Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.03.2013, 22:10:54
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit Nu inteleg si nu vreau sa inteleg Vechiul Testament

Salutare.Vechiul Testament mi se pare in mare parte nepotrivit,nu pot sa il inteleg.Sunt atatea lucruri urate,imorale incat nu vreau sa-l citesc.L-am rasfoit,doar Geneza am citit-o si mi se pare normala dar dupa am inceput sa adorm si sa ma irit.De ce atatea crime,razbunari si alte legi prostesti ale evreilor?

SINCER NU RECOMAND NIMANUI SA CITEASCA VECHIUL TESTAMENT!Mai ales ca a fost si modificat dupa legile si interesele socio-politice ale fariseilor,evreilor etc.

SA CITIM CU CREDINTA SI CU DRAGOSTE NOUL TESTAMENT,ADEVARATA SF.SCRIPTURA,ADEVARATUL MESAJ,ADEVARATUL CUVANT AL LUI DUMNEZEU!

HRISTOS ESTE CALEA,ADEVARUL SI VIATA!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.03.2013, 22:37:33
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
SINCER NU RECOMAND NIMANUI SA CITEASCA VECHIUL TESTAMENT!Mai ales ca a fost si modificat dupa legile si interesele socio-politice ale fariseilor,evreilor etc.
"Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu și de folos spre învățătură, spre mustrare, spre îndreptare, spre înțelepțirea cea întru dreptate, Astfel ca omul lui Dumnezeu să fie desăvârșit, bine pregătit pentru orice lucru bun" (2 Timotei 3:16,17)

Nu poti sa refuzi sa privesti realitatea, doar pentru ca te intristeaza. Ti se pare ca relatia de acum a oamenilor cu Dumnezeu e mai buna decat in timpurile biblice sau relatiile dintre oameni? Acum nu exista violenta, crime, razboaie? Cartile vechiul testament sunt descoperiri dumnezeiesti si sunt Sfinte pentru ca ne vorbesc despre relatia vie si personala dintre Dumnezeu si oameni, despre istoria acestei relatii, plina de suferinta, abateri de la credinta, dar si speranta.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.03.2013, 22:46:25
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Salutare.Vechiul Testament mi se pare in mare parte nepotrivit,nu pot sa il inteleg.Sunt atatea lucruri urate,imorale incat nu vreau sa-l citesc.L-am rasfoit,doar Geneza am citit-o si mi se pare normala dar dupa am inceput sa adorm si sa ma irit.De ce atatea crime,razbunari si alte legi prostesti ale evreilor?

SINCER NU RECOMAND NIMANUI SA CITEASCA VECHIUL TESTAMENT!Mai ales ca a fost si modificat dupa legile si interesele socio-politice ale fariseilor,evreilor etc.

SA CITIM CU CREDINTA SI CU DRAGOSTE NOUL TESTAMENT,ADEVARATA SF.SCRIPTURA,ADEVARATUL MESAJ,ADEVARATUL CUVANT AL LUI DUMNEZEU!

HRISTOS ESTE CALEA,ADEVARUL SI VIATA!
Cine ti-a zis ca a fost modificat ? Primii crestini nici macar nu aveau Noul Testament si totusi au inteles ceva cu totul diferit fata de ce intelegi tu din vechiul testament. Daca ti-e greu sa citesti cauta cartile Sfintilor Parinti in care ei explica Vechiul Testament si o sa-l privesti poate cu alti ochi.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.03.2013, 22:53:40
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Cine ti-a zis ca a fost modificat ? Primii crestini nici macar nu aveau Noul Testament si totusi au inteles ceva cu totul diferit fata de ce intelegi tu din vechiul testament. Daca ti-e greu sa citesti cauta cartile Sfintilor Parinti in care ei explica Vechiul Testament si o sa-l privesti poate cu alti ochi.
Daca ti-e greu sa citesti Vechiul Testament, mai bine mai asteapta inca putin.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.03.2013, 23:00:00
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Daca ti-e greu sa citesti Vechiul Testament, mai bine mai asteapta inca putin.
Adica ? Explicati mai pe larg ce ati vrut sa scrieti.E gresit ca am spus ca ii este greu sa citeasca ? Si nu este primul care spune asta, au mai fost topicuri pe aceeasi tema din cate am citit eu.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.03.2013, 23:11:10
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Privind foarte grosier problema, in noul Testament se releva dragostea infinita a lui Dumnezeu pentru om, iar in VT se releva (printre altele) masura dreptatii Sale.

Cele doua nu se exclud reciproc, ba chiar dimpotriva, dragostea care a dus la Intrupare nu poate fi inteleasa decat in lumina dreptatii divine.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.03.2013, 23:26:11
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

citeste asta, pe mine m-a ajutat:
http://www.scribd.com/doc/2201217/An...hiul-Testament
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.03.2013, 23:28:24
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Adica ? Explicati mai pe larg ce ati vrut sa scrieti.E gresit ca am spus ca ii este greu sa citeasca ? Si nu este primul care spune asta, au mai fost topicuri pe aceeasi tema din cate am citit eu.
Bineinteles ca nu e gresit ce ai spus; doar am facut o legatura cu ceea ce ai spus acolo. Ideea mea era sa mai astepte cu cititul, daca nu se simte in stare. Intr-o zi va putea citi si VT.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.03.2013, 23:35:05
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Daca intelegi engleza, iti recomand sa asculti aceasta inregistrare:

Sex, Lies, and the Old Testament - Part 1

Sex, Lies, and the Old Testament - Part 2

(este site ortodox)


Nu se poate accepta si intelege NT fara VT, mai ales ca Domnul Iisus nu a venit sa strice legea veche. Oricum, Sf.Scriptura nu are trebui citita fara indrumarea duhovnicului si apelarea la talcuirea Sf.Scripturi.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.03.2013, 23:36:30
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Bineinteles ca nu e gresit ce ai spus; doar am facut o legatura cu ceea ce ai spus acolo. Ideea mea era sa mai astepte cu cititul, daca nu se simte in stare. Intr-o zi va putea citi si VT.
Dar il poti citi macar in parte prin ochii Sfintilor Parinti. Eu cred ca nu degeaba cineva s-a numit Gura de Aur, altcineva cel Mare etc.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare