusa de vederea naturii profunde a subiectului/obiectului.

Natura profunda a oricarui subiect/obiect este abisala, infinita.

Ea poate fi accesata numai pe cale apofatica.

Pasarea fara sfanta nepasare este ca un foc cu fum inecacios, este o pasare posesiva lipsita de intelepciunea vederii profunde.

Toate iubirile care nu au in ele sfanta nepasare sunt iubiri posesive, fixiste.

Pasarea curata are in ea sfanta nepasare.

Focul ei este mangaietor, racoritor, nu se schimba, nu depinde de manifestarea subiectului/obiectului,
pentru ca priveste linistita in natura profunda care este neschimbatoare.
__________________

Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.06.2015, 20:39:46
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Fără intenția de a mă aventura prea adânc în jungla speculațiilor etimologice, căutând părinții latini ai cuvântului românesc am găsit două variante: pensare (a cântări) și rădăcina passi care generează o serie întreagă de înțelesuri înrudite: suferință, milă, pasiune, afectare etc., cu rude de gradul întâi din dinastia grecească pathos din care provine "patimă" cu sensul de boală sufletească sau/și duhovnicească.

Filiera asta conduce la concluzia că "sfânta nepăsare" este una din culmile idealului ascetic: apatheia, nepătimirea, biruința asupra patimilor. Deci nu e nesimțire în sens afectiv ci o formă foarte înaltă de libertate față de simțirile adictive, pătimașe.

E doar o variantă posibilă, discuția rămâne deschisă.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 26.06.2015 at 22:21:24.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.06.2015, 20:41:43
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Într-unul din acatistele unui sfânt foarte popular în zilele noastre am găsit următorul stih: "Bucură-te chiparos înalt al sfintei nepăsări".

Ce-ar trebui să înțelegem că e această "sfântă nepăsare"?
Atât "păsarea" cât si "nepăsarea" pot fi bune, atâta timp cât ai în minte dreapta socoteală si inima la Dumnezeu si la aproapele.

Ar fi interesant de stiut despre ce sfânt este vorba în acatist, si în ce context este lăudată acea "sfântă nepăsare".
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.06.2015, 21:14:56
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul

Filiera asta conduce la concluzia că "sfânta nepăsare" este una din culmile idealului ascetic: apatheia, nepătimirea, biruința asupra patimilor. Deci nu e nesimțire în sens afectiv ci o formă foarte înaltă de libertate față de simțirile adictive, pătimașe.
Da, cred ca e ceva de genul asta.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.06.2015, 22:12:08
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tabitha Vezi mesajul
Atât "păsarea" cât si "nepăsarea" pot fi bune, atâta timp cât ai în minte dreapta socoteală si inima la Dumnezeu si la aproapele.

Ar fi interesant de stiut despre ce sfânt este vorba în acatist, si în ce context este lăudată acea "sfântă nepăsare".
Acatistul Sfântului Mucenic Efrem cel Nou
Icosul al 10-lea
Adunând în sufletul tău mirul cel de taină dobândit întru adâncul smereniei, dăruiești mângâiere inimilor celor credincioși, iar din racla cu sfintele tale moaște răspândești minunată mireasmă tuturor celor care, cu capetele plecate, îți cântă cu evlavie:
Bucură-te, mir al smereniei preabinemirositor
Bucură-te, că turmei tale îi ești dumnezeiesc păstor
Bucură-te, Rai ce răspândește ale nestricăciunii bune-nmiresmări
Bucură-te, chiparos înalt al sfintei nepăsări
Bucură-te, că pe potrivnicul cu răstignirea ta l-ai biruit
Bucură-te, că prin chinurile mucenicești Hristos te-a proslăvit
Bucură-te, că moaștele tale în tainița pământului s-au aflat
Bucură-te, că din dumnezeiască poruncă tu te-ai arătat
Bucură-te, că întinăciunea sufletelor noastre tu o curățești
Bucură-te, că răutatea credincioșilor degrabă o pârjolești
Bucură-te, că tu în toată vremea dăruiești tămăduire
Bucură-te, că ne ocrotești fără de contenire
Bucură-te, Sfinte Părinte Efrem, de-a pururi fericite!
Reply With Quote
Răspunde