Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.12.2006, 18:45:05
dgs010243 dgs010243 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.12.2006
Mesaje: 2
Implicit

Cetatene crestin ortodox, mergeam intr-o zi pe strada Burdujeni, cea care flancheaza parcul Titanii si se vede si biserica al carui sit il administrez
http://dan.somnea.free.fr/CH/
Am fost abordat de o femeie in varsta la brat cu o fetiscana! am zarit in timp ce mi se adresa cea in varsta ca are o carte despre adventisti!
nu m-am mai enervat, ca atunci cand le-am dat niste replici mai nestapanite unor baieti tineri tunsi scurt, spilcuiti, mormoni ei stie ce erau, speriindu-i - eram langa Billa!
I-am aratat acelei pacatoase biserica preotului Stavara al carui sit il administrez!
Citisem pe Ilie Cleopa credinte si religii!
I-am zis apasat: "femeie si fata draga, oare pe voi parintii vostri nu v-au botezat pe rit ortodox? ce tot va intereseaza cand va fi finele lumii? Tot calculati data aparitiei Mantuitorului. Citeste Ilie Cleopa; acolo afli la adventisti ca un pacatos, pastor s-a apucat sa zica faptul ca a determinat prin nu stiu ce metoda ca isi va face aparitia Iisus Mantuitorul pe norii cerului in intervalul 1 martie 1843 - 1 martie 1844; multi creduli din Boston si-au cumparat mantale albe si au iesit cu mic cu mare pe strada, CA SA II ALEAGA DOMNUL !!! Apoi a iesit scandal si asta s-a apucat sa aplice o corectie si tot asa! ca la pronosport!
cand ati parasit biserica ortodoxa voi cele doua?
au plecat si bolboroseau ceva! ba mai si ma dadeau la ... Doamne iarta-ma!
Ce tot vor "astia" ca racoleaza pe batrani in special; vin la patul lor, ii pacalesc ca
semneaza o polita si acesta e actul prin care ii iau pacatosii astia si ii duc intr-un azil intra in case adica le cumpara si se intind ca niste liane!
afara cu ei din tara!
EREZIE! Vezi poeziile dure din situl respectiv impotriva altor erezii! Auziti la National Geographic ziceau doi PhD-isti ca Iisus are concurenti pe: Apolonia, Kochba, Isis, Mithra, pe gnostici, Iuda! La statiile de metrou Unirea, in mod ostentativ s-a etalat trupul aporpae gol al unei canteretze de cabaret, pana s-a apropiat reuniunea fracofona; de luni bune sunt reclame mari care te imbie sa cumperi evanghelia dupa Iuda!
ce face BOR-ul?
A! e democratie!
Citeste poeziile mai bine de pe situl de mai sus! erau si unele mai dure!
Peste tot rasar tall buildings sedii bancare citeste poeziile nu mai sta pe ganduri si recomanda-l si altora!

http://dansomnea.tripod.com pentru situri laice!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.12.2006, 07:10:21
dgs010243 dgs010243 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.12.2006
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dgs010243
Cetatene crestin ortodox, mergeam intr-o zi pe strada Burdujeni, cea care flancheaza parcul Titanii si se vede si biserica al carui sit il administrez
http://dan.somnea.free.fr/CH/
Am fost abordat de o femeie in varsta la brat cu o fetiscana! am zarit in timp ce mi se adresa cea in varsta ca are o carte despre adventisti!
nu m-am mai enervat, ca atunci cand le-am dat niste replici mai nestapanite unor baieti tineri tunsi scurt, spilcuiti, mormoni, speriindu-i - eram langa Billa!
I-am aratat acelei pacatoase biserica preotului Stavara al carui sit il administrez!
Citisem pe Ilie Cleopa, "calauza in credinta ortodoxa!
I-am zis apasat: "femeie, fata draga, oare pe voi parintii vostri nu v-au botezat pe rit ortodox? ce tot va intereseaza cand va fi finele lumii? Adventistii calculeaza data aparitiei Mantuitorului. Citeste Ilie Cleopa; acolo afli la adventisti ca un pacatos, pastor s-a apucat sa zica faptul ca a determinat prin nu stiu ce metoda ca isi va face aparitia Iisus Mantuitorul pe norii cerului in intervalul 1 martie 1843 - 1 martie 1844; multi creduli din Boston si-au cumparat mantale albe si au iesit cu mic cu mare pe strada, CA SA II ALEAGA DOMNUL !!! Apoi a iesit scandal si marele ganditor, unul Miller parca, s-a apucat sa aplice o corectie si tot asa, ca la pronosport!
cand ati parasit biserica ortodoxa voi cele doua?
au plecat, bolboroseau ceva! Doamne iarta-ma!
Ce tot vor "astia" de racoleaza pe batrani in special; vin la patul lor, ii pacalesc ca
semneaza o polita si acesta e actul prin care ii isi pierd dreptul de a locui in casa lor, ii abandoneaza intr-un azil, intra in case, se intind ca niste liane!
AFARA CU ASTIA DIN TARA!
EREZIE! Vezi poeziile dure din situl respectiv impotriva altor erezii! La National Geographic ziceau deunazi doi PhD-isti ca Iisus are "concurenti" pe: Apolonia, Kochba, Isis, Mithra, pe gnostici, Iuda! La statiile de metrou Unirea, vezi reclame mari care te imbie sa cumperi evanghelia dupa Iuda!
ce face Patriarhia?
A! e democratie? A cui a celor putini impotriva celor multi! Da ! Da! Foarte interesant! Sa fim seriosi!
Citeste poeziile mai bine de pe situl de mai sus.
Peste tot rasar tall buildings cu sedii bancare. Vezi poezia bancherul si saracul!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.12.2006, 14:25:16
jeniffer jeniffer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2006
Mesaje: 230
Implicit

Nu se asteapta astfel de miracole, ele sint doar inchipuiri, oamenii se organizeaza din ce in ce mai bine, sfirsitul lumii depinde de natural, nu de ei.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.12.2006, 18:24:57
Abis Abis is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.12.2006
Mesaje: 22
Implicit

Asta e o demonstratie clara de intoxicatie cu minciuni daca oamenii tot le mai acorda credit dupa atatea esecuri.... Mi se pare normal totusi dupa cum ne antreneaza politicienii...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.11.2012, 19:35:00
ValentinaB ValentinaB is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2012
Mesaje: 4
Implicit adventistii

Am avut si eu de cateva ori oroarea de a discuta cu astfel de persoane. Aveam copii mici si m-au abordat cu o intrebare de genul " ce parere aveti de sfarsitul lumii? Vedeti ca acum se vorbeste din ce in ce mai mult de efectul de sera, de incalzirea globala, de topirea ghetarilor, de schimbarile climatice...? " Eu am zambit si le-am dat replica imediat, cum ca are Dumnezeu grije de creeatia lui.Noi trebuie decat sa ascultam de cuvantul sau, nu sa calculam data sfarsitului. Da, se incalzeste, e clar, dar asta e bine. Decat sa se raceasca si sa urmeze o era glaciara,(ar termina de tot rezervele de hrana si zacaminte de petrol, gaze, carbune ale Terrei) mai bine sa avem mai des 40 si ceva de grade. Este bine asa, pentru ca Dumnezeu ne iubeste mai mult decat ne iubesc cei de la ministerul sanatatii din toate timpurile si decat primul ministru-oricare ar fi numele lui- si de presedinte-oricare ar fi talentele si ...-escu-rile lor- si chiar mai mult decat ne iubim noi intre noi, oamenii simpli si avem grije de cei din jurul nostru. Prin simpla ferire a celor din jur cand suntem bolnavi, ca sa nu "le dam" si lor problema de sanatate.
La 40 de grade moare bacilul Koch, cel care da tuberculoza si 40 si ceva de grade ar omora bacilul tb din sputa aruncata ostentativ din toti rarunchii de bolnavi. Multi dintre pacientii cu tb refuza tratamentul, se mint si ne mint, punandu-ne viata in pericol - de tb se moare in zilele noastre, oameni buni, pt ca se "duce" oriunde: creer, oase, rinichi, plamani, etc. Le-am luat pe "medicineste" si le-am explicat de ce ma bucur eu de caldura excesiva, de ce eu cred in Dumnezeu si in faptul ca ne iubeste pe noi si pe copiii nostri. Au renuntat.

Last edited by ValentinaB; 21.11.2012 at 19:42:29.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
121212-sfarsitul lumii vsovivivi Generalitati 379 16.01.2013 13:43:48
Sfarsitul lumii ironizat! UNNOOM Generalitati 11 20.12.2012 17:45:26
Vine Sfarsitul lumii? mihailt Generalitati 23 29.11.2012 22:56:32
sfarsitul lumii costi21 Din Noul Testament 23 07.09.2009 16:53:57
Vine sfarsitul lumii? mihailt Generalitati 71 10.04.2009 22:04:53