Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.02.2008, 21:52:45
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

LA MAN. Vatoped exista 7 icoane facatoare de minuni si una dintre ele este icoana numita INTOACE-TE INAPOI.IATA POVESTEA EI ADEVARATA,de unde este numita in acest fel.Fiica imparatului Teodosie,care a construit manastirea si a inzestrat-o cu odoare de pret,pe nume PLACHIDIA,in anul 382 vine la manastirea Vatoped,de la Athos ca sa se inchine in acest sfint locas facut de tatal ei.A fost primita cu mare cinste de parintii manastirii.Dorind sa se inchine in manastire,cind a vrut sa intre in biserica a auzit o voce ca de tunet zicindu-i:ramii pe loc si sa nu mai cutezi a veni aici de acum inainteCum indraznesti tu,o femeie,sa calci in acest loc?Intoarce-te inapoi,nu intra aici,in acest munte numai eu singura sint Stapina.Aici nu are voie sa intre nici o femeie,in muntele Athos."Din cartea scrisa de gh. BABUT ,ed. pelerinul roman-oradea ,intitulataPE JOS IN RUGACIUNE PRIN ATHOS-2004.O carte cu impresii de la Athos,dar si cu multe elemente de documentatie din arhivele manastirilor. MERITA CITITA!
eI ,ACUM EU CRED CA FEMEILE ORTODOXE,CHIAR DACA SE VA AJUNGE LA INTRAREA FEMEILOR IN ATHOS,eu nu cred ca vor intra ,ca sa nu o supere pe MAICA DOMNULUI ,care este si maica noastra,a crestinilor ortodocsi. Desigur ca vor vrea sa intre femeile atee ,si ale diverselor confesiuni religioase ,care nu cred in MAICA DOMNULUI si nici nu o respecta macar,daramite sa se mai si roage ei pentru ajutor.!Daca va fi sa se ajunga la asa ceva ,cred ca numai cu ingaduita CELUI DE SUS se va intimpla pt a se vedea credinta ,ase da pe fata necredinta unora dintre femei si lipsa lor de evlavie.Sa :dontgetit:nu fie!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.02.2008, 21:45:17
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"ACUM EU CRED CA FEMEILE ORTODOXE,CHIAR DACA SE VA AJUNGE LA INTRAREA FEMEILOR IN ATHOS,eu nu cred ca vor intra ,ca sa nu o supere pe MAICA DOMNULUI "

Multumesc, Sofia, cuvintele tale suna ca o speranta...
Se intelege ca doar femeile emancipate, feministele, vor da buzna, unde nu le este locul. Dar la urma urmei, ce sa caute acolo?!?
Am inteles ca au mai fost tentative, dar care nu s-au materializat, intrucat respectivele au fost chemate la Domnul...Deci nu e de gluma cu interdictia!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.02.2008, 11:07:56
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Parintele Dionisie a spus:
Chiar de vor intra in Munte nu vor rezista, pentru ca Insasi Maica Domnului le va alunga prin lighioanele ce traiesc aici, care acum stau ascunse din ascultare catre Stapana Athosului!:) Din pacate si constructiile distrug tihna Sfantului Munte:|
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.02.2008, 19:37:40
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

la man IVIR exista o icoana facatoare de minuni renumita PORTARITA,care a venit pe apa si in vremurile din urma,singura se va urca pe vf. muntelui ATHOS si va lumina f.f.f.puternic, mai tare ca soarele,incit va fi vazuta de toti monahii,si atunciei isi vor pune rasele calugarestipe mare si marea ii va duce inlocuri pustii,pt a se putea mintui.Apoi icoana va pleca tot pe mare asa cum a venit.[DIN ACEEASI CARTE-PE JOS IN RUGACIUNE PRIN ATHOS 2004].
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.02.2008, 23:15:02
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

La man. SF.PAVEL de la ATHOS,exista DARURILE ADUSE DE CEI TREI MAGI .Ele au fost daruite manastitii de imparateasa MARO,fiica regelui Serbiei,care in anul1940 a venit cu corabia la SF. MUNTE ,la limanul mn.SFINTUL PAVEL.A coborit din corabie si se indrepta spre manastire ducind in brate darurile magilor pt a le darui manastirii,fiind intimpinata de staretul man si preotii imbracati in vesminte preotesti .La jumatatea drumului care duce spre manastire au auzit deodata o vocefemeiasca venind din inaltimea cerului si zicind:Maro,opreste-te!Sa nu mergi mai departe!De aici incepe imparatia altei Regine,a imparatesei cerurilor,a Doamnei Nascatoare de Dumnezeu,ingrijitoare,acoperitoarea,doctorul si pazitoarea Sfintului Munte"
aICI S-A FACUT UN PARACLIS PE ACEL LOC.aUZIND ACESTE CUVINTE MARO s-a opritINSPAIMINTATA.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.03.2008, 20:01:10
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

of,ce ne-am face noi fara Maicuta Domnului??
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Maica Domnului steliana-steli Generalitati 23 03.07.2014 18:59:57
Maica domnului patricia2006 Rugaciuni 7 29.09.2012 10:44:47
Maica domnului cristina13 Mari Duhovnici si predicile lor 6 06.06.2010 02:20:01
Maica Domnului elenavioletacocos Generalitati 148 30.10.2009 12:47:56
Maica Domnului catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 1 03.08.2009 13:11:05