Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 16.05.2011, 16:39:17
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit O părere...

Monarhie sau nu, republică sau nu, nu cred că ar rezolva una sau alta problema stabilității politice, ce să mai spun de cea economică... Avea dreptate Horatiu Miron. Monarhia nu este cauza stabilității, la fel cum republica nu cauzează instabilitatea politică din România.

Casa regală de România, cum se numește mai nou, nu ne oferă garanții de fond cu privire la un viitor sigur și stabil, cu atât mai mult cu cât chiar în această familie sunt anumite probleme de legitimitate. La care dacă o să mai adăugăm și aspectele legate de Constituția României cu privire la legitimitatea unei instituții monarhice, despre ce stabilitate viitoare mai vorbim? Cred că doar de răzmerițe și adâncirea crizei politice (e doar o părere personală). Sunt conștient că ar fi argumente și de o parte și de alta, eu cred, totuși, că republica este un bun câștigat (totuși, monarhiiile în Europa sunt pur decorative, acolo pe unde mai sunt) și nu ar avea sens să ne întoarcem într-un trecut în care democrația este stratificată pe două nivele, adică o democrație pentru elite (cu sânge albastru) și o democrație pentru popor (restul lumii), iar accesul dintr-o parte într-alta să fie limitat, îngrădit (dacă nu chiar imposibil) de tot felul de cutume și obiceiuri, pigmentate dintr-o perspectivă jurnalistică, uneori, cu scandaluri gen Carol al II-lea (mă refer la viața lui amoroasă).

Oricum, nu cred că ereditatea ar trebui să primeze în fața oricăror criterii de competență (fie ele și tipic maneliste - într-adevăr, un mare risc) de alegere a unui conducător. Riscuri sunt și de o parte și de alta. Dacă am avut regi extraordinari și adevărați conducători (Carol I, Ferdinand, regina Maria), să nu uităm de prestația nu tocmai onorabilă a unora ca și Carol al II-lea sau Mihai I (e drept încă tânăr și în umbra lui Antonescu sau a pcr-ului, mai târziu). Dacă datorită, prestației celor dintâi regi ai noștri, aș fi monarhist, pentru cei din urmă, aș deveni întru totul republican. Măcar să-l aleg eu pe cel care mă va conduce. Sunt cinci ani (sau zece) de mandat și nu toată viața mea sau a copiilor noștri.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 16.05.2011, 16:46:33
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Greu de ales între Carol al II-lea și Băsescu. Totuși, cred că l-aș prefera pe primul. Chestie de preferință personală.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #53  
Vechi 16.05.2011, 16:50:02
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Greu de ales între Carol al II-lea și Băsescu. Totuși, cred că l-aș prefera pe primul. Chestie de preferință personală.
Oricum, aici discutam despre institutii, nu despre oameni.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 16.05.2011, 17:31:08
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

O să încerc o analogie poate că puțin forțată (nu este un argument, folosesc acest exemplu doar pentru a ilustra ceea ce doresc să afirm): să presupunem că fiul unui tip bogat dă o spargere de 10.000 lei, cheltuie banii și este prins, tatăl restituie banii (eventual, cu o despăgubire), victima este mulțumită și totul se încheie OK. Dacă fiul unuia sărac, săvârșește aceeași faptă, tatăl său, neavând de unde să restituie banii (ce să mai spun de despăgubirea care l-ar face pe cel tâlhărit să-și mai dorească, eventual, vreo câteva tâlhării de genul ăsta), asistă neputincios la blamarea și condamnarea publică a fiului său. Dacă primul băiat va fi privit ca unul care a săvârșit o aventură (că doar avea din ce să trăiască, da' nu știu ce i-a venit, s-a distrat nițel băiatu', ei asta e, "nu merită să-i dai în cap"), cel de-al doilea va fi privit ca "un ciumat", tâlhar, blamat și "răstignit", să nu mai facă și alții la fel.

La fel Băsescu față de Carol al II-lea, care, neavând aureola unei familii regale și a unei ascendențe meritorii (pe drept cuvânt), este de două ori mai vinovat? Este de două ori mai vinovat fiindcă nu are legitimitatea unei familii princiare care să-l absolve de fapte mai puțin onorabile? Eu spun că și unul și celălalt au responsabilitatea propriilor fapte și trebuie să fie recompensați sau să plătească pentru acestea!

Și atunci n-ar fi mai firesc, să-mi doresc un președinte cu un mandat limitat decât un rege pe viață cu scandalurile politice ale unora care, pe bună dreptate, ar dori să-l schimbe, dar pârghiile politice într-o monarhie sunt prin definiție ceva mai limitate decât într-o republică?

Cred că ceea ce ar trebui să ne intereseze mai mult la o democrație funcțională (oricum, democrația are multe limite) nu este cum să-i alegem pe unii să ocupe funcții, ci să reglementăm o serie de modalități prin care "să-i dăm jos de pe unde s-au agățat" și nu mai corespund aspirațiilor noastre și contravin unor valori și principii democratice (valori și principii pe baza cărora ei înșiși au fost aleși, dar au uitat să le respecte)!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.

Last edited by I.Calin; 16.05.2011 at 17:44:19.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 16.05.2011, 17:52:44
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit

Domnilor,dati niste verdicte care ma uimesc.Ca un rege nu ar fi bun,ca o monarhie nu ar schimba cu nimic situatia etc.Dar de unde stiti stimabililor ca asa este?De unde aceasta prognoza atat de sigura pe domniile voastre?dar hai sa incercam sa vedem,poate nu va fi asa.Oricum au experimentat astia 20 de ani pe noi.....
__________________
http://www.facebook.com/home.php?sk=...051924725&ap=1
-intra pe: "COMUNITATEA ORTODOXA"

Last edited by iulyaan; 16.05.2011 at 17:55:01.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 16.05.2011, 19:33:24
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
domnule Zaharia te roga sa ma ierti ca mi-am permis sa te tutuiesc ,tocmai pe dumneata ,pentru ca de la ceilalti ,adica Horatiu si Ovidiu nu am auzit nici un repros .De altfel Horatiu mi-ar putea fi fiu.
A fost o scapare de-a mea ,trebuie sa ne respectam intre noi ,aveti dreptate.
Cat despre Rosia Montana ,as vrea sa imi explicati de ce este important sa aflati cum m-am implicat.
Eu nu locuiesc in zona asa ca in mod direct nu ma puteam implica ,la fata locului .
Ramane sa deduceti ,daca nu reusiti , va voi spune ,pentru ca intamplator mi-am adus si eu o modesta contributie care nu intereseaza pe nimeni altcineva de aici. Dar as vrea sa aflu pentru ce va intereseaza .
Daca aveam guvernare regala nu se intampla acest necaz ,dar asa toti s-au manjit .
De altfel o mare parte din tara asta nu mai este a noastra .
Dumnezeu sa ne aiba in paza !
Nu bagati toti oamenii in aceiasi oala fara , mai ales, ca ei sa consmita . Comportati-va ca un om adult si nu ca o tinara capricioasa. Precum insinuati, aveti o virsta , dovediti-o si lasati per-tu-ul deoparte indiferent de virsta interlocutorului . Este o norma de politete! Nu este suficient sa stiti ca este nevoie de respect intre noi pt. a dialoga ci mai ales sa aplicati aceste considerente in viata de zi cu zi !

Nu va mai scuzati cu Rosia Montana si discutati adiacent , eu v-am intrebat clar, precis, ce ati facut dar mai ales ce efect a avut intentia dvs. in mai multe rinduri iar dvs. va eschivati cum puteti . Nu doresc sa imi spuneti asta pe preivat , daca doream va contactam eu pe privat . Pt. mine privatul este strict pt. prietenii prieteni (adica apropiati). Intentia mea de a va intreba , si de a sustine in continuare aceasta intrebare, este reactiva la afirmatia dvs. legata de caz. S-ar putea ca in cazul in care chiar ati facut ceva clar , concret si mai ales folositor sa fie un stimulent pt. romanii patrioti, de bine, dornici de ajutor .
Dvs. insa intelegeti in mod particular intentia mea si va comportati adolescentin... intr-o situatie unde nici pe departe nu este cazul . Ceva de genul : haideti spune-ti... ba nu, e treaba mea ! ...haideti , spune.ti ... ba nu, stiu eu mai bine ce am facut !... haideti spune.ti ... ba nu , daca stiu eu este destul ... s.a.m.d.
Am inteles deja cam ce ati facut dvs. dupa cum va eschivati ! Ma rog , nu am sa mai staruiesc cu aceasta intrebare, nu-si mai are rostul !

De ce nu mai este Romania tara noastra ? Pai dvs. unde ati fost cind ea se schimba? Cum ati votat si cu cine, de-a lungul timpului ?
Cita raspndere credeti ca purtati in schimbarea Romaniei in acest mod dramatic , sau credeti ca nu aveti vreo raspundere ? Si daca aveti o raspundere pt. ajungerea Romaniei in halul acesta de vinzare (ca de aceea spuneti ca nu ne mai apartine !) cum v-ati sanctionat dvs. pe dvs. insiva pt. greseala facuta ? Sau probabil ca ati actionat tot ca in cazul Rosia ?! iar modul de actiune il tineti si pe acesta secret ?!

Se stie f. bine , este adevarat , cine stie, cine doreste sa stie , ce a produs monarhia in Romania dupa regele Ferdinand ... catastrofa intrarii si iesirii in pielea goala din al II-lea razboi mondial , capitularea Armatei Romane la ordinul regelui, expolierea tarii de avutia nationala ulterioara, distrugerea elitei culturale a tarii, satanizarea natiunii in gindire si vietuire in extrem de mare parte(pe care o vedem astazi mult mai bine la copii celor ce fortat sau din convingere au imbratisat comunismul) s.a.m.d. Iar dvs. sunteti ,,dusa" dupa monarhie .
Asa cum la mine acum se poate deduce parerea si interesul meu despre ,,clasa" conducatoare a tarii la fel si la dvs. se poate deduce ce intelegeti si pt. ce apreciati monarhia !

Felul nostru de a fi se vede in gindurile si actiunile noastre , nu credeti ?
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #57  
Vechi 16.05.2011, 21:48:49
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulyaan Vezi mesajul
Domnilor,dati niste verdicte care ma uimesc.Ca un rege nu ar fi bun,ca o monarhie nu ar schimba cu nimic situatia etc.Dar de unde stiti stimabililor ca asa este?De unde aceasta prognoza atat de sigura pe domniile voastre?dar hai sa incercam sa vedem,poate nu va fi asa.Oricum au experimentat astia 20 de ani pe noi.....
Bine te-am regasit!
Acum vreo 3 luni ai aruncat pe forum alte threaduri care invrajbeau oamenii,la data aia fiind nostalgia comunista;acum ai bagat altceva la menu,un alt regim politic care nu are nici in clin nici in maneca unul cu altul!!!!!!
Cine sa te mai inteleaga?Sau poate credeai ca te-am uitat cu apologia comunismului si dupa cateva luni de respiro,ataci din nou emotional,multimea?!?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 17.05.2011, 12:10:38
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulyaan Vezi mesajul
Domnilor,dati niste verdicte care ma uimesc.Ca un rege nu ar fi bun,ca o monarhie nu ar schimba cu nimic situatia etc.Dar de unde stiti stimabililor ca asa este?De unde aceasta prognoza atat de sigura pe domniile voastre?dar hai sa incercam sa vedem,poate nu va fi asa.Oricum au experimentat astia 20 de ani pe noi.....
Am senzatia ca postezi fara sa fi citit discutia de la inceput. Ori ne crezi pur si simplu naivi si ne iei cu "da' ce-are, dom'le, monarhia? ca e inofensiva". S-au tot dat argumente pentru care monarhia nu e de dorit, te faci ca nu le vezi?
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 17.05.2011, 12:28:28
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Nu bagati toti oamenii in aceiasi oala fara , mai ales, ca ei sa consmita . Comportati-va ca un om adult si nu ca o tinara capricioasa. Precum insinuati, aveti o virsta , dovediti-o si lasati per-tu-ul deoparte indiferent de virsta interlocutorului . Este o norma de politete! Nu este suficient sa stiti ca este nevoie de respect intre noi pt. a dialoga ci mai ales sa aplicati aceste considerente in viata de zi cu zi !

Nu va mai scuzati cu Rosia Montana si discutati adiacent , eu v-am intrebat clar, precis, ce ati facut dar mai ales ce efect a avut intentia dvs. in mai multe rinduri iar dvs. va eschivati cum puteti . Nu doresc sa imi spuneti asta pe preivat , daca doream va contactam eu pe privat . Pt. mine privatul este strict pt. prietenii prieteni (adica apropiati). Intentia mea de a va intreba , si de a sustine in continuare aceasta intrebare, este reactiva la afirmatia dvs. legata de caz. S-ar putea ca in cazul in care chiar ati facut ceva clar , concret si mai ales folositor sa fie un stimulent pt. romanii patrioti, de bine, dornici de ajutor .
Dvs. insa intelegeti in mod particular intentia mea si va comportati adolescentin... intr-o situatie unde nici pe departe nu este cazul . Ceva de genul : haideti spune-ti... ba nu, e treaba mea ! ...haideti , spune.ti ... ba nu, stiu eu mai bine ce am facut !... haideti spune.ti ... ba nu , daca stiu eu este destul ... s.a.m.d.
Am inteles deja cam ce ati facut dvs. dupa cum va eschivati ! Ma rog , nu am sa mai staruiesc cu aceasta intrebare, nu-si mai are rostul !

De ce nu mai este Romania tara noastra ? Pai dvs. unde ati fost cind ea se schimba? Cum ati votat si cu cine, de-a lungul timpului ?
Cita raspndere credeti ca purtati in schimbarea Romaniei in acest mod dramatic , sau credeti ca nu aveti vreo raspundere ? Si daca aveti o raspundere pt. ajungerea Romaniei in halul acesta de vinzare (ca de aceea spuneti ca nu ne mai apartine !) cum v-ati sanctionat dvs. pe dvs. insiva pt. greseala facuta ? Sau probabil ca ati actionat tot ca in cazul Rosia ?! iar modul de actiune il tineti si pe acesta secret ?!

Se stie f. bine , este adevarat , cine stie, cine doreste sa stie , ce a produs monarhia in Romania dupa regele Ferdinand ... catastrofa intrarii si iesirii in pielea goala din al II-lea razboi mondial , capitularea Armatei Romane la ordinul regelui, expolierea tarii de avutia nationala ulterioara, distrugerea elitei culturale a tarii, satanizarea natiunii in gindire si vietuire in extrem de mare parte(pe care o vedem astazi mult mai bine la copii celor ce fortat sau din convingere au imbratisat comunismul) s.a.m.d. Iar dvs. sunteti ,,dusa" dupa monarhie .
Asa cum la mine acum se poate deduce parerea si interesul meu despre ,,clasa" conducatoare a tarii la fel si la dvs. se poate deduce ce intelegeti si pt. ce apreciati monarhia !

Felul nostru de a fi se vede in gindurile si actiunile noastre , nu credeti ?

Da ,ultima propozitie va caracterizeaza domnule Zaharia.
Cum adica "dusa" dupa monarhie?
Va rog sa fiti mai explicit.
Domnule ,ce am facut eu atunci pentru Rosia Montana nu se mai face acum ,am adunat semnaturi pentru referendum.
Poate ca daca sunteti atat de direct in intrebari o faceti cu un scop ,vreti sa ne spuneti d-voastra ce ati facut ,in general cand ii judeci pe altii te situezi la un nivel superior.
Modul in care puneti d-voastra problemele aici si felul taios de a-i sanctiona pe altii nu are nici o legatura cu ortodoxia.
Lasati judecata lui Hristos .
Reply With Quote
  #60  
Vechi 17.05.2011, 13:15:52
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Da ,ultima propozitie va caracterizeaza domnule Zaharia.
Cum adica "dusa" dupa monarhie?
Va rog sa fiti mai explicit.
Domnule ,ce am facut eu atunci pentru Rosia Montana nu se mai face acum ,am adunat semnaturi pentru referendum.
Poate ca daca sunteti atat de direct in intrebari o faceti cu un scop ,vreti sa ne spuneti d-voastra ce ati facut ,in general cand ii judeci pe altii te situezi la un nivel superior.
Modul in care puneti d-voastra problemele aici si felul taios de a-i sanctiona pe altii nu are nici o legatura cu ortodoxia.
Lasati judecata lui Hristos .
Sora, intentionez sa opresc dialogul cu dvs. deoarece nu vorbiti direct de suvbiectul la care va tot invit sa perorati.
De asemenea , continuati sa raspundeti ca o tinara tare energica si nonsalanta, ori aceasta contrasteaza mult cu o atitudine fireasca despre subiectul pus in dicutie !

,,Ultima propozitie" ne caracterizeaza pe noi toti si nu numai pe mine . Este o chestiune stintifica , clara ... desi nu inteleg de ce dvs. ii dati alt sens ? Bine, inteleg , ca inafara de caramele si frisca mai inghit si aiureli doar in momentul in care doresc, si atit !

Ce nu itelegeti cind folosesc cuvintul ,,dusa" ? sau doriti sa incep sa postez din propriile dvs. idei postate ? Recititi-va singura parerile si veti intelege pina la urma ! Doar va spun ca este un eufemism.

Sora , in momentul in care am luat cunostinta de faptul ca ,,ati facut si dvs. ceva pt Rosia" am crezut ca ati facut greva foamei in fata Guvernului , sau ca ati refuzat sa mai beti apa din pinza freatica a Romaniai de pina la 200 metri adincime deoarece este declarata oficial ca fiind poluata mixt (si organic si neorganic) pina in clipa in care afacerea RM nu se va opri complet, sau am crezut ca ati mers la Rosia si luind caramizi din biserica care urmeaza sa fie inundata (locul in care se va gasi lacul de decantare al exploatarii) ati venit cu ele la Bucuresti si ati mers in fata Patriarhiei Romane sa atentionati de sorta unei /unor biserici , soarta stabilita arbitrar, numai de biserica , nu !!!
Dar aflu, cu o simpla comunicare, ca ,,ati strins semnaturi " Poate ca dvs. considerati aceasta ca fiind totusi ceva dar va intreb in consecinta : ce efect au avut aceste stringeri de semnaturi la nivel de Guvern , care regizeaza totul ?

Acum 2 ani, 2 crestine sirguincioase din urbea mea mi-au propus sa umblu si sa string semnaturi impotriva hotariirii Guvernului de a introduce actele de identitate biometrice . Am refuzat . Eu nu ma mint cu asa zise actiuni care nu au nici o valoare . Ba mai mult , dupa ce s-au ,,ostenit" crestinele cu aceste semnaturi si au luat legatura cu eparhii invecinate cum stau cu stringerea de semnaturi si s-au tot perfectionat in aceasta ,,actiune duhovniceasca" si au depus in cele din urma listele cu semnaturile strinse la Patriarhia Romana , deci dupa toata aceasta ,,nevointa " , culmea , Guvernul ne anunta ca se vor introduce ,,Cardurile de sanatate" tot biometrice , dar de data aceasta fara macar a ne mai consulta pe noi crestinii/populatia tarii . Sau cu alte cuvinte , nici in coate nu i-au durut pe guvernanti de listele noastre cu semnaturile strinse , ori poate si mai grav, ca desi a intrat in posesia multor sute de mii de semnaturi Patriarhia Romana nici macar nu s-a ostenit sa valorifice aceasta nevointa obsteasca . Sau , mergind mai departe cu cugetarea , cind vrei sa lupti clar, deschis, eficient, sustinut , impotriva a ceva ce este clar RAU atunci nu trebuie sa te minti pe tine cu tot felul de participari zadarnice la orice initiativa . Lupta adevarata impotriva raului se duce de catre popor dar condus de un cap bine intentionat , devotat, cu intentii si calitati deosebite pt. aceasta,corect si bine cunoscator , atit a raului cit si a formelor de lupta . Altminteri , cu miorlaieli si ochi dati peste cap nu se duce lupta impotriva raului , care este o lupta tare si dura .
Aceasta este parerea mea, asa am procedat eu si asa nu doresc sa ma mint eu cu orice ... ,,initiativa" , sa zicem ! Este strict numai parerea mea , nu este musai sa faceti ca mine dar si eu la rindul meu nu pot accepta sub numele de ,,am luptata si eu contra..." ca fiind lupta constienta si devotata pt. orice glumita !
Si in felul acesta ati mai aflat si mai multe despre de ce aveam asa mare interes despre ... ,,lupta noastra, a celor ce vrem binele tarii !"

Dvs. puteti sa nu fiti taioasa , sa ii iertati pe toti , si pe cei care se pocaiesc si deci merita dar si pe cei care nici macar nu au in gind asa ceva si deci nu merita , sa fiti iubitoare fata de toti, fara margini si fara rigori, sa nu judecati pe nimeni , nici cind ginditi dvs. si nici istoria si personajele istoriei Romaniei , nici pe martirii acestui neam si nici pe cei ce au ,,supt singele si vlaga neamului ", nici pe cei care nu si-au precupetit viata , neamul si averea lor , ca si pe miseii si tradatorii de neam (va recomand cu mare drag sa cititi mai ales poeziile patriotice ale lui M. Eminescu, ale lui O. Goga , ale lui N. Crainic si R. Gyr)... ca sa nu va speriati de porunca de ,,a nu judeca" .
Daca nu veti invata, nu veti dobindi, ce anume din lumea aceasta se judeca si cind , si ce anume nu se judeca si cind , atunci veti face un amestec , un carcalete (adica o amestecatura, o balmajeala) din toata viata aceasta si nu veti mai deosebi binele de rau decit dupa propria dispozitie sentimentala din acel moment si nu dupa dreapta socoteala a tututror lucrurilor si nici dupa buna rinduiala a cestora !!! Asa veti tine in inima , cica din ,,dragoste frateasca ", atiti demonul cit si ingerul, atit martirul cit si tortionarul si criminalul lui , atiit cirmuitorul drept de tara cit si vinzatorii neamului , atit dreptii si bunii acestui popor cit si ,,scapatatii " si oportunistii tuturor timpurilor .
Iacata , din acest punct de vedere ne diferim fundamental .
Este si firesc asa ceva deoarece in primul rind nu semanam unul cu altul , adica ,,oamenii e diferiti" si in al doilea rind avem cu totii liberul arbitru de a ne mintui sau de a ne minti !


Inchei aici conversatia cu dvs. cerindu-mi iertare daca v-am fortat cumva ideatia sau moralul si dorindu-va drum drept spre mintuire !!
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 17.05.2011 at 14:46:03.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
pierduta.. LadyinBlack Preotul 16 27.05.2010 01:51:13
Romania bunului simt ...sau ....Romania nesimtirii ! elenavioletacocos Generalitati 22 22.11.2009 22:58:28
facultatea de drept: o alegere potrivita? darlik Generalitati 4 14.09.2008 07:33:50
Crestinism sau islamism - la alegere Dodi Botezul 5 26.11.2006 14:10:18