Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.11.2014, 23:16:23
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Da. Inclusiv prietenului tău. Doar dacă nu e din singura clasă unde nu am predat, anume la F.
Cât privește ora de religie, îți spun doar două lucruri:
a) adeseori făceam unele incursiuni, cât permitea tematica la psihologie, în domeniul teologiei; de pildă, când am dezbătut lecția Imaginația, am ridicat problema de nu cumva imaginația poate fi o piedică în unele activități, cum ar fi rugăciunea. Ei bine, au fost dezbateri excelente iar elevii nu erau nici pe departe neinteresați, ignoranți, neatenți sau batjocoritori. Întreabă-l pe prietenul tău, doar de n-o fi unul din cei săriți de pe fix, cum se găsesc în orice clasă din orice școală.
b) profesoara de Religie de la Madgearu e un om deosebit, de o rară gingășie sufletească și foarte bine pregătită la materia pe care o predă; am discutat de multe ori cu dânsa și, deși este mult mai tânără decât mine, am avut multe lucruri bune de învățat; are tact pedagogic, este atentă cu elevii și respectuoasă, este deosebit de blândă, are umor, este veselă și deschisă, cunoaște Scriptura parcă pe de rost și dă cu ușurință și pertinent/adecvat mulțime de citate din Sfinții Părinți. Dacă prietenul tău și colegii nu beneficiază de întâlnirea cu un astfel de dascăl, e doar autosabotarea lor la lecții.
La alte clase, așa cum am văzut de câteva ori când am fost invitat la oră (facem parte din aceeași catedră, socio-umane), dialogul mergea excelent, era o atmosferă cu adevărat stimulatoare pentru minte și suflet, elevii erau interesați și participau din plin.

Nu știu pe ce lume e prietenul tău sau de pe ce lume vii tu cu povestea asta aici. Poate mai cercetezi, dacă vrei.
Oricum, ce spui e un caz izolat și bazaconia cu icoane doar prin școli sătești încă nu ți-ai retras-o.
Mi-am retras eu însă interesul pe care ți l-am arătat întrucât ușurătatea cu care înșiri palavre mă indispune și îmi irosesc vremea citind noianul de nimicuri pe care le azvârli pe forum. Superficialitatea și obrăznicia isteață de două parale nu sunt vestitori ai unei vieți consistente, tinere. Asta s-o ții minte de la mine, dacă voiești.
L-ati prins cu minciuna! atat i-a fost!
Reply With Quote