Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.09.2008, 23:34:39
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

http://video.crestinortodox.ro/ajYtg...ncu_VIDEO.html
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.09.2008, 17:22:49
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Dar, spunea Dl. Marin că atunci când trecea pe lângă Gafencu acesta îi striga aproape „Rugăciunea, să nu lași rugăciunea!” sau „Fii tare! Rezistă!” Mai apoi, a înțeles că ei țintiseră mai sus și nu i-a mai judecat.

E interesant cum a scăpat acest om de furia dezlănțuită a Satanei, cum a rezistat, cum împrăștie lumină, cum are tăria să facă drumuri de mii de kilometri ca să filmeze pentru prieteni frumusețile Ortodoxiei, cum ascunde atâtea și cum de nu se plânge, nu detestă. Noi știm cum, dar alții ar fi curioși să afle, ar fi dornici să afle. El e una din făcliile încă în viață pe care le ascundem în moloz înainte de a muri. Vom aștepta 300 de ani ca să afle copiii noștri că cei decapitați de comunism sunt SFINȚI și MĂRTURISITORI…

Ce bine că de sus ei ne veghează cu îngăduință, cu iubire, cu grijă părintească, și se roagă lui Dumnezeu pentru noi, născocesc pentru noi motive de ispășire, pe care, dacă le-am cunoaște, am găsi de cuviință să ne lungim somnul, că are cine și mai e timp până la Iadul cel mare.

Rânduiește tu cele de folos. Cunoști mai mulți oameni. Ești aplecat spre acestea, asta e crucea ta! Mă bucur nespus când văd că munciți. O lume se uită la voi și așteaptă enorm. Poate nu vă închipuiți cât de căutați și cât de doriți sunteți în tot ce aveți sfânt și curat. ROMÂNIA NU ESTE CE SE VEDE! Dar dacă noi dormim, copiii noștri vor deschide ochii în întuneric. Așa că spor la lucru! Dumnezeu să înmulțească tot darul la voi!

Doamne ajută!

Marius Ștefan

Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.09.2008, 12:07:23
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

http://www.hotnews.ro/stiri-arhiva-1042740-serial-sfintii-inchisorilor-dumitru-bordeianu-lepadarea-dumnezeu-inviere.htm
Impresionanata este viata sfantului (desi necanonizat inca) Ilie Lacatusul. Racla se afla in cavoul familiei din Bucuresti. Nadajduim ca va fi canonizat cat mai curand, trupul sau savarsind deja multe minuni. S-au strans marturii ale oamenilor ce au fost tamaduiti ( chiar si cancerul) urmand sa fie publicate odata cu slujba de canonizare.
http://www.hotnews.ro/stiri-arhiva-1048510-parintele-ilie-lacatusu-rugaciunea-lui-era-profunda-neincetata.htm
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.09.2008, 12:18:07
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Sfinte moaste din Siberia, aduse in Bihor

In vara aceasta, un grup de pelerini din Bihor au vizitat manastirile din Ucraina si Rusia. Una din manastirile vizitate a fost si cea de la Oranki, in desertul Siberiei, unde, pe mormintele fostilor detinuti, au ridicat o troita. La saparea fundatiei pentru postamentul acesteia au gasit sfinte moaste. Unul din pelerini, parintele Eftimie Mitra de la Schitul Ortodox Huta, ne-a relatat cateva amanunte legate de acest subiect.
- Cum de v-ati gandit sa puneti aceasta troita tocmai la mii de kilometri departare?
- Nu eu m-am gandit la aceasta. Initiativa a fost a parintelui Visarion, care vietuieste in acelasi schit cu mine si a Rodicai, o credincioasa din Oradea care organizeaza pelerinaje in Rusia si Ucraina. La inceput nu m-a prea incantat ideea, dar se pare ca voia lui Dumnezeu a fost sa fie asa. Au fost acolo anul trecut si au ramas profund impresionati de cele ce au vazut si trait acolo.
- Ce ne puteti spune despre Oranki?
- E un loc unde este multa sfintenie, acolo sunt multi martiri, mucenici. Localnicii povestesc ca se fac multe minuni. Un supravietuitor al lagarelor de la Oranki, pr. Dimitrie Bejan, de loc din Harlau - Moldova, povesteste in una din cartile sale "Bucuriile suferintei" cum acolo, in rastimp de o saptamana, au fost executati cu mitraliera 11.000 de calugari impreuna cu preotii si episcopii lor. Mai tarziu, cu ocazia unor sapaturi au fost gasite moaste intregi ale celor ingropati acolo, printre care si un mitropolit. Vesmintele sale erau intregi, nestricate. Oranki a fost o manastire unde majoritatea calugarilor aveau studii superioare. Ultimii tari ai Rusiei mergeau des pe acolo, de multe ori pentru perioade mai lungi. Aceasta manastire se afla in desertul siberian si pentru ca era foarte izolata de lume, comunistii au transformat-o in lagar de exterminare a detinutilor politici si prizonierilor de razboi. Azi, acolo e iarasi manastire de calugari. Despre un loc asemanator celui de la Oranki, patriarhul Alexei sunea: "Solovatul e antimisul Rusiei".

- Ce e Solovatul?
- O insula in nordul Rusiei, aproape de cercul polar, unde, la fel ca la Oranki, este o manastire care in secolul trecut a fost transformata in lagar.

- Spuneati de minuni care s-au petrecut la Oranki.
- Localnicii povestesc despre o femeie care avea copilul orb si dupa ce i-a pus la ochi pamant de pe morminte, copilul a inceput sa vada. O alta femeie, care suferea de o boala de piele careia medicii nu-i gaseau leac, dupa ce si-a pus pamant de pe acele morminte, s-a vindecat. O fata demonizata, ce se afla cu noi in microbuz, cand s-a apropiat de Oranki, a inceput sa se tulbure, intrand apoi in crize. Si mai tare s-a manifestat a doua zi, cand am ajuns in cimitir, mai ales atunci cand am inceput parastasul pentru cei adormiti acolo. Anul trecut, un alt grup de pelerini romani a lasat o cruce din doua bete legate la mijloc cu un siret. Pe acea cruce improvizata, parintele Visarion a asezat o iconita de hartie cu chipul Maicii Domnului. Iconita nu era plastifiata sau
protejata in vreun fel. Acolo iernile sunt lungi, vara dureaza doar cateva luni. Iconita a stat in ploaie si zapada, batuta de razele soarelui, iar cand am ajuns acolo un an mai tarziu, am gasit-o intacta. Era ca noua. Am comparat-o cu cea pe care o purtam la mine si nu am gasit nici o diferenta. Pe cea ramasa in aer liber nu se observa nici o deteriorare. Am lasat-o, in continuare, pe troita noua.
- Ce ne puteti spune despre noua troita, asezata la Oranki?
- A fost confectionata la Beius, din marmura neagra. In centrul ei se afla un desen reprezentandu-l pe Iisus Hristos in spatele unor gratii. De o parte si alta a ei se afla, ca o fila de carte, un text in romaneste si traducerea in rusa, si anume: "Ati suferit, ati rabdat, ati plans si pentru noi, cei care nu am fost inchisi... pentru pacatele noastre. Va multumim". "Si veti cunoaste adevarul, iar adevarul va va face liberi" (Ioan 8.32)

- Cum ati dus-o din Romania, v-a ajutat cineva acolo?
- Acolo nu ne-a ajutat nimeni. Totul a fost pregatit de acasa. S-a carat din Oradea inclusiv balastul, cimentul si o lopatica. Fiind desert, solul e foarte nisipos, usor de sapat. In timp ce se sapa fundatia troitei, s-au gasit fragmente de corp uman, mana, coaste si coloana vertebrala de culoare maro-galbuie, asemenea sfintelor moaste. Am ramas cu totii surprinsi, dar, in acelasi timp, nici nu ne miram. Le-am pus intr-o punga si le-am adus acasa pentru a le arata si altora. Daca la intrarea in Rusia am avut numeroase probleme cu politia rutiera, ce gasea mereu motive sa amendeze soferul, de cand am avut moastele la noi nu ne-a mai oprit nimeni. Am venit netulburati pana acasa. Le-am mascat intr-o batista alba si le-am dat unor posedati sa le tina in mana. Cu toate ca nu stiau
ce este inauntru, cu totii au spus acelasi lucru: ii linistesc si se simt mai bine, avandu-le in mana.
- In aceste inchisori au fost doar ortodocsi?
- Au fost si ortodocsi, si catolici, si protestanti si necrestini, de toate natiile si toate religiile. Cea mai mare jertfa pe care a avut-o crestinismul in ultimul mileniu a fost in secolul trecut, iar cei mai multi martiri i-a dat ortodoxia.
- Au fost aduse acuze Bisericii Ordoxe ca a pactizat cu comunismul.
- Trebuie sa ne uitam si cine sunt cei care aduc aceste acuze, cat sunt de intemeiate si care este scopul acestora. Sunt unele culte care pentru propaganda intensa anticomunista si pro capitalista au fost sustinute politic, economic, juridic, logistic etc. de unele cercuri de interese straine. Astfel se explica si noua lege
a proprietatilor pentru care s-a facut atata scandal. Unii dintre cei care ne acuza de acest lucru sunt greco-catolicii. Fostul cardinal Alexandru Todea spunea ca Biserica Ortodoxa este o biserica tradatoare de neam. Biserica ortodoxa nu a fost niciodata un rival al statului sau a unor forme de stapanire caci acestea sunt
trecatoare, nu sunt pentru vesnicie. Datoria Bisericii Ortodoxe nu este sa rastoarne guverne, ci sa pastreze neschimbata credinta primita de la mantuitorul Hristos si sa o transmita mai departe prin Sfintii Apostoli si ucenicii acestora, Sfintii parinti. Au trecut peste noi si turcii, si habsburgii si comunistii, dar invatatura de credinta
ne-am pastrat-o. In momentul de fata, singura care pastreaza in totalitate adevarul de credinta este Biserica Ortodoxa. Catolicii au pastrat lucrurile de forma, slujbele, vesmintele, anumite sarbatori, dar au schimbat lucruri de esenta, si anume invatatura de credinta, dogmele. Amintesc aici ereziile filioque, purgatoriul, azima, infailibilitatea papala, imaculata conceptie. Protestantii au schimbat mai mult decat catolicii esenta credintei (dogmele), iar la cult au renuntat complet. Iata ca Biserica Ortodoxa nu a pactizat niciodata cu dusmanii lui Hristos. Daca a stiut sa se limiteze la misiunea ei mantuitoare ca "trup al lui Hristos", asta inseamna ca si-a facut datoria, ca a ascultat de invatatura Evangheliei in care Mantuitorul le spune ucenicilor Sai: "Da-i Cezarului ce-i al Cezarului si lui Dumnezeu ce-i al lui Dumnezeu". Daca turcii sau comunistii ar fi incercat sa intervina in sensul modificarii dogmelor, cu siguranta Biserica ar fi luat masurile necesare. Cand habsburgii s-au amestecat in probleme dogmatice, incercand sa impuna romanilor ardeleni invataturile de credinta apusene, Biserica romaneasca s-a aparat, trecand prin cel mai crunt moment istoric. Mii de preoti si tarani s-au rasculat pentru a-si pastra credinta si valorile cultural-nationale. Aceste revolte au dat nastere multor martiri si marturisitori, ca de exemplu taranul Oprea Miclaus, din Sibiel, taranul Gavruta Petru, din Pocola, Popa Flore, din Beius, care au fost decapitati, si multi altii. Daca habsburgii nu ar fi impus schimbarea credintei, nu ar fi intrat in conflict cu preotii si credinciosii Bisericii romanesti. Turcii se multumeau sa le platesti tribut, dar puteai pastra invatatura de credinta. Comunismul nu a intervenit in dogme, dar, in schimb, nega existenta lui Dumnezeu. Parintele Dumitru Staniloaie spunea: "Comunismul nu e o ideologie, ci o satanologie". Aici a fost lupta Bisericii Ortodoxe. Peste 2.000 de preoti ortodocsi au infundat inchisorile si lagarele secolului trecut de la Aiud, Gherla, Pitesti, Jilava, Periprava, Baia Sprie si altele. Acestia au suferit din motive de credinta si nu din motive politice, asa cum au facut cei care ne acuza azi ca suntem Biserica tradatoare. Dovada in acest sens sunt moastele preotilor ortodocsi, care au trecut prin aceste inchisori. Din toti preotii care au trecut prin aceste suferinte intalnim Sfinte moaste doar la preotii ortodocsi. Am vazut cu ochii mei moastele parintelui Ilie Lacatusu, din Bucuresti. Sunt intregi, cu carnea si pielea pe ele, avand temperatura unui trup in viata. Cand am intrat in capela, am simtit o puternica mireasma caracteristica sfintelor moaste. De altfel, Sf. Sinod i-a deschis dosar de canonizare. La manastirea Petru Voda, judetul Neamt, sunt cateva cranii ale unor preoti ortodocsi de la Aiud, din care avem si noi doua particele in racla din biserica noastra. Exemplele ar putea continua. Din toate tarile aflate sub comunism, Biserica Ortodoxa a avut cel mai mult de suferit. Rusia are marturii vii prin miile de moaste ale sfintilor care au patimit in secolul trecut pentru credinta lor. Biserica Ortodoxa nu e o putere lumeasca, ea nu lupta pe plan politic, economic si alte astfel de cai lumesti. Ea este o putere duhovniceasca, lupta ei e pe taramul credintei. E normal sa pastrezi pacea si buna intelegere cu cei de la guvernare, indiferent ca ar fi comunisti sau capitalisti, atata timp cat nu se amesteca in problemele de esenta, cum sunt dogmele. Aceasta si pentru binele credinciosilor ei. Biserica are datoria de a pastra pacea. Cui ii folosesc tulburarile? Intre a pastra pacea cu comunistii si a pactiza cu ei e o foarte mare diferenta.
- Ce veti face cu sfintele moaste pe care le-ati adus in tara?
- O particica din ele le voi pune in racla din biserica noastra. Voi da cateva si altor biserici si manastiri din tara, iar cea mai mare parte din ele am considerat de cuviinta sa le impart preotilor care au fost in inchisori. Cine nu a trecut prin astfel de momente nu intelege ce a insemnat acest capitol din viata lor. Le-am si dat deja catorva preoti. Emotiile, bucuria care radia din ochii lor nu se poate exprima in cuvinte. Acestia, cu siguranta, vor sti sa le pretuiasca cum se cuvine.
prof. Cristian MARC
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.10.2008, 22:49:47
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit "De ce nu canonizăm martirii anticomuniști?" -completare

Pe data de 11-10-2008 incepind cu ora 07:30, pe TVR 1, la emisiunea SEMNE, a fost difuzat un reportaj-documentar exceptional, realizat de Rafael Udriste. Cu patos, dar fara rabat de la profesionalism, Rafael Udriste raspunde, prin intermediul celor intervievati, la intrebarea din titlu: "De ce nu canonizăm martirii anticomuniști?". Pentru ca structurile de putere sint inca in mina fostilor nomenclaturisti si securisti comunisti, pentru ca Sinodul BOR este vinovat si fricos, pentru ca marea masa a crestinilor e ignoranta si nepasatoare. Interlocutori: PS Justinian Chira, Episcopul Maramuresului, Părintele Augustin, duhovnicul schitului Înălțarea Sfintei Cruci, Aiud, Părintele Ioan, mănăstirea Petru Vodă, jud. Neamț, Maica Inochenția, mănăstirea Sf. Maria, Techirghiol,Emilia Corbu, istoric, Muzeul Județean Slobozia, Claudiu Tarziu, asociația "Rost", Ștefan Ruxanda, revista "Atitudini".
In reportaj se pune inclusiv chestiunea inchiderii abuzive a expozitiei "Destine de martiri" de la Iasi.
De piatra sa fii si acest reportaj te emotioneaza si te revolta.
Pacat ca ora de difuzare este atit de matinala si intr-o zi de week-end. Cei care nu l-au vazut dimineata il pot insa descarca de aici. Cei care n-au rabdare sa-l descarce, il pot vedea direct pe blogul lui Rafael Udriste.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.04.2009, 20:57:00
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Sfantul Simeon Noul Teolog si-a cinstit duhovnicul ca sfant, inca inainte de a fi recunoscut drept sfant de catre Biserica. Duhovnicul sau era Sfantul Simeon Evlaviosul. Nimic nu l-a putut impiedica pe Sfantul Simeon Noul Teolog sa-si cinsteasca duhovnicul, nici chiar exilul. I-a pictat icoana si i-a scris si un acatist. Insa aceasta este o exceptie. Intru sfintenia sa, el si-a recunoscut duhovnicul.

Dintr-o teama duhovniceasca si pedagogica, nici un crestin nu are voie sa cinsteasca drept sfant un om, inainte ca acela sa fie recunoscut de catre Sfantul Sinod. Cu toate ca Sinodul doar recunoaste (si verifica) ceva deja existent in evlavia si cintea poporului.

[COLOR=darkred]Ce ar fi daca fiecare ar considera drept sfant o persoana draga sau care lui ii pare sfanta? Teoretic, nimic rau, caci nu e rau a cinsti drept sfant orice om de pe fata pamantului. Raul apare insa acolo unde este luat drept model, intru toate, un om care nu e sfant, cu toate ca asa pare unora.[/COLOR]
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.04.2009, 22:01:51
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
[COLOR=darkred]Ce ar fi daca fiecare ar considera drept sfant o persoana draga sau care lui ii pare sfanta? Teoretic, nimic rau, caci nu e rau a cinsti drept sfant orice om de pe fata pamantului. Raul apare insa acolo unde este luat drept model, intru toate, un om care nu e sfant, cu toate ca asa pare unora.[/COLOR]
Aici este riscul, idolatria celui iubit prin care nu se intrevede Hristos. Sfintii sunt o exceptie.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.04.2009, 13:04:56
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C-tin Vezi mesajul
Dar, spunea când trecea pe lângă Gafencu acesta îi striga aproape „Rugăciunea, să nu lași rugăciunea!” sau „Fii tare! Rezistă!” Mai apoi, a înțeles că ei țintiseră mai sus și nu i-a mai judecat.
Marius Ștefan
Citind acest pasaj m-am hotarat sa va postez cateva fotografii de la pomenirea lui Valeriu Gafencu. Unii spun ca e legionar altii sfant, eu stiu doar ca eu si sotul meu avem mare evlavie la el. Mai mult decat atat recent (de paste, cand am urcat la Slanic la manstire ne-am oprit la Tg. Ocna la cimitir) am ajuns din nou la cimtir unde se gaseste monumentul si Puscaria (undeva in spate). Doi gropari sapau o groapa ptr un mor si am vazut acolo la margine oase gasite in pamant. Sotul meu i-a intrebat ce sunt acestea? Stiti ce ne-au raspuns?? Ooooo dar la noi se intampla adesea sa gasim oase, cranii (chiar cate 4 sau 5 intr-un loc) de la cei ce au murit pe aici. Sus acolo..la puscarie..pe vremea prigoanei..mureau pe capete si ii aruncau in gropi comune.. Ma gandesc fratilor, asa cum bine spunea Tudor Ghe. intr-un cantec "Cine tie a carui fiu, cine stie a carui tata"? privim oasele??
Attached Images
File Type: jpg CIMG5058.jpg (96,6 KB, 23 views)
File Type: jpg CIMG5063.jpg (99,9 KB, 33 views)
File Type: jpg CIMG4607.jpg (99,1 KB, 26 views)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.04.2009, 13:55:37
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Cand cei de la Patriarhie au fost intrebati de ce nu-i canonizam pe cei ce au patimit in inchisori, s-a raspuns ca sunt multi din trecut care trebuie canonizati. Ca si cand la trecerea in randul sfintilor "se sta la rand". Sau trebuie sa treaca sute de ani ca cineva sa fie canonizat. Uitam cat de repede a fost canonizat Sfantul Palama. In loc sa se inceapa cercetarile de acum, mai sunt oameni in viata care pot da marturii despre ei, se asteapta negura vremurilor. Pacat, ei se roaga pentru noi, si noi ii dam uitarii.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.04.2009, 18:43:03
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ai perfecta dreptate Costel.
Am cumparat la parastasul lui V. Gafencu cartea "Fericiti cei prigoniti", carte ce cuprinde un manunchi de marturii ale marilor nostri sfinti si duhonici ce au stat prin inchisori si lagare. Merita citita. Daca voi reusi voi scana cateva pagini si le voi posta. M-a impresionat mult.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfintii inchisorilor Adriana Cluj Calugarul 23 17.07.2012 04:07:23
Sfintii inchisorilor comuniste doctor_faustus Biserica Ortodoxa Romana 0 16.12.2010 21:48:29
Sfintii Inchisorilor Hartford Generalitati 9 18.07.2009 16:04:53
Sfintii Inchisorilor ortodox4life Generalitati 7 14.11.2008 10:43:05
Serial Sfintii Inchisorilor Cezarina Stiri, actualitati, anunturi 6 18.10.2007 17:24:48