Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.02.2011, 16:24:00
UnBaiatCuMulteIntrebari UnBaiatCuMulteIntrebari is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2011
Mesaje: 7
Implicit Intrebari(multe)!

Buna ziua, sunt nou pe acest site si am cateva intrebari:
1. Vinerea trecuta a decedat bunica mea(Dumnezeu sa o ierte!) si mama mi-a zis ca in semn de respect sa nu ascult muzica 40 de zile(ii si acel parzanic de 40 de zile). Este un pacat daca ascult muzica in aceasta perioada?
2. La inmormantarea ei de acasa pana la biserica s-au pus 12 poduri(ceva de pomana, nu am inteles prea multe), ce este cu aceste poduri ce rol au ele?
3. Sa ascult Rapp Hip Hop(nu neaparat cu injuraturii), religia crestin ortodoxa are ceva impotriva acestui gen de muzica?
4. Pe crucea bunici mele era inscriptionat I.N.R.I.(inseamna Iisus din Nazaret rastignit in numele iudeilor?)?
5. Este vreun pacat in rivalitatile din competitiile sportive sau ceea ce fac ultrasi pe stadioane?(Ultrasii nu huliganii ii o diferenta)?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.02.2011, 16:48:28
Just_Me Just_Me is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UnBaiatCuMulteIntrebari Vezi mesajul
1. Vinerea trecuta a decedat bunica mea(Dumnezeu sa o ierte!) si mama mi-a zis ca in semn de respect sa nu ascult muzica 40 de zile(ii si acel parzanic de 40 de zile). Este un pacat daca ascult muzica in aceasta perioada?
Respectul nu tine 40 sau 100 de zile, ori este, ori nu este. Daca te-a afectat pierderea bunicii, nu cred ca vei avea chef de muzica si alte lucruri putin importante in aceasta perioada.
Citat:
În prealabil postat de UnBaiatCuMulteIntrebari Vezi mesajul
3. Sa ascult Rapp Hip Hop(nu neaparat cu injuraturii), religia crestin ortodoxa are ceva impotriva acestui gen de muzica?
Conteaza varsta pe care o ai, timpul pe care il dedici ascultarii, cat de mult iei in serios ceea ce se spune in texte etc
Citat:
În prealabil postat de UnBaiatCuMulteIntrebari Vezi mesajul
4. Pe crucea bunici mele era inscriptionat I.N.R.I.(inseamna Iisus din Nazaret rastignit in numele iudeilor?)?
INRI: IISUS NAZARINEANUL REGELE IUDEILOR. Este o traditie cu care eu nu prea sunt de acord pentru ca inscriptia respectiva a fost pusa pe crucea Mantuitorului in batjocura. Pe de alta parte, ne putem da seama ca Mantuitorul chiar era regele iudeilor, si nu numai al lor.
Citat:
În prealabil postat de UnBaiatCuMulteIntrebari Vezi mesajul
5. Este vreun pacat in rivalitatile din competitiile sportive sau ceea ce fac ultrasi pe stadioane?(Ultrasii nu huliganii ii o diferenta)?
In principiu nu
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.02.2011, 17:03:59
UnBaiatCuMulteIntrebari UnBaiatCuMulteIntrebari is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2011
Mesaje: 7
Implicit

De ce conteaza varsta la muzica(am 16 ani, pe 28 implinesc 17)?
Cum conteaza timpul? Poi inainte de deces ascultam si 2-3-4 ore pe zii(cand faceam curaj, ma relaxam etc) sau este ceva gresit in asta?

Normal ca am fost afectat de pierdere((ca doar m-a crescut, mi-a oferit cat a putut s.a.m.d.), dar sa inteleg ca nu este vorba despre respect si de o perioada in care nu ai chef sa asculti muzica de la zile la lunii etc. am Inteles bine?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.02.2011, 19:06:33
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UnBaiatCuMulteIntrebari Vezi mesajul
3. Sa ascult Rapp Hip Hop(nu neaparat cu injuraturii), religia crestin ortodoxa are ceva impotriva acestui gen de muzica?
Când văd un rapper, deja îl cataloghez ca desfrânat, pentru că asta promovează acest gen de muzică. (Nu se aplică pentru cei care ascultă în mod aproape egal toate genurile, ci doar pentru cei care au ca preferință acest gen)


Citat:
În prealabil postat de UnBaiatCuMulteIntrebari Vezi mesajul
5. Este vreun pacat in rivalitatile din competitiile sportive sau ceea ce fac ultrasi pe stadioane?(Ultrasii nu huliganii ii o diferenta)?
Dacă ții cu o anumită echipă și atât, nu-i rău. Dacă îl iei la bătaie pe cel care nu ține cu echipa ta, atunci e rău.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.02.2011, 19:30:31
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UnBaiatCuMulteIntrebari Vezi mesajul
Buna ziua, sunt nou pe acest site si am cateva intrebari:
1. Vinerea trecuta a decedat bunica mea(Dumnezeu sa o ierte!) si mama mi-a zis ca in semn de respect sa nu ascult muzica 40 de zile(ii si acel parzanic de 40 de zile). Este un pacat daca ascult muzica in aceasta perioada?
2. La inmormantarea ei de acasa pana la biserica s-au pus 12 poduri(ceva de pomana, nu am inteles prea multe), ce este cu aceste poduri ce rol au ele?
3. Sa ascult Rapp Hip Hop(nu neaparat cu injuraturii), religia crestin ortodoxa are ceva impotriva acestui gen de muzica?
4. Pe crucea bunici mele era inscriptionat I.N.R.I.(inseamna Iisus din Nazaret rastignit in numele iudeilor?)?
5. Este vreun pacat in rivalitatile din competitiile sportive sau ceea ce fac ultrasi pe stadioane?(Ultrasii nu huliganii ii o diferenta)?
Buna. Sa stii ca si mie mi-a murit bunicuta tot vinerea trecuta!!!! Dumnezeu sa le ierte si sa le odihneasca cu dreptii si pe a ta si pe a mea!

1. Asta cu muzica tine de respectul pe care il ai tu fata de bunica ta. Te gandesti si tu: oare ei i-ar fi placut ca tu sa asculti acest fel de muzica? Uite, spre exemplu, bunicii mele ii placea veselia, ura doliul si supararea si ne-a zis sa ne vedem cu totii de ale noastre. Azi l-am auzit pe bunicul fredonand, cand spala vasele. Prima data m-am intrigat - cum canta el cand a murit bunica? Si apoi m-am gandit ca tare mult ii place bunicii sa ne vada veseli si cu zambetul pe buze, ca doar asa isi dorea ea sa ne vada mereu. Eu cred ca tu, daca faci o milostenie, daca aprinzi o lumanare pentru sufletelul ei, daca zici in fiecare seara din astea 40 rugaciunea pentru adormiti (http://www.crestinortodox.ro/rugaciu...iti-72595.html), o vei ajuta mai mult pe bunica ta decat daca vei bombani ca nu mai ai voie sa asculti muzica. Acum, daca stii ca bunicii tale nu ii placea acea muzica, in mod express, e bine sa faci si tu o jertfa... Avem atatea cantece frumoase si linistitoare - ia vezi daca iti place aceasta - http://www.youtube.com/watch?v=NlprozGcs80 - si daca iti place, iti mai recomand unele frumoase.

2. Asta cu podurile e o traditie de pe la tara. Ceea ce e bine sa stii e ca mortul nu mai are cum sa se mai roage, cum sa mai faca milostenie, fapte bune, etc, ca doar e mort. Si atunci, rudele si cei apropiati fac toate aceste lucruri, in numele lui - dau de pomana pentru sufletul mortului, fac fapte bune, se roaga pentru el, iar toate acestea il usureaza pe el, fiindca se adauga la faptele lui bune. Din acatistul pentru cei adormiti (http://logos.md/rugaciuni/acatiste/adormiti), pe care ar fi bine sa il citeasca cei din familia ta in fiecare zi pana la 40 de zile, reiese clar ca singurul pod care duce la cer pe cei adormiti este Maica Domnului. daca bunica ta a fost o femeie credincioasa, cu siguranta o va ajuta.

3. Mai, religia noastra nu impune nimic, dar eu, cel putin, cand ascult o muzica, o ascult sa ma relaxez, nu sa imi bubuie in cap unii si sa ma incarce de niste stari aiurea... Uite, si eu ascultam pana nu demult muzica lumeasca (nu rap hip hop, ci latino si multe cantece care erau in voga la momentul respectiv), pentru ca mi se parea mie ca imi da energie. Si cand mi-a zis parintele meu ca in Postul mare (care tot 40 de zile are) sa nu mai ascult din astea, ci numai muzica bisericeasca si clasica (de opera), credeam ca nu o sa o scot la capăt. Am ascultat mai cu seama aceste doua cantece si ce ti-am recomandat mai inainte si parca nici nu mai aveam nevoie de alta muzica:

http://www.youtube.com/watch?v=dYxdhIFdJ9w
http://www.youtube.com/watch?v=AE1FzSC8DBs - in multiple interpretari.

4. Iisus Nazarineanul Regele Iudeilor. Pe unele cruci se mai trece si IS HS NI KA - Iisus Hristos biruieste - se intelege moartea. Semnificatia acestor inscriptii este una foarte simpla - asa cum Hristos a murit pe cruce, dar a inviat din morti, asa si decedatul (bunica ta) va invia din morti la Judecata de apoi.

Citat:
În prealabil postat de UnBaiatCuMulteIntrebari Vezi mesajul
Buna ziua, sunt nou pe acest site si am cateva intrebari:<br /> 1. Vinerea trecuta a decedat bunica mea(Dumnezeu sa o ierte!) si mama mi-a zis ca in semn de respect sa nu ascult muzica 40 de zile(ii si acel parzanic de 40 de zile). Este un pacat daca ascult muzica in aceasta perioada?<br /> 2. La inmormantarea ei de acasa pana la biserica s-au pus 12 poduri(ceva de pomana, nu am inteles prea multe), ce este cu aceste poduri ce rol au ele?<br /> 3. Sa ascult Rapp Hip Hop(nu neaparat cu injuraturii), religia crestin ortodoxa are ceva impotriva acestui gen de muzica?<br /> 4. Pe crucea bunici mele era inscriptionat I.N.R.I.(inseamna Iisus din Nazaret rastignit in numele iudeilor?)?<br /> 5. Este vreun pacat in rivalitatile din competitiile sportive sau ceea ce fac ultrasi pe stadioane?(Ultrasii nu huliganii ii o diferenta)?
<br /> <b
5. Eu nu prea stiu diferenta dintre ultras si huligan, ca-s fata, dar mi se pare tare prostesc sa huidui, bati, sa iti irosesti nervii si puterile pentru o lupta care nu e a ta si de la care nu castigi nimic. Adica fotbalistii aia de alearga pe teren si castiga meciuri iau bani frumosi, iar ultrasii ce isi iau? Amenzi si pumni.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.02.2011, 04:08:19
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UnBaiatCuMulteIntrebari Vezi mesajul
1. Vinerea trecuta a decedat bunica mea(Dumnezeu sa o ierte!) si mama mi-a zis ca in semn de respect sa nu ascult muzica 40 de zile(ii si acel parzanic de 40 de zile). Este un pacat daca ascult muzica in aceasta perioada?
Da, fiindcă scris este: "Ascultă-l pe tatăl tău și pe mama ta".

Citat:
2. La inmormantarea ei de acasa pana la biserica s-au pus 12 poduri(ceva de pomana, nu am inteles prea multe), ce este cu aceste poduri ce rol au ele?
Folclor popular. Ar avea rolul de a-i aduna pe oameni laolaltă, ca să-și aducă aminte de cea care a plecat dintre ei.

Citat:
3. Sa ascult Rapp Hip Hop(nu neaparat cu injuraturii), religia crestin ortodoxa are ceva impotriva acestui gen de muzica?
Nu.
Citat:
4. Pe crucea bunici mele era inscriptionat I.N.R.I.(inseamna Iisus din Nazaret rastignit in numele iudeilor?)?
Pe o astfel de cruce a fost răstignit Isus. Fiind una cu El în moartea Lui, sperăm să fim una cu El în învierea Lui.
Citat:
5. Este vreun pacat in rivalitatile din competitiile sportive sau ceea ce fac ultrasi pe stadioane?(Ultrasii nu huliganii ii o diferenta)?
Nu.
Păcate sunt încălcarea poruncilor date de Dumnezeu fie în mod direct (luarea numelui Său în deșert, furtul, legătura sexuală înafara căsătoriei, omorul, etc) fie prin intermediul Bisericii (nerespectarea obligației de a te spovedi cel puțin o dată pe an, etc).
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.02.2011, 09:11:32
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Parerea mea este sa faci cum iti spune sufletul si sa deplangi plecarea bunicii asa cum simti tu si nu cum iti spun altii ca ar trebui.Daca iti asculti sufletul,el iti va spune ce sa faci si ce nu...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.02.2011, 11:06:19
UnBaiatCuMulteIntrebari UnBaiatCuMulteIntrebari is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2011
Mesaje: 7
Implicit Multumesc tuturor

Va multumesc tuturor, pentru explicatii, link-uri si va multumesc pentru modul placut in care v-ati exprimat!
glykys Condoleante si tie, multumesc pentru linkuri si sa stii ca si bunica mea se bucura mult cand ne vedea fericitit si incerca sa ne faca sa fim fericiti, indiferent daca i-am gresit.
Ai zis de faptul ca sa asculti(parca tu) muzica in mod egal, dar nu poti asculta manele, rock, hip hop , ce-i care asculta hip hop, rock etc merge, dar daca asculti si manele nu mai merge pentru ca ve-i fi numit "cocalar" etc. Si sincer prefer sa asculti Puiu Codreanu decat vreun manelist. Pentru ca multi(si eu fiind unul dintre ei) nu ii suporta pe nomazi.

Acum sa revenim la site, eu la inmormantare am dus coroane cu mai multi copii si ele trebuiau duse pana la groapa si pentru ca lumea s-a ingramadit in biserica n-am mai apucat sa intru, dar mama a spus ca preotul a spus o...(imi scapa cuvantul acum), dar zicea mama ca o zis foarte frumos si ca ea poate s-ar fii intrebat ca "De ce Doamne mama ei?" ca "De ce nu altcineva?" etc, dar dupa ce l-a ascultat pe preot s-a mai linisitit. Nu aveti un link si la asa ceva?:D
PS: La acea rugaciune pot sa o citesc de la calculator?(Facandu-mi cruce asa cum trebuie?)

Last edited by UnBaiatCuMulteIntrebari; 19.02.2011 at 11:09:01.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.02.2011, 14:59:24
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UnBaiatCuMulteIntrebari Vezi mesajul
Buna ziua, sunt nou pe acest site si am cateva intrebari:
1. Vinerea trecuta a decedat bunica mea(Dumnezeu sa o ierte!) si mama mi-a zis ca in semn de respect sa nu ascult muzica 40 de zile(ii si acel parzanic de 40 de zile). Este un pacat daca ascult muzica in aceasta perioada?
2. La inmormantarea ei de acasa pana la biserica s-au pus 12 poduri(ceva de pomana, nu am inteles prea multe), ce este cu aceste poduri ce rol au ele?
3. Sa ascult Rapp Hip Hop(nu neaparat cu injuraturii), religia crestin ortodoxa are ceva impotriva acestui gen de muzica?
4. Pe crucea bunici mele era inscriptionat I.N.R.I.(inseamna Iisus din Nazaret rastignit in numele iudeilor?)?
5. Este vreun pacat in rivalitatile din competitiile sportive sau ceea ce fac ultrasi pe stadioane?(Ultrasii nu huliganii ii o diferenta)?
1. Dumnezeu s-o odihneasca in pace...
In semn de respect, ar trebui sa te rogi pentru ea ( si nu numai pentru ea ) dar acuma putin mai mult....
2. In numele bunicii, Dumnezeu s-o odihneasca in pace...
3. Asculti ce doresti, dar nu prea mult, un parinte zicea ca atunci cand vrei sa asculti o melodie, daca poti sa zici o rugaciune cand asculti fara sa te tulburi, zicea ca e ok...
4. Acuma, asta nu o prea inteleg, nici eu ( dar nici nu ma intereseaza, scuze) ( Iisus Nazarineanul Regele Iudeilor)
5. Nu prea vad care este legatura cu celelalte intrebari... Acuma, daca iti place o echipa de fotbal , etc. sa faci in asa fel incat sa nu iti placa prea mult, incat sa ajungi sa te certi cu cineva, sa urli ca un apucat in sus la meciuri.... chestii din astea...
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.02.2011, 15:23:14
allisa's Avatar
allisa allisa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Unhappy Dumnezeu sa o odihneasca în pace pe bunica ta!

Sa fii prezent ptr binele si mantuirea sufletelor celor raposati, nu doar ptr bunica ta ,în general ptr ca vor fi de mare folos. Sa nu te îndoiesti de marele folos ale acestor rugaciuni, slujbe, ca are grija diavolul sa întinda cursele lui si sa te tulbure si sa nu-ti fie primita jertfa. E important! Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O rugaminte si multe intrebari blue_sky Slujba inmormantarii 32 03.04.2017 07:21:24
mai multe rugaciuni patricia2006 Generalitati 6 23.08.2012 00:36:27
Necazurile depinde de mai multe ionut12 Generalitati 55 05.12.2010 15:44:55