Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.07.2006, 21:28:29
emisor1974 emisor1974 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2006
Mesaje: 1
Implicit

S-a intamplat acum multi ani...Am nimerit fara sa vreau intr-un anturaj f dubios, in care eu nu cunosteam pe nimeni, singura persoana pe care o cunosteam plecand si asigurandu-ma ca se reintoarce imediat...! In scurt timp mi-am dat seama ce fel de oameni erau cei din anturaj si ce fel de fete cautau ei, dar-din pacate pentru ei!-eu nu eram persoana potrivita! Am realizat ca sunt singura printre straini, nu cunosteam locatia si nici nimeni de-acolo nu ma cunostea-mi-am dat seama ca ar fi putut cu usurinta sa-mi dea una in cap si ai mei nici macar sa nu stie unde sunt...Si-atunci, mi-am dat seama ca numai bunul Dumnezeu ma poate salva din aceasta situatie si ma poate pazi sa nu mi se intample nimic rau!...asa incat am inceput sa MA ROG, dragii mei...dar stiti cum?...m-am agatat de rugaciunea mea cu disperare, pentru ca nu avea cum sa ma salveze altcineva!...si m-am rugat, si iar m-am rugat, si ma rugam cu disperare:DOAMNE IISUSE HRISTOASE, FIUL LUI DUMNEZEU, MILUIESTE-MA PE MINE PACATOASA!...Numai asa imi spuneam in gandul meu, punandu-mi toata speranta in puterea lui Dumnezeu!...Vreo doua ore am mai discutat cu acele persoane, dar nici o clipa nu mi-am abandonat rugaciunea spusa in gand!...Ce credeti?...Mare e puterea lui Dumnezeu!...Uneia dintre persoane a inceput sa-i fie frica de mine,m-a invinuit chiar c-as avea ceva ``necurat``, a inceput sa tremure in prezenta mea, iar cainele pe care il avea a inceput sa fie agitat, sa scheaune si sa fuga nervos pe langa mine!Atunci, acea persoana a dorit sa plec de-acolo, sa scape de mine si de acea stare rea pe care o cream!...Si-am plecat spre casa tot cu ajutorul lui Dumnezeu, ma rugam neincetat sa ma ajute Dumnezeu sa gasesc drumul spre casa si sa nu mi se intample ceva rau!...Am ajuns acasa cu bine,si niciodata nu am sa uit aceasta intamplare si nu am sa pot niciodata sa-i multumesc indeajuns bunului Dumnezeu pentru ca m-a ocrotit in acele momente de cumpana!AVETI INCREDERE!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.07.2006, 15:49:53
marlene marlene is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2006
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ana_emmanuela
S-a intamplat acum multi ani...Am nimerit fara sa vreau intr-un anturaj f dubios, in care eu nu cunosteam pe nimeni, singura persoana pe care o cunosteam plecand si asigurandu-ma ca se reintoarce imediat...! In scurt timp mi-am dat seama ce fel de oameni erau cei din anturaj si ce fel de fete cautau ei, dar-din pacate pentru ei!-eu nu eram persoana potrivita! Am realizat ca sunt singura printre straini, nu cunosteam locatia si nici nimeni de-acolo nu ma cunostea-mi-am dat seama ca ar fi putut cu usurinta sa-mi dea una in cap si ai mei nici macar sa nu stie unde sunt...Si-atunci, mi-am dat seama ca numai bunul Dumnezeu ma poate salva din aceasta situatie si ma poate pazi sa nu mi se intample nimic rau!...asa incat am inceput sa MA ROG, dragii mei...dar stiti cum?...m-am agatat de rugaciunea mea cu disperare, pentru ca nu avea cum sa ma salveze altcineva!...si m-am rugat, si iar m-am rugat, si ma rugam cu disperare:DOAMNE IISUSE HRISTOASE, FIUL LUI DUMNEZEU, MILUIESTE-MA PE MINE PACATOASA!...Numai asa imi spuneam in gandul meu, punandu-mi toata speranta in puterea lui Dumnezeu!...Vreo doua ore am mai discutat cu acele persoane, dar nici o clipa nu mi-am abandonat rugaciunea spusa in gand!...Ce credeti?...Mare e puterea lui Dumnezeu!...Uneia dintre persoane a inceput sa-i fie frica de mine,m-a invinuit chiar c-as avea ceva ``necurat``, a inceput sa tremure in prezenta mea, iar cainele pe care il avea a inceput sa fie agitat, sa scheaune si sa fuga nervos pe langa mine!Atunci, acea persoana a dorit sa plec de-acolo, sa scape de mine si de acea stare rea pe care o cream!...Si-am plecat spre casa tot cu ajutorul lui Dumnezeu, ma rugam neincetat sa ma ajute Dumnezeu sa gasesc drumul spre casa si sa nu mi se intample ceva rau!...Am ajuns acasa cu bine,si niciodata nu am sa uit aceasta intamplare si nu am sa pot niciodata sa-i multumesc indeajuns bunului Dumnezeu pentru ca m-a ocrotit in acele momente de cumpana!AVETI INCREDERE!
Rugaciunea e cea dintai datorie a crestinului pe care trebuie s-o indeplineasca.Rugaciunea este cel dintai dar al lui Dumnezeu cu care se dobandesc toate darurile,este mana intinsa pentru primirea daruruilor de la Dumnezeu,este gura deschisa pentru gustarea hranei ceresti,rugaciunea este ca o cheie de aur care ne deschide toate comorile milostivirilor ceresti.Fara rugaciune viata noastra duhovniceasca flamanzeste,inseteaza si moare.Cine vrea sa fie auzit de Dumnezeu in rugaciunile sale, acela trebuie sa-l asculte pe Dumnezeu in poruncile Sale.Ascultarea urmeaza dupa ascultare.Sfantul Macarie spunea:"Sa te rogi oricum dar sa te rogi des.Iar sa te rogi cu adevarat e lucrarea Sfantului Duh"Iar Sfantul Ioan Scararul zice:"Cand ti se intuneca sufletul cu ganduri necurate,biruieste-i pe potrivnici cu numele lui Iisus repetandu-l des,cat mai de"O arma mai puternica si mai plina de izbanda nu vom gasi nici in cer nici pe pamant.
Am fost bolnava,foarte bolnava....insa rugaciunea,multa rugacine m-a vindecat.Ii multumesc bunului Dumnezeu,Maicii Domnului ca sunt sanatoasa si mi-a dat puterea sa imi duc mai departe crucea in spate.Daca avem rabdare in necazuri atunci vom avea si pe Duhul Sfant in noi,daca vom avea si puterea de a multumi in necazuri,atunci Duhul Sfant straluceste in noi.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.08.2006, 23:29:07
Nicola3 Nicola3 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2006
Mesaje: 21
Implicit

Cu adevarat rugaciunea spusa din inima si cu credinta in Iisus Hristos ne scapa din ghearele vrajmasuli.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Puterea rugaciunii pentru altul skicolour Rugaciuni 23 03.04.2015 12:13:54
puterea rugaciunii mihaisepo Rugaciuni 5 24.02.2011 16:11:06
Puterea rugaciunii Rodica50 Generalitati 20 02.02.2011 12:19:37
Puterea rugaciunii Laurentiu Generalitati 1 20.04.2008 23:09:51
Puterea rugaciunii voastre E_my Umanitare 3 08.02.2008 21:43:47