Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.09.2008, 15:11:25
walmarc04 walmarc04 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.06.2007
Mesaje: 2
Implicit

Este pacat daca muncim in zile de sarbatoare?Ma refer la sarbatori gen sf. Stefan,Andrei etc.Multi oameni spun ca este pacat,dar pierd vremea prin crasme.Cei mai putini merg intradevar la biserica,si dintre acestia cei mai multi merg apoi tot la crasma,s-au acasa tot la vin.Ce parere aveti,daca mai exista un topic cu o astfel de discutie va rog s-a mi-l faceti cunoscut.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.09.2008, 15:26:30
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Draga walmarc04, lasa-i pe altii! Tu ce faci? Cum crezi ca este bine?
Exista o cuvantare a parintelui Cleopa in care vorbeste despre doi calugari care se plangeau staretului ca s-au ratacit calugarii din acea manastire. Raspunsul staretului a fost: NU FA TU MAAAAA!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.09.2008, 15:29:31
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

walmark a scris:
Citat:
Este pacat daca muncim in zile de sarbatoare?Ma refer la sarbatori gen sf. Stefan,Andrei etc.Multi oameni spun ca este pacat,dar pierd vremea prin crasme.Cei mai putini merg intradevar la biserica,si dintre acestia cei mai multi merg apoi tot la crasma,s-au acasa tot la vin.Ce parere aveti,daca mai exista un topic cu o astfel de discutie va rog s-a mi-l faceti cunoscut.
Desigur ca este pacat, frate Walmarc, este foarte mare pacat, caci acele zile ni le-a dat Domnul pentru a-i sarbatori pe sfintii Sai sau pentru a comemora anumite momente din viata Sa pamanteasca, prin participarea la slujbele Sfintei Biserici.

Daca totusi vom munci in acele zile, in afara faptului ca vom fi osanditi de Domnul la Judecata Particulara pe care o va face sufletului nostru in a 40-a zi dupa moartea fizica, ne va osandi si aghiuta dandu-ne "puterea" de a munci numai in zilele de sarbatoare si a fi bolnavi, obositi sau neputinciosi in restul zilelor, in care ar trebui sa putem munci normal.

Apoi, nu trebuie sa ne comparam cu cei mai pacatosi decat noi [cei care beau la crasma in zilele de sarbatoare, asta daca nu cumva au ei alte fapte mai bune decat ale noastre, cu care ne depasesc in vrednicie inaintea Domnului...], caci nu acesta este etalonul cu care trebuie sa ne masuram credinta, ci cu cei mai vrednici decat noi, sa incercam sa-i imitam si sa urcam astfel o treapta mai sus pe scara vredniciei si sa incercam sa ne autocondamnam cu smerenie ca noi suntem cei mai pacatosi, iar ceilalti vrednici de mantuire...

Doamne ajuta!
.................................................. .................................................. ..............
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!


Razvan
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.09.2008, 15:53:07
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m

Daca totusi vom munci in acele zile, in afara faptului ca vom fi osanditi de Domnul la Judecata Particulara pe care o va face sufletului nostru in a 40-a zi dupa moartea fizica, ne va osandi si aghiuta dandu-ne "puterea" de a munci numai in zilele de sarbatoare si a fi bolnavi, obositi sau neputinciosi in restul zilelor, in care ar trebui sa putem munci normal.

cred ca este cam exagerat ce spui,


Normal ca fiind angajat fiind in servici vei munci in zile de sarbatoare, nici n-ai avea alta oportunitate, acasa in schimb poti sa amani pe a doua zi curatenia, sau taiatiu lemnelor sau reparatul dulapului, da cred ca daca o sa gatesti ceva n-o sa fi osandit pe vecie, referitor la cei care stau in carciuma, nu trebuie sa ii judecam noi dar totusi decat sa stai in carciuma pe motiv ca nu lucrezi ca este zi de sarbatoare,mai bine iti faci treburile casnice si zici o rugaciune in gand, Dumnezeu nu uraste munca, betia in schimb da
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.09.2008, 17:00:58
partenie partenie is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 97
Implicit

Nu cred ca Dumnezeu nu-l mai iubeste pe unul care face si alte treburi duminica. Daca face diverse lucruri si are gandul la Dumnezeu, e mai castigat decat unul care nu face nimic si are gandul la lume. Nu-mi plac oamenii care sase zile se cufunda in lume si duminica spun ca se impartasesc doar de viata dumnezeiasca. Imi plac oamenii care vad in fiecare zi, o zi de duminica.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.09.2008, 20:02:13
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Frate Partenie,

Cred ca ai dreptate in ce priveste zilele de sarbatoare din cursul saptamanii, caci ar trebui/suntem ocupati cu serviciul. Aceste pacate se pot ierta prin spovedanie sincera la parintele duhovnic.

La cei care totusi lucreaza duminica le da totusi "putere" diavolul sa munceasca numai duminicile, posibil si in celelalte zile de sarbatoare, iar in restul timpului sa fie bolnavi, obositi sau neputinciosi. Si chiar daca incearca sa nu mai lucreze / sa nu mai faca treburi pe langa casa duminica, aghiuta ii va munci cu felurite griji, care numai in ziua de duminica pot fi rezolvate de acel "credincios"...


Doamne ajuta!
.................................................. .............................................. ..................
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!


Razvan

Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.09.2008, 20:03:33
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Observ ca am folosit cuvantul "totusi" in execes intr-o singura fraza. Imi cer iertare pentru exprimarea neglijenta de mai inainte.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.09.2008, 20:17:20
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Ar fi indicat sa avem ca model viata monahala, cand in cursul saptamanii nu toti monahii participa la Sfanta Liturghie, ci fiecare este cu ascultarea lui, insa practica rugaciunea lui Iisus sau a mintii.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.09.2008, 21:44:57
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

de exemplu eu cand e scoala si e sarbatoare mare eu vreau sa chiulesc sa pot merge la Sf.Liturghie..
mama zice : nu nu ca Dumnezeu stie ca esti elev...
10x :|
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.09.2008, 22:38:58
aradeanu aradeanu is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.03.2008
Mesaje: 48
Implicit

are dreptate maica-ta;)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
pacate in vis? ralluka Pocainta 55 01.01.2013 22:43:38
prea multe pacate?! rainbow Pocainta 11 08.01.2010 17:37:15
Pacate iarta-ma Pocainta 13 27.09.2009 04:40:25
Sapte noi pacate? Dia20_diana Biserica Romano-Catolica 6 12.03.2008 08:42:28
Patimi si pacate ancah Generalitati 2 23.01.2007 13:29:11