Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.07.2008, 15:36:44
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sisu
cozia, stai un pic sa ne-ntelegem.
Despre care datina vorbim?

Isus s-a adresat preotilor vorbind de traditia lor, si nu de spalatul miinilor.

adicatelea Isus ii condamna pe preoti pt. devierea cultului adevarat din cauza traditiilor lor.Nu stiu daca erau aia cu cutiutza pe cap sau altii...:D
Sfnta Traditie nu este acelasi lucru cu obiceiurile si datinile.Sunt 2 lucruri total diferite.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 19.07.2008, 21:52:05
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sisu
Mat 15:3 Iar El, răspunzând, le-a zis: De ce si voi călcați porunca lui Dumnezeu pentru datina voastră?
(datina = sfinta traditie)
Citat:
În prealabil postat de sisu
Mat 15:3 Iar El, răspunzând, le-a zis: De ce si voi călcați porunca lui Dumnezeu pentru datina voastră
O remarca de o stupiditate monumentala. Daca asa gandesc toti iehovistii e clar. Cum poti sa definesti ca Sfanta Traditie un termen pe care Iisus insusi la numit ca ,,datina a oamenilor,,.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 19.07.2008, 21:58:45
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Sectantilor li se explica foarte clar ce inseamna Sfanta Traditie pentru Biserica in prima postare. Nu stiu de ce mai ridica intrebari. Nu au rabdare sa citeasca?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 21.07.2008, 00:13:24
julian julian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.07.2008
Mesaje: 23
Implicit

citatele sunt de pe www.bibliaortodoxa.ro
Paca voua!:)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 22.07.2008, 15:43:46
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de julian
Am vazut din cele citite ca Traditia incalca anumite porunci pe care Apostolii, in frunte cu Mantuitorul ne invata sa le pastram, astfel, prin definitia de la inceputul topicului... Traditia nu este divina...
In primul rand, remarca de final ai tras-o de unul singur si nu vine in nici un fel ca o concluzie logică la versetele pe care le-ai luat haotic din contextual biblic.

Iată definitia pe care ai dat-o tu insuti traditiei după DEX:

"Ansamblu de conceptii, de obiceiuri, de datini si de credinte care se statornicesc istoriceste in cadrul unor grupuri sociale sau nationale si care se transmit (prin viu grai) din generatie in generatie". Si:
"Informatie privitoare la fapte ori evenimente din trecut, transmisã pe cale oralã".

Intreaga scriptură se intemeiaza pe traditia scrisa sau nescrisa: De la facerea lui Adam pâna la scrierea primelor căreti din Biblie de către Moise au trecut mai bine de patru mii de ani in care invătăturile sfinte s-au transmis pe cale orală. Acesta transmitere de la o generatie la alta a facut parte din Sfanta Traditie.
De asemenea, de la invierea lui Hristos in anul 33 pâna la scrierea ultimei cărti din Noul Testament, Apocalipsa in anul 96, invătătura s-a transmis de către Biserică printr-o traditie orală sau scrisă. NU TOATE INVĂTĂTURILE LUI HRISTOS S-AU TRANSMIS PE CALE SCRISĂ SI AU FOST CONSEMNATE IN SCRIPTURA:

Ioan 21;25 "Mai sunt multe lucruri pe care le-a facut Isus, care daca s-ar fi scris cu de-amanuntul, cred ca nici in lumea aceasta nu ar fi putut incapea cartile care s-au scris".

2 Tes.2.15 "Tineti traditiile pe care le-ati invătat, fie prin viu grai, fie prin epistola noastră".

Sfanta Scriptura este ea insăsi rezultatul unei Traditii Sfinte care s-a extins pe mai bine de 40 de generatii. De la Moise, primul autor al Biblie până la apostoli au trecut aproape 1500 de ani, timp in care au fost elaborate cărtile Scripturii, iar Sfânta Traditie a avut si un caracter scris (pentru ca ne-a rămas Sfanta Scriptura- care a fost scrisa in aceasta periaodă), dar pe lângă caracterul scris s-a păstrat si cel oral care a existat si pana la Moise vreme de 4.000 de ani.
Sfânta Scriptura face parte din Sfanta Traditie, iar Sfanta Traditie e mai mult decat atât.
S nu in ultimul rand să ne e oprim si la falsificarile din Biblia lui Cornilescu pe care o folosesc sectele neoprotestante actuale din România.

„Dacă ar fi să căutăm referintele la traditie (datină) sau traditii (datini) asa cum apar ele in Biblia Cornilescu am Noului Testament, am găsi zece astfel de trimiteri: Matei 15:2,3,6; Marcu 7:3,5,8,9,13; Galateni 1:14; si Coloseni 2:8. In fiecare caz, traditia (datina) este prezentată intr-o lumină negativă, ca ceva care s-ar opune adevărului lui Dumnezeu: "Căci lăsând porunca lui Dumnezeu, tineti datina oamenilor" (Marcu 7:8).
Din această perspectivă e de inteles motivul pentru care Evanghelicilor le este greu să găsească trăsături pozitive pentru traditie. Cei mai multi dintre ei nu stiu că, pe lângă pasajele citate mai sus, există si alte pasaje in Noul Testament in care traditia este văzută intr-o lumină pozitivă, si unde ni se porunceste să păstrăm traditiile orale transmise de Apostoli.
Cuvântul grecesc pentru traditie, paradosis, apare de treisprezece ori in Noul Testament. Nu intâmplător, editia sectantilor traduce paradosis ca traditie in fiecare caz, mai putin cele trei versete unde Sfântul Pavel le porunceste cititorilor să se supună traditiei. Să fie acesta un accident? O examinare atentă a versetului 2Tesalonicieni 2:15 demonstrează mai presus de orice indoială că Cornilescu a evitat deliberat să traducă literal aceste versete.
Să comparăm cea mai serioasă traducere in limba engleza KJV (King James Version) cu Biblia sectantilor din Romania in acest caz:
2 Tes 2.15 Therefore, bretheren, stand fast, and hold THE TRADITIONS which ye have been taught, whether by word, or our epistle (KJV).

Biblia Cornilescu: Asadar fratilor ramaneti tari si tineti invataturile pe care le-ati primit, fie prin viu grai, fie prin epistola noastra.

Să admitem că există câteva pasaje din Noul Testament care se traduc foarte greu. Acesta insă nu este unul din ele. Sintaxa este clară, iar vocabularul este simplu. Mai mult chiar, nu există variante textuale semnificative pentru acest verset care să poată justifica traducerea din NIV. Orice student de la greacă din anul al doilea ar putea traduce corect acest verset.2
Cornilescu a săvârsit, intr-adevăr, un act de prestidigitatie. Am spune chiar că au făcut un remarcabil exercitiu de stil, dacă nu ar fi falsificat insusi Cuvântul scris al lui Dumnezeu. „Tineti traditiile pe care le-ati invătat, fie prin viu grai, fie prin epistola noastră” e tradcerea corectă. de la „ 2. Tes. 2 15

Traditiile (paradoseis) este un substantiv in cazul acuzativ, derivat de la verbul a preda mai departe (paradidomi). Sintagma pe care le-ati invătat (edidachthate) este o variantă de la a invăta (didasco). Editiile neoprotestante transformă verbul in substantiv – tineti invătăturile – si substantivul in verb – pe care vi le-ati primit.

La 1 Cor. 11.2 Biblia Ortodoxa :
Fratilor, vă laud că in toate vă aduceti aminte de mine si tineti predaniile cum vi le-am dat.
2 Tes 2.6 Fratilor, vă poruncim in numele Domnului nostru Iisus Hristos, să vă feriti de orice frate care umblă fără rânduială si nu după predania pe care ati primit-o de la noi.

In Biblia sectantilor substantivul "predaniile" (gr. Paradoseis) (care inseamna traditie) e tradus cu termenul "invatatura" (gr. Didascalia-care nu exista in verset) ca nu cumva sa apara termenul de traditie cu a cu sens pozitiv.

Sfântul Pavel ii laudã pe corinteni pentru felul in care respectã predania: "Fratilor vã laud cã in toate vã aduceti aminte de mine si tineti predaniile cum vi le-am dat " (1Corinteni 11:2).
Aceste versete contrasteazã evident cu ceea ce Sfântul Pavel spune in Coloseni 2:8: Luati aminte sã nu vã fure mintile cineva cu filozofia si cu desarta inselãciune din predania omeneascã, dupã intelesurile cele slabe ale lumii si nu dupã Hristos. Se vede cã Sfântul Pavel se referã la douã feluri diferite de datini : predaniile oamenilor si predaniile care vin de la Apostoli. Crestinilor li se porunceste sã le pãstreze pe acestea din urmã, fie ele scrise sau nu. „

In general ereziile protestante se folosesc de urmatoarele versete, desprinse total din context pentru a combate traditia bisericeasca si a sustine principiul Sola Scriptura:

Apoc. 22. 18.19. Si eu mărturisesc oricui ascultă cuvintele proorociei acestei cărti: De va mai adăuga cineva ceva la ele, Dumnezeu va trimite asupra lui pedepsele ce sunt scrise in cartea aceasta;
Iar de va scoate cineva din cuvintele cărtii acestei proorocii, Dumnezeu va scoate partea lui din pomul vietii si din cetatea sfântă si de la cele scrise in cartea aceasta.
Fapt.17.11. Si acestia erau mai buni la suflet decât cei din Tesalonic; ei au primit cuvântul cu toată osârdia, in toate zilele, cercetând Scripturile, dacă ele sunt asa.

Grupările neoprotestante se folosesc de ultimele versete ca să acuze Biserica de adaugarea unor invataturi la Sfanta Scriptura, invataturi care in opinia lor ar fi cuprinse intr-o traditie extrabiblică.

Sfanta Biserica recunoaste insa o singurã sursã de autoritate pentru credinta si practica Sa: sfanta traditie apostolicã. Scriptura e doar parte – chiar dacã cea mai importantã parte – din acea traditie. A considera Scripturile ca fiind ceva deasupra si totodatã in afara traditiei e ca si cum am pune cãruta inaintea calului.

Reply With Quote
  #26  
Vechi 22.07.2008, 16:32:34
TFL TFL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.04.2008
Mesaje: 111
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s
Sfanta Biserica recunoaste insa o singurã sursã de autoritate pentru credinta si practica Sa: sfanta traditie apostolicã. Scriptura e doar parte – chiar dacã cea mai importantã parte – din acea traditie. A considera Scripturile ca fiind ceva deasupra si totodatã in afara traditiei e ca si cum am pune cãruta inaintea calului.
se inchinau apostolii la icoane?faceau ceva asemanator cu ce se intimpla acum in Biserica?in afara ca citeau Evanghelia.....nimic nu se compara cu ce se practica azi in Biserica.
apostilii cu colinda, apostolii facind oua rosii,apostolii venerati, apostolii intitulati Inaltpreafericit sau Preasfintit?faceau apostolii ceva din ceea ce se practica azi in Biserica? ba dimpotriva.....chiar erau intemnitati si ucisi.
contrastele sunt usor vizibile intre viata Bisericii Apostolice si ceea ce se intimpla acu in Biserica.aceste diferente sunt puse pe seama Sfintei Traditii (care intra in contradictoriu cu invataturile Apostolilor).
vede cineva aceste diferente?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 22.07.2008, 18:22:58
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TFL
Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s
Sfanta Biserica recunoaste insa o singurã sursã de autoritate pentru credinta si practica Sa: sfanta traditie apostolicã. Scriptura e doar parte – chiar dacã cea mai importantã parte – din acea traditie. A considera Scripturile ca fiind ceva deasupra si totodatã in afara traditiei e ca si cum am pune cãruta inaintea calului.
se inchinau apostolii la icoane?faceau ceva asemanator cu ce se intimpla acum in Biserica?in afara ca citeau Evanghelia.....nimic nu se compara cu ce se practica azi in Biserica.
apostilii cu colinda, apostolii facind oua rosii,apostolii venerati, apostolii intitulati Inaltpreafericit sau Preasfintit?faceau apostolii ceva din ceea ce se practica azi in Biserica? ba dimpotriva.....chiar erau intemnitati si ucisi.
contrastele sunt usor vizibile intre viata Bisericii Apostolice si ceea ce se intimpla acu in Biserica.aceste diferente sunt puse pe seama Sfintei Traditii (care intra in contradictoriu cu invataturile Apostolilor).
vede cineva aceste diferente?
Cu icoanele nu inteleg ce ai?Nu este vorba aici de Tradidie,este vorba de dragsote si de arta.Mie mi-ar place tare mult,daca as stii sa pictez,sa fac un portet iubietei mele,l-as pune deasupra patului.Asa este si cu icoanele.Sunt chipuri ale celor pe care ii iubim,si de aceea le sarutam cu dragoste,asa cum ii sarutam pe cei pe care ii iubim.Apoi,sunt foarte frumoase,eu cand ma uit la Chipul Sf Eustatie,din ziua in care m-am nascut,parca as vedea un prieten drag.Il simt atat de aproape.Nu este vorba aici de vreo dogma sau canon,ca nici un canon nu te poate obliga sa iubesti si sa ai simt estetic.Apoi frescele din Biserici,cele mai multe sunt incantatoare,si te ajuta sa intelegi multe.deci nu este vorba aici de mare teorie,de prea marea Traditie,ci de dragoste.Cat despre afirmatia ridicola ca Traditia este mai mare dect Biblia,este erezie pura.adica experienta umana este mai mare decat Cuvnatul lui Dumnezeu,adica decat Dumnezeu insusi.Sa fim seriosi.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 22.07.2008, 18:25:10
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Din pacate in zilele noastre [color=red]neoprotestantii se inchina la orga[/color].

Multi [color=green]neoprotestanti se inchina la biserica[/color] Elim sau se inchina la biserica Betania etc.

Multi [color=blue]neoprotestanti se inchina la adunarea[/color] stransa duminica.

Zic bine? Cred ca gramatical nu am gresit.

Multi [color=maroon]neoprotestanti se inchina la pastorul Iosif Ton[/color] la biserica.

E gresit gramatical? Nu.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 22.07.2008, 19:04:15
TFL TFL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.04.2008
Mesaje: 111
Implicit

Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Cu icoanele nu inteleg ce ai?Nu este vorba aici de Tradidie,este vorba de dragsote si de arta.Mie mi-ar place tare mult,daca as stii sa pictez,sa fac un portet iubietei mele,l-as pune deasupra patului.Asa este si cu icoanele.Sunt chipuri ale celor pe care ii iubim,si de aceea le sarutam cu dragoste,asa cum ii sarutam pe cei pe care ii iubim.Apoi,sunt foarte frumoase,eu cand ma uit la Chipul Sf Eustatie,din ziua in care m-am nascut,parca as vedea un prieten drag.Il simt atat de aproape.Nu este vorba aici de vreo dogma sau canon,ca nici un canon nu te poate obliga sa iubesti si sa ai simt estetic.Apoi frescele din Biserici,cele mai multe sunt incantatoare,si te ajuta sa intelegi multe.deci nu este vorba aici de mare teorie,de prea marea Traditie,ci de dragoste.Cat despre afirmatia ridicola ca Traditia este mai mare dect Biblia,este erezie pura.adica experienta umana este mai mare decat Cuvnatul lui Dumnezeu,adica decat Dumnezeu insusi.Sa fim seriosi.
icoanele=subsitut "neomologat" de Dumnezeu
Reply With Quote
  #30  
Vechi 22.07.2008, 19:11:05
TFL TFL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.04.2008
Mesaje: 111
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL
Din pacate in zilele noastre [color=red]neoprotestantii se inchina la orga[/color].

Multi [color=green]neoprotestanti se inchina la biserica[/color] Elim sau se inchina la biserica Betania etc.

Multi [color=blue]neoprotestanti se inchina la adunarea[/color] stransa duminica.

Zic bine? Cred ca gramatical nu am gresit.

Multi [color=maroon]neoprotestanti se inchina la pastorul Iosif Ton[/color] la biserica.

E gresit gramatical? Nu.
din punct de vedere gramatical esti ok.chiar profesor.
"sectarii" se inchina si in bisericile lor, insa nu venereaza cladirea.
"sectantii" pot sa aduca inchinare lui Dumnezeu si intr-o ripa de la marginea drumului.cladirea nu le conditioneaza actul inchinarii.
"sectarii" se inchina impreuna cu pastorul X, insa nu venereaza nici un Preafericit sau Preasfintit X.


aia cu inchinatul la orga....m-a lasat cu gura cascata.daca ai vazut asa ceva....eu nu am replica.faptul ca folosesc orga ca sa cinte.....nu mi se pare iesit din comun
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Traditie Iuliiiii Generalitati 4 07.06.2013 13:42:36
Sfanta traditie caiusltd Despre Sfanta Scriptura 9 18.10.2010 09:10:57
Sfanta Traditie Ioana-Andreea Secte si culte 5 26.07.2010 18:21:55
traditiile si sfanta traditie. iulian_vlc Generalitati 4 16.03.2009 10:19:34
Sfanta Traditie si Sfintii Parinti ancah Despre Sfanta Scriptura 0 21.03.2008 13:28:49