Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.09.2006, 09:52:18
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

MARIUS
Nu ca nu mi-as dori un al 8-lea "sinod ecumenic"...;) dar sa fie sustinut liber si fara contradictii ostentative...ar fi fain sa putem discuta civilizat si sa facem un schimb de opinii,niciodata nu ai de unde sti prin cine si prin ce te poti lumina asupra unor lucruri pe care nu le stii dar vrei sa le stii.:)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.09.2006, 12:36:55
Rusu_Tiberiu Rusu_Tiberiu is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.09.2006
Mesaje: 55
Implicit

cu totii avem dreptate. o mica mare problema ar fi ca folosim moduri diferite de a ne exprima si aici se creeaza contradictiile. insa ideile din spatele spuselor coincid. pe subiectul asta adica.

si sunt de acord cu tine MARIUS DANIEL. citatele se folosesc, s-au folosit intotdeauna.. si ajuta. ce sunt ele de fapt. sunt ideile noastre exprimate si formulate mai clar de o persoana inaintea noastra. asta ar trebui sa fie. si sa reflecte gandirea noastra. asta inseamna sa te regasesti intr-un citat. si e perfect in regula.

tu, MARIUS ai spus asa:
"Unele citate din Biblie sunt necesare pentru a evidentia si uneori a argumenta mai bine ceea ce vrem sa spunem."

...si daca prin asta ai vrut sa exprimi ce am spus si eu mai sus, minunat. si cred ca asta era si ideea ta.

..eu unul fac eforturi sa ma exprim fara citate. adica.. fie ca am in minte un citat sau nu.. daca am de exprimat o idee.. incerc s-o formulez EU cat de bine pot pentru a-mi expune ideea.

o zi minunata tuturor.

P.S. ce mult vorbim pe o tema deja clara pentru toata lumea. :p
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.09.2006, 15:45:55
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Exista expresia "vorbeste intr-un chip nou , dar nu spune noutati". Am dorit sa fac multora cunoscuta acesta expresie pentru a intelege ca orice citat trebuie verificat prin invatatura Bisericii. Daca dam citate despre mantuire de exemplu, ele trebuie sa aiba in esenta aceeasi invatatura. In cazul in care ele contin invataturi opuse, atunci trebuie sa stim ca unul sau mai multe citate au invataturi straine de revelatie si nu sunt necesare decat cel mult pentru a satisface o curiozitate intelectuala.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.09.2006, 18:05:23
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

si mai exista o expresie :"sa nu spui tot ce stii,sa nu faci tot ce poti si sa nu crezi tot ce auzi"(pr.Paisie Olaru)..este dreapta socoteala sau capacitatea de a face totul cu intelepciune...inclusiv aici.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.09.2006, 20:07:28
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Clausemi - ma bucur de completare.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.06.2008, 07:36:56
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Clausemi
si mai exista o expresie :"sa nu spui tot ce stii,sa nu faci tot ce poti si sa nu crezi tot ce auzi"(pr.Paisie Olaru)..este dreapta socoteala sau capacitatea de a face totul cu intelepciune...inclusiv aici.
da, mi-a placut si mie expresia asta.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.06.2008, 08:44:22
Askeladd Askeladd is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 143
Implicit

Bun venit pe internet.

Am vazut si mai rau decat atat, insa inteleg de unde vii.

Marea mea problema cu acest forum este ca de multe ori userii nu raspund la tema, deci on-topic. Nu dau un raspuns intrebarii puse de OP(deschizatorul threadului, "original poster"), ci ori dau un raspuns general despre Maretia Domnului, ori se exprima la modul general despre o ideea care are de-a face doar tangential cu ceea ce a spus OP.

Nu este nimic gresit in a ne exprima iubirea fata de Dumnezeu, insa nu cred ca ajuta cu ceva celui care pune intrebarea daca este ignorat.

Subscriu la ce zice Dan73 si as adauga, ca citatele nu ar trebui sa fie kilometrice si sa fie la punct. Si ceea ce am vazut foarte rar, este sa se dea sursa citatelor. De multe ori acestea se doar copiaza, fara sa se indice sursa. :(
Reply With Quote
  #18  
Vechi 21.06.2008, 11:56:23
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

citatele lungi poate ca sunt agasante dar citatele scurte si la obiect,luate din Biblie,mi se par cat se poate de bine venite.pentru ca tocmai,suntem crestini ortodocsi si ne intereseaza trairirea crestin ortodoxa.daca Biblia ne poate da raspunsul,cum sa-l ignoram in favoarea ideilor noastre,care de cele mai multe ori ascund slabiciuni si scuze pentru a putea pacatui.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 23.06.2008, 14:27:17
Darius Darius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2006
Mesaje: 138
Implicit

Clausemi, fara sa vrei ai si dat un citat. E normal.
Este bine sa folosim citatele unor parinti in contextele noastre dialogale. Motivul este simplu. Noi nu am ajuns pana acolo incat sa ne putem folosi de experienta noastra, pentru simplu motiv ca nu o avem.
Am sa dau un citat, nu din parinti, ci din Gabriel Liiceanu-Usa interzisa. Orice pasiuni puneti-le deoparte momentan. Cititi cu atentie cum si din ce cauza se formeaza cuvantul in noi:
"[ ] mi-am dat deodata seama ca am tacut bine atitia ani de zile. Neputinta de a ma exprima m-a facut, desigur, nefericit, dar ceea ce pina acum m-a impiedicat sa vorbesc liber a fost tocmai "sentimen*tul constient al insuficientei personale". Veninul strins in mine nu atinsese concentratia necesara pen*tru a deveni leac. Eram pur și simplu necopt. Nu traisem de-ajuns ca sa intru in comuniune cu mine, cu altii si, cu atit mai putin, cu Dumnezeu. A tre*buit sa cunosc spaima carnii si lehamitea ultima a sufletului, sa ma desprind de oameni care plecind au luat parti din mine, sa-mi ingrop prieteni, sa tra*iesc o revolutie si sa am socul intilnirii cu poporul meu, sa ma destram, sa ma detest, sa ma inec in re*grete si remuscari si sa mai vreau, totusi, sa ma adun din nou. Fara toate astea, orice pagina scrisa in nume propriu nu este decat o enorma palavrageala."
Si asta nu e scrisa de un monah. Desigur poti deveni monahul Bisericii tale interioare, dar trebuie sa treci prin multe ca tu sa sti sa spui cuvantul, sa vorbesti. Restul e... Il simtim, dar il exprimam prin pasajele testamentare ale parintilor nostri, care fara sa ne dam seama au devenit duhovnicii nostri. E o problema cu exagerarea. Nu e buna nicaieri, dar, lasa pe fiecare sa isi exprime punctul de vedere prin duhovnicii pe care ii are. Altfel devenim sectari.
Doamne ajuta.

Reply With Quote
  #20  
Vechi 23.06.2008, 15:37:42
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nu vad nimic rau in a da un citat. Sfintii Parinti spun: "Cine vrea sa se mantuiasca, cu intrebarea sa calatoreasca". Dar sa nu uitam ca "Mantuirea sta intru mult sfat", sau "Cei lipsiti de povatuitori cad ca frunzele". E mai ziditor sa nu-ti dai cu parerea in probleme pe care nu le stapanesti. E bine ca in astfel de cazuri sa apelezi la raspunsurile altora. Nu suntem ca in protestantism - dam nenumarate raspunsuri, dar ele nu se leaga intre ele.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Curiozitate Zeytin Botezul 2 11.02.2013 23:59:22
curiozitate soulonfire Generalitati 5 02.10.2011 22:59:41
o curiozitate roxicka Generalitati 6 13.09.2010 18:56:18
Curiozitate... zoridezi Generalitati 18 04.06.2009 20:09:46