Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Mirungerea(Ungerea cu Mir)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.10.2021, 16:33:52
self_conscious18 self_conscious18 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2021
Mesaje: 1
Implicit cum ma pregatesc ?

Am 53 ani m-am nascut ortodox dar am fost o mica perioada calugar budist.
Trebuie sa fac mirungerea.
Vreau sa stiu cu ce trebuie sa ma pregatesc si eventual ce donatie sa fac parintelui.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.10.2021, 18:55:22
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de self_conscious18 Vezi mesajul
Am 53 ani m-am nascut ortodox dar am fost o mica perioada calugar budist.
Trebuie sa fac mirungerea.
Vreau sa stiu cu ce trebuie sa ma pregatesc si eventual ce donatie sa fac parintelui.
Doamne ajuta !
Daca nu ti-a spus parintele nimic despre pregatire, atunci banuiesc ca trebuie sa te prezinti la mirungere spovedit si nemancat, iar ca donatie eu zic sa dai o suma pe care ti-ar placea sa o primesti tu.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.10.2021, 19:40:29
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de self_conscious18 Vezi mesajul
Am 53 ani m-am nascut ortodox dar am fost o mica perioada calugar budist.
Trebuie sa fac mirungerea.
Vreau sa stiu cu ce trebuie sa ma pregatesc si eventual ce donatie sa fac parintelui.
Doamne ajuta !
Ce donatie, doamne fereste?

Asta este noua, de unde a venit?

Du-te si te spovedeste, sa te reprimeasca rapid, si apoi sa iti dea canon pentru lepadare.

Daca esti din Bucuresti du-te la Radu Voda, unde nu sunt povesti din astea de care zici.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.10.2021, 15:38:23
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de self_conscious18 Vezi mesajul
Am 53 ani m-am nascut ortodox dar am fost o mica perioada calugar budist.
Trebuie sa fac mirungerea.
Vreau sa stiu cu ce trebuie sa ma pregatesc si eventual ce donatie sa fac parintelui.
Doamne ajuta !
Macar ca budist ai crezut ceva ca mai nou e moda sa mearga oamenii la biserica si la Dumnezeu ca sa nu mai creada, ca sa nu mai trebuiasca sa creada.

Te-ai lamurit ca Hristos-Cuvantul e mai mantuitor ca bodhisattva?

Daca ti-ai dat seama si esti in stare sa revi la ortodoxie si la singura Cale stramta mantuitoare, la Iisus Cuvantul lui Dumnezeu impeuna cu Cele 7 Tr.Ap. cu sfintii si dreptii atunci chiar ca te-ai luminat.

Cum ai reusit sa-ti dai seama ca nu e buna corceala cu lumea sau cu tot felul de cai pagane?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.10.2021, 18:03:14
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Macar ca budist ai crezut ceva ca mai nou e moda sa mearga oamenii la biserica si la Dumnezeu ca sa nu mai creada, ca sa nu mai trebuiasca sa creada.

Te-ai lamurit ca Hristos-Cuvantul e mai mantuitor ca bodhisattva?

Daca ti-ai dat seama si esti in stare sa revi la ortodoxie si la singura Cale stramta mantuitoare, la Iisus Cuvantul lui Dumnezeu impeuna cu Cele 7 Tr.Ap. cu sfintii si dreptii atunci chiar ca te-ai luminat.

Cum ai reusit sa-ti dai seama ca nu e buna corceala cu lumea sau cu tot felul de cai pagane?
Post toxic al sectei NIP, prozelitism sectar pe forum ortodox, promoveaza invatatura straina de cea ortodoxa.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.10.2021, 18:26:54
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Post toxic al sectei NIP, prozelitism sectar pe forum ortodox, promoveaza invatatura straina de cea ortodoxa.
Nu te mai agata de postarile mele martholoz martafoi incompetent!
Nu mai repeta minciunile tale si nu mai eticheta ce scriu conform cu interesle necredintei tale distrugatorule de Credinta!

INCETEAZA sa ma haituiesti si sa-mi etichetezi postarile tragnd gpalme lui Dumnezeu!

(PS: Invataturile lui Dumnezeu sunt straine de Dumnezeu? Ortodoxia e straina de ortodoxie? Esti dus rau de tot!!! Penibil de incompetent dar nu te lasi, lovesti mereu sub centura cu viclenie punand foc ca sa dai foc la casa. Esti un piroman provocator. Nu ma mai agresa!!!)
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 11.10.2021 at 19:00:00.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.10.2021, 19:00:28
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Nu te mai agata de postarile mele martholoz martafoi incompetent!
Nu mai repeta minciunile tale si nu mai eticheta ce scriu conform cu interesle necredintei tale distrugatorule de Credinta!

INCETEAZA sa ma haituiesti si sa-mi etichetezi postarile tragnd gpalme lui Dumnezeu!
Sectare, de zeci de ani tu haituiesti forumul asta si ai sarit gardul sa intri pe unde poti.

Moroncele, faci prozelitism sectar pe oriunde poti, nu o mai scalda, ca nu esti nevinovat aici.

Esti diavolul care arunca mizerii pe unde poate.

Afara de aici diavole.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.10.2021, 19:49:43
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalme Vezi mesajul
Sectare, de zeci de ani tu haituiesti forumul asta si ai sarit gardul sa intri pe unde poti.

Moroncele, faci prozelitism sectar pe oriunde poti, nu o mai scalda, ca nu esti nevinovat aici.

Esti diavolul care arunca mizerii pe unde poate.

Afara de aici diavole.
Ortodoxul sare gardul la ortodoxie?

Bostanele nu-mi mai trage gpalme ca un martoloz in plic ca nu castigi nimic.

De ce crezi ca te mint cand zic ca Domnul Iisus e acelasi cu Cuvantul lui Dumnezeu suflat prin Cele 7 Tr.Ap.?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.10.2021, 21:27:12
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Ortodoxul sare gardul la ortodoxie?

Bostanele nu-mi mai trage gpalme ca un martoloz in plic ca nu castigi nimic.

De ce crezi ca te mint cand zic ca Domnul Iisus e acelasi cu Cuvantul lui Dumnezeu suflat prin Cele 7 Tr.Ap.?
Pentru ca Biserica zice altceva.

Biserica zice ca esti diavol.

Si te-a blestemat Biserica asta.

Ascult de Biserica.


Iar tu sa asculti in continuare de diavolul de la NIP.

Din NIP nu au iesit decat sectari si nebuni.

Te comporti de ani de zile ca ultimul nebun.

Ca un habotnic, cu mintile pierdute.

Nu mai ai urma de ratiune. Esti ca o capusa pe forum, pe care oricat o alungi tot se intoarce.

Nu ai urma de ratiune tine, dupa ce ti-ai pierdut mintile in NIP.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.10.2021, 15:02:08
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Pentru ca Biserica zice altceva.

Biserica zice ca esti diavol.

Si te-a blestemat Biserica asta.

Ascult de Biserica.


Iar tu sa asculti in continuare de diavolul de la NIP.

Din NIP nu au iesit decat sectari si nebuni.

Te comporti de ani de zile ca ultimul nebun.

Ca un habotnic, cu mintile pierdute.

Nu mai ai urma de ratiune. Esti ca o capusa pe forum, pe care oricat o alungi tot se intoarce.

Nu ai urma de ratiune tine, dupa ce ti-ai pierdut mintile in NIP.
Tu asculti de biserica care sustine ca Dumnezeu e lup imbracat in haina de oaie?

Tu impreuna cu ”biserica” te dai ortodox si-mi ceri sa ma lepad de credinta si de ortodoxie?

Tu spui lui Iisus-Cuvantul ca e lupul in haina de oaie asa cum spunea acum 2000 de ani sinedriul si vrei sa te cred mare duhovnic, smare fant, mare drept, mare om cu mintea si cu intelepciune la el? Unde ti-e normalitatea?

Leapada-te tu de ortodoxie caci ortodoxia ta nu e ortodoxie si nu-mi mai tot cere mie sa ma lepad de ortodoxie caci in ortodoxia mea, Iisus e Hristosul, e Mesia si e Cuvantul lui Dumnezeu pe cand in ”ortodoxia” ta si in ”biserica” voastra Iisus e lupul travestit, imbracat in hana de miel si sunteti pe aceiasi minte cu Saul, cu Irod, cu Ana si Caiafa, ganditi la fel ca vechiul si noul sinedriu care eticheteaza si da afara din sinagoga sau din biserica ”lor”.

Nu ma mai face pe mine nebun, diavol, eretic, sectant etc. caci iata tu esti acela impreuna cu minciuna si rautatea idoleasca infiltrata in ortodoxie pe care o aperi.

E simplu:

Fiul lui Dumnezeu (Emanuel) e Legea-si proorocii, e Iisus si Harul invierii, e Mesia si Cuvantul lui Dumnezeu suflat prin Cele 7 Tr.Ap.

Nu e mare scofala sa crezi adevarul asta simplu si Adevarat si ortodoxia intreaga asta inseamna sa-ti dai seama si sa crezi.

Tu vrei sa ma leapad de adevarata ortodoxie ca sa cred in ”ortodoxia” ipocritilor si fariseilor?

De ce vrei asta?

De ce nu vrei sa te lepezi tu de mortotoxia ta idoleasca pe care o numesti ortodoxie, biserica, catedrala, comunitate de credinciosi, de sfinti si o aperi ca un nebun facandu-ma pe mine in toate felurile si haituindu-ma pe toate firele de discutie?

De ce nu poti alege si urma ortodoxia ci doar mortodoxia idoleasca a lumii?

Domnul Iisus pentru unii e stanca de ridicare spre Cer si pentru altii, pentru fraierii vicleni si desfranati e topogan spre iad pentru ca idiotii Îl cred pe El ca fiind lupul imbracat in haine de oi, de miel in timp ce ei poarta caciuli de astrahan si de la victimizarea asta agresiva toti idiotii se vad unii pe altii lupi imbracati in haine de oi si se omoara intre ei in loc sa lepede lumea si idolii ei caci acolo stapaneste lupul cel imbracat in haine de oi ce prigoneste femeia si pe puiul ei de parte barbateasca.

Pricepi cine esti? Pricepi tu cui slujesti? Pricepi pe cine prigonesti si ce stingi si distrugi? CREDINTA!

Bine a zis Basescu ca scoala asta lumeasca scoate numai tampiti iar de la teologie se pare ca ies unii si ipocriti foarte incompetenti, vai vai de voi.

Ati inconjurat marea si pamantul si ati umblat la toate facultatile teologice si nu stiti ca Dumnezeu Fiul e Cuvantul asa cum este scris si proorocit in Apocalipsa?

Nu vreti sa stiti, nu vreti sa credeti si pentru asta toti cei care cred sunt nebuni, diavoli, rai, satane, de exclus si de pierit caci voi sunteti biserica?

Pai Iisus e Templul si Biserica, Cuvantul lui Dumnezeu deci voi in ce templul sunteti si ce biserica aparati? Lumea.... ala e templul si aia e biserica voastra!!!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 12.10.2021 at 15:14:08.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare