Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.10.2005, 16:28:15
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Cum ar trebui sa mergem la Sfanta Biserica?
Cu frica de Dumnezeu!

Cum ar trebui sa stam in Biserica la Sfanta Liturghie?
Cu frica si cutemur! (Si nu vreau sa smintesc pe nimeni, dar cei ce au citit Scriptura si pe Sfintii Parinti,)stiu ca citirea Evangheliei la Sfanta Liturghie inseamna sfarsitul lumii!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.01.2006, 21:24:33
Orthodox Orthodox is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.12.2005
Mesaje: 18
Implicit

...citirea Evangheliei la Sfanta Liturghie inseamna sfarsitul lumii!
Nu inteleg, cum adica sfarsitul lunii?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.01.2006, 13:12:11
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu zic ca in biserica trebuie sa avem inima infranta si smerita. Bine, ideal ar fi ca intreaga noastra viata s-o avem asa dar... Oricum, sper ca si in bisericile noastre sa putem asculta slujbele fara sa ne inghesuim, fara sa ne foim si intr-un cuvant sa fim disciplinati si sa invatam ca respectul fata de ceilalti indica respectul fata de propria persoana.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.02.2006, 14:54:54
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Orthodox
Nu inteleg, cum adica sfarsitul lunii?
Ca la lunatici!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.02.2006, 12:18:08
cristina_cristina cristina_cristina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.12.2005
Mesaje: 6
Implicit

:p:D Ca la lunatici!
Alescsandru ce simt al umorului dezvoltat ai!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.03.2006, 11:22:11
spinu spinu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2006
Mesaje: 140
Implicit

Cu inima deschisa pt a putea sa iL primesti pe Dumenzeu!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.06.2006, 13:51:28
Danuta's Avatar
Danuta Danuta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Implicit

Eu cred ca la Sfanta Biserica ar trebuie sa mergem cu inima deschisa si cu sufletul curat. Totusi sa nu uitam si de tinuta, care nu trebuie sa fie dupa ultima moda ci din contra, simpla, modesta si curata. Din ce am observat eu tot mai multa lume merge la biserica doar pt ca asa s-au obisnuit si in biserica la Sf. Maslu de exemplu incep si vorbesc si fasie pungi si-si arata retetele de la medic sau in timp ce lume e ingenunchiata pe acolo se gasesc sa treaca. Nu inteleg de ce mai vin. Sau au rabdare sa se strnga toate acatistele si cum incepe parintele sa citeasca vine cate o bartana cu un pumn de acatiste si i le pune in carte. Nu este normal, cum iarasi nu mi se pare normal privirile care ti se arunca si cum esti masurat din cap si pana in picioare. Eu una la Biserica ma duc sa acult slujba sa ma linistesc si nu sa simt ca e cineva cu ochii pe mine sau sa nu aud parintele ca doamna de langa mine are ceva de povestit.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.10.2006, 20:44:43
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spinu
Cu inima deschisa pt a putea sa iL primesti pe Dumenzeu!
Este adevarat, dar noi oamenii avem neputinte, venim cum putem, stradania conteaza.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.10.2006, 18:14:36
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Cum ar trebui sa mergem la Sfanta Biserica?
Cu frica de Dumnezeu!

Cum ar trebui sa stam in Biserica la Sfanta Liturghie?
Cu frica si cutemur! (Si nu vreau sa smintesc pe nimeni, dar cei ce au citit Scriptura si pe Sfintii Parinti,)stiu ca citirea Evangheliei la Sfanta Liturghie inseamna sfarsitul lumii!
Nu mi se pare corect sa stai in biserica cu frica si cutremur.Cred ca este mai potrivit sa stai cuviincios,atent si participand cu totul la ceea ce faci cat stai in biserica.
In momentul in care stai cu frica si cutremur te obligi sa vezi in Hristos un zbir la care vii din obligatie si teama...scuzati-ma dar pt mine El este IUBIREA VIETII MELE (am mai spus-o in cadrul unui alt top)si in fata LUI stau coplesita de iubire si de bucuria reantalnirii cu EL...teama si cutremurul nu-si mai au nici locul si nici rostul.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.05.2007, 14:28:48
D.C. D.C. is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2007
Mesaje: 133
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Cum ar trebui sa mergem la Sfanta Biserica?
Cu frica de Dumnezeu!

Cum ar trebui sa stam in Biserica la Sfanta Liturghie?
Cu frica si cutemur! (Si nu vreau sa smintesc pe nimeni, dar cei ce au citit Scriptura si pe Sfintii Parinti,)stiu ca citirea Evangheliei la Sfanta Liturghie inseamna sfarsitul lumii!
cum se cuvine sa mergem la sfanta biserica. pai sa pun si eu o intrebare. Cum ne pregatim pentru o petrecere, fie ea nunta, botez, onomastica etc.? Cu fast, cu mare grije nu? Pai daca pentru a intalni pe cel de langa noi (in cadrul petrecerii respective) ne pregatim atat de temeinc, oare pentru a ne intalni cu Mirele nostru cu Hristos insusi cum se cuvine sa ne pregatim? Dar oare El ne cere sa spalam doar trupul sau si sufletul? oare se cuvine sa mergem impietriti, adormiti, plictisiti? eu cred ca trebuie sa mergem cu acelasi dor pe care il avem cand alergam sa ne vedem copii, parintii, iubitul, iubita. Alergam cu inima deschisa pentru ca acolo il vom gasi pe Hristos in plinatatea iubirii Lui.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mergem din nou la Sfanta Parascheva! glykys Generalitati 27 01.05.2013 11:26:46
Ar trebui ca Biserica Ortodoxa sa fie cumva vreo anexa a puterilor lumesti ?!? doctor_faustus Biserica Ortodoxa Romana 88 28.09.2012 11:59:45
Cat de des mergem la biserica? cristian sergiu Generalitati 30 16.07.2011 22:25:20
De ce nu exista excomunicari din Sfanta Biserica ?!? doctor_faustus Biserica Ortodoxa Romana 38 29.12.2010 11:53:21
IN SFANTA BISERICA,TREBUIE SA FIM CURATI CU INIMA maria61 Reguli in Biserica 6 07.07.2009 20:33:38