Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 22.02.2009, 17:44:46
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Adventistii au aparut tarziu. Dar invataturile pe care le respecta sunt de la inceputul crestinismului (de la Domnul Iisus Hristos si Apostolii Sai). De-a lungul istoriei, au mai fost si alte grupari care au respectat aceste invataturi. Spre exemplu, adventistii nu sunt primii care au incercat sa respecte, prin puterea de la Dumnezeu, toate cele zece porunci. Practic, nu au venit cu nimic nou ci au cautat sa se intoarca la adevarurile bisericii de pe vremea lui Hristos si a Apostolilor Sai.
Ceea ce este de la Dumnezeu nu piere,Biserca Lui este atat de puternica,ca nici PORTILE IADULUI nu o vor birui.Daca tu spui ca au fost si alte grupari care au respectat aceste invataturi,DE CE S-AU PIERDUT sau- sa zic pe placul tau- INTRERUPT ,firul existentei.Imi aduc aminte ca in F.A. Gamalie (reprezentant a Sinagogii iudaice) spunea ca :DACA ACEASTA INVATATURA NOUA (cea propovaduita de Pavel)NU ESTE DE LA D-ZEU EA SE VA DESFIINTA,--ori de ce invatatura voastra nu merge pana la originea Apostolilor...,nu cumva acele grupari de care vorbeai se potrivesc cuvintelor lui Gamaliel?
Daca as fi areu,si as dori sa ma convertesc la o credinta cred ca mai intai m-as uita la ISTORIA ei,apoi m-as boteza...nu percep o credinta fara o istorie!!!!
  #62  
Vechi 22.02.2009, 20:16:40
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Ceea ce este de la Dumnezeu nu piere,Biserca Lui este atat de puternica,ca nici PORTILE IADULUI nu o vor birui.Daca tu spui ca au fost si alte grupari care au respectat aceste invataturi,DE CE S-AU PIERDUT sau- sa zic pe placul tau- INTRERUPT ,firul existentei.Imi aduc aminte ca in F.A. Gamalie (reprezentant a Sinagogii iudaice) spunea ca :DACA ACEASTA INVATATURA NOUA (cea propovaduita de Pavel)NU ESTE DE LA D-ZEU EA SE VA DESFIINTA,--ori de ce invatatura voastra nu merge pana la originea Apostolilor...,nu cumva acele grupari de care vorbeai se potrivesc cuvintelor lui Gamaliel?
Daca as fi areu,si as dori sa ma convertesc la o credinta cred ca mai intai m-as uita la ISTORIA ei,apoi m-as boteza...nu percep o credinta fara o istorie!!!!
1. Pe vremea lui Gamaliel nu exista nici biserica ortodoxa nici biserica adventista. Exista o biserica formata din credinciosi care respectau invataturile Domnului Iisus Hristos si ale Apostolilor Sai. Astfel de credinciosi au existat tot timpul. Chiar daca anumite comunitati au fost distruse aproape total de bisericile dominante si "cu istorie", "poruncile lui Dumnezeu si credinta lui Hristos" au fost pastrate.

2. Daca ati fi ateu ar fi bine sa va convertiti la acea credinta care respecta Invataturile Domnului Iisus Hristos si ale Sfintilor Apostoli. Aceste invataturi se gasesc numai in Sfanta Scriptura. Asa ca va sfatuiesc sa studiati Sfanta Scriptura. Istoria va poate minti (depinde de cine este scrisa). Eu cunosc un om care a inceput teologia ortodoxa, si studiind istoria a renuntat si a devenit "sectant" (l-am intalnit la Pascani).
  #63  
Vechi 22.02.2009, 21:17:57
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
1. Pe vremea lui Gamaliel nu exista nici biserica ortodoxa nici biserica adventista. Exista o biserica formata din credinciosi care respectau invataturile Domnului Iisus Hristos si ale Apostolilor Sai. Astfel de credinciosi au existat tot timpul. Chiar daca anumite comunitati au fost distruse aproape total de bisericile dominante si "cu istorie", "poruncile lui Dumnezeu si credinta lui Hristos" au fost pastrate.

2. Daca ati fi ateu ar fi bine sa va convertiti la acea credinta care respecta Invataturile Domnului Iisus Hristos si ale Sfintilor Apostoli. Aceste invataturi se gasesc numai in Sfanta Scriptura. Asa ca va sfatuiesc sa studiati Sfanta Scriptura. Istoria va poate minti (depinde de cine este scrisa). Eu cunosc un om care a inceput teologia ortodoxa, si studiind istoria a renuntat si a devenit "sectant" (l-am intalnit la Pascani).
1)Asa cum fac unii care vin si aduc in fata citate din Biblie care nu are de aface cu noi, sau mai bine zis nu ni se adreseaza noua direct, ci persoanelor carora le-a fost adresata scrierea respectiva,asa si eu aduc in fata vb lui Gamaliel...tu singur esti convins pt. ca spuneai ca adventistii din care faceti parte au luat nastere dupa ce "madam Ciresica" a incurcat cestile cu zatul de cafea ,si sfarsitul n-a avut loc...deci la ce sa va mai asteptati...

2)Ortodoxia are o istorie,o Scriptura si o Traditie.Asa cum dau crezare Bibliei ca fiind o carte scrisa sub inspiratia Duhului Sfant si nu o consider ca o carte obisnuita (desi am putea gasi motive),tot astfel dau crezare unor persoane care au trait de-a lungul istoriei si au lasat in scris lucrari care nu contrazic Biblia.BIBLIA si TRADITIA sunt cele care arata CALEA VIETII.
Acea persoana cred ca a avut probleme in viata lui, ori lapticul a fost caldicel acolo .
  #64  
Vechi 22.02.2009, 22:16:32
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
dau crezare Bibliei ca fiind o carte scrisa sub inspiratia Duhului Sfant si nu o consider ca o carte obisnuita (desi am putea gasi motive
Gasiti cateva motive pentru care Biblia ar putea fi considerata o carte obisnuita.
  #65  
Vechi 22.02.2009, 22:36:12
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Gasiti cateva motive pentru care Biblia ar putea fi considerata o carte obisnuita.
Cine a scris-o si de unde stiu eu acest lucru?
  #66  
Vechi 22.02.2009, 23:14:06
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Cine a scris-o si de unde stiu eu acest lucru?
Sa inteleg ca aceasta este o indoiala a dvs. referitoare la credibilitatea Bibliei?
  #67  
Vechi 22.02.2009, 23:17:51
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Sa inteleg ca aceasta este o indoiala a dvs. referitoare la credibilitatea Bibliei?
Nu, asa cum voi negati scrierile patristice fara argument logic, asa ar putea veni ATEUL sa puna astfel de intrebari.
  #68  
Vechi 22.02.2009, 23:26:17
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Cine a scris-o si de unde stiu eu acest lucru?
Biblia a fost scrisa de-a lungul a cca 1500 de ani de 40 de oameni, din timpuri diferite, din culturi diferite, cu pregatire diferita. Cu toate acestea, exista o armonie uimitoare in invataturile Sfintei Scripturi, desi cartile Bibliei, in general trateaza teme diferite (ex: cartea Genezei lamureste problema creatie, cartile Daniel si Apocalipsa trateaza problemele judecatii finale, etc.)

Cu toate ca a fost scrisa de mai multi oameni, total diferiti intre ei, se "vede" ca Biblia are de fapt un singur autor: Dumnezeu.

Dar, ceea ce ne face sa ne incredem cel mai mult in Sfanta Scriptura, este modul in care aceasta Carte iti schimba viata. Eu am experimentat aceasta "minune" si am hotarat, impreuna cu sotia mea, sa ne armonizam vietile dupa invataturile Sfintei Scripturi. Daca vom reusi aceasta (cu putere de la Dumnezeu, sigur vom reusi), putem avea garantia unei vieti traite frumos si putem nadajdui in mantuirea ce ne este daruita.
  #69  
Vechi 22.02.2009, 23:36:01
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Biblia a fost scrisa de-a lungul a cca 1500 de ani de 40 de oameni, din timpuri diferite, din culturi diferite, cu pregatire diferita. Cu toate acestea, exista o armonie uimitoare in invataturile Sfintei Scripturi, desi cartile Bibliei, in general trateaza teme diferite (ex: cartea Genezei lamureste problema creatie, cartile Daniel si Apocalipsa trateaza problemele judecatii finale, etc.)

.
Daca stam si vb despre timpul scrierii cartilor vedem ca ele s-au scris dupa ce s-au petrecut faptele (excep.Apoc). Ele asa cum spuneai si leg.de fam.d-voastra,constitue o calauza pentru omenire.VA INTREB EU,DUPA CE S-A CALAUZIT OAMENII PANA LA SCRIERE PRIMELOR CARTI (ma refer aici de acei oameni care au trait pana la Moise)????
Dar pana la scrierea EVANGHELIILOR de unde au stiut oamenii de Iisus?
Apoi,nu aparuse TIPARUL, cum au avut acces la cuvantul Domnului crestinii?
Astept raspuns la cele 3 intrebari.
  #70  
Vechi 22.02.2009, 23:41:37
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Nu, asa cum voi negati scrierile patristice fara argument logic, asa ar putea veni ATEUL sa puna astfel de intrebari.
Au fost destule cazuri de atei (dar oameni sinceri) care au fost "invinsi" de Cuvantul lui Dumnezeu. Un exemplu este autorul cartii "Ben Hur" (imi scapa numele - parca C.L. Lewis). Era un om care a luat Sfanta Scriptura in mana cu gandul sa-L "desfiinteze" pe Domnul Iisus Hristos. Rezultatul a fost convertirea la crestinism a celui care s-a recunoscut invins de Cuvantul lui Dumnezeu.

Sa va mai povestesc un caz impresionant. Prin anii 60, la Teatrul Mare din Moscova trebuia sa se joace piesa "Iisus in frac si joben". Marele actor Alexandr Rostovtev, trebuia, la un moment dat, sa ia Biblia si sa inceapa sa citeasca, in mod zeflemitor din Evanghelia dupa Matei cap. 5, despre fericiri. Trebuia sa ajunga la pasajul, "ferice de cei flamanzi si insetati dupa neprihanire, caci ei vor fi saturati", moment in care urma sa arunce, plictisit, Biblia si sa zica, "dati-mi fracul si jobenul, merg la cafenea" (sau cam asa ceva). Ce s-a intamplat? Alexandr Rostovtez nu a mai putut sa se opreasca din citit. Cuvantul lui Dumnezeu l-a atins. A continuat sa citesca cu patima cuvintele Mantuitorului, in timp ce din culise i se faceau semne disperate sa incheie. Marele actor nu a incheiat. In momentul cand cortina a fost lasata (fortat) si KGB-istii sareau pe el, Alexandr Rostovtev a strigat: "Doamne, cand vei veni in Imparatia Ta adu-ti aminte si de mine".

Chiar si ateii, daca sunt sinceri, vor fi cuceriti de Cuvantul lui Dumnezeu.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre cinstirea Duminicii strajeru Secte si culte 131 07.06.2014 14:19:18
Despre cinstirea Maicii Domnului strajeru Secte si culte 415 21.01.2013 00:40:58
Despre cinstirea Sfintei Cruci strajeru Secte si culte 117 08.11.2008 08:46:27
Despre cinstirea icoanelor strajeru Secte si culte 2 14.08.2008 18:06:19
Despre cinstirea Sfintei Cruci strajeru Secte si culte 115 12.03.2008 02:11:17