Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 26.05.2008, 18:39:26
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multi preoti ar dori sa aiba puterea rugaciunii la fel de mare ca a Parintelui Gabriel, dar nu stiu cati ar rezista sa duca viata pe care a dus-o Sfintia Sa.

Pentru ca a avut curajul sa spuna deschis ce se intampla in lume, a dus o viata de cosmar adesea. A fost otravit de optsprezece ori, iar in legatura cu trecerea la cele vesnice la numai 41 de ani exista de asemenea niste semne de intrebare, mai ales ca Parintele ne-a dat de inteles acest lucru.

Observ ca Parintele Gabriel Nicu nu este singurul preot exorcist marginalizat si hulit chiar si dupa moarte. N-a facut pact nici cu ecumenismul, nici cu masoneria, ci a ales sa lupte impotriva acestora, mergand pe calea cea stramta. Cine poate sa-l urmeze, iar cine nu sa nu faca voia diavolului aruncand hule impotriva Sfintiei Sale.

Dupa ce am aflat ca parintele Iustin Parvu este sustinator al ecumenismului romanesc, nu m-am mai mirat de nimic.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 03.08.2008, 19:41:51
ioannana ioannana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2008
Mesaje: 2
Implicit

:angry:sincer, nu stiu de unde ati auzit ca Parintele Iustin este un adept al ecumenismului caci aveti o informatie falsa. Va recomand razboiintrucuvant.ro
Reply With Quote
  #23  
Vechi 03.08.2008, 19:43:28
ioannana ioannana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2008
Mesaje: 2
Implicit

scuze > razbointrucuvant.ro
Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.08.2008, 15:33:48
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Imi cer iertare daca am gresit cu ceva. In astfel de situatii se cere multa rabdare,iar eu nu am avut-o. Cum sa-i cer parintelui Iustin sa-l perceapa pe parintele Gabriel la fel ca noi , cei care l-am cunoscut? De fapt vreau sa-mi umplu sufletul de iubire si sa nu mai judec pe nimeni. Exista Altcineva Care rezolva mai eficient aceasta problema. Si totusi, trebuie sa fiu corecta si fata de parintele meu duhovnicesc Gabriel Nicu, pe care eu si cateva mii de credinciosi l-am inconjurat cu multa evlavie, caruia i-am acordat toata increderea si continuam sa-i cinstim memoria. Intre timp a mai aparut o carte despre parintele Gabriel Nicu: ,,Dincolo de miracolele credintei" , Editura Rafet, scrisa de Catuta Ecaterina Voiculet.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 25.08.2008, 17:18:31
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Am discutat cu P Iustin despre ecumenism..si nu mi s-a parut sa fie de acord..:|
Reply With Quote
  #26  
Vechi 25.08.2008, 17:49:08
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de quasar
Am discutat cu P Iustin despre ecumenism..si nu mi s-a parut sa fie de acord..:|
Parintele Iustin Parvu - Despre ecumenism
Reply With Quote
  #27  
Vechi 26.08.2008, 16:33:04
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Acum cinci ani, cand parintele Gabriel Nicu mi-a prezis ca voi vorbi in apararea Sfintiei Sale, nu-mi inchipuiam ca va trebui sa-l infrunt indirect chiar pe parintele Iustin Parvu despre care am citit multe lucruri frumoase. De altfel, nici nu stiu de unde mi-a venit acest curaj.

Cineva a postat acum cateva luni cateva randuri in care parintele Iustin Parvu aprecia ecumenismul romanesc. Intr-un articol tot de la crestinortodox.ro se precizau limitele ascultarii, dandu-se exemplu un sfant care a acceptat sa fie acuzat de orice in afara de erezie.

Ce sa spun ? Doamne ajuta sa-mi duc misiunea la bun sfarsit! Prin urmare , nu pot accepta ideea ca parintele Gabriel Nicu a savarsit o multime de minuni si de vindecari cu puterea satanei. Nu. Nu. Nu!!! Predicile parintelui Gabriel se poate sa fi deranjat pe cineva; cartea respectiva - de asemenea! Pentru a afla mai multe pareri despre acest preot, dati cautare: parintele Gabriel Nicu!

Reply With Quote
  #28  
Vechi 02.10.2010, 21:40:29
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Arsenie boca

Cand vedea ca repeti aceleasi pacate,te invata cum sa te lupti cu obiceiul rau,cum sa ceri ajutorul lui Dzeu.De fapt patimile nu sunt altceva decat o repetare a pacatelor.In momentul in care ai reusit sa indepartezi obiceiul pacatului,esti liber.Arsenie Boca spunea despre duhovnic ca nu e bine sa ingramadeasca piedici prin multe canoane,care fac sufletul si mai chinuit:,,Nu sunt bune nici multe si repetate spovedanii generale,ca acestea infig in suflet o adevarata patimire,ca si cand cele marturisite nu sunt iertate'',zicea parintele.,,Ma doare sufletul cand vad rautate si incapatanare in om.Cand ii vad ca vin cu probleme de trup,ca au certuri in familie,ca au judecati sau multe de felul acesta,si nu vin pt. mancarea sufletului,pentru credinta,pt. dragostea de Dzeu,ca acestea sunt cele care le dau putere.Toata puterea si mandria lumii nu sunt decat stramtoare si robie.Nu trebuie sa punem nimic in cumpana cu Dzeu''.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mari Romani lore86 Generalitati 31 31.07.2013 18:30:46
Mari romani pe care masonii nu doresc sa-i cunoastem UNNOOM Generalitati 80 22.03.2013 02:01:16
Ratacirile parintelui Arsenia boca,dezvaluite de mari duhovnici !!! guardian knight Calugarul 428 10.08.2012 13:35:14
Toader s-a dus ieri la Domnul mara2008 Slujba inmormantarii 5 23.10.2011 00:06:00
Mari duhovnici si sfaturile lor Iubirea Mari Duhovnici si predicile lor 2 26.07.2010 22:42:27