Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.01.2007, 12:08:02
mithrandir mithrandir is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.01.2007
Mesaje: 6
Implicit

as vrea sa stiu ce spune Biserica despre aceasta "lucrare",daca cei ce fac parte din ea sunt eretici sau nu.Eventual, as dori cateva referinte din lucrarile Parintilor din ziua de azi(ex:parintele Cleopa).
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.01.2007, 12:51:49
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sunt fanatici...multi habar nu au de ce merg acolo si tin de acea lucrare...la prima vedere par crestini adevarati,cu viata curata si frica de Dumnezeu...dar cercetand mai in amanunt sau facand parte din gruparea lor si cautand sa fii obiectiv tu ca persoana vei constata in cel mai scurt timp ca ceva e in neregula mai ales cu "epitropii"...adica cei mai vechi care se cred niste lideri si impun anumite reguli pe care ei in particular in mare parte nu le respecta.
Se folosesc de naivitatea si buna credinta a noilor veniti ca sa-i manipuleze si sa-i foloseasca in interesele proprii.
Am facut parte 3 ani de zile din aceasta grupare...l-am cunoscut personal pe pr.ierodiacon Visarion Iugulescu(taica-parintele cum i se spune), capul acestei miscari si pe ucenica lui "sora Nuti Mare"...am trait multe bune si mai putin bune in cei 3 ani...practic datorita lor am cunoscut biserica si pe Hristos...dar in acelasi timp multumesc lui Dumnezeu ca am reusit la timp sa plec din aceasta miscare total extremista...am stat si am cules atat cat mi-a fost de folos pt formarea mea...in rest nu pot sa spun decat FERITI-VA.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.01.2007, 13:06:31
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

mithrandir
Eu am spus pe scurt ceea ce am trait personal nu din auzite sau referinte...si pt ca ai pomenit de pr.Cleopa as mai adauga atat ca exemplu : i-am intrebat odata pe visarioniti "care e mai mare? pr.Cleopa sau pr.Visarion?" (eram un copil pe atunci si mult nestiutoare in ale credintei)...dar,desi eram in miscarea lor citeam mult si alte carti si ascultam si alte casete audio cu predici,nu doar cum ne impuneau ei sa ascultam si sa-l citim doar pe taica-parintele(adica revistele"paine si apa pt suflet"...sau cam asa ceva)
Raspunsul lor a fost :pr.Cleopa e un simplu calugar ,pe cand taica-parintele e Ucenicul si loctiitorul lui Hristos care va sta la Dreapta judecata de-a dreapta Mantuitorului si-I va spune ce am facut noi,cei din lucrare care,cica eram ucenicii lui directi.

Poti trage si singur CONCLUZIA.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.07.2007, 17:26:05
irinuk_kinder irinuk_kinder is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.07.2007
Mesaje: 2
Implicit

Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!
nu stiu cine ti-a spus tie clausemi asa ceva
si nu inteleg de ce parintele visarion este condamnat pt greselile ucenicilor sai.dc v-ar interesa credinta asa d mult p cat dati impresia ati vedea k ce spune parintele Visarion in predicile sale spun si sfintii parinti.sau si ei au fost eretici?de ce il considerati p parintele un eretic?unde ati vazut asemanarea.da,probabil v-ati dat seama k sunt si eu visarionista.si apropo,lucrarea parintelui nu are nicio legatura cu oastea Domnului.iar revista "paine si apa pentru suflet" apare cu binecuvantarea parintelui Galaction episcopul alexandriei si teleormanului.si sa stiti k nu sunt o fanatica religioasa.am si eu destule pacate,dar parintele visarion nu are nicio vina k eu fac pacate si k nu sunt asa cum ar trebui sa fiu.si nu cred k dc sunt in lucrare ma maintuiesc orice rau as face.si Dumnezeu a spus k va judeca oamenii in functie d cat d mult au stiut ei despre credinta,nu dc au fost in lucrarea parintelui.si nimeni niciodata nu a spus asa ceva.dar oamenii nu stiu decat sa barfeasca si sa interpreteze,transformand lucrurile rele in lucruri bune si lucrurile bune in lucruri rele.iar motivul pt care a luat fiinta aceasta lucrare este pt k e mai usor sa t mantuiesti cand stii k sunt si altii alaturi d tine.la biserica la care merg eu ne cunoastem toti si n ajutam atunci cand avem nevoie d ceva.nimeni nu face nimic in interes propriu.suntem o mare familie.si acum poate imi raspundeti si mie la intrebari dc sunteti asa infocati impotriva parintelui.cu ce v-a gresit parintele?d c il considerati eretic?a facut vreo crima ceva impotriva voastra?sau i-a pus p altii sa o faca?iar ma adresez tie clausemi d c ai parasit lucrarea?dc nu raspunzi inseamna k toate afirmatiile tale se duc p apa sambetei
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.08.2007, 14:27:36
ier_ioanpv ier_ioanpv is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Mesaje: 3
Implicit

Draga mea!
De ce te numesti "visarionista"?
Te impartasesti cu trupul parintelui Visarion?
Atunci numai pomeni aceasta porecla si-i invata si pe ceilalti ucenici sa nu mai spuna lucrul acesta. Incearca sa duci aceste discutii de pe forum epitropilor si atrage atentia celor mai "mari" despre toate aceste nereguli semnalate si apoi vedem daca mai esti acceptata printe ucenici sau nu. Aici este problema ca nu se primeste indreptarea.
Talcurile viselor cum sunt? Caci stiu pe "Nuti Mare" care este intr-o mare inselare cu visele si descoperirile ei. Incearca sa-i atragi atentia si apoi ai savezi daca te mai priveste cu aceeasi ochi. Cam atat pentru astazi.
Sa dea Bunul Dumnezeu sa se indrepte toate aceste nereguli caci cu siguranta nimeni nu vrea moartea pacatosului ci indreptarea lui. Cunosc bine lucrarea si respect pe parintele Visarion dar nu pot fi de acord cu ceea ce ucenicii propovaduiesc,mai ales de cativa ani buni incoace de cand parintele nu mai poate vorbi.

Ier. Ioan
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.09.2007, 20:16:58
catalin_seminar2000 catalin_seminar2000 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.09.2007
Mesaje: 7
Implicit

Dupa parerea mea aceasta miscare marginalizata a bisericii impreuna ce oastea domnului nu este tocmai o revigorare a biserici deoarece in biserica crestinul vine dein inima nu ca este chemat de ,,taica visarion" :)) sau alt cineva
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.09.2007, 17:41:37
ier_ioanpv ier_ioanpv is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Mesaje: 3
Implicit

Este foarte interesant ce se poate citi aici. Eu cunosc foarte bine acesta miscare si pot spune ca sunt lucruri bune si rele. PS Galaction cunoaste aceasta manifestare in sinul bisericii si am avut o discutie cu sfintia sa pe aceasta tema. Problema fundamentala a aparut o data cu imposibilitatea p Visarion de a mai vorbi si conduce crestinii. Acum trebuie sa fim realisti si sa ne gandim ca si p Visarion a avut scapari si greseli dar in schimb a adus mii de tineri in biserica.
Spre exemplu acum am fost socat de faptul ca o persoana Georgeta Opit sau Geta cum i se mai spune indeamna pe toti crestinii parintelui Visarion sa nu mearga la medicul de familie sa-si faca analizele "ca le ia ADN-ul". Saracii!!!
Informatio cica o detine de la unul Costel "cel Mare" care lucreaza pe la IML.
Totul este apocaliptic in prezentare. Femeia asta a innebunit multi crestini. Iar ei saracii vin pe la manastiri sa intrebe. Eu sincer n-am nimic cu ei. Am un nepot care-i student la teologie anul 3 si l-a cunoscut pe Dumnezeu prin P. Visarion si mi-a explicat tot ce se petrece in sanul lor. Trebuie sa-i ajutam caci cei mai multi isi doresc sincer mantuirea si nu sunt eretici. Citesc foarte mult si au evlavie deosebita la P. Cleopa, Arsenie Papacioc (desi toti cunosc opinia parintelui fata de "visarionisti"). Cei mai multi dintre ei au duhovnici foarte buni la Frasinei spre exemplu, la Lainici, la Crasna, la Patrunsa, la Barnova cand parintele era in functie, etc. Au probleme reale dar repet - trebuiesc ajutati si nu tratati ca eretici.
Sunt printre ei unii care si-au asumat un rol de conducatori si gresesc foarte mult. Exista si un lider P Gherasim foat Gheorghita care-i un om de isprava dar nu face fata problemelor. Dintre cei vechi sunt niste femei care fac cele mai multe probleme "Nuti" , Getuta, Geta, Clementa, Niculina, Oprica, Reghina si multe altele. Asa-i cand pui femeia cocos.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.10.2007, 22:10:56
TPIVI2810 TPIVI2810 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.03.2007
Mesaje: 9
Implicit

Buna
Am citi mesajele voastre si as vrea sa il intreb si eu pe ier_ioanpv de ce tanti Nuti pune probleme? si as vrea sa ii mai spun lui Clausemi...si sa fiu iertata pentru asta..dar bine ca esti tu o mare credincioasa...tu care nu mai contenesti sa barfesti lucrarea aceasta si noi, niste eretici!!!Stii ce nu inteleg eu clausemi?...ca te contrazici in ceea ce spui...spui ca prin intermediul acestei lucrari l-ai cunoscut pe Dumnezeu...dar bine k ai plecat dn lucrarea asta extremista..."practic datorita lor am cunoscut biserica si pe Hristos...dar in acelasi timp multumesc lui Dumnezeu ca am reusit la timp sa plec din aceasta miscare total extremista...am stat si am cules atat cat mi-a fost de folos pt formarea mea..."...ce inseamna asta Clausemi?...adik tu ne numesti fanatici si spui k prin intermediul nostru l-ai cunosut pe Dumnezeu?..pai se poate asa ceva?...logic vorbind acum...se poate ????????mai era cineva ...nu mai stiu cine care intreba cum sa jute pe cineva sa scape de visarionisti...eu nu vad ce vedeti voi rau in aceasta lucrare...eu l-am cunoscut pe parintele Visarion...si sincer va spun...k asa neputincios cum este acum...pt k numai poate vb...si sanatatea este subreda, m-am simtit de parca as fi fost ultimul om...si sa stiti k am vazut si pe parintele Cleopa cand era in viata..si la fel am simtit...pt k sunt intr-adevar oameni ai lui Dumnezeu...poate or fi din ce spuneti voi...oameni care nu inteleg corect ceea ce se spune...si interpreteaza gresit...poate de aceea credeti ceea ce credeti...dar suntem oamni cu totii gresim...eu atat stiu...k pe mine nu ma invata nimeni nimic de rau...numai ceea ce este bine pt sufletul meu!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.10.2007, 01:37:22
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ier_ioanpv
Spre exemplu acum am fost socat de faptul ca o persoana Georgeta Opit sau Geta cum i se mai spune indeamna pe toti crestinii parintelui Visarion sa nu mearga la medicul de familie sa-si faca analizele "ca le ia ADN-ul". Saracii!!!
Informatio cica o detine de la unul Costel "cel Mare" care lucreaza pe la IML.
Cum asa? Se cred atat de importanti incat cineva isi va da osteneala sa recolteze ADN-u lor? Poate ii si cloneaza!
Intrebare: ucenicii sunt cumva liberi sa plece oricand?
Referitor la interpretarea viselor si inainte vederea: am citit mai demult o istorisire: un om mergea la spovedanie, se ruga, dar auzea un glas care se ruga cu el, si ii vorbea in gand. Nici nu i-a venit prin minte sa povesteasca la spovedanie despre aceasta. Totusi o data a amintit intamplator ce ii zisese acel glas. Preotul l-a sfatuit sa incerce pe acel duh sa vada daca e de la Dumnezeu: sa-i spuna ca i-a parut bine, dar acum sa-l lase in pace. Asa a facut si bietul om a primit amenintare cu moartea (pana la ora cutare din seara vei muri!). S-a dus la preot si s-a rugat impreuna cu preotul timp de ore pana a scapat de acea inselare si nu a murit.
Ideea e: greu putem distinge ce e inselare. Acel glas spunea impreuna cu credinciosul rugaciuni! Dar Dumnezeu ne da totdeauna libertatea.
Nu cunosc despre ce e vorba decat din cele scrise aici. Dar cum sa nu-i lase la doctor? Si ce motiv! Mai bine ar asculta de preotul duhovnic!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.11.2007, 21:07:32
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit

Doamne ajuta si respect de la inima pt. toata lumea.Am citit si eu intamplator controversele voastre despre Parintele Visarion si am ramas perplex:)Eu merg la Biserica Sf.Pantelimon din anul 2000(in acel an l-am cunoscut pe Dumnezeu).Pana in anul 2007 am citit (cu ajutorul Domnului)peste 1500 carti ortodoxe si nu numai(capatand astfel putina cultura duhovniceasca).Eu nu fac parte din acesta lucrare a "visarionistilor"insa ....i-am studiat indeaproape.Sunt crestini normali fratilor,asta sunt...CRESTINI ORTODOCSI NORMALI.La inceput eram impotriva lor,tocmai din cauza celor citite din cartea Par.David insa foarte multe lucruri scrise acolo sunt chiar ABERATII.Sa nu uitam ca el se leaga in acea carte si de Par.Nicodim Mandita si de "manditarii"lui,si de cei de la schitul Darvari,etc.Oare este in masura sa faca acest lucru?Oare stie sfintia sa cine a fost Par.Nicodim Mandita si activitataea lui?Hm...nu cred.Sa revin insa la Par.Visarion si la a lui"secta".Intr-adevar exista mici abateri(insa nu pot fi catalogate drept erezii)care nu-s facute de Par.Visarion ci de Epitropi.Acesti epitropi sunt oameni simpli fara cultura care au cazut in patima mandriei si a slavei desarte si au reusit sa convinga si pe altii(la fel de inculti si saraci cu duhul)ca in tot ceea ce spun ei au dreptate.Multi din ei au fost chiar dati afara din "lucrare"tocmai din cauza abaterilor de la ortodoxie."Lucrarea"priviata in ansamblu este buna.Au facut si fac foarte multe fapte de caritate.(merg in spitale,azile si camine unde dau carti icoane mancare bani,au o activitate misionara,etc.):)Deci dagilor:atat timp cat vor sta in sanul Bisericii Ortodoxe si vor fi supravegheati de duhovnicii lor,totul va decurge bine.Se poate spune depre ei ca sunt unul dintre putine bastioane ale ORTODOXIEI care mai lupta impotriva pacatului(atat cat pot)Ei nu-l vad pe Par.Visarion ca pe un sfant sau ca pe un infailibil.NU.IL vad doar ca pe un indrumator.la fel cum este Par Cleopa,Papacioc,Mandita.etc.Nu citesc doar predicile lui,ci ale tuturor Preotilor si ale tuturor Sfintilor Parinti.Cat despre cei care au abateri de la dogma ortodoxa,au si de la morala ortodoxa(sunt vazuti ca madulare bolnave ale Bisericii,nu ale "lucrarii")Toti care aveti ceva impotriva lor,duceti-va la bisericile unde merg ei si veti vedea acolo ordine si disciplina,stati cu ei de vorba si veti vedea ca nu sunt sectanti nici eretici nici schismatici.Spun acest lucru pt. ca am fost(si sunt) mult timp intre ei,si chiar doream sa vad vreo abatere, insa nu am vazut,eu fiind foarte iubitor de dogmele ortodoxiei.Deci FRATILOR:haideti sa luptam mai bine impotriva protestantilor,spiritistilor,ocultistilor,vrajitor ilor si spiritistilor.Sa aparam cat putem Credinta nosatra Ortodoxa de toti "lupii" din afara,caci multa vreme nu mai avem.Pt cei care vor sa dialogam pe teme ortodoxe,sa facem schimb de carti ortodoxe(am toata colectia psb si filocalia in format digital +alte multe carti "nedigitale":p)de cd-uri cu cantari si predici ortodoxe sunt rugati sa ma contacteze pe acest Id de mess:stnpetrica si la nr de tel:0731150151."Unde sunt doi sau trei adunati in numele MEU,acolo sunt si EU":)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Suferinta ne face mai buni sau mai rai? dorinastoica14 Generalitati 145 23.02.2012 11:39:58
"Taticule, de ce mor totdeauna oamenii buni? Bast-et Generalitati 12 04.05.2011 09:12:00
Cum putem sa devenim buni Rodica50 Intrebari utilizatori 23 12.12.2010 21:53:31
oameni buni sfatuitime va rog mihailo1983 Intamplari adevarate 23 08.09.2008 19:19:10