Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.07.2012, 14:02:13
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Fratilor, ma bucur, sunt satisfacuta, pe cuvant.
Am deschis si eu un topic poelmic la care s-au adunat in vreo ore 19 mesaje.
Acum 2-3 zile am deschis un topic in care invitam lumea sa expuna marturii despre duhovnicii mari pe care i-a cunoscut personal, nimic! Am revigorat niste topicuri, nimic, nu ne intereseaza, Pateric, nimic, Maica Domnului, niet, rugaciuni, prea putin. Dar asa, cum e rost de putina samanta de scandal, cum se simt lezate micile orgolii, cum se aduna postarile.
Multumesc, fratilor, domnilor si tovarasilor! Va foarte multumesc. Ory, ma bucur ca te-ai intors pe forum, chiar si in felul acesta! Acum m-am convins ca userii buni ne urmaresc.

In rest, nu va pot da si voua mai multa satisfactie, ca sunt la serviciu si nici nu vreau sa imi stric linistea sufleteasca. Asa, fratilor, dezlantuiti-va si faceti ceva!
Slava Domnului!

Frate Ioan Cezar, noi o sa ne intalnim si o sa ne discutam. Ai fost invitat in mica noastra @conspiratie@, dar nu ai putut veni. Nu iti fie frica, frate, ca nu te imbatam si nu te bagam intr-un sac, Cristi e mai solid el asa, dar nu sare la bataie, crede-ma!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 19.07.2012, 16:27:59
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Am deschis si eu un topic poelmic
Da, un topic polemic in care mesajul tau era, paradoxal, sa renuntam la ... polemici si alte alea neduhovnicesti... Dumnezeu sa te mai inteleaga!

Cum vezi tu un om care scoate cutitul si care in acelasi timp striga: nu scoateti cutitele!...?

Tu oare realizezi ca functionezi scindat si contradictoriu in tine insati?
Te mai ocupi cu rugaciunea? (iertare de intrebare, dar e cu gand bun, nu ironic.) Intreb deoarece, precum stim, coborarea mintii in inima, UNIFICA! Uneste si curateste, curateste si uneste. Astfel incat aceste manifestari contradictorii, aceasta AMESTECARE sa diminueze treptat iar omul sa devina unit (monah adica), unul, UNITAR, NECONFLICTUAL SI NEDIVERGENT IN EL INSUSI. Si sfintit, sfant.

Oare inteleg gresit?

P.S. Bun, poate ca ai vrut sa transmiti alt mesaj (pesemne foarte apropiat de acesta) dar, surioara, modul cum ai scris ceea ce vroiai sa transmiti, e cu totul nepotirivit. Nu clarifica, ci tulbura, nu aduce pacea ci dezbinarea (pe care ne sugerai s-o oprim), nu potoleste orgolii ci aduce mai intai orgoliul tau si al echipe tale de lucru, in prim plan. Asta vrei oare? O primenire a ierarhiei orgoliilor? Noi lupte de putere avem? Pai ce, v-a contaminat PROTV-ul cu alegerile si referendumul? Posibil... Dar nu e cazul aici.

Io zic sa reformulezi si imi relansez rugamintea ca oamenii care au pus forumul la cale sa ne spuna si noua. Mai intai sa recunoasca, de nu sunt lasi, ca au fost acolo unde s-a proiectat forumul cel primenit. Doresc sa stiu (poate vor asta si alti forumisti): 1. Cine sunt primenitorii. 2. Ce s-a discutat (in linii mari, desigur). 3. Cum vede fiecare programul de salubritate.
Nu e exclus sa ma alatur initiativei. Dar in felul in care suna acum mesajul, sunt cu totul impotriva. E un duh de trufie nemaivazut. (Il intrece pana si pe-al meu... Ceea ce ma linisteste, intrucat vad ca sunt altii mai dihai, dar ma si nelinisteste, intrucat pe de o parte vreau sa scap de infumurarile mele, iar pe de alta parte vad ca multumirea de sine si inchipuirile fac ravagii printre cei ce se cred ortodocsi si care confunda forumul cu vreo bisericuta pe care, culmea, tocmai initiatoarea topicului primenitor spunea ca o detesta, candva... Iti mai amintesti, oare? - o reprosai atunci lui Cristian iar eu incuviintam si te felicitam in inima mea... Iar acum faci tocmai invers, se pare. Hotaraste-te cine esti si ce vrei!)

Last edited by ioan cezar; 19.07.2012 at 16:37:22.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 19.07.2012, 16:48:53
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Mi se pare, totuși, că glykys, dorind un forum mai curat, mai puțin lumesc, n-a dorit să se pună pumnul în gură cuiva, să se limiteze libertatea de exprimare. A făcut un apel la revigorarea unor topice specifice credinței ortodoxe, o chemare la implicare în temele de care și Cezar vorbea, și mai multă abținere de la discuțiile lumești. Fără, însă, a apela la o cenzură a admin-ului, mi se pare mie.
Cred că asta a înțeles prin primenire: nu eliminarea unora, ci o chemare la pocăință (metanoia - înnoirea minții, a gândirii, a purtării) pentru toți forumiștii.
Ei bine, pacificatoriule, asa sa deie Domnul sa fie!
Dar s-a inceput prost. Si fix impotriva dorintei.
Ceea ce arata ca unde e ceva mic si alb, imediat in proximitate apare si ceva mare si negru...

Iti mai amintesti de lungile noastre discuti despe autosabotare?.... Cred ca e un moment prielnic acum.

Iar solutia e simpla: cine vrea sa anime topicuri bune, sa stea ACOLO, pe acele topicuri si sa faca acolo ceva bun. Nu sa umble ca Voda prin loboda, nu sa faca pe INSPECTORUL forumului, nu sa se poarte ca SUPRAVEGHETORUL puscariei, cercetind prin vizete ce mai fac unii si altii prin celulele lor (adica inlauntrul unor topice).

Ah, sunt satul de copiii-politisti, de raportori si turnatori, de inspectori pe care nu ii cheama nimeni la acest rol ci se erijeaza singuri, fascinati se pare de un dubios mod de a se imbiserici (auzi!)...

Hai sa ne vedem fiecare de treaba noastra, acolo unde ne trage inima.

In ce ma priveste, am spus destul pe acest topic. Altceva nou nu mai am de zis. ma intorc la topicele mele preferate, cu mai multa atentie la Patrologie, la Apostol ...
Reply With Quote
  #24  
Vechi 19.07.2012, 16:56:46
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Fratilor, ma bucur, sunt satisfacuta, pe cuvant.
.......:)))
Pai, sa iti fie de bine, surioara!

(Cand iti spusei eu ca AMESTECI lucrurile...
Bucuria - vorba duhovniceasca a iubitului nostru Teofil Paraian
si ... satisfacerea - cuvant pietros, bolovanos, trupesc.)

Last edited by ioan cezar; 19.07.2012 at 17:02:07.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 19.07.2012, 17:27:38
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Oameni buni, noi vorbim/scriem aici, daca vrea cineva sa ne asculte, de bine, daca nu, iarasi bine...nu este obligat nimeni sa se incadreze intr-o anumita piosenie, nu este nimeni obligat sa asculte, ori sa citeasca, sa aprecieze ceea ce facem aici...fiecare alege ceea ce doreste din acest spatiu.
Este adevarat, unele thread-uri sunt absolut stupide, si ce ma intereseaza pe mine acest lucru, de unde atata patima sa ma revolt astfel incat sa incerc a schimba lumea, gandurile si considerentele ei?! Exista administrator responsabil de curatenia forumului, daca acesta considera sa stearga ceva, ori sa nu stearga ceva, iarasi bine, eu nu sunt decat un anonim care-mi exprim opiniile pe-aici, frustrarile, credintele si nemultumirile asa cum ma duce capul. Dar, in acelasi timp, trebuie sa fiu constient ceea ce inseamna un spatiu virtual, un domeniu aproape imaginar care pune laolalta gandurile noastre, sunt doar ganduri, reale sau nereale, pana la veridicitatea lor de dincolo de virtual, nu sunt decat niste ganduri si ele nu trebuiesc judecate ca pe niste certitudini. Cat despre citate, pilde si interminabile randuri duhovnicesti, iarasi, sunt binevenite, cine doreste sa le citeasca, sa le adulmece, e-n regula, cine vrea sa le conteste, n-are decat...aici nu este nimeni judecat ca infractor pentru ca nu se conformeaza specificului site-ului, atata timp cat isi exprima opinia in mod civilizat. Nu trebuie sa fim nici macar suparati pentru ceva, pe cineva, pentru ca suntem pe un taram vast pe care nu-l putem controla. Ceea ce se afla langa voi este adevarat, bisericuta pe care o frecventati este adevarata, duhovnicul pe care-l ascultati fata-n fata este adevarat, oamenii din jurul vostru sunt adevarati, aceea este lumea pe care aveti posibilitatea sa o schimbati cu adevarat, care va poate valorifica cunostintele si faptele, nu acest spatiu virtual inert aflat dincolo de realitatea inconjuratoare.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #26  
Vechi 19.07.2012, 18:49:02
moldoveanu's Avatar
moldoveanu moldoveanu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 166
Implicit

Eu cred ca adminul ar trebui sa fie mai atent cu topicuri care nu tin deloc de necesitatile sufletului (politica, partide etc) si aiureli gen stirile de la ora 5. In rest mi se pare ok dpdv al adminarii.

Ce mi se pare grav este scaderea nivelului participantilor. Eu imi fac veacul de prin 2008 aici pe forum si intradevar acu 3-4 ani era altul nivelul. Dar asta nu tine de admini. Daca vrei sa primenesti nu prea ai ce.

O mica paranteza despre participanti. In ultima perioada se vede influenta de "educare" din partea unei parti a presei, si rezultatele sunt ingrozitoare. O buna parte a societatii noastre care si asa nu era prea breaza acum a sucombat intr-o mlastina groteasca unde minciuna, parvenirea, nesimtirea si mojicia au devenit norme acceptate. Prevenea un analist de prin vest acu cativa ani ca daca continua asa, presa romaneasca va crea un monstru din societatea romaneasca, si uite ca s-a intamplat. Si daca optiunile politice sunt doar in parte deranjante, calitatea generala si mentalitatea generatiei tinere este din ce in ce mai catastrofala. In ritmul asta nu m-as mira daca in 10 ani incestul, prostitutia in familie, furtul si violul vor deveni fenomene tacit acceptate ca fiind normale.
__________________
"Intelepciunea vine odata cu suferinta" - Aeschylus
Reply With Quote
  #27  
Vechi 19.07.2012, 18:57:11
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit Lungul nasului

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Fratilor, ma bucur, sunt satisfacuta, pe cuvant.
Am deschis si eu un topic poelmic la care s-au adunat in vreo ore 19 mesaje.
Acum 2-3 zile am deschis un topic in care invitam lumea sa expuna marturii despre duhovnicii mari pe care i-a cunoscut personal, nimic! Am revigorat niste topicuri, nimic, nu ne intereseaza, Pateric, nimic, Maica Domnului, niet, rugaciuni, prea putin. Dar asa, cum e rost de putina samanta de scandal, cum se simt lezate micile orgolii, cum se aduna postarile.
Multumesc, fratilor, domnilor si tovarasilor! Va foarte multumesc. Ory, ma bucur ca te-ai intors pe forum, chiar si in felul acesta! Acum m-am convins ca userii buni ne urmaresc.

In rest, nu va pot da si voua mai multa satisfactie, ca sunt la serviciu si nici nu vreau sa imi stric linistea sufleteasca. Asa, fratilor, dezlantuiti-va si faceti ceva!
Slava Domnului!

Frate Ioan Cezar, noi o sa ne intalnim si o sa ne discutam. Ai fost invitat in mica noastra @conspiratie@, dar nu ai putut veni. Nu iti fie frica, frate, ca nu te imbatam si nu te bagam intr-un sac, Cristi e mai solid el asa, dar nu sare la bataie, crede-ma!
Deci a fost o dorinta usor de satisfacut...
Ne bucuram si noi la randul nostru ca ti-am putut aduce o bruma de folos in gadilarea orgoliului de organizatoare si directoare a departamentului de resurse umane de pe ortodox.ro cat si de managera a relatiilor publice!


A auzit cineva de"lungul nasului"??Ma gandeam sa deschid un topic despre aceasta teorie si chiar daca nu excelez in materie de practica pura,cel putin pot avea faima ca am fost prima care a deschis discutia...
Ce spui glykys,vei posta pe topicul meu"lungul nasului"?

Lasand ironia la o parte,sper sa ajungi la sentimente mai bune si mai crestinesti,sa realizezi ca oricine este binevenit pe un forum ortodox,asa cum se intampla intr-o biserica: nimeni nu-ti cere la usa buletinul de botez,carnetul de postari teologice si lucrari de dogmatica ortodoxa.
In biserica,ca si pe forum este o amestecatura diversa;o gloata de prunci duhovnicesti,o mana de cuviosi doctoranzi...daca doctoranzilor le este fix perpendicular de existenta pruncilor duhovnicesti ,nu acelasi lucru se poate spune de acestia din urma-ei depind,sunt sub aripa formatoare a celor cativa cuviosi.

Ideea ta nu ar fi fost iesita din context daca nu cadeai in badaranie si exclusivism(ma intreb ce influente oi fi avut??)
Ideea in sine este buna,sa se renunte la cat mai multe subiecte de can-can,la stiri,la paranormal etc.

Insa nu te opresti aici,caci este threadul tau si ai ocazia sa dai in stanga si in dreapta,asa ca incepi cu tanguirea dupa userii buni care au parasit forumul ,de parca acum esti intre talhari si oligofreni,putina considerenta pt oamenii carora te adresezi nu a omorat pe nimeni pana acum!
Apoi ai propuneri,vreo patru la numar,propuneri care nu sunt realiste!
Pt propunerile pe care le-ai facut,practic ar trebui sa ramana pe forum studentii de teologie,preotii si nevestele lor ,debutantii la monahism si in general toti umanistii carora le place sa se exprime prin scris.


Eu nu intrat pe forum cu dorinta de a scrie despre cunostiintele mele vaste asupra ortodoxiei ci am venit doar manata de sfiala ca nu detin mai nimic,nici notiuni elementare!
Iar tu ma indemni sa scriu la topice de maturitate duhovniceasca cand eu abia am terminat serbarea la gradinita! Nu se poate ,nu se cade!

In fine,mare suparare mi-ai facut ,nu as fi anticipat sa vina de la tine !
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 19.07.2012, 19:10:10
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de apophis Vezi mesajul
Prietene, daca nu-ti convine ce se discuta pe forum, du-te tare!

Nu aveti in cap decat ideea de a interzice ce nu va convine voua. Aduceti a mici comunisti prin atitudinea asta.

E un forum liber, oricine se poate inscrie si comenta orice, atat timp cat o face cu bun simt.

Daca nu va convine asta, sunteti liberi sa nu cititi.
mai gica contra ce ai sarit asa din bocanci
Reply With Quote
  #29  
Vechi 19.07.2012, 19:15:55
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit

Pentru ca indemni adminul sa ia masuri comuniste, invinovatindu-l pentru ce se intampla pe forum, chipurile.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 19.07.2012, 19:21:53
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ce-oi scrie eu a fi ca nuca-n perete, dar nu stiu unde sa postez ceea ce am gasit azi.
Postez doar pentru a noastra luare aminte.

http://prosistemhaha.wordpress.com/2...f-vatopedinul/

Auziți
Neamuri și Popoare din Lumea întreagă
și tu cititorule ia aminte la ceea ce
vei citi.
Sunt dureroase și triste, dar sunt destinate
să se întâmple
câte în Scripturi sunt scrise.
Le-au scris Parinții noștri ca lumea să
afle
ce din acest război urmează să pățească.
Ca la Dumnezeu să meargă
și să se pocăiască
dacă dorește a se salva și fericit să
trăiască.
Deodată focul se v-aprinde din cauză prea mică
strigare de
război din Bulgaria vine.
......

daca vreti cititi mai departe pe site-ul indicat
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Folosirea optima a functiilor forumului tabitha Reguli generale de utilizare a forumului 50 22.02.2024 11:30:12
Viteza forumului sophia Reguli generale de utilizare a forumului 4 02.08.2012 14:03:02
Reguli de folosire a forumului. admin Reguli generale de utilizare a forumului 1 14.01.2011 18:08:27