Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.08.2008, 17:01:30
hestia hestia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2008
Mesaje: 1
Implicit

Buna ziua,
am inteles ca daca ai fost casatorita si ai divortat (cazul meu), e nevoie de carte de despartire ca sa te poti prezenta la biserica pentru cununia religioasa cu un alt barbat decat fostul sot.
Intrebarile mele sunt urmatoarele: 1.preotul nu poate savarsi slujba de cununie daca nu prezint acel act? 2. daca e novoie de acel act, cum il pot dobandi, tinand cont de faptul ca fostul sot e plecat pe alte meleaguri sa-si refaca viata?
Multumesc anticipat.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.08.2008, 06:26:24
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

n-am mai auzit de aceasta carte de despartire, tu de unde ai aflat? din Biblie stiu ca la evrei era acest obicei, pe timpuri (sau poate mai e si acum).

la noi, in vremurile moderne, cred ca trebuie sa prezinti certificatul de casatorie (a doua) si, probabil, si certificatul de divort (de primul sot). si cred ca si certificatele de botez.

dar poate citeste un preot intrebarea ta si iti da exact raspunsul pe care il cauti.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.08.2008, 08:32:47
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Eu cred ca e vorba de acel act (hotarare judecatoreasca) pe care il primesti de la tribunal care arata ca intr-adevar ai divortat de primul sot. E absolut normal ca preotul sa ceara asa ceva.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.08.2008, 20:12:03
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simi
nu ai duhovnicul tau?el stiind povestea ta de viata iti poate citi pentru desfacerea cununiilor
Nu cred ca exista desfacere de cununie, ce a legat Dumnezeu nu poate dezlega nimeni.Nu am auzit ca un preot ortodox cere asa ceva "scrisoare de despartire."act?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.07.2009, 18:14:11
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Probabil se facea referire la acest verset: «Cine va lasa pe femeia sa, sa-i dea carte de despartire».

La evrei „casatoria nu are un caracter religios, ea consta din doua momente: logodna (Eres) si cununia (Chatuna). Actul logodnei consta intr-un contract incheiat intre parinti sau fratele mai mare a logodnicei si parintele logodnicului in prezenta martorilor, uneori se intarea prin legamant (Iezechiel 16, 8; Maleahi 2, 14).

In urma incheierii contractului intarit de juramant, viitorul sot platea pretul de cumparare (Mochar) de 5 sicli parintilor logodnicii (Deuteronom 22, 29) pret care putea fi inlocuit in cazuri rare prin munca – Iacov a muncit pentru Rahela 7 ani (Facere 29, 20-27), sau prin acte de eroism – cazul lui David (I Regi 18,25).

Dupa datina patriarhala, parintii erau cei care cautau femei fiului lor (Facere 38, 6; 21, 21). Dupa incheierea logodnei, viitorii soti purtau numele de mire si mireasa, iar mireasa nu parasea casa parinteasca pana la casatorie si era datoare sa-si pastreze castitatea. Desi era numai logodita era socotita drept sotia logodnicului si in caz ca incalca contractul incheiat era ucisa cu pietre. (Deuteronom 22, 23-24) Logodnicul avea dreptul sa desfaca contractul incheiat iar pentru aceasta trebuia sa dea carte de despartire.

In Noul Testament

Eu insa va spun voua: Ca oricine va lasa pe femeia sa, in afara de pricina de desfranare, o face sa savarseasca adulter, si cine va lua pe cea lasata savarseste adulter.“ (Matei 5, 27-32)

„Taina Cununiei nu este nici un contract, nici doar un juramant, ci este o unire intre doua persoane. Barbatul si femeia care se cununa devin o singura entitate inaintea lui Dumnezeu. Din aceasta cauza si responsabilitatea pentru mantuire revine ambilor, nu fiecaruia in parte pentru el insusi. Deci Biserica nu poate dezlega aceasta unitate din doua motive: 1) pentru ca nu este o simpla legatura contractuala, ci este o contopire reala a celor doua suflete, si 2) pentru ca unitatea aceasta nu o fac oamenii, ci Dumnezeu. Iar ceea ce a unit Dumnezeu, omul nu are nici voie, nici puterea sa desfaca.

Pentru ca Biserica are ingaduinta fata de slabiciunea fiintei umane. Prima casatorie este binecuvantata de Dumnezeu in mod deplin. Dar daca familia aceea se destrama din diferite cauze, Biserica le recomanda celor doi fie sa traiasca in castitate pana la finalul vietii (varianta cea mai potrivita), fie sa se recasatoreasca (varianta cea mai intalnita). In nici un caz Biserica nu este de acord ca cei doi sa aiba o viata libertina, avand drept pretext casatoria esuata. De asemenea, Biserica accepta ca un om poate gresi de doua ori consecutiv atunci cand isi alege partenerul de viata. Dar daca ajunge si la cel de-al treilea divort, persoana respectiva este sfatuita sa nu se mai casatoreasca, ci sa-si traiasca viata in castitate si pocainta.”(Petru Avram)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Caut o carte... Stefan23 Stiri, actualitati, anunturi 3 23.08.2011 23:51:41
Carte aureliapopescu Stiri, actualitati, anunturi 2 03.11.2009 10:39:49
Prezentare de carte + cristiboss56 Preotul 18 24.03.2009 21:10:32
Carte Da Vinci scristim Stiri, actualitati, anunturi 1 20.11.2007 19:00:53