Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 22.05.2012, 20:18:42
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Să înțeleg că sunteți un fel de confident al Domnului ? Aveți certitudinea că postările dumneavoastră nu sunt inteligibile decât în lumina Lui ?
Intelegeti ce vreti .
Deja am vorbit prea mult si cu dumneata nu iese nimeni la liman , exceptind confratele cu care va laudati si va binecuvintati unul pe altul cu ... temei !
Sa fi sanatos domnule si sa ne vedem cu pace !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #52  
Vechi 22.05.2012, 20:28:32
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Sa fi sanatos domnule si sa ne vedem cu pace !
Na, la asta pot să răspund și eu, gând la gând cu bucurie, să fiți sănătos, și să ne vedem cu pace. Îmi doresc, și mă rog, să ne vedem într-o bună zi în Împărăția Tatălui, și să ne spunem: "Acuma vezi mă, ce tâmpiți eram când ne certam pe internet, pentru că ne credeam unul mai deștept decât altul ?!"

Vă rog să spuneți o rugăciune pentru mine când veți merge la culcare deseară, am să fac și eu același lucru.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 22.05.2012, 20:34:04
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Politețea pretinde să ne adresăm cu "dumneavoastră" și să răspundem la întrebare înainte de a adresa o altă întrebare.
Respectul se câștiga. Cu greu, dar se poate.
Pe de altă parte, eu nu sunt adeptul politeții formale, de forum si de ochii lumii. Dar mă rog, dacă onorata asistență o cere, o să ne scortosim de dragul ei.
Cât despre întrebarea mea ca răspuns la întrebarea Dvs., era o întrebare retorică: dacă sunt din Braila nu trebuie să-i combat pe eretici?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #54  
Vechi 22.05.2012, 20:34:46
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Să știți că și baptiștii, și adventiștii, și martorii lui Iehova tot așa se legitimează. Primii baptiști/adventiști de ziua a șaptea/matori ai lui Iehova au fost apostolii și scriitori evangheliilor, evanghelia este baptistă/adventistă etc...
Np se definesc ca fundamentalisti, ortodocsii sunt integristi. Pentru mine, atitudinea fundamentalista ar fi aderarea la niste idei intransigente, dezvoltate prin absolutizarea relativului.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 22.05.2012, 20:48:14
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Pe de altă parte, eu nu sunt adeptul politeții formale, de forum si de ochii lumii. Dar mă rog, dacă onorata asistență o cere, o să ne scortosim de dragul ei.
Cred că nu înțelegeți sensul termenului politețe.

Politețea veritabilă nu este nici formală, nici de ochii lumii. Dacă simțiți că doar de o astfel de politețe sunteți în stare, mai bine ne lipsim.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 22.05.2012, 20:50:07
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Np se definesc ca fundamentalisti, ortodocsii sunt integristi. Pentru mine, atitudinea fundamentalista ar fi aderarea la niste idei intransigente, dezvoltate prin absolutizarea relativului.
Nu doresc sa polemizam , nu de alta , dar nu am nimic cu dvs. in schimb frumusetea afirmatiilor ma imboldesc sa gindesc cu voce tare .
Cred ca ar fi potrivit sa nu-mi raspundeti, nemaisocotind ca astfel va si tineti de cuvint .

Dar : Adevarul nu este idee, nu este parere filosofica , nu este categorie filosofica , nu este latitudinea sau cheremul oamenilor .
Adevarul este persoana unica , este insusi izvorul adevarului incontestabil si nerelativ. Asta este si diferenta intre filosofia ortodoxa si cea lumeasca !
Numai in filosofia paminteasca adevarul poate fi relativ sau absolut, adevar adevarat sau adevar fals , in functie de sistemul de referinta . In teologie si in iubirea lui Hristos nu este decit ce am spus pina aici .
A crede ca Adevarul poate fi absolutizat sau dus la extrema sau exagerat , atunci cind vorbesti de Dumnezeu (caci nu poti fi crestin doar la servici si acasa nu , sau esti crestin doar duminica si joia nu, sau esti crestin duminica dar doar in biserica deoasrece inafara ei esti altfel, s.a.m.d.) nu este decit o idee "elevata" a unei minti care a preluat controlul si asupra sufletului .

Chiar parintii bisericii ne indeamna sa mergem pina acolo cu impropierea lui Hristos , pina incit sa devina absolut in fiinta noastra !

Daca starea de fundamentalist este cauzata de idei dezvoltate de absolutizarea Adevarului , cum se cheama starea rezultata din idei dezvoltate prin relativizarea(adica , balmajirea Lui) Adevarului ?? Ei vedeti, in aceasta stare va aflati dvs. , precum bine ati spus, fara insa a va da seama !

NB: va recomand sa cititi si sa taceti; este mult mai bine asa ! Credeti-ma !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 22.05.2012 at 20:54:58.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 22.05.2012, 20:58:14
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
NB: va recomand sa cititi si sa taceti; este mult mai bine asa ! Credeti-ma !
Și ce anume vă face atât de convins că acest îndemn nu vi se potrivește și dumneavoastră, ca o mănușă ?
Reply With Quote
  #58  
Vechi 22.05.2012, 21:09:34
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Și ce anume vă face atât de convins că acest îndemn nu vi se potrivește și dumneavoastră, ca o mănușă ?
Mai frate, te rog intelege ca esti ridicol !
Cu mine nu te-ai inteles si nu stim cu ce se maninca politetea . Cu DragosP tot asa, cu ioanna asisderea ...
Ce ai ? De ce esti agitat ? De ce ai ajuns in starea aceasta de pisica zbirlita ?
Nu iti mai sunt suficiente postarile pt. tine , ai inceput sa te bagi si peste cele ale altora ?
Vad ca nu intelegi mai nimic din ce se postaeaza dar ai intrat in criza !
Fa ceva ! Opreste-te !
Uite , eu sunt cum vrei tu ... numai inceteaza sa te mai agati de orice vezi !
Incearca sa rabzi un pic , fa o pauza macar de citeva minute . Intelege si fa ceva ca esti penibil !
Nu te fa drum si prada ispititorului ! Incearca sa iti revi !
Te rog ! Fa putina dragoste frateasca si inceteaza !
Ai mai fost banat o data , iar o cauti cu luminarea si dupa aceea te dai atins ca nu intelegi ce se intimpla ! Inceteaza rogu-te !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #59  
Vechi 22.05.2012, 21:13:42
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Daca starea de fundamentalist este cauzata de idei dezvoltate de absolutizarea Adevarului , cum se cheama starea rezultata din idei dezvoltate prin relativizarea(adica , balmajirea Lui) Adevarului ?? Ei vedeti, in aceasta stare va aflati dvs. , precum bine ati spus, fara insa a va da seama !
Domnule Zaharia, am spus: atitudinea fundamentalista ar fi aderarea la niste idei intransigente, dezvoltate prin absolutizarea relativului.

ex1: ortodocsii de stil vechi au absolutizat relativul, calendarul Iulian, preferand sa se rupa de Biserica, de parca mantuirea ar depinde de acele cateva zile ce separa ritul vechi de cel nou. Rusii de stil vechi s-au despartit de Biserica pentru ca in loc de formula "Aleluia, Aleluia, Slava tie Dumnezeule", s-a introdus "Aleluia, Aleuia, Aleuia"( in urma deciziei sinodului), ceea ce iarasi e o atitudine fundamentalista datorata idolatrizarii traditiei, a formei, nu a fondului, atasarea orbeste de forme sau formule ce detin in opinia lor o valoare absoluta in sine, pentru ca le-a lasat mostenire Traditia, iar schimbarea formei sau dezvoltarea ei, pastrand fondul, ar fi o abatere de la Adevar.

ex2: multi citeaza din Sfintii Parinti "nu exista mantuire in afara Bisericii", iar dupa afirma cu certitudine: ortodocsii (sau o parte din ei) ajung in Rai, toti heterortodocsii ajung in Iad. Asta iarasi e o atitudine intransigenta, fundamentalista.

ex.3: har lucrator exista doar in Biserica. Daca unii trag insa concluzia ca Dumnezeu nu ajuta pe cei care nu se afla in Biserica sau nu intervine, iarasi eu spun ca e o atitudine fundamentalista, caci absolutizeaza o incertitudine.

Iar exemplele pot continua.

Last edited by ioanna; 22.05.2012 at 21:28:54.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 22.05.2012, 21:27:34
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
ex2: multi citeaza din Sfintii Parinti "nu exista mantuire in afara Bisericii", iar dupa afirma cu certitudine: ortodocsii (sau o parte din ei) ajung in Rai, toti heterortodocsii ajung in Iad. Asta iarasi e o atitudine intransigenta, fundamentalista.

Iar exemplele pot continua.
Exemplele pot continua, dar nu e nevoie, pentru că acesta este cruxul problemei.

Pe cât de adevărat este că "nu există mântuire în afara Bisericii", pe atât de adevărat este că nu înțelegem exact ce înseamnă acest lucru.

Pentru fundamentaliști, acest lucru înseamnă că nu există mântuire pentru cine nu este înscris în matricola botezaților de la parohia X din cadrul BOR sau a BO Ruse sau Grecești etc.

Ca un corolar, dacă cineva afirmă că poți să fi în Biserică fără să fi înscris în matricola botezaților, este repede și eficient catalogat drept ecumenist, în primă instanță, și vândut Satanei, în ultimă instanță.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Internet sau internat? Daniel777 Generalitati 12 03.01.2011 16:11:43
ce mai citim pe internet ? preot_gabriel Generalitati 2 21.02.2010 22:01:59
Umor pe internet phradmon Generalitati 6 01.09.2008 07:49:46
mobile internet pavel92 Generalitati 1 25.11.2007 23:44:54