Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.02.2011, 13:24:39
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
Da am lucrat la niste rude ca dadaca in vara o luna.Cea mai apropiata biserica ortodoxa era pe la 30 de km .Nu era imposibil ,dar nu eram pe cont propriu.Nu am masina, nu am carnet si nu exista transport in comun.Era un fel de satuc,dar f elegant.
Nu conteazăăăă ! Ați încălcat canonul nu-știu-cât Trulan. Nu vă rămâne decât să vă schimbați username-ul. Semnați "Afurisita_de_caty_deea".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.02.2011, 13:29:16
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps3 Vezi mesajul
Dacă ai fost plecată cu munca sau ceva similar atunci cred că nu-i problemă. Pe acolo prin zonă nu erau Biserici Ortodoxe ? Cu alte cuvinte, trebuie să existe un motiv binecuvântat pentru a lipsi de la Sfânta Liturghie 3 săptămâni la rând.

Canonul 80 Trulan : „Dacă vreun episcop, presbiter, ori diacon, sau dintre cei numărați în cler (în clerul inferior), sau vreun laic, de n-ar avea nici o nevoie prea grea sau vreo treabă anevoioasă, ca să lipsească mai multă vreme de la biserica lui, ci fiind (petrecând) în cetate, nu ar merge (la biserică) trei zile de duminică în trei săptămâni, de ar fi clerîc, să se caterisească, iar de ar fi laic, să fie îndepărtat de la împărtășire (de la comuniune, afurisit).”
Oare ce efect va avea dacă-i arăt acest canon cuiva care nu merge la biserică? Că mă gândesc să fac asta.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.02.2011, 13:34:47
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

De unde le toti scoateti.
Cand fac un pomelnic nu ma duc cu un chestionar la cei in cauza pentru a tine evidenta numarului de zile in care au mers la biserica.
Sunt obligata ca fiica duhovniceasca sa ii trec pe pomelnic pe nasii de botez si cununie. Vorbim mai rar si nu incep sa ii intreb de cate ori au fost la biserica pentru a sti daca ii trec sau nu in pomelnic.
Eu in semn de multumire pentru cineva, care m-a ajutat, il scriu in pomelnic (la vii) si nimeni nu mi-a zis ca fac o greseala.
Stiu de exemplu ca nu ai voie sa scrii in pomelnic pe partener/partenera daca nu sunteti cununati si il treceti doar cu scopul de a se casatori cu dvs.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.02.2011, 14:01:34
colaps3's Avatar
colaps3 colaps3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2011
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Oare ce efect va avea dacă-i arăt acest canon cuiva care nu merge la biserică? Că mă gândesc să fac asta.
Depinde foarte mult. Cine știe, poate o să zică „Ei iaca, și ce dacă, oricum nu mă împărtășesc cu împărtășania asta a voastră, puțin îmi pasă că n-am voie” sau „Da măi, uite, nu știam, am să mă gândesc.” sau poate chiar „I-auzi la el cu șmecherele de canoane ale lui, dar cine a scris canoanele ăstea ca să fie lege, hai fugi cu ele ?”

Sau te pomenești că ești făcut:

- habotnic
- extremist
- sectant
- sectar
- preot
- fiu de preot
- călugăr
- student la teologie
- obsedat
- înțepat
- naiv
- ignorant
- credul
- spălat pe creier
...
sau orice altă variațiune de genul acesta.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, masoneriei, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului, părăsirii patriei și a venirii antihristului de papă în România!

Semnați petiția împotriva venirii diavolului de papă în România! - http://www.petitieonline.ro/petitie/...p66477055.html
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.02.2011, 14:04:42
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps3 Vezi mesajul
Depinde foarte mult. Cine știe, poate o să zică „Ei iaca, și ce dacă, oricum nu mă împărtășesc cu împărtășania asta a voastră, puțin îmi pasă că n-am voie” sau „Da măi, uite, nu știam, am să mă gândesc.” sau poate chiar „I-auzi la el cu șmecherele de canoane ale lui, dar cine a scris canoanele ăstea ca să fie lege, hai fugi cu ele ?”

Sau te pomenești că ești făcut:

- habotnic
- extremist
- sectant
- sectar
- preot
- fiu de preot
- călugăr
- student la teologie
- obsedat
- înțepat
- naiv
- ignorant
- credul
- spălat pe creier
...
sau orice altă variațiune de genul acesta.
Deci să nu-i spun?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.02.2011, 14:09:31
colaps3's Avatar
colaps3 colaps3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2011
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Deci să nu-i spun?
Are vreo legătură cu biserica? Cu alte cuvinte, el zice că e creștin dacă e întrebat? Dacă da, atunci s-ar putea să dea cât de cât semn de ascultare față de rânduiala bisericii (depinde și cât de sensibil este la asemenea probleme). Dacă nu, atunci s-ar putea să-l doară fix în cot de canoane.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, masoneriei, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului, părăsirii patriei și a venirii antihristului de papă în România!

Semnați petiția împotriva venirii diavolului de papă în România! - http://www.petitieonline.ro/petitie/...p66477055.html
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.02.2011, 14:32:40
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

cum sa nu poti trece pe cei care nu se duc la Biserica? si ce daca nu se duc??? pai tocmai de aia trece-i ca poate prin rugaciunile parintelui pt persoana respectiva, Dumnezeu ii lumineaza ochii si il face sa vina. nu astia au mai multa nevoie de ajutor? nu cei care merg in fiecare saptamana la Biserica ... ci din contra, cei rataciti au nevoie de ajutor si rugaciuni pentru ei ... Iisus a zis ca a venit pentru cei beolnavi nu pentru cei sanatosi ...

si nu stiu ce e cu canoanele astea, cu cazutii in afurisenie, dar eu cred ca Dumnezeu se bucura mai mult de cineva care nu se duce nu stiu cat timp, saptamani, luni, ani, la biserica dar intr-un final se caieste si se intoarce la El, decat cineva care merge constant la biserica .... nu asa era pilda fiului ratacitor?

eu consider ca o persoana X poate trece si un hot sau un violator sau un asasin (care ma indoiesc ca tare mult merg ei la biserica), cu mentiunea de ex "X se roaga pentru iertarea lor de pacate, luminarea mintii.....", etc ... de ce sa nu ne rugam si pentru ei ? eu zic ca astia au cea mai mare nevoie de rugaciune pentru sufletul lor... daca o mama are un fiu asasin nu se roaga pentru el ?

sau pomelnicul nu asta inseamna ? ca parintele sa faca o rugaciune pt o anumita persoana? sa se indrepte? sa fie iertata de pacate? sa ii fie luminata mintea si calea?

decat sa trecem pe pomelnic "se roaga pentru ca sa castige la loto, sa aiba bani multi, sa aiba faima, putere..." nu mai bine trecem numele unuia care nu se duce la biserica, chiar ateu, sau care e un pacatos din multe puncte de vedere cu mentiunea ca Dumnezeu sa aiba grija de el si sa il ierte si sa ii lumineze calea?

cat despre cei care nu sunt ortodoxi, chiar nu stiu daca trebuie trecuti sau nu ... cu toate ca cine stie, poate daca sunt trecuti tot asa li se lumineaza mintea cu ajutorul lui Dumnezeu si trec la ortodoxi...cine stie...aici chiar nu ma pricep...la fel sa si persoanele care nu sunt botezate.....
Reply With Quote
  #18  
Vechi 06.02.2011, 14:36:56
colaps3's Avatar
colaps3 colaps3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2011
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
cum sa nu poti trece pe cei care nu se duc la Biserica? si ce daca nu se duc??? pai tocmai de aia trece-i ca poate prin rugaciunile parintelui pt persoana respectiva, Dumnezeu ii lumineaza ochii si il face sa vina. nu astia au mai multa nevoie de ajutor? nu cei care merg in fiecare saptamana la Biserica ... ci din contra, cei rataciti au nevoie de ajutor si rugaciuni pentru ei ... Iisus a zis ca a venit pentru cei beolnavi nu pentru cei sanatosi ...

si nu stiu ce e cu canoanele astea, cu cazutii in afurisenie, dar eu cred ca Dumnezeu se bucura mai mult de cineva care nu se duce nu stiu cat timp, saptamani, luni, ani, la biserica dar intr-un final se caieste si se intoarce la El, decat cineva care merge constant la biserica .... nu asa era pilda fiului ratacitor?

eu consider ca o persoana X poate trece si un hot sau un violator sau un asasin (care ma indoiesc ca tare mult merg ei la biserica), cu mentiunea de ex "X se roaga pentru iertarea lor de pacate, luminarea mintii.....", etc ... de ce sa nu ne rugam si pentru ei ? eu zic ca astia au cea mai mare nevoie de rugaciune pentru sufletul lor... daca o mama are un fiu asasin nu se roaga pentru el ?

sau pomelnicul nu asta inseamna ? ca parintele sa faca o rugaciune pt o anumita persoana? sa se indrepte? sa fie iertata de pacate? sa ii fie luminata mintea si calea?

decat sa trecem pe pomelnic "se roaga pentru ca sa castige la loto, sa aiba bani multi, sa aiba faima, putere..." nu mai bine trecem numele unuia care nu se duce la biserica, chiar ateu, sau care e un pacatos din multe puncte de vedere cu mentiunea ca Dumnezeu sa aiba grija de el si sa il ierte si sa ii lumineze calea?

cat despre cei care nu sunt ortodoxi, chiar nu stiu daca trebuie trecuti sau nu ... cu toate ca cine stie, poate daca sunt trecuti tot asa li se lumineaza mintea cu ajutorul lui Dumnezeu si trec la ortodoxi...cine stie...aici chiar nu ma pricep...la fel sa si persoanele care nu sunt botezate.....
Pe pomelnic nu se trece și motivul pentru care îl pomenești. Preotul nu face rugăciuni speciale pentru nimeni, el doar pomenește. Știe mai bine Dumnezeu cu ce să îl ajute pe acel om pomenit, nu trebuie să găsești tu un motiv.

Adică se trece simplu „Gheorghe”, „Ion”, „Maria” etc.

Nu „Vasile - mărire de salariu”, „Aurel - izbăvire de boală”, „Ana - examen”. etc. Lăsați-L pe Dumnezeu că știe El mai bine de ce are nevoie mai mult omul acela.

Este foarte mare păcatul de a trece ereticii pe pomelnic
Citez din http://www.eph.md/news/invatatura_de_credinta/421.html - „Dacă nu sunt botezați într-o Sfântă Biserică Ortodoxă, nu-i putem pomeni în rugăciuni”
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, masoneriei, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului, părăsirii patriei și a venirii antihristului de papă în România!

Semnați petiția împotriva venirii diavolului de papă în România! - http://www.petitieonline.ro/petitie/...p66477055.html
Reply With Quote
  #19  
Vechi 06.02.2011, 14:39:02
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps3 Vezi mesajul
Are vreo legătură cu biserica? Cu alte cuvinte, el zice că e creștin dacă e întrebat? Dacă da, atunci s-ar putea să dea cât de cât semn de ascultare față de rânduiala bisericii (depinde și cât de sensibil este la asemenea probleme). Dacă nu, atunci s-ar putea să-l doară fix în cot de canoane.
Da, e creștină.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 06.02.2011, 14:42:38
colaps3's Avatar
colaps3 colaps3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2011
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Da, e creștină.
Dacă tu simți că ar motiva-o să vină, atunci sigur, arată-i. Dacă, însă, tu crezi că ar depărta-o mai tare, atunci nu-i arăta.

Tu o cunoști cel mai bine pe ea (firea, sensibilitatea) ca să poți lua această decizie.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, masoneriei, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului, părăsirii patriei și a venirii antihristului de papă în România!

Semnați petiția împotriva venirii diavolului de papă în România! - http://www.petitieonline.ro/petitie/...p66477055.html
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pomelnic , acatist spre_rasarit Generalitati 22 12.07.2013 19:30:15
Inscriere pentru pomelnic N.Priceputu Stiri, actualitati, anunturi 22 27.10.2012 21:17:23
Pomelnic pentru cei adormiti de care am aflat pe acest forum...+ LapetiteMoc Slujba inmormantarii 22 03.08.2011 03:41:54