Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.01.2012, 22:38:25
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit Posibil

sa nu fi iertat persoanele pe care la un moment dat mi-au parut ca agresoare. Depresiva astfel incat sa mi se prescrie medicamente nu sunt. Ma comport absolut normal in societate cu exceptia ca sunt o persoana nerabdatoare. Ce ma deranjeaza cel mai mult este ca ii ranesc pe cei din jurul meu, si mai ales pe cei ce ma iubesc (ranindu-ma de fapt si pe mine cu acest comportament). Cred ca imi prinde bine link-ul anterior. Am citit cateva randuri fugitiv si ma identific in cele scrise pe site legate de iertare. Multumesc frumos pentru sustinere. Dumnezeu sa va dea toate cele de folos iar mie puterea de a ierta si a ma ierta.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.01.2012, 12:13:00
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit Doamne ajută!

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Ma comport absolut normal in societate cu exceptia ca sunt o persoana nerabdatoare
Iertare pentru îndrăzneală! Poate vă sunt de folos cuvintele de mai jos.

<<Zis-a un părinte oarecare: “Ceara de nu se va înfierbânta cu foc spre a se muia, nu este cu putință a se întipări pecetea ce o vei pune pe dânsa”. Asemenea și omul de nu va fi muiat prin focul scârbelor, al bolilor, al ostenelilor, al ispitelor și al neputințelor, nu se poate tipări într-însul pecetea Sfântului Duh, că pentru aceasta zice Domnul către Pavel Apostolul: “Ajunge ție darul Meu, că puterea Mea întru neputințe se săvârșește!”

Iar însuși Sf. Apostol Pavel zice în cartea sa: “Cu dulceață este mie a mă lăuda pentru neputințele mele, ca să se sălășuiască întru mine puterea lui Hristos”. Deci și tu, fiule, rabdă pentru Domnul cu mulțumire toate scârbele și necazurile și năpastele și bolile și orice ispită îți va veni, după voia lui Dumnezeu, pentru folosul tău. Că prin răbdarea scârbelor cu mulțumire, va intra omul întru împărăția Cerului, precum însuși Domnul zice: “Cu multe scârbe se cade a intra întru Împărăția Cerului”.>> [Leacuri pentru răbdare - Pateric (Sfântul Ioan Iacob Hozevitul - "Hrană Duhovnicească")]

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
nadejdea mi-e slaba
<<Astăzi mulți dintre credincioși ajung la deznădăjduire, din cauza lipsei de povățuitor, căci “a lipsit cel cuvios” (cum zice Psalmistul)...

...Toți Sfinții Părinți mărturisesc într-un glas că nici un păcat nu este așa de vătămător, precum este păcatul deznădăjduirii, căci el e aproape ca și lepdarea de Dumnezeu. Pentru aceasta, fraților, să ne doară inima pentru păcatele noastre (căci prin ele am supărat pe Bunul Dumnezeu), dar întristarea noastră să fie totdeauna însoțită cu nădejdea în mila Părintelui Ceresc și niciodată să nu avem îndoială de mântuire.

Obiceiul vrăjmașului este să aducă în inimă frica cea dobitocească și tulburare, ca prin asta să arunce pe om în deznădejde. Dar tu, frate creștine, chiar dacă L-ai vedea pe însuși Domnul că își întoarce fața Sa de către tine și nu te mai socotește între oile Sale, tu nici atunci să nu te împuținezi, ci roagă-te cu stăruință de El, precum se ruga și văduva cea necăjită către judecătorul nedreptății (cum spune la Sf. Evanghelie) și nu vei rămâne rușinat. Strigă cu îndrăzneală la gândurile cele otrăvite, cum striga și Sf. Prooroc David, zicând: “Domnul este luminarea mea și mântuitorul meu, de cine mă voi teme?” și apoi zi: “Nădejdea mea este Tatăl, scăparea mea este Fiul, acoperământul meu este Duhul Sfânt!”>> [Cuvânt de nădejde celor fără de nădejde (Sfântul Ioan Iacob Hozevitul - "Hrană Duhovnicească")]

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Dar ce fac? cum imi depietrific sufletul? Il rog pe Dumnezeu si pe Maica Sa de un an de zile.
Eu nu am răbdare cât ați avut dumneavostră. Iată, cum v-a învrednicit Maica Domnului să vă păstrați discernământul. Un an este un veac de clipe. Clipe, pe care le-ați dăruit Domnului, prin rugăciune. Mila Ei nemărginită s-a revarsat asupra dumneavoastră, fără să vă dați seama, poate.

Știu că sună greu, și și este, dar odată ce ne deprindem cu gustul răbdării, vedem că fără ea nu putem dobândi mântuirea. Nu e în reprize. E continuă. Vorbim de răbdarea în Hristos. În rugăciune. Fără cârtire, fără deznădejde.

Atât trebuie să cereți de la Domnul, milă. Dumnezeu știe ce gândiți, și ce vă doriți, și de ce aveți nevoie cel mai mult. Dumnezeu vă vrea binele.

Rugați-vă în continuare, căci drumul spre mântuire, e pavat cu rugăciune neîncetată. Așa cum puteți. Dar gândul să vă fie mereu la mila Preasfintei Născătoare de Dumnezeu. Răbdarea, nădejdea, credința, smerenia, și înmuierea inimii o să vină. O să vină când va rândui Preablândul Dumnezeu. Nu vă mâhniți că nu vin când vreți dumneavoastră. Nu vă mâhniți. Puneți-vă nădejdea în Preamilostiva Maica Domnului care vă iubește așa cum nu vă veți putea vreodată închipui, luați exemplu de trăire de la numeroșii sfinți și drepți părinți ortodocși, și rugați-vă și îngerului păzitor care veghează asupra dvs de la botez indiferent cât de mult păcătuiți. Vedeți-vă de viața dumneavostră în continuare, de relația pe care o aveți, de locul de muncă, sau oricare ocupație aveți. Pășiți cu curaj, în viață. Nimeni, nu vă poate lua cel mai de preț sprijin, Sfânta Rugăciune. N-o lăsați din mână. Ăsta-i steagul ce trebuie să fluture în inimă. Să vă țineți bine de ea, că vă va ghida în bezna necazurilor, bolilor, dezamăgirilor de orice fel, care vor mai veni negreșit. Dacă veți realiza că rugăciunea este comoara neprețuită dată nouă de Bunul Dumnezeu, orice boală trupească și sufletească nu o să mai reprezinte motiv de deznădejde.

Nu lăsați mintea să rătăcească. Hrăniți-o neîncetat cu rugăciune. Neîncetat, pentru că mintea nu stă locului o clipă. Îi va fi foame veșnic. Să nu o otrăviți!

Puneți voia dumneavoastră în mâinile Domnului. Așa cum și Sfântul Teofan Zăvorâtul spune, mâinile la muncă, mintea și inima la Dumnezeu. Adică, trupul, sluga asta stricăcioasă, să fie învățată cu povara, că altfel cade în damblaua trândăviei, a desfrânării, și alte otrăvuri. Iar minții dați-i să macine. Să macine tot timpul la rugăciune. Și inima o să se înmoaie și ea, cu timpul, și tot din harul lui Dumnezeu.

Căutați medicament pentru suflet la duhovnic. Duvohnicul vă va arăta unde greșiți, dacă discernământul o ia pe arătură. Căutați-l, cereți sfat, mărturisiți-vă cu inimă sinceră și zrobită de pocăință. Și, din mila Domnului, veți fi vrednică să primiți și Sfânta Euharistie. Ce dar mai mare poate să ne dea nouă păcătoșilor, Mântuitorul decât Sângele Său preasfânt?!

Iertați-mă dacă nu am am fost coerent! Poate am scris mult și fără rost. Poate știați deja aceste lucruri, sau poate am vorbit cu greșeală. Am sperat ca prin aceste rânduri, să vă ridic puțin vălul deznădejii, care și pe mine mă orbește tare des. Să ne rugăm Domnului, să ne miluiască pe toți! Frați suntem cu toții! Doamne, miluiește-ne!

Iertare pentru îndrăzneală!
__________________
"A fost întrebat avva Ammona ce este calea cea strâmtă și îngustă, și a zis: calea strâmtă și îngustă înseamnă a-ți struni gândurile, și a-ți nimici voia ta, de dragul lui Dumnezeu. Asta înseamnă „iată noi am lăsat toate și ți-am urmat Ție“ (Matei, XIX, 27.)." (Despre avva Ammona, Patericul Egiptean)

Last edited by CelMandru; 20.01.2012 at 09:32:46.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.01.2012, 15:37:47
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Maica Domnului ajuta mult,mai ales in momente de deznadejde,o pot confirma si eu! As vrea insa sa mai amintesc pilda cu slabanogul de la scaldatoarea Vitezda. El cat a asteptat? 38 de ani! Pentru ca el ce-si dorea? Un om. Si daca n-a venit omul... a venit Dumnezeu! Tarziu,dar a venit...

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.01.2012, 18:06:55
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Doamne ajuta!

Care credeti ca ar fi putea fi consecintele unor abuzuri sexuale din copilarie/maturitate asupra unei femei care se afla la o varsta la care isi doreste o familie? Credeti ca aceste consecinte pot fi pe termen lung? Si cum pot fi vindecate mai mult decat prin rugaciune si psiholog?

Multumesc frumos
Omul e dator sa depuna tot efortul in a uita aceste evenimente nefericite. Trebuie sa caute sa nu mai hraneasca in niciun fel aceste ganduri din trecut. Sunt persoane care reusesc sa aiba parte de o viata fericita, chiar daca au fost victime ale unor abuzuri, dar sunt si persoane care au sfarsit din cauza neindepartarii din mintea lor a acestor amintiri tragice.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.01.2012, 21:02:09
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Nici nu stiti cat de mult ma bucur ca sunteti "aproape" de mine. In mare parte teoria o stiu, dar practica este mult mai grea. Sigur ca rugaciunea trebuie sa fie in orice clipa in minte, si mintea la Dumnezeu. Dar este foarte greu cand te lasi apasat de deznadejde, care vine insotita si cu o oarecare neputinta. Oricum, chiar daca spuneam mai sus ca teoria in mare o stiu, este foarte bine sa ti-o mai aminteasca cineva din cand in cand. Stiu ca sunt persoane care au reusit sa mearga mai departe, asta incerc si eu, dar mi se pare asa de greu. Dar, desi mi-e slaba, nadejdea inca nu mi-a pierit. Si cea mai mare, dupa Dumnezeu, este la Maica Sa. Dar tot este greu, si plin de ceata. Mi-as dori sa iau si eu o decizie in viata mea pentru ca sunt sigura, dar nesiguranta si frica fac parte din viata mea de zi cu zi... si se pare ca inca nu a randuit Domnul sa-mi dea curajul necesar de a merge mai departe. Am o varsta si anii trec ca si clipele...de-as putea avea rabdarea necesara... sa ne ajute Maica Domnului.
Cu drag
AGabriela
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.01.2012, 12:15:04
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Sigur ca rugaciunea trebuie sa fie in orice clipa in minte, si mintea la Dumnezeu. Dar este foarte greu cand te lasi apasat de deznadejde, care vine insotita si cu o oarecare neputinta.
Mai mult nu știu ce pot să vă mai zic. După părerea mea, așa cât înțeleg din cele scrise, dumneavoastră aveți un model sănătos de gândire, prin faptul că realizați importanța vitală a rugăciunii. Evident că veți întâmpina tot timpul greutăți în a face binele. Întotdeauna va fi așa, pentru că vrăjmașul diavol lucrează neîncetat și pune piedici râvnitorilor, lăsându-i în pace pe ce-i care se complac în patimi, pentru că aceia singuri se duc spre pierzare. Iată mai jos o pildă relevantă:

„Povestit-a oarecare dintre bătrâni că un frate ce petrecea în Egipt mergea pe drum și sosind noaptea a intrat într-un mormânt să se apere de frig. Trecând și demonii pe acolo, au grăit unul către altul: „Vedeți câtă îndrăzneală are acest călugăr, ia să-l îngrozim pe el!” Și a răspuns altul: „La ce să-l mai înspăimântăm pe el, că acesta este al nostru , făcându-ne voia noastră: mâncând, bând, clevetind și negrijindu-se de slujba sa. Ci mai vârtos, până când va zăbovi el în acestea, noi să mergem și să necăjim pe cei ce ne necăjesc pe noi și ne luptă cu rugăciune ziua și noaptea!” Din asta putem înțelege că pe cei care nu suportă grija de mântuire îi trec cu vederea și demonii, că ei se grăbesc să câștige vânat gras, adică pe nevoitorii care îi supără totdeauna și-i rănesc.” (Sf. Ioan Iacob, Hrană duhovnicească)

Însemnați-vă cu Sfânta Cruce, rostiți rugăciunea în tot locul și în tot ceasul. Credeți în puterea lucrătoare a rugăciunii, în mila Dumnezeu. “Toate câte cereți, rugându-vă, să credeți ca le-ați primit și le veți avea.” (Marcu 11,24). Credința însăși vă poate mântui. (un cuvânt folositor despre credința adevărată: http://www.credo.ro/credinta.php).

Nu vă mâhniți că nu ați atins "perfecțiunea" în rugăciune. Rugăciunea simplă spusă din inimă e toată averea dumneavoastră, și e mai puternică decât orice nevoință. Deznădejdea o alungați cu rugăciune. Oricând că vine un astfel de gând, tăiați-l imediat cu sabia rugăciunii. Nu-l lăsați să se cuibărească în minte, și apoi să pună stăpânire pe inimă. Numai rostirea preasfântului nume al Mântuitorului este suficientă. Dar să fiți convinsă că întărirea o găsiți numai la Dumnezeul care v-a creeat și din îngăduința căruia încă mai faceți umbră pământului. Oricât de păcătoasă sunteți, nu vă pierdeți nădejdea. Dumnezeu spune: "Nu vreau moartea păcătosului, ci să se întoarcă și să fie viu" (Iezechiel 33;11). Așa că încă sunteți pe pământ pentru a vă îndrepta, pentru a vă întoarce fața către Hristos. Dumnezeu încă vă așteaptă. Nu așteptați ceasul morții, pentru nu știți când va veni, și atunci este posibil ca Dumnezeu să-și întoarcă Preasfânta Față de la dvs. Atunci veți regreta acest mic "chin", care este incomparabil mai dulce decât chinul veșnic.

Dacă aveți o icoană acasă cu Maica Domnului, plecați-vă genunchii în fața Preasfintei Născătoare de Dumnezeu, și cu lacrimii de pocăință cereți-vă iertare pentru puțina credință și nădejde. Cere-ți ajutorul Preabunei Maici în tot ce faceți. Plecați capul în fața Ei, și spuneți-vă oful, recunoaște-ți greșeala, cereți milă și îndurare precum fiul risipitor. Credeți cu toată ființa că Ea este Mama Preabună, la picioarele căreia puteți cădea de fiecare dată, ungându-I-le cu lacrimi fiebinți, precum Maria Magdalena a făcut Mântuitorului, și veți primi iertare pentru păcate precum această femeie, care a ajuns sfântă datorită căinței sale.

Gândiți-vă care este scopul vieții dumneavoastră pe pământ. Gândiți-vă că totu-i trecător, și că veșnic e numai Unul Dumnezeu, lângă care sufletul se poate odihni după moarte. Dar asta prin credință vie, prin respectarea Dumnezeieștilor Porunci.

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
In mare parte teoria o stiu, dar practica este mult mai grea.
Teoria asta de fapt nu prea e teorie. O formulă matematică e teorie, o reacție chimică e teorie, o ecuație fizică e teorie, ș.a.m.d.. Un roman, o poezie pot fi ancorate în realitate mai mult sau mai puțin. De obicei includ o tentă subiectivă, o trăire a autorului așternută pe hârtie. Dar, Sfânta Scriptură sau scrierile Sfinților Părinți sunt cu mult mai mult decât atât, și în orice caz nu sunt teorii. Practica aceasta de care vorbiți dumneavoastră se poate materializa prin rugăciune și slujirea aproapelui mai mult decât a sinelui. Folosiți-vă liberul arbitru, și înfăptuiți binele. Încercați. Neîncetat. Aceasta este părerea mea personală.

"Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu și de folos ca să învețe, să mustre, să îndrepte, să dea înțelepciune în neprihănire, pentru ca omul lui Dumnezeu să fie desăvârșit și cu totul destoinic pentru orice lucrare bună."(2 Timotei 3: 16-17)

Iertare din nou pentru îndrăzneală! Mie îmi place ce ați scris, dar mă mâhnesc când aud cuvântul deznădeje, căci și eu mă lupt cu otrava asta. Mai că pune stăpânire pe mine. Dar mai primesc câte-un bobârnac, așa câteodată, care parcă mă trezește din letargie. Slavă Domnului! Să nu vă supărați pe mine dacă v-am jignit cu ceva, vă rog! Maica Domnului să vă întărească în credință, și să vă dea răbdare! Doamne ajută!
__________________
"A fost întrebat avva Ammona ce este calea cea strâmtă și îngustă, și a zis: calea strâmtă și îngustă înseamnă a-ți struni gândurile, și a-ți nimici voia ta, de dragul lui Dumnezeu. Asta înseamnă „iată noi am lăsat toate și ți-am urmat Ție“ (Matei, XIX, 27.)." (Despre avva Ammona, Patericul Egiptean)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 24.01.2012, 12:24:00
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CelMandru Vezi mesajul
Iertare din nou pentru îndrăzneală! Mie îmi place ce ați scris, dar mă mâhnesc când aud cuvântul deznădeje, căci și eu mă lupt cu otrava asta. Mai că pune stăpânire pe mine. Dar mai primesc câte-un bobârnac, așa câteodată, care parcă mă trezește din letargie. Slavă Domnului! Să nu vă supărați pe mine dacă v-am jignit cu ceva, vă rog! Maica Domnului să vă întărească în credință, și să vă dea răbdare! Doamne ajută!
Doamne ajuta!
In primul rand nu am ce sa va iert si nici nu ati fost lipsit de indrazneala. Adevarat ca ma cam las prada deznadejdii si nu este bine... dar este bine ca Dumnezeu cand vede ca ma duc prea tare imi intinde o mana puternica. Si eu il ocarasc ca nebuna in clipele mele de deznadejde si pacatosenie, iar El imi dovedeste ca ma iubeste si asa. Rugaciunea este foarte importanta, dar adevarul este ca pot eu sa ma pun in genunchi si sa cred ca ma rog cu orele (si cred ca este valabil pentru toata lumea) daca nu fac ceva pentru a depasi situatia si, cu ajutorul Lui, sa o si depasesc.Marea greseala este ca stau si plang, dar plang in deznadejde, lucru neplacut Domnului si Sfintei Sale Maici. Stau si ma rog, dar inima mi-e lipsita de Duh Sfant si cred ca Dumnezeu se face ca nu aude si nu ma vede... dar de fapt rugaciunea mea nu se aude caci este lipsita de smerenie si de nadejde in El. Ma regasesc foarte mult in tratatele despre frica si neiertare... asta inseamna ca nu am iertat si ca, din pacate, iubesc mai mult frica si pe cel ce mi-o insufla decat pe Dumnezeu Insusi. Singura rugaciune pentru moment imi ramane intentia de a merge mai departe care, nadajduiesc ca se va concretiza, si nu pentru ca as putea singura, ci pentru ca Domnul se va milostivi si de mine pacatoasa si-mi va da puterea necesara. Sa va rugati si pentru mine pacatoasa (Alice Gabriela), iar Maica Domnului sa va aiba in paza sa.

Tin sa multumesc si lui Solveig pentru link-ul catre site-ul maicii Siluana. Intr-adevar am gasit materiale de un real folos pe acest site
Reply With Quote
Răspunde

Tags
abuzuri, violenta mascata



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Relatiile sexuale inainte de casatorie Simona-Marilena Nunta 119 22.05.2014 14:29:31
Consecintele razboiului mihaela75 Generalitati 17 24.03.2011 19:59:43
Alcoholul si consecintele lui ory Generalitati 15 17.09.2010 14:13:29
Pacatul - si consecintele lui? s_snape Generalitati 14 09.05.2009 15:37:11
Relatiile sexuale inainte de casatorie PISICUTA35 Generalitati 186 03.03.2009 11:46:18