Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.03.2010, 17:24:06
casiana's Avatar
casiana casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Complicat intr-adevar.
Mi-ai spus ca tot de 2-3 ani au fost si despartiti, sa inteleg ca prietena ta a fost pricina sau ma rog, argumentul ultim pentru despartire?
Nu e de mirare atunci ca nu se intelege cu fosta sotia, oare nu o acuza ca "i-a furat barbatul"?
Daca ea a inceput o relatie cu el stiind ca e casatorit, chit ca vezi Doamne, sotia nu-l mai intelege, vrea sa divorteze, etc. a facut mare pacat.
Din punct de vedere crestin, singurul motiv valid de divort este desfranarea.
"Iar Eu zic vouă că oricine va lăsa pe femeia sa, în afară de pricină de desfrânare, și se va însura cu alta, săvârșește adulter; și cine s-a însurat cu cea lăsată săvârșește adulter." (Matei 19:9) (valabil si pentru barbati)
Asta e o problema serioasa si daca prietena ta a calcat pe alaturi cu el in timp ce nici macar nu era divortat, ca sa nu mai vorbim de un motiv legitim de divort, si-a facut mare pacat si s-ar putea ca lucrurile sa nu iasa prea bine in final pentru ea.
Si din ce mi-ai spus tu e destul de limpede ca el nu este o persoana f. religioasa si nici nu-l arde prea tare dorul de ortodoxie.
De ce nu mai merge la baptisti stii? Ca de re-gasirea ortodoxiei nu prea cred ca se pune problema.
Mi-am dat seama cu varsta prieteni tale (daca el are deja doi copii si doar 4 ani diferenta intre ei) si daca a mai avut si o serie de esecuri in planul asta, e clar de ce se grabeste asa, nu neaparat ca il iubeste pana peste cap, s-ar putea sa fie si o doza de disperare la mijloc.
Dar daca tot nu vor sa se casatoreasca neaparat anul asta, lamureste-o ca e in interesul ei sa mai astepte un an, ca nu zboara porumbelul daca chiar porumbel este..
In schimb, mai bine un an de asteptare decat cativa de lacrimi.
Intre timp, sa-l ajute sa faca trecerea la ortodcsi, sa-l duca pe la biserica, sa-si ia amandoi un duhvnic bun, sa ia spovedania in serios (nu ca pe o formalitate) si poate ca intr-un an se vor limpezi apele.
Nu le dati un raspuns definitiv, tineti-va si voi aproape, va puteti deja exercita atributiile de potentiali-viitori nasi si sa va ocupati de catehizarea intensiva a lor, ca daca si ea e mai superficiala in credinta si si-a facut si pacate cu el, slabe sanse sa o apuce si el pe drumul cel bun.
Si binenteles si nu in ultimul rand, rugati-va ca Dumnezeu sa puna lucrurile pe drumul cel bun, indiferent care va fi acela.
Nu, sigur nu ea a fost motivul pentru despartirea finala. Cand s-au intalnit el deja locuia separat de sotia si copiii lui si deja intentase actiunea de divort, doar ca familia avand copii in urma casatoriei intregul proces de divort a durat mult mai mult timp. Nu sunt din aceeasi localitate, nu s-au cunoscut inainte, deci cauza despartirii nu e sigur prietena mea.
Nu pot decat sa cred ca intr-adevar cat el a fost plecat din tara, fosta lui sotie a gasit pe altcineva, alta varianta nu stiu.

La baptisti nu mai merge de cand s-au hotarat sa se cunune la ortodocsi. Cred ca asta e motivul sau poate si pt ca prietena mea a refuzat categoric sa-l insoteasca la vreo intrunire de-a lor. Poate daca si prietena mea ar fi ceva mai religioasa l-ar trage si pe el, dar din pacate si ea crede in Dumnezeu, dar nu prea frecventeaza biserica.

S-ar putea sa se grabeasca din cauza varstei sau pt ca pur si simplu s-a saturat sa stea singura si pt ca vrea neaparat o familie isi doreste din tot sufletul ca relatia asta sa se finalizeze cumva, dar nu-mi permit nici sa o impiedic sa faca asta. Chiar m-as simti vinovata daca s-ar desparti din cauza mea incercand sa-i deschid ochii.

O sa incercam sa-i indemnam sa faca trecerea la ortodocsi cat mai curand pt a se putea familiariza cu tot ce inseamna asta, cu sf canoane, cu sf taine..

Iti multumesc din suflet pentru toate sfaturile ce mi le-ai dat. O sa tin cont de ele si o sa ne rugam sa ne lumineze Dumnezeu si pe noi si pe ei sa luam decizia cea mai buna.
__________________
Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...
"Cred, Doamne! ajuta necredintei mele!"(Marcu, 9:24)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.03.2010, 17:25:44
casiana's Avatar
casiana casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
In niciun caz nu e canonic sa se faca Taina Cununiei fara sa revina la Ortodoxie. Sa nu fiti nasi la asa ceva, pentru ca girati pentru o incalcare a predaniilor apostolice.

Daca revine la Ortodoxie, lepadandu-se de satana care l-a amagit si o face in mod formal in Biserica atunci nu vad ce impediment ar fi.
asta nu o sa acceptam in niciun caz, insa nu stim sigur daca trecerea o va face doar formal pentru a se putea casatori sau cu toata inima si cu dorinta de a fi un crestin ortodox practicant.
Sa inteleg ca diferenta de varsta dintre noi si ei nu ar fi nicio problema?
__________________
Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...
"Cred, Doamne! ajuta necredintei mele!"(Marcu, 9:24)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.03.2010, 08:03:14
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de casiana Vezi mesajul
asta nu o sa acceptam in niciun caz, insa nu stim sigur daca trecerea o va face doar formal pentru a se putea casatori sau cu toata inima si cu dorinta de a fi un crestin ortodox practicant.
Sa inteleg ca diferenta de varsta dintre noi si ei nu ar fi nicio problema?
Cand ziceam formal, ma refeream la ritual. Adica trebuie sa vina in fata preotului iar acesta sa savarseasca respectiva slujba. In rest, sigur ca exista o responsabilitate a nasilor pentru credinta finilor, dar in cele din urma fiecare este raspunzator in fata lui Dumnezeu pentru cata credinta are. In domeniul "masurii credintei" chiar nu sunt in masura sa dau eu sfaturi, pentru ca n-am.

In ce priveste varsta, nu stiu sa fie vreo problema canonica.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 18.03.2010, 09:36:14
casiana's Avatar
casiana casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul

In ce priveste varsta, nu stiu sa fie vreo problema canonica.
Desi nu exista un astfel de canon cred ca e destul de dificil sa fii in masura sa dai sfaturi unei persoane ceva mai mature decat tine. E nevoie de o judecata adanca si de un caracter destul de puternic...si pt asta imi fac griji.
__________________
Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...
"Cred, Doamne! ajuta necredintei mele!"(Marcu, 9:24)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintii hiper-protectori = o cauza majora a bolilor psihice UNNOOM Generalitati 10 11.12.2012 02:10:29
casatorie cciubo Nunta 9 03.09.2010 20:22:07
casatorie alina88 Generalitati 20 01.09.2010 20:54:10
casatorie Sf.Asteapta Generalitati 13 29.06.2010 17:25:31
Casatorie la 16 ani firulescudaniel Nunta 37 20.12.2008 12:34:04