Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 02.08.2015, 00:29:45
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Dar cum se face, Emiluș, că numai sectarii de interior ca tine fac spume la gură de la semnăturile mele?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 02.08.2015 at 00:36:21.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 02.08.2015, 00:30:43
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Mai întâi folosești pluralul. Să fie al Mejstății?
E al comuniunii.

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Apoi, frăția voastră care ne ceartă că nu-i citim pe Sfinții Părinți (asta de unde mai știi? crezi că dintre toți forumiștii tu ești singurul care se hrănește din Comoara Bisericii?),
Asta spune orgoliul din mulți care cred că-i cert. Departe gândul de a certa. Dar dacă ai citit frăția ta strict personal, frate Ioan, din Sfinții Părinți, cu asta ai rămas? Cu recomandarea lui Gabriel Garcia Marquez? Și cu Graham Greene? Dacă nu au reușit Sfinții Părinți să detroneze locurile celor doi beletristici din inima ta, atunci, degeaba ai citit pe Sfinții Părinți...

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
spune către alt creștin "nu cunoști teologie". Păi bine frate, așa te-au învățat Sfinții Părinți? Nu te-au dăscălit, oare, suficient, pe tema "cunoaștere teologică"? Nu ai aflat încă de la Părinți ce este aceea teologie? N-ai auzit până azi că teologia e, înainte de toate, rugăciune? Nu aflat-ai de la Bătrâni și din Sfânta Scriptură că omul care se roagă lui Hristos e teolog?
Ar reieși din afirmația frăției voastre că forumistul Gabero nu se roagă (altminteri ar fi teolog, după cuvântul Părinților). De unde știi tu asta? Ca purtător de teologie cum te prezinți, mă așteptam să scrii că rugăciunea lui e mai curată decât a ta și altele asemenea...
Curios lucru, frate Igor, că ne-ai împărtășit de mai multe ori visul de a deveni preot al lui Hristos. Să îți ajute Bunul Dumnezeu să devii preot și să fii vrednic de aceasta!
Dar, frate, ca unul care vei fi păstor de oițe rătăcite și care vei fi în contact, măcar la Taina Spovedaniei, cu suferințele și căderile oamenilor, cum poți să scrii lui Gabero lucruri ca acelea, din moment ce știi foarte bine prin ce trece colegul nostru? Tu însuți te-ai apucat să-i răspunzi când era vorba de suferința lui, de încercările/ispitele grele prin care trece... Ai uitat de la mână pân la gură? Apăi să știi, frate, că preotului i se cere o memorie foarte bună, atât a evenimentelor (sufletești, mai întâi) din parohie, cât și a oamenilor păstoriți.
Vorbind în așa mod unui om care ți-a împărtășit suferința lui, ce crezi: l-ai ajutat măcar "sufletește"? Dar duhovnicește?
Unui om bolnav, tu îi dai apă cu lămâie?

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Dar cum se face, Emiluș, numai sectarii de interior ca tine fac spume la gură de la semnăturile mele?
Domnul să te ierte și să-ți ajute, frățiorul meu drag. Să mă ierți că vezi că sunt vai de sufletul meu.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 02.08.2015 at 00:32:46.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 02.08.2015, 00:49:59
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
E al comuniunii.

Dar dacă ai citit frăția ta strict personal, frate Ioan, din Sfinții Părinți, cu asta ai rămas? Cu recomandarea lui Gabriel Garcia Marquez? Și cu Graham Greene? Dacă nu au reușit Sfinții Părinți să detroneze locurile celor doi beletristici din inima ta, atunci, degeaba ai citit pe Sfinții Părinți...

Unui om bolnav, tu îi dai apă cu lămâie?
Care comuniune, frate? Cum se cheamă comuniunea aceea din care faci parte cu adevărat?... Să nu-mi spui că afli în comuniune cu sfinții, că mor acuși, pe tastatură!
*
Sfinții Părinți, din câte știu, nu s-au ocupat cu defăimarea celor doi scriitori (re)numiți. Ba, chiar, unii dintre ei au fost la vremea lor astfel de scriitori. Oare poți cugeta un pic la aceasta? Fără să te grăbești, din nou, dacă se poate...
*
Uneori ajunge și apa, frate. Nu mai mult de un strop! Altminteri, apa l-ar ucide pe bolnav.
Dar tu ce sugerezi? Să dăm tuturor bolnavilor (chit că nu ești în măsura de a-i fi medic, nu crezi?) aceleași leacuri? Păi așa ne-au învățat Părinții? De măsură și discernământ nu auzirăm? Epistolele pauline nu citirăm?
Nimic, frate? Nimic, nimic?...
Reply With Quote
  #104  
Vechi 02.08.2015, 01:02:33
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
În primul rând atunci când ai o viziune, nu te poți adânci în ea, fiindcă nu ești deplin conștient de ea, e ca un om cu mâinile în ghips, la care soția lui e surdă și îi face duș, că el nu poate, și orice spune el, ea tot cum vrea ea, îi face dușul. Îți redau un exemplu adaptat, din ce am citit la Sfinții Părinți.
N-ai citit și ceva cu jacuzzi la Sfinții Părinți? De la un singur Părinte ai "adaptat" exemplul sau ai extras în el quintesența patristicii?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 02.08.2015 at 01:08:19.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 02.08.2015, 01:11:35
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Care comuniune, frate? Cum se cheamă comuniunea aceea din care faci parte cu adevărat?... Să nu-mi spui că afli în comuniune cu sfinții, că mor acuși, pe tastatură!
Comuniunea cu Biserica...
*
Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Sfinții Părinți, din câte știu, nu s-au ocupat cu defăimarea celor doi scriitori (re)numiți. Ba, chiar, unii dintre ei au fost la vremea lor astfel de scriitori. Oare poți cugeta un pic la aceasta? Fără să te grăbești, din nou, dacă se poate...
Sfinții Părinți, au trăit înaintea lu' Graham și Marquez și ne-au atenționat de multele nebunii care vor veni în învățături diavolești... Oare unde-i gluma și ce e gluma pentru mântuirea noastră? (retoric, ironic)

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Uneori ajunge și apa, frate. Nu mai mult de un strop! Altminteri, apa l-ar ucide pe bolnav.
Ai dreptate, dacă acel strop ii este dat de un sfânt. Dar eu sunt păcătos, eu nu-i dau apă cu lămâie.

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Dar tu ce sugerezi? Să dăm tuturor bolnavilor (chit că nu ești în măsura de a-i fi medic, nu crezi?) aceleași leacuri? Păi așa ne-au învățat Părinții? De măsură și discernământ nu auzirăm? Epistolele pauline nu citirăm?
Nimic, frate? Nimic, nimic?...
Un duhovnic, trebuie să fie duhovnic înainte de-a fi duhovnic, spun Părinții. Și mai ales, un duhovnic bun, pentru același păcat, la 3 persoane diferite, dă 3 tratamente diferite.
E mult de vorbit. Rămân aici. Iertare.
Te îmbrățișez în Domnul. Ca și pe fratele Mihail, că sunteți minunați amândoi.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #106  
Vechi 02.08.2015, 01:19:22
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit Să luăm aminte!

https://www.youtube.com/watch?v=uoT4Nu5sUnc
"În Rusia secolului al XVl-lea, Ivan cel Groaznic crede că a fost investit cu o misiune sfântă. El crede că Judecata de Apoi se apropie, se instaurează ca monarh absolut și distruge pe oricine stă în calea planurilor sale. În timpul domniei sale de teroare, Filip, superiorul mânăstirii din Insula Solovetsky, un om studios și prietenul apropiat al lui Ivan, îndrăznește să se opună tiraniei lui mistice. O mare înfruntare între două viziuni opuse asupra lumii este tema filmului."

Last edited by Ioan_Cezar; 02.08.2015 at 01:22:22.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 02.08.2015, 01:34:47
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Ivan cel groaznic? Acuma n-ai ce-i face... Dacă era Igor cel groaznic, era mai interesant... :)
Da, așa-i cum spui: să luăm aminte ! Fain filmul, apropo. L-am văzut. Mulțumesc. Mai fain e Ostrovul, cu același actor din Țarul, fost star de muzică rock, știai? Devenit ortodox. Merci oricum. Dar eu prefer: mulțumim. (comuniune, nu egoism, nici prostioare psihologice, că prea te frămânți) :)
Mânca-te-ar Raiul, dar te mănâncă oricum, te-ai trezit la timp. Numai să nu te lamentezi în stări... beletristice... prea mult... că atunci adormi înapoi... și nu te mai mâncă' Raiul.
Iertare.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #108  
Vechi 04.08.2015, 19:52:35
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Gasesc oarecum amuzant ca desi il detesti, ii citesti in de amanuntul postarile :)
Și nu-i scapă nimic din ce poate fi pus la punct, numai că și prigonirea poate fi considerată o formă de propovăduire. :))
Reply With Quote
Răspunde

Tags
acceptare, pierdere, resemnare, singuratate