Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.02.2023, 11:49:05
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.277
Implicit

Multumesc mult pentru lamuriri, dar inca nu stiu cum sa-mi scot din cap ospatul lumesc prea bogat de sarbatori si betia. Pare ca e singura bucurie pe care o mai astept.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 21.02.2023 at 13:58:07.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.04.2023, 12:13:37
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.955
Implicit

Se apropie 1 Mai, ar fi frumos ca Biserica Ortodoxă să organizeze măcar în 40% din Parohiile de orașe, comune mari și în toate mănăstirile - slujbe și rugăciuni începând de la ora 11 30 seara lui 30 aprilie, vecernia, utrenia, Liturghie, sau Utrenie și Liturghie fără predică durează până în jur de ora 02.00.
Și a doua zi de 1 Mai, Liturghie de la 10 pt celelate biserici care nu au privegheat.

Bine ar fi ca să se canonizeze de 1 Mai ceva Sfinți locali să se facă o priveghere în cinstea lor, cu scriere imnografică, cu tropar tot, 1 Mai trebuie umplută și în calendarul bisericesc, e păcat să se piardă o zi.
În felul acesta s-ar cuprinde ziua aceasta Liturgic și să fie și cu cruce măcar albastră în calendar - pt Sfinți Locali.

La început lumea ar fi reticentă, ulterior ar veni tot mai mulți și i-ar scoate pe mulți din ciolhane de tot felul, adică dacă omul s-ar duce de 1 Mai la mănăstire dar ca să privegheze (nu să facă grătare pe lângă mănăstirea Cernica) sau ar priveghea în oraș, a doua zi ar dormi, și nu s-ar mai îmbuiba poate.
Sau poate ar merge și seara de la 11 30 la Priveghere și a doua zi la Liturghie în același oraș în altă parohie.
Și pe termen lung cu cât priveghează mai mult un om, ajunge să și postească și să se ferească de îmbuibări și cu atât se păstrează mai sănătos.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 29.04.2023 at 12:36:47.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.04.2023, 13:04:17
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.955
Implicit

Constat cu neplăcută surprindere, după ce am consultat programul unor parohii de oraș pentru ziua de luni 1 mai, care în 2023 pică în timpul săptămânii că nu se slujește în unele nici măcar Liturghia de dimineață, darămite priveghere.
Sper că e din binecuvântate pricini și aceștia care nu slujesc merg la mănăstire, nu spre campionatul de gratargisme

Dacă oamenii beau și se îmbuibă de 1 mai fiind mai aproape de avc, probleme cu pancreasul, diabet,hipertensiune e și pt că Biserica nu-i ține ocupați, nu le face program prin priveghere și Liturghie de dimineață.

Că dacă ar fi la Liturghie de la miezul nopții poate a doua zi ar dormi și nu s-ar mai duce la ciolhane.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 01.05.2023, 23:24:38
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.955
Implicit

Partea urătă e că de 1 mai (când nu pică Duminică precum în 2022) slujbele se țin în fugă de dimineața de la 7:30, nici n-am apucat să ajung la o parohie mai îndepărtată, că înainte de 9 s-a terminat, o Liturghie fără predică merge foarte repede.

Parcă era făcută în grabă să se scape de ea, nici măcar Liturghia de dimineață nu e respectată când 1 mai pică luni-sâmbătă.

Acum cu război amenințător, când e vreme de rugăciune și priveghere, Biserica în loc să îndumnezeiască orice sărbătoare chiar și cea liberă legală laică și să se folosească de ocazie ca să cheme oamenii la rugăciune, lasă cu neglijență această zi fără o rânduială pastorală.

Doar la trinitas tv la Patriarhie am văzut că s-a făcut treabă cu slujbă serioasă la 10, trebuie discutat în Sfântul Sinod treaba asta ca toate mitropoliile să fie obligate să țină slujbe de 1 mai ca și cum ar fi o zi cu cruce albastră, să se canonizeze măcar sfinții români de pe Athos, dacă tot a fost dezgroparea osemintelor lui Petroniu Tănase în 30 aprilie.

În primul rând Biserica se poate ruga pentru sănătatea oamenilor care muncesc, așa cum se roagă pt aleși și pt militari de 1 Decembrie care e tot laică sărbătoarea, sunt atâtea accidente de muncă cumplite, sau în drum spre muncă, atâtea boli profesionale și oamenii muncii fac copii, țin și Biserica și economia, să-i lași să se împrăștie în ciolhane e o risipă.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.05.2023, 12:57:29
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.277
Implicit

De 1 Mai am sarbatorit prin munca. Am muncit ceva usor impreuna cu Dumnezeu pentru Dumnezeu (si pentru mine). Si am stat un pic la soare. Mi-am facut o salata de cruditati, ceapa, ridichi, cartofi fierti, rosii-cirese, ulei, otet, lamaie, portocala, frunze de cimbru, patrunjel, marar, tarhon, leustean, seminte de ardei iute, sare, piper cu carne de miel, ramas de la Paste, dintro ciorba de legume.

Am baut cinstind sfintii, un mic paharel de conjac, 50ml.

M-am simtit mult mai bine sufleteshte si organic decat anul trecut cand am mancat 20-30 de mici cu bere, peste, vin, cartofi prajiti, gratare, ciuperci prajite, frigarui, inghetzata...

Deci se poate...

(Bine ar fi sa renunt si la carnea de miel de tot, la betia cu conjac de sarbatori si la shopping ca sa nu devin un crestin-ortodox antihrist ce trebuie urgent vindecat la suflet)
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 13.11.2023 at 11:02:03.
Reply With Quote
Răspunde