Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 20.04.2011, 15:32:56
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Dacă ar fi să ne punem întrebarea despre autosugestie astfel, metoda este sau nu ortodoxă ?, ar însemna să ne întrebăm simultan dacă trupul nostru format din celule, substanțe chimice și altele....sunt sau nu ortodoxe ? !
Devine aberantă și întrebarea, și eventualul răspuns.
Înainte de a fi ortodocși, suntem oameni și funcționăm după principii fizice, psihice și spirituale bine definite, sau amplu definite de-a lungul timpului, nu este relevantă delimitarea acestora pe considerente religioase, decât pe o arie restrânsă.
Da, metoda autosugestiei ( pozitive ) face minuni și nu face nici un rău, nici minții și nici sufletului, nici nu este cazul să încercăm a o situa pe o axă religioasă. Încercați și veți constata singuri această realitate.
Și diferitele forme de manifestare a credinței reprezintă tot metode de autosugestionare sau de învățare și imitare culturală, doar ca le numim altfel, după criteriile cu care ele colaborează.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 20.04.2011 at 15:41:34.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 21.04.2011, 12:14:09
irodion irodion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
De exemplu efectul placebo, care este triumful mintii asupra corpului, putem spune..
Dupa spusele unor parinti, uneori ce vrem noi nu este spre mantuirea noastra. Si Iisus s-a rugat in Ghetsimani "Parinte, de voiesti, treaca de la Mine acest pahar. Dar nu voia Mea, ci voia Ta sa se faca."
Daca reusim sa ne supunem trupul prin efectele placebo asupra mintii, care mai este rostul rugaciunii.... Daca eu spun "ma simt minunat" de 1000 de ori desi am o durere profunda de cap, s-ar putea sa reusesc sa o indepartez... dar care mai este aici cererea mea catre Dumnezeu? In Scriptura ni se vorbeste despre cultivarea unei credinte vii: "cere si ti se va da", "tot ceea ce cereti sa credeti ca ati si primit". Daca am indepartat eu singur o durere de cap inseamna ca sunt tare, ce nevoie mai am de Dumnezeu pentru astfel de lucruri... Incet incet mi se instaleaza increderea in mine care este un mare pericol. Poate parea ciudat dar nu sunt adeptul ideii de siguranta de sine, incredere in sine, multumire de sine si alte idei promovate de terapiile psihologice. Este un hop aici care trebuie trecut, exista o zona de oscilatie, un triunghi al bermudelor care ne rupe in doua, suntem supusi chemarii catre siguranta de sine in aceasi masura in care suntem supusi chemarii catre Dumnezeu. Trebuie sa alegem. Daca alegem pe Domnul, Domnul ne va lamuri in foc, fara razboi nu se poate, fara lupte si fara ispite nu suntem buni pentru imparatia cerurilor.
Ne doare ceva? Poate ca ne e data spre folosul nostru si durerea aceea. Citeam intr-o carte o rugaciune a sfantului Ignatie Briancianinov, care mi-a ramas intiparita in minte, in momente de cumpana, de necaz, de ispita sa spunem: "Slava Tie Dumnezeul nostru pentru cele ce ai trimis asupra mea! Cele vrednice de faptele mele primesc! Pomeneste-ma intru imparatia Ta!"

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 21.04.2011, 14:05:41
luciand luciand is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 170
Implicit

Efectul placebo este o metodă de autosugestie, într-adevăr, dar funcționează doar dacă subiectul nu știe nimic. Este o metode de testare a medicamentelor (printre altele). Se iau trei loturi de subiecți (bolnavi) și primului lot i se administrează tratamentul medical, celui de-al doilea nu i se administrează nici un medicament (în afară de întăritoare), iar celui de-al treilea lot – lotului placebo – i se administrează o substanță inertă, cu specificația că este tratamentul medical supus testării. Astfel se poate determina (statistic) ce efect real are medicamentul în comparație cu capacitățile naturale de vindecare ale organismului precum și cu puterea omului de autosugestie.
În ceea ce privește gândirea pozitivă, termenul mi se pare nepotrivit - are conotații new age. Cred că mai corect ar fi să spunem optimism, ceea ce ne conduce spre speranță, nădejde. Aici putem, doar, intra în sfera creștinismului ortodox! Cu nădejdea în suflet, ne rugăm lui Hristos, Maicii Domnului și Sfinților să trecem peste dureri și greutăți. Fără să uităm că durerea (fizică, dar și sufletească) este un mijloc de asceză, cu care uneori Dumnezeu ne încearcă pentru a ne căli duhovnicește.
Încrederea nemăsurată în sine este o formă rafinată de mândrie (aici sunt de acord cu irodion) care nu pare, deloc, calea ortodoxă!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 21.04.2011, 14:26:07
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Si rugaciunea tot un fel de placebo este.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 21.04.2011, 14:51:53
luciand luciand is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Si rugaciunea tot un fel de placebo este.
Este periculos să afirmi așa ceva!
Ar fi adevărat ce spui, cu o singură condiție: rugăciunea este un act unilateral, univoc, făcut de om, fără un adresant real, astfel ca prin autosugestie să ajungi să te convingi singur că ceva anume se poate realiza.
Dar rugăciunea este un act biunivoc, un dialog real între om și Dumnezeu prin care cel slab - omul, cere ajutorul celui puternic - Dumnezeu. Iar răspunsul vine, credem noi ortodocșii, pe cale sinergetică, adică Dumnezeu îl ajută pe om în măsura în care și acesta depune un efort pentru a realiza acel lucru!
Până aici, rugăciunea este comună multor credințe religioase; acest ultim aspect - împreuna lucrarea lui Dumnezeu și a omului, Sinergia - ne deosebește fundamental atât de celelalte religii cât și de celelalte "ramuri" ale creștinismului!

Last edited by luciand; 21.04.2011 at 15:10:28.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 23.04.2011, 15:22:59
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit Paste fericit!

Sarbatori fericite tuturor sanatate , bucurii, mantuire si multa iubire !
http://www.youtube.com/watch?v=sV1G9W8KBFY
__________________
"Pe scara sufletului meu, M-am intalnit cu bunul Dumnezeu-
Eu coboram mahnit din constiinta mea, Iar El urca surazator spre ea...
Si ne-am oprit la jumatatea scarii, Incrucisandu-ne in clipa-ntampinarii
Sagetile perechilor de ochi ,ca de-obicei, Ah ! Ochii Lui cum semanau cu ochii mei!
Pe scara sufletului meu , M-am intalnit din nou cu Dumnezeu-
El cobora solemn din constiinta mea, Iar eu urcam surazator spre ea."(Minulescu)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ortodox sau crestin ortodox? mara2008 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 8 07.01.2013 14:54:36
Rusinea de a fi ortodox sau politicianul ortodox in Europa unita mihaiB Despre Biserica Ortodoxa in general 0 08.08.2012 13:13:45
Nunta ortodox rit nou cu ortodox rit vechi Lumi79 Nunta 2 05.01.2007 14:05:29