Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 18.09.2014, 09:47:33
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Sunt 2 pacate pe care preotul le poate face:
1. Pacate personale - astea le lasi in grija lui Dumnezeu.
2. Abatere de la legea lui Dumnezeu. Aici ai obligatia sa stii despre ce este vorba si sa treci prin filtrul gandirii ce se intampla.
Adica sa stii mai bine ca preotii si sa faci dupa capul tau, dupa cum iti dicteaza tie ratiunea.
Dupa parerea ta, pana la urma nu trebuie sa asculti ce iti spune Biserica ci sa le judeci tu ca le stii mai bine.

Crezi ca judecata si aprecierea mea sunt mai ascutite decat ale preotului?
Dupa tine, fiecare ortodox ar trebui sa fie un "papa infailibil"?

Nu ar fi mai bine sa fim supusi si ascultatori Bisericii si preotilor ei?
Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Daca arhiererul tau iti zice sa schimbi invatatura Bisericii, ca o oaie "nejudecatoare" cum esti atunci ce faci, faci ce zice arhiereul?
Atunci trebuie sa te intrebi: "nu cumva vreun arhicon imi sopteste ca arhiereul schimba invatatura Bisericii?".

Poate ca eu nu stiu cu adevarat invatatura Bisericii si ceea ce eu consider a fi invatatura Bisericii e doar "superstitia babelor care m-au invatat pe mine". Sau poate e doar "invatatura mea". Sau e "doar atat cat am reusit eu sa pricep".

Nu crezi ca imi ceri sa am mai multa incredere in mine decat in Biserica si arhiereii Ei?

Last edited by Dalian; 18.09.2014 at 09:50:30.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 18.09.2014, 10:03:34
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.863
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Ne-a cerut cineva parerea noua, crestinilor, daca vrem sau nu ca BOR sa faca parte din Consilul Mondial al Bisericilor? Ni s-a explicat ce implicatii are acest fapt? Biserica suntem si noi, credinciosii, de aceea trebuie sa ni se explice aceste lucruri, nu sa se ia hotarari peste capetele noastre.

Eu cred ca ar trebui de urgenta sa cerem sa iesim din CMB. Crearea unei asociatii in acest dens ar fi binevenita. De ce sa ne trezim ca nu stiu ce preot sau ierarh este silit sa faca niste compromisuri care sa-i puna pe credinciosi in incurcatura? De ce sa existe ierarhi care sa fie sminteala pentru credinciosi?


FOR ar trebui sa se sesizeze si sa ia masuri penru apararea BOR. Sa ne vedem de ortodoxia noastra. Sufletele noastre nu sunt de vanzare, totusi.

Dar si noua, credinciosilor, ar trebui sa ne pese in ce directie o ia Biserica. Sa ne informam si sa cerem revenirea la Traditie.
http://www.atitudini.com/2010/01/par...a-la-traditie/
o caramida in plus la ridicarea zidului numit Apocalipsa
Reply With Quote
  #23  
Vechi 18.09.2014, 11:01:05
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Adica sa stii mai bine ca preotii si sa faci dupa capul tau, dupa cum iti dicteaza tie ratiunea.
Dupa parerea ta, pana la urma nu trebuie sa asculti ce iti spune Biserica ci sa le judeci tu ca le stii mai bine.

Crezi ca judecata si aprecierea mea sunt mai ascutite decat ale preotului?
Dupa tine, fiecare ortodox ar trebui sa fie un "papa infailibil"?

Nu ar fi mai bine sa fim supusi si ascultatori Bisericii si preotilor ei?

Atunci trebuie sa te intrebi: "nu cumva vreun arhicon imi sopteste ca arhiereul schimba invatatura Bisericii?".

Poate ca eu nu stiu cu adevarat invatatura Bisericii si ceea ce eu consider a fi invatatura Bisericii e doar "superstitia babelor care m-au invatat pe mine". Sau poate e doar "invatatura mea". Sau e "doar atat cat am reusit eu sa pricep".

Nu crezi ca imi ceri sa am mai multa incredere in mine decat in Biserica si arhiereii Ei?

Invatatura Bisericii este clarificata in momentul asta. Sunt 2000 de ani de lupte pentru invatatura, din care 1000 de ani numai pentru pastrarea ei curata si fara adaugiri. Iar daca zici ca "nu stii" invatatura Bisericii, ce Dumnezeu nu stii, Tatal Nostru, Crezul, putina si clara invatatura dogmatica?


Poate ca exagerezi foarte foarte mult in dorinta ta de a justifica o "ascultare" fata de Biserica si arhierei.
Datoram ascultare, dar trebuie sa avem si un dram de minte.

Daca un arhiereu iti cere sa impartasesti un eretic, CE FACI ? O faci pe ..., ca nu stii, ca esti oita in turma, ca etc ? Nu vei da seama in fata lui Hristos pentru tine ?
Daca tu dai seama pentru tine in fata lui Hristos atunci ar fi bine sa ai si cap sa gandesti si sa bagi suficiente in cap.


Ascultarea o datoram asa: fata de Dumnezeu intai, fata de Scriptura si Biserica si Invatatura Sfintilor Parinti, fata de Arhierei si cler.
Iar daca ultimii gresesc si se ridica impotriva lui Dumnezeu atunci ce faci, te faci ca nu vezi ?

Toti sfintii zic acelasi lucru: pentru toate sa taci si sa rabzi, dar pentru adevar sa lupti, pentru adevarul Bisericii, pentru care NU AVEM DREPTUL sa tacem, dar cu echilibru si aici.


Eu nu stiu de unde iti culegi tu invataturile dar eu stiu ca asta e invatatura Sfintilor Parinti care ti-o zic eu.

Si zice Sf. Ioan Iacob Hozevitul ca la sfarsitul veacurilor multi vor vrea sa se mantuiasca dintre calugari dar nu vor fi lasati de egumeni si de mai mari care vor pune in spatele lor multe griji.


Asa ca inainte sa lansezi teoria oitei ascultatoare fara minte care nu judeca ci doar asculta supusa si se duce in iad mai bine mai citeste din ce zic Sfintii Parinti ca sincer nu stiu ce citesti tu si vezi si ce zice Sf. Ioan Iacob Hozevitul mai sus.


Sunt pentru ascultare, dar asa cum zic Sfintii Parinti.
Sunt pentru acrivie si intelepciune duhovniceasca.
Fac ascultare de duhovnicul meu.

Dar chesti cu asculta si nu cerceta nu tine, ca mergi in iad.

Last edited by gpalama; 18.09.2014 at 11:03:09.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 18.09.2014, 12:04:52
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Iar daca zici ca "nu stii" invatatura Bisericii, ce Dumnezeu nu stii?
Eu nu stiu MAI BINE decat stie Biserica si arhiereii.
Eu stiu si Evanghelia si Canoanele si Sinoadele si pe Sfintii Parinti.
Probabil ca pe toate acestea le stiu mai bine decat tine.
Dar NU mai bine decat le stiu Biserica, Arhiereii, sau Duhovnicul meu.
Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Poate ca exagerezi foarte foarte mult in dorinta ta de a justifica o "ascultare" fata de Biserica si arhierei. Nu vei da seama in fata lui Hristos pentru tine ? Daca tu dai seama pentru tine in fata lui Hristos atunci ar fi bine sa ai si cap sa gandesti si sa bagi suficiente in cap.
Iti dai seama ca discursul asta il au toti sectarii, toti cei care se impotrivesc preotilor si Bisericii?

Sfantul Ignatie al Antiohiei dadea urmatoarea indrumare: "Ascultati toti de episcop ca de Hristos, iar de preoti ca de apostoli. Fara episcop nimeni sa nu faca ceva din cele ce tin de domeniul bisericesc. Unde este Episcopul, acolo trebuie sa fie si ceata credinciosilor".

Dar daca tu vrei sa faci dupa capul tau, dupa cum iti dicteaza tie ratiunea, fa cum crezi! Gandeste-te totusi ca noi nu suntem infailibili. Eu cred ca ierarhia Bisericii este coloana vertebrala a trupului lui Hristos. Pe razvratiti, pe nesupusii randuielii, Hristos ii aseaza in randurile celor mai pacatosi. "Cel ce nu asculta nici de Biserica sa-ti fie ca un pagan si vames" (Matei 18,17).

Cu mentalitatea ta, fiecare credincios e un mic papa infailibil, care hotaraste dupa mintea lui cand arhiereii si Biserica fac bine si cand nu.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 18.09.2014, 12:16:12
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Eu nu stiu MAI BINE decat stie Biserica si arhiereii.
Eu stiu si Evanghelia si Canoanele si Sinoadele si pe Sfintii Parinti.
Probabil ca pe toate acestea le stiu mai bine decat tine.
Dar NU mai bine decat le stiu Biserica, Arhiereii, sau Duhovnicul meu.

Cu mentalitatea ta, fiecare credincios e un mic papa infailibil, care hotaraste dupa mintea lui cand arhiereii si Biserica fac bine si cand nu.
Ai dreptate. Erezie de ar fi si tot ai dreptate in ascultare.

Cam asta este cazul cu Consiliul Mondial al Bisericilor si cu participarea la rugaciunea impreuna si cu impartasirea la catolici si cu ceilalti.

Daca iti zice ierarhul trebuie sa faci ascultare altfel nu te mantuiesti, chiar daca te pune sa te impartasesti cu musulmanii..... Ascultarea inainte de orice; fara minte, doar ascultare.

Vezi ca parintii zic ca echilibrul in toate este bun. Adica sa faci ascultare cum trebuie si sa iei pozitie cand trebuie.
Tu o tragi cu ascultarea. Dar ascultare, ascultare, dar ce cautam noi in CMB si in rugaciunea cu ereticii ? Adica toti sunt in ascultare numai ca de fapt nu sunt in ascultare.

Cu mentalitatea mea - nu este mentalitatea mea, noi suntem si putin oameni nu oi fara minte. Iar daca ascultam, ne zice HRistos si sa intelegem putin si sa ascultam si sa intelegem ce zic Sfintii Parinti si cartile duhovnicesti.

Iar daca tot tii placa asta cu ascultarea si lipsirea totala de orice ratiune atunci pentru ce mai esti judecat de HRistos, daca in firea ta esti o oaie fara minte si fara ratiune si fara putere de decizie ?


Stii care este de fapt logica ascultarii ? Sa omori toate gandurile aiurite si lumesti, sa educi duhul si sa-l supui unui duh duhovnicesc si sa inveti de la acela duhovnicia, echilibrul si semerenia, si sa poti fi luminat de harul lui Dumnezeu.
Iar dupa ascultare vine ratiunea duhovniceasca si dumnezeiasca. Asta este sensul ascultarii si ratiunea duhovniceasca.

Iar lipsirea totala de ratiune pentru noi cei din lume nu este "CALEA" ci este "infundarea". Pentru ca omul in lume trebuie sa stie si el sa se fereasca de rele iar clerul trebuie sa-i invete asta.
Iar cei din manastire trebuie la fel sa aiba si ei putin minte sa-si aleaga bine un parinte "duhovnicesc" de care sa faca ascultare.

Vezi tu ascultare, ascultare, dar putina ratiune trebuie peste tot inclusiv in ratiunile Bisericii.

Asa ca, Sf Antonie cel MAre zice ca discernamantul este virtutea maxima. Nici la stanga nici la dreapta.

Last edited by gpalama; 18.09.2014 at 12:28:36.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 18.09.2014, 12:50:19
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
chiar daca te pune sa te impartasesti cu musulmanii...
Nu cred ca ti-a zis tie arhiereul sa te impartasesti cu musulmanii sau cu ereticii catolici.
Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Tu o tragi cu ascultarea. Dar ascultare, ascultare, dar ce cautam noi in CMB?
Problema e ca mireni neaveniti stiu ei mai bine decat episcopii daca e bine sau rau sa fim in CMB. Ca atata ii duce mintea pe ei. Si cum fiecare dintre ei este un mic papa, decid fiecare cu ratiunea lui ca ce fac ierarhii e rau.

Nici mie nu-mi convine treaba asta ca CMB-ul, normal.
Dar de aici si pana la a judeca si a face petitii si gasti pe forumuri pentru a-i vorbi de rau si a-i "aduce la adevar pe ierarhi" e cale lunga, baiete. Cale care duce la razvratire de biserica si la iad.
Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Cu mentalitatea mea - nu este mentalitatea mea, noi suntem si putin oameni nu oi fara minte. Iar daca tot tii placa asta cu ascultarea si lipsirea totala de orice ratiune atunci pentru ce mai esti judecat de HRistos, daca in firea ta esti o oaie fara minte si fara ratiune si fara putere de decizie ? Iar dupa ascultare vine ratiunea duhovniceasca si dumnezeiasca. Asta este sensul ascultarii si ratiunea duhovniceasca. Iar lipsirea totala de ratiune pentru noi cei din lume nu este "CALEA" ci este "infundarea". Pentru ca omul in lume trebuie sa stie si el sa se fereasca de rele iar clerul trebuie sa-i invete asta. Iar cei din manastire trebuie la fel sa aiba si ei putin minte sa-si aleaga bine un parinte "duhovnicesc" de care sa faca ascultare.
Vezi tu ascultare, ascultare, dar putina ratiune trebuie peste tot inclusiv in ratiunile Bisericii.
Parca aud o predica sectara: "daca asculti de arhierei inseamna ca esti o oaie fara minte! Daca vrei sa fii duhovnicesc calauzeste-te dupa capul tau ca de aia ti-a dat Domnul ratiune."

Esti pe o panta abrupta, eu te sfatuiesc sa iti opresti caderea si sa urci inapoi treptele ascultarii de Biserica si ierarhii ei!
Altfel vei ajunge sa crezi ca ratiunea ta e infailibila.

Last edited by Dalian; 18.09.2014 at 12:57:07.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 18.09.2014, 13:11:43
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Nu cred ca ti-a zis tie arhiereul sa te impartasesti cu musulmanii sau cu ereticii catolici.

Problema e ca mireni neaveniti stiu ei mai bine decat episcopii daca e bine sau rau sa fim in CMB. Ca atata ii duce mintea pe ei. Si cum fiecare dintre ei este un mic papa, decid fiecare cu ratiunea lui ca ce fac ierarhii e rau.

Nici mie nu-mi convine treaba asta ca CMB-ul, normal.
Dar de aici si pana la a judeca si a face petitii si gasti pe forumuri pentru a-i vorbi de rau si a-i "aduce la adevar pe ierarhi" e cale lunga, baiete. Cale care duce la razvratire de biserica si la iad.


Parca aud o predica sectara: "daca asculti de arhierei inseamna ca esti o oaie fara minte! Daca vrei sa fii duhovnicesc calauzeste-te dupa capul tau ca de aia ti-a dat Domnul ratiune."

Esti pe o panta abrupta, eu te sfatuiesc sa iti opresti caderea si sa urci inapoi treptele ascultarii de Biserica si ierarhii ei!
Altfel vei ajunge sa crezi ca ratiunea ta e infailibila.
O iei pe aratura baiete. Eu nu am incercat sa-i aduc pe ierarhi la adevar si nu sunt tipul razvratit, baiete.

Nu prea identifici corect problema si le incurci si amesteci argumente cand vorbesti din toate partile sa dea bine la socoteala.


Problema este de greseli facute de ierarhi in pofida invataturii Bisericii si cum te raportezi la ele. Greseli evidente si mari. Pe care si un copil le zice ca sunt greseli. Cu astea ce faci ?


Bagi capul ca strutul in nisip baiete ? Si zici ca nu s-a intamplat si nu ai vazut si Biserica e necinstita si tu faci ascultare ? OK, e o varianta.

Baiete, nu e chiar asa.

M-ai transformat intr-un radicalizat ceea ce nu sunt; din nou, iti confectionezi plasmuiri si le transformi in argumente foarte favorabile tie.


Sunt mai multe pareri ale multor duhovnici destul de mari ca ce se lucreaza in CMB nu prea are treaba cu crestinismul corect, iar pozitia Ortodoxie nu este reprezentata corect in CMB.
Iar un alt lucru sunt abaterile de la Ortodoxie pe care DA, ierarhii le fac, din marea iubire pentru CMB.

Acum raspunde si tu baiete, te duci sa te rogi cu catolicii si sectarii daca iti zice episcopul pe temeiul ascultarii ?

Si sa stii ca DA, o sa vina momentul sa-ti ceara episcopul sa te impartasesti cu ereticii. Si sa te vad atunci la ascultare ce faci.


Nu imi mai pune codite pe care nu le am pentru ca nu ma cunosti. Nu promovez neascultarea ci in cazul asta promovez constientizarea unor abateri de la invatatura Bisericii, abateri pe care nu le putem baga sub pres pe motiv ca: harul lucreaza, sunt oameni, stiu ei mai bine, stie Dumnezeu. Da, Dumnezeu stie, dar si noi stim, si noi suntem aici sa lucram.

Din pozitia mea de "oaie fara minte" nu prea am ce sa fac. Dar trebuie sa inteleg ca e o greseala mare, iar daca trebuie sa ma pozitionez fata de lucrul asta, trebuie sa ma pozitionez ca fata de o greseala si nu sa o bag sub pres.

Greselile de credinta sunt o cu totul alta categorie de greseli, nu sunt pacate personale la care "Dumnezeu stie".

Dupa cum zici si tu, aroganta si nestiinta pierd pe multi. Dar si ascultarea gresita.

Last edited by gpalama; 18.09.2014 at 13:17:53.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 18.09.2014, 13:27:47
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Acum raspunde si tu baiete, te duci sa te rogi cu catolicii si sectarii daca iti zice episcopul pe temeiul ascultarii ?

Si sa stii ca DA, o sa vina momentul sa-ti ceara episcopul sa te impartasesti cu ereticii. Si sa te vad atunci la ascultare ce faci.
Gpalama, duci lucrurile la extrem.Dalian nu s-a referit niciodata la asa ceva.
Toata lumea stie(sau se prespune implicit a sti) ca ascultarea se face atat
timp cat nu se incalca dogma ortodoxa.
De aici rezulta faptul, ca si crestinul(mirean) trebuie sa cunoasca invataturile
Evangheliei, dar crestinul mai trebuie sa aiba si trezvia mintii.Asta se obtine
numai daca te rogi la Dumnezeu, sa-ti dea trezvia mintii.Daca te rogi
la Dumnezeu sa te pazeasca si sa-ti dea trezvia mintii, atunci cand va sosi
clipa, ingerul tau pazitor te va "bate" pe umar atragandu-ti atentia ca esti pe cale s-o iei cu pianul pe scari sau ca cel de care faci ascultare a luat-o
cu pianul pe scari.

Asa cum ii spueam si Antoniei, va agitati ca un pepsi din orice.Ba consiliul
asta gen ONU, ba cardul de sanatate, ba smartphone-ul, etc.
Frate, voi faceti din orice tzantzar o adevarata herghelie de armasari.
Mai usor cu pianul pe scari.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 18.09.2014, 14:12:08
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul

Problema este de greseli facute de ierarhi in pofida invataturii Bisericii si cum te raportezi la ele. Greseli evidente si mari. Pe care si un copil le zice ca sunt greseli. Cu astea ce faci ?
Ma rog la Dumnezeu. Iar Domnul, prin ierarhii supusi Lui, va crecta aceste greseli. Nu trebuie sa fac eu razvratiri si dezbinari si sa agit pravoslavnicii spre nesupunere si reforma in Biserica.

Repet: daca sunt cu adevarat greseli.
Pentru eu, in realitate nu stiu mai bine ca Biserica.
Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
O iei pe aratura baiete.
Eu nu sunt tipul razvratit, baiete.
Bagi capul ca strutul in nisip baiete ?
Biserica e necinstita si tu faci ascultare ?
Baiete, nu e chiar asa.

Iar un alt lucru sunt abaterile de la Ortodoxie pe care DA, ierarhii le fac, din marea iubire pentru CMB. Nu promovez neascultarea ci in cazul asta promovez constientizarea unor abateri de la invatatura Bisericii, abateri pe care nu le putem baga sub pres.
Prelegere standard a razvratitilor sectari.
Parca ascult o predica a lui Core, Datan sau Abiron.

Tu crezi ca stii mai bine decat Biserica si Ierarhii ei ceea ce este abatere si ce nu?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 18.09.2014, 14:14:54
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Ma rog la Dumnezeu. Iar Domnul, prin ierarhii supusi Lui, va crecta aceste greseli. Nu trebuie sa fac eu razvratiri si dezbinari si sa agit pravoslavnicii spre nesupunere si reforma in Biserica.

Repet: daca sunt cu adevarat greseli.
Pentru eu, in realitate nu stiu mai bine ca Biserica.

Prelegere standard a razvratitilor sectari.
Parca ascult o predica a lui Core, Datan sau Abiron.

Tu crezi ca stii mai bine decat Biserica si Ierarhii ei ceea ce este abatere si ce nu?
Imi cer iertare Dalian, ai dreptate, nu stiu.
Reply With Quote
Răspunde