Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 03.02.2016, 17:58:24
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Smile

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Și la ce mi-ar folosi ?

Ionele, crucea de veșmintele preoților este Crucea lui Hristos, nu crucile culturii Cucuteni. Ce nu ți-e clar ?
Pai da ai dreptate , la ce ti-ar folosi , doar cartile respective au fost scrise sa nu fie citite de nimeni.
Reply With Quote
  #142  
Vechi 03.02.2016, 19:43:52
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ionel28 Vezi mesajul
Pai da ai dreptate , la ce ti-ar folosi , doar cartile respective au fost scrise sa nu fie citite de nimeni.
Hai să reformulez. La ce mi-ar folosi din punct de vedere duhovnicesc. Din punct de vedere spiritual, religios. Din punct de vedere al relației cu Dumnezeu ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #143  
Vechi 03.02.2016, 19:48:10
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ionel28 Vezi mesajul
Pai tu nu pricepi , ca SANT ACELEASI CRUCI, si in Cultura Cucuteni , si pe majoritatea troitelor , lazi de zestre (bine aici e vorba de rozeta solara) , .Faptul ca majoritatea formelor crucii de azi sant EXACT , ca cele din Babilon , Asiria , etc. Ca daca Hristos a fost rastignit pe o anume cruce , cu bara transversala nu la mijloc ci mai sus , la nivelul bratelor evident, atunci nu ar fii trebuit sa existe azi decat o singura forma a crucii , indiferent din ce material ar fii. Pentru ca nu e asa , si majoritatea sant formele existente si la popoarele pagane in preistorie , atunci e clar ca adoptarea lor a avut un motiv bine intemeiat. Ca si in cartea lui Gheorghe Musu , ,,Din Mitologia Tracilor,, este un capitol intitulat asa ,,Vestigii ale Cultului solar":Craciunul. Nu se spune vestigii ale cultului crestin,,Craciunul,,,, ci vestigii ale Cultului Solar. Asa e si in cazul diverselor forme ale crucii. Totul a tinut de fantezia oamenilor de la vremea respectiva. Unii la vremea lor au mai adeugat inca o bara transversala, altii au inscris-o intr-un cerc , si asa mai departe. Crestinarea unor oamenii pagani , nu insemna acceptarea lor cu tot bagajul de simboluri si superstitii , dandu-le o tenta crestina ci renuntarea la ele. Este exemplul ala din Noul Testament cand unii si-au ars cartile de magie , la propovaduirea lui Pavel. Asa cum stim azi sant vrajitoare ,la noi in tara , care nu spun ca nu sant crestine , doar au in casa Icoane , cruciulite , DAR ELE SANT VRAJITOARE. Se potrivesc cele doua probleme . Eu cred ca nu.
Confusing shit.
Bine că e rozeta solară, și nu alta...ceva mai întunecoasă...
Reply With Quote
  #144  
Vechi 03.02.2016, 20:43:42
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Adrian, este specific mentalității (dar se poate vorbi despre "mentalitate" în cazul unui cult specializat in spalarea pe creier ? Hmmm......) Martorilor lui Iehova să ignore în mod voit disincția fundamentală între semnificat și semnificant.

Cu alte cuvinte: românul ortodox își împodobește lada de zestre (dacă e fată de măritat) sau veșmântul liturgic (dacă e popă) cu un simbol cruciform.

Dacă îl întrebi, o să-ți spună că e un simbol, o reprezentare, a Sfintei Cruci a Mântuitorului.

După care apare martoru lu' ebola, care zbiară din rărunchi că, dacă semnificantul (simbolul cruciform) nu corespunde exact cu forma Crucii lui Hristos (pe care, de altfel, el o contestă de plano, dar asta e altă discuție) ci seamănă cu un alt simbol cruciform, înseamnă că e ăla, e simbolul păgân, iar semnificatul trebuie să fie tot păgân.

Bine, dacă i-am spune că și cravata pe care o poartă la gât președintele societății Watchtower arată la fel cu cine știe ce atârnău pe care îl poartă pe burtă un trib de canibali din jungla amazoniană, crezi că ar sesiza esența chestiunii ? Eu cred că nu...

Sau, dacă le-ai explica că și păgânii din China antică aveau TURNURI, la fel ca turnul din emblema lor ?

Sau că și învățăturile păgâne erau scrise în cărți care arătau la fel ca biblia lor ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #145  
Vechi 04.02.2016, 12:54:22
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Smile

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Hai să reformulez. La ce mi-ar folosi din punct de vedere duhovnicesc. Din punct de vedere spiritual, religios. Din punct de vedere al relației cu Dumnezeu ?
Pai din moment ce santem romani , ca popor, iar spiritualitatea noastra de la stramosi a fost mai simpla si asa cum se spune ca daco-getii au fost mai usor de crestinat eu consider ca este bine sa stim ceea ce au crezut stramosii nostrii si ce s-a transmis de la ei . Asta desigur doar pentru cultura generala a fiecaruia.
Reply With Quote
  #146  
Vechi 04.02.2016, 12:56:28
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Smile

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Confusing shit.
Bine că e rozeta solară, și nu alta...ceva mai întunecoasă...
Pai daca asa scrie clar ,,Rozeta solara,, asta e denumirea deoarece este inscrisa intr-un cerc. Au istoricii sau arheologii vreo vina ? .Nu.
Reply With Quote
  #147  
Vechi 04.02.2016, 13:03:24
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Question

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Adrian, este specific mentalității (dar se poate vorbi despre "mentalitate" în cazul unui cult specializat in spalarea pe creier ? Hmmm......) Martorilor lui Iehova să ignore în mod voit disincția fundamentală între semnificat și semnificant.

Cu alte cuvinte: românul ortodox își împodobește lada de zestre (dacă e fată de măritat) sau veșmântul liturgic (dacă e popă) cu un simbol cruciform.

Dacă îl întrebi, o să-ți spună că e un simbol, o reprezentare, a Sfintei Cruci a Mântuitorului.

După care apare martoru lu' ebola, care zbiară din rărunchi că, dacă semnificantul (simbolul cruciform) nu corespunde exact cu forma Crucii lui Hristos (pe care, de altfel, el o contestă de plano, dar asta e altă discuție) ci seamănă cu un alt simbol cruciform, înseamnă că e ăla, e simbolul păgân, iar semnificatul trebuie să fie tot păgân.

Bine, dacă i-am spune că și cravata pe care o poartă la gât președintele societății Watchtower arată la fel cu cine știe ce atârnău pe care îl poartă pe burtă un trib de canibali din jungla amazoniană, crezi că ar sesiza esența chestiunii ? Eu cred că nu...

Sau, dacă le-ai explica că și păgânii din China antică aveau TURNURI, la fel ca turnul din emblema lor ?

Sau că și învățăturile păgâne erau scrise în cărți care arătau la fel ca biblia lor ?
Nu avem ce face , in cazul asta , este simbolul nostru patrimonial din preistorie. Si nu contest crucea lui Hristos Iisus , daca a fost rastignit pe o cruce , ci varietatea de forme existente azi , majoritatea daca nu toate din ele fiind exact la forma ca cele precrestine pagane purtate de sacerdotii pagani ai Babilonului , Asiriei , etc. Ori asta a tinut de fantezia oamenilor care le-au adoptat la vremea respectiva , si nu pentru ca asa trebuia sa fie. Crezi ca Cardinalii catolici cu acoperamantul ala pe cap in forma unei guri de peste , nu stiu provenienta lui? Putea sa fie orce alta forma.
Reply With Quote
  #148  
Vechi 16.05.2016, 20:05:12
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Smile

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Nici eu nu am citit-o dar daca asta il face pe Ionica fericit atunci eu sunt de acord cu el.
Pai nici nu trebuie sa cititi o astfel de carte , cu argumente istorice la ce folos pentru unii? Dar cartea si ceea ce scrie acolo e perfect adevarat, despre ,,paganizarea crestinismului,, si cum s-a facut atunci la timpul ei. Faptul ca multi de pe acest forum nu cred ca s-a intamplat lucrul asta , nu schimba cu nimic problema.
Reply With Quote
  #149  
Vechi 16.05.2016, 21:51:31
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Ionele tată, spălătorii voștrii de creiere, corporația din Brooklyn care se autointitulează "gura lui Dumnezeu pe pământ", v-a spus câte ceva adevăruri, dar, din păcate, întoarse cu capul în jos și transformate astfel în minciună.

Fenomenul despre care tot vorbești tu există, dar el se numește corect și adevărat d.p.d.v. istoric "creștinarea păgânismului", iar nu "păgânizarea creștinismului", așa cum greșit ai învățat la Sala Regatului.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #150  
Vechi 16.05.2016, 21:57:58
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Ionele tată, spălătorii voștrii de creiere, corporația din Brooklyn care se autointitulează "gura lui Dumnezeu pe pământ", v-a spus câte ceva adevăruri, dar, din păcate, întoarse cu capul în jos și transformate astfel în minciună.

Fenomenul despre care tot vorbești tu există, dar el se numește corect și adevărat d.p.d.v. istoric "creștinarea păgânismului", iar nu "păgânizarea creștinismului", așa cum greșit ai învățat la Sala Regatului.
Mihai, tu mai ai sperante? Mai degraba imi fac laptopul senator decit sa sper intr-un ebolist cu capacitatea de a recunoaste greseala, a o corecta side a invata. Definitia nu zic a apologetului sau a intelectualului, ci a omului cu procesorul organic nelasat ca badadaul pe sinele de tren.
Reply With Quote
Răspunde