Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 03.05.2012, 23:15:26
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Fratilor, sunt foarte bucuroasa ca si anul acesta a dat Domnul sa am posibilitatea de a ajunge la Iasi, in ciuda tuturor vicisitudinilor.

Sper din tot sufletul sa ma ajute ca in ziua de Inaltare sa ma aflu la catedrala mitropolitana, sa Ii aduc slava si sa ma inchin iarasi Sfintei Parascheva.

Daca sunt persoane doritoare sa fie trecute pe pomelnic, va rog sa imi comunicati aici sau pe privat. De asemenea, stiu ca anul trecut am vazut acolo si o cutie speciala pentru marturii despre minunile pe care le-a lucrat sfanta Parascheva in viata oamenilor, probabil in vederea alcatuirii unei carti. Daca cineva doreste sa ofere o marturie si nu poate ajunge acolo, ma poate contacta pe privat.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 03.05.2012, 23:55:57
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Sfanta Parascheva sa-ti ajute pe masura ravnei pe care o ai si sa reusesti sa ajungi asa cum iti doresti. Ma gandeam ca pe langa pomelnic sa dam si o suma de bani, asa se obisnuieste si sunt sigura ca sunt bineveniti.

In timpul studentiei, am ajuns si eu de cateva ori la Sfanta Parascheva si m-am folosit tare mult. Intr-un an am fost de ziua Sfintei si am stat 19 ore la rand sa ne inchinam Sfintelor Moaste. In tot acest timp am fost tare ispitita, oamenii de la rand isi piereau rabdarea, oboseala de pe drum, regretul ca in timpul Sfintei Liturghii stau pe o straduta fara sa aud nimic, toate ma faceau sa cred ca nu am luat o hotarare buna si sufletul meu era tare mahnit. Cand am ajuns la Sfanta, am simtit-o atat de vie si de prezenta, parca era acolo langa mine in mod vizibil, mana pe care au sarutat-o mi s-a parut moale si calda si atunci un fior mi-a trecut prin tot corpul. Am vazut in asta mangaierea Sfintei si am inteles ca aceasta cinstirea isi are rostul si aduce mult folos sufletesc.

Sfanta Parascheva m-a ajutat si la nasterea fetitei mele, in momente grele in care m-am confruntata cu o situatie speciala(in timpul sarcinii am ajuns sa ma inchin Sfintei si i-am cerut ajutorul). Am scris acestea nu pentru a fi duse in acea cutiuta de care a scris glykys, ci doar pentru a va marturisi cum am simtit-o eu pe Sfanta Parascheva.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 04.05.2012, 00:17:19
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Sfanta Parascheva sa-ti ajute pe masura ravnei pe care o ai si sa reusesti sa ajungi asa cum iti doresti. Ma gandeam ca pe langa pomelnic sa dam si o suma de bani, asa se obisnuieste si sunt sigura ca sunt bineveniti.

In timpul studentiei, am ajuns si eu de cateva ori la Sfanta Parascheva si m-am folosit tare mult. Intr-un an am fost de ziua Sfintei si am stat 19 ore la rand sa ne inchinam Sfintelor Moaste. In tot acest timp am fost tare ispitita, oamenii de la rand isi piereau rabdarea, oboseala de pe drum, regretul ca in timpul Sfintei Liturghii stau pe o straduta fara sa aud nimic, toate ma faceau sa cred ca nu am luat o hotarare buna si sufletul meu era tare mahnit. Cand am ajuns la Sfanta, am simtit-o atat de vie si de prezenta, parca era acolo langa mine in mod vizibil, mana pe care au sarutat-o mi s-a parut moale si calda si atunci un fior mi-a trecut prin tot corpul. Am vazut in asta mangaierea Sfintei si am inteles ca aceasta cinstirea isi are rostul si aduce mult folos sufletesc.

Sfanta Parascheva m-a ajutat si la nasterea fetitei mele, in momente grele in care m-am confruntata cu o situatie speciala(in timpul sarcinii am ajuns sa ma inchin Sfintei si i-am cerut ajutorul). Am scris acestea nu pentru a fi duse in acea cutiuta de care a scris glykys, ci doar pentru a va marturisi cum am simtit-o eu pe Sfanta Parascheva.

Ce frumoasa marturie!
Cu adevarat nimeni nu ramane nemiluit.

Daca doreste cineva si are incredere sa dea bani pentru a fi inmanati cu pomelnicul, o poate face, dar eu nu am cerut asa ceva.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 23.05.2012, 00:17:36
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Dragilor, am scris numele voastre primite pe privat. Dea Domnul sa ajunga cu bine la Sfanta Parascheva!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 23.05.2012, 00:39:14
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Deasemenea,draga sora,tu sa ai mare rasplata pentru aceasta!

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 28.05.2012, 01:25:47
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

A dat Bunul Dumnezeu de am ajuns si anul acesta la Sfanta Parascheva si m-am invrednicit sa pot participa acolo si la slujba Inaltarii. Au ajuns si numele celor care mi-au scris pe privat in acest sens si vor fi pomenite timp de 1 an.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 28.05.2012, 07:35:02
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
A dat Bunul Dumnezeu de am ajuns si anul acesta la Sfanta Parascheva si m-am invrednicit sa pot participa acolo si la slujba Inaltarii. Au ajuns si numele celor care mi-au scris pe privat in acest sens si vor fi pomenite timp de 1 an.
Să ai răsplată pentru milostenia ta! Mult ajutătoare este Cuvioasa Paraschiva.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 01.05.2013, 10:26:46
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Cu ajutorul Domnului, cu mare bucurie voi avea posibilitatea sa merg luna aceasta la Iasi, Sfanta Parascheva! Stiu deja ca vor aparea probleme, dar cred mult ca ma va ajuta Dumnezeu sa ajung iarasi, a treia oara, acolo! Cine stie cand voi mai ajunge acolo... Reinnoiesc rugamintea, ca in anii trecuti, daca sunt persoane (ortodoxe) doritoare sa se inscrie pe pomelnicul pe care il voi da la manastire, sa imi scrie pe privat.

De asemenea, v-am spus ca anii trecuti era o cutiuta in care se adunau marturiile oamenilor ajutati de Sfanta Parascheva, in vederea realizarii unei carti. Daca sunt persoane care doresc sa ii multumeasca astfel Sfintei Parascheva si au o marturie de pus in acea urna, dar nu pot ajunge acolo, de asemenea, ii rog sa imi scrie pe privat.

Numai bucurii!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Parascheva Marius22 Diverse Sarbatori 44 19.10.2013 22:52:18
Sfanta Parascheva anipopa65 Intrebari utilizatori 1 14.10.2011 22:30:50
Sfanta Cuvioasa Parascheva si Sfanta Mucenita Paraschevi VLAHOPOL Intrebari utilizatori 5 17.02.2011 19:02:09
Sfanta parascheva catalinabalhui Generalitati 11 28.10.2009 12:27:43
Cum ar trebui sa mergem la Sfanta Biserica! alecsandru Tinuta in Biserica 35 26.07.2009 01:57:02