Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.02.2011, 00:41:35
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Cred ca aceasta mama a facut multe greseli, dar in mare parte este si o victima.
Nu ar fi trebuitr sa fie pacalita sa urmeze un "tratament", nu ar fi trebuit sa ajunga sa aiba patru copii in pantece, nu ar fi trebuit sa ajunga in situatia sa "aleaga" - ba chiar cu avizul duhovnicului! Ce nebunie. Unde era acel duhovnic cand femeia a facut "tratamentul"? Un duhovnic bun ar trebui sa-si puna viata pt fiii lui duhovnicesti.. in fine, nu-mi mai exprim indignarea.

Cred ca minimum pe care-l putem noi face este sa NU MINTIM in continuare.
Cu minciuni frumoase nu repari nimic!

Si eu am o prietena care a pierdut o sarcina.. si ma intreba plangand unde s-a dus copilul ei.
Ingeras?
Din respect pt durerea ei m-am apucat sa caut si eu informatii (in timp ce si ea a scris scrisori catre manastirile mai cunoscute, cerand raspunsuri).. si nu am gasit nicaieri sa scrie negru pe alb ca un copil avortat este mantuit! Dar'mite "ingeras"!
Nu am gasit nici ca ar fi in iad, ci ca asteapta, dupa cum ai spus, Judecata.. acolo isi vor vedea parintii, iar parintii isi vor vedea copii.
Am gasit scris ca ar fi tristi si ar plange ca nu au apucat sa se nasca... (in nici un caz nu am citit ca se roaga pt iertarea parintilor si alte aberatii ce le-am auzit exprimate de diversi..)
Multumesc Ana pt informatii.Oricum in nici un caz nu am vrut sa mint frumos.Efectiv poate ca in clipa aia am empatizat cu Ramona(mamica).chiar daca nu am pierdut vreun copil,si asa am simtit.Probabil mintea mea a refuzat sa creada ca un astfel de copil nu se mantuieste

si mi.am impus sa cred ceva care din cate spui tu era fals
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.02.2011, 00:54:56
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
Multumesc Ana pt informatii.Oricum in nici un caz nu am vrut sa mint frumos.Efectiv poate ca in clipa aia am empatizat cu Ramona(mamica).chiar daca nu am pierdut vreun copil,si asa am simtit.Probabil mintea mea a refuzat sa creada ca un astfel de copil nu se mantuieste

si mi.am impus sa cred ceva care din cate spui tu era fals
Caty, eu am avut cosmaruri dupa ce am citit threadul si am vazut ecografia.

Tocmai de aceea, mi se pare de prost gust sa brodezi o mitologie pe langa o tragedie ca aceasta. (nu ma refer la tine, vorbesc la modul general).

Oamenii isi feresc mintea de a constientiza gravitatea faptului si se ascund dupa imagini si cuvinte.. incearca sa se auto-mangaie, sa se protejeze,intr-un fel. Chiar daca este de inteles ca mama sa procedeze astfel, sa incepem toti sa vorbim despre ingerasi tradeaza lipsa de maturitate emotionala, neintelegerea sau neluarea in serios a situatiei..

Cred ca e foarte gresit.

Mangaierea si vindecarea o gasim doar la Hristos (pe care-L gasim in Biserica).. nu in alta parte.
Acolo o va gasi si mama.

(PS. Nu ma pot abtine: sper sa citeasca si sa inteleaga ceva din aceasta poveste si cele care sustin ca fertilizarea in vitro este acceptabila - au fost discutii pe forum. Cred ca astfel de practici sunt hidoase)

Last edited by anna21; 07.02.2011 at 00:57:21.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.02.2011, 01:44:04
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
(PS. Nu ma pot abtine: sper sa citeasca si sa inteleaga ceva din aceasta poveste si cele care sustin ca fertilizarea in vitro este acceptabila - au fost discutii pe forum. Cred ca astfel de practici sunt hidoase)
Dar noi, deocamdată, nu știm dacă inițiatoarea topicului a făcut sau nu fertilizare in vitro. E o simplă prezumpție. Mai degrabă nu, din moment ce spune că are duhovnic. A pomenit despre un tratament, ceea ce nu înseamnă neapărat FIV. Ar putea fi Clomifen sau orice altceva.
Din păcate, aici ne lovim de ceva foarte des întâlnit: medicii ar trebui să-și informeze mai bine pacienții asupra implicațiilor morale ale tratamentului. Medicii, chiar cei credincioși și cu preocupări și cunoștințe morale, nu prea fac asta. Este și acesta un fel de a ne rușina de Cristos...
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.02.2011, 01:54:43
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dar noi, deocamdată, nu știm dacă inițiatoarea topicului a făcut sau nu fertilizare in vitro. E o simplă prezumpție. Mai degrabă nu, din moment ce spune că are duhovnic. A pomenit despre un tratament, ceea ce nu înseamnă neapărat FIV. Ar putea fi Clomifen sau orice altceva.
Din păcate, aici ne lovim de ceva foarte des întâlnit: medicii ar trebui să-și informeze mai bine pacienții asupra implicațiilor morale ale tratamentului. Medicii, chiar cei credincioși și cu preocupări și cunoștințe morale, nu prea fac asta. Este și acesta un fel de a ne rușina de Cristos...
Am presupus ca a facut fertilizare deoarece stia sexul copiilor la 8 sapt.. (si m-am gandit ca a stiut de la inceput ce embrioni are).
Dar ai dreptate: nu stiu ce s-a intamplat.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.02.2011, 09:59:02
happy.angel happy.angel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

abcdreghihyjyu

Last edited by happy.angel; 21.02.2011 at 20:54:55.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.02.2011, 10:00:16
happy.angel happy.angel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

[anfkljweraklgtl;rkhy

Last edited by happy.angel; 21.02.2011 at 20:55:31.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.02.2011, 10:01:51
happy.angel happy.angel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

wehrklj;jkl;k;'lw;l;f,

Last edited by happy.angel; 21.02.2011 at 20:55:52.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.02.2011, 10:03:40
happy.angel happy.angel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

sdfgt;wer'koy[
ow[

Last edited by happy.angel; 21.02.2011 at 20:56:09.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 09.02.2011, 10:06:27
happy.angel happy.angel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

sef.,er'lyl
trl;yutr'
u

Last edited by happy.angel; 21.02.2011 at 20:56:21.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 09.02.2011, 10:10:53
happy.angel happy.angel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit ultima postare.

fjghkiloi;,hbghu

Last edited by happy.angel; 21.02.2011 at 20:56:40.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutor pentru un ingeras! heaven Umanitare 4 04.08.2010 08:55:08