Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.01.2020, 21:33:12
Florin103 Florin103 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.05.2015
Mesaje: 3
Implicit Ucigașii se pot mântui?

Știu că întrebarea sună un pic macabru, dar de exemplu un om ca Gheorghe Dincă s-ar putea mântui și să-i fie iertate păcatele? Întrebarea mi-a fost pusă de un prieten și nu am știu ce să-i răspund.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.01.2020, 01:45:44
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin103 Vezi mesajul
Știu că întrebarea sună un pic macabru, dar de exemplu un om ca Gheorghe Dincă s-ar putea mântui și să-i fie iertate păcatele? Întrebarea mi-a fost pusă de un prieten și nu am știu ce să-i răspund.
Pacat ca nu ti-ai amintit de talharul rastignit la dreapta lui Iisus.

Am aflat de la un catehet(si-l cred) ca in lumea de dincolo vom avea obligatoriu 2(doua) surprize:
-si in Rai si in Iad vom vedea(la fel cum a vazut si bogatul nemilostiv) persoane pe care le-am admirat, respectiv acuzat.

Citat:
În prealabil postat de Florin103 Vezi mesajul
La probele de aptitudini de la un seminar ortodox,la partea de rostire a unui cantec bisericesc, alegem noi cantecul pe care vrem sa il cantam sau alege comisia la care ne prezentam?
Ce ai aflat despre intrebarea pe care ai mai pus-o acum cativa ani?
Intreb fiindca a ramas fara raspuns, cu toate ca mie mi se pare corect sa si-l aleaga candidatul; comisia ar avea referinte in legatura cu calitatea vocii, dar si in alegerea efectiva a cantecului. Daca alegerea ar fi la latitudinea comisiei atunci banuiesc ca ar fi specificat clar in conditiile de admitere.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare