Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 07.09.2012, 12:26:14
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
De ce Domnul le-a spus apostolilor ca ii trimite sa culeaga de unde nu au semanat?
Draga Adriana, este tare simpatica. De ce nu adersezi aceasta intrebare Sfintilor Parinti. Ei te vor lamuri cu singurata intru harul Duhului Sfant (daca ai inima smerita, pocaita iubitoare de Adevar.)
Imi adersezi aceasta intrebare ca sa cunosti, sa intelegi... sau ca sa iscodesti? Daca este vorba de prima varianta atunci iti multumesc pentru apreciere si consideratie si te indrum catre izvorul nesecat de la care ma adap si eu: Sfanta Biserica, Sfintele Taine, Sfintii Parinti.
Daca insa este vorba de a doua varianta (iscodire)... ma retrag, caci sunt "praf si cenusa" fara Hristos.

O sa incerc un raspuns lapidar la intrebarea adresata, din cate am inteles si trait pana in prezent.
Hristos Iisus este implinirea legii si a proorociilor. Sfantul Moise spre exemplu (precum si toata legea veche si toti prooroci din Vechiul Testament) a "semanat" in popor urmatoarea certitudine: "Prooroc mai mare ca mine (Moise) va ridica Dumnezeu in poporul israel, de ACESTA sa ascultati caci EL este MESIA" (citat aprox). Astfel, mai ales la inceputurile ei, Biserica (Apostoli, Episcopi, Preoti, Diaconi precum si credinciosi) lui Hristos a "cules" (pentru Hristos Iisus si Sfanta Sa Biserica) din poporul israel roadele semanate de preotia si proorocii Vechiului Testament.
Biserica lui Hristos Iisus seamna si ea, insa diferit de legea veche (si preotia, data prin Moise) care s-a implinit intru Hristos Iisus. Ce seamna Biserica: pai seamna Sfintele Taine in persoanele umane pentru a fi hristificate... pentru ca fiecare om sa poate spune (ata cat doreste potrivit vointei libere): "Nu mai traiesc eu ci Hristos traieste in mine" (Galateni 5)

Draga Adriana, cat timp de hranesti cu un surogat de hrana duhovincesca nu o sa ai cognitia adecvata a adevaratei hrane duhovnicesti (Sfintii Parinti). Daca manacam un surogat de miere contrafacuta... gustul este pacalit chiar vatamant si fie nu mai dorim fie chiar nu mai putem simti dulceata mierii naturale (adevarate). Chiar putem fi relativ usor inselati de "viclenii experti mincinosi" in produse apicole contrafacute... De aceea avem nevoie de discernamant duhovnicesc (diakrisis) si expertii duhovnicesti (Sfintii Parinti) care stiu sa deosebeasca adevarul de minciuna, viclenie... precum expertii in apicultura stiu sa dosebeasca merea adevarata de cea contrafacuta.

Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruiasca Domnul Iisus Hristos.

P.S. Te rog nu te supara pe tonul meu mai aprig. Repet nu am nimic cu persoana ta ci cu atitudinea inadecvata fata de ortdoxie, ortopraxie, teognosie... Sfintii Parinti.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
  #212  
Vechi 07.09.2012, 12:35:36
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Apropos de a fi medic profesionist, nimeni nu a spus ca se poate cunoaste medicina de la sine, fara sa te invete nimeni decat Dumnezeu direct, de aceea medicii profesionisti sunt o elita iar comparatia cu credinta nu-i potrivita...
Ba, comparatia este foarte protivita.
Poate fi cineva medic daca nu studiaza adecvat medicina ci dupa capul lui? Ce om intreg la minte ar accepta pe cineva care se autointituleaza medic care nu a studiat medicina conform stiintei vremii si spune: "Dragi oameni sunt medic dupa capul meu si doresc sa fac experimente pe voi. O sa incerc sa va tratez dupa capul meu caci nu vreau sa invat de la cei cu experienta a caror stiinta medicala este dovedita de rezultatele lor...
Dragi oameni va rog sa aveti incredere doar in intentia mea care pare buna in fond... poate eu sunt un geniu, un savant al medicinei alternative... si am doar nevoie de "cobai" unde sa testez alternativa mea medicala. Evident ca nu va pot garanta tamaduirea... dar va rog, va implor sa acceptati intentia mea".
Daca cinva din multime ii va spune: "Tu cel ce te numesti pe tine Doctor testeaza pe tine medicina alternativa" evident ca se va supara asazisul doctor.

Intocmai este si cu Sfanta Scriptura si cu Biserica. Sfintii Parinti sunt doctori in cele duhovnicesti. Cine (om intreg la minte) poate contrazice viata si invataura Sfantului Luca al Crimeii spre exemplu?

Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruiasca Domnul Iisu Hristos.
Doamne
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";

Last edited by Eugen7; 07.09.2012 at 12:38:53.
  #213  
Vechi 07.09.2012, 12:58:00
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Ori eu nu vreau sa stau cu o mana de elitisti, intotdeauna m-a scarbit elitismul si mi-a placut opusul

Nu iubesc elitismul si institutionalismul bazat pe puterea unora asupra altora,
În cazul ăsta îmi pare rău pentru tine dar Christos și Biserica învață elitismul, anume elitismul celor care caută calea Adevărului, al acelora care merg pe calea cea strâmtă care duce la Viață, al acelora care se lepădă de sine, își iau crucea și Îl urmează pe Christos în Sfânta Biserică. Asta nu înseamnă că ceilalți ar fi în mod necesar condamnați, dealtfel nu am auzit ca Biserica Ortodoxă să propovăduiască astfel de învățături pe care le inventezi tu și le pui pe seama Bisericii Ortodoxe de parcă ar fi ale ei, dar Biserica este în definitiv o elită, și va fi în continuare. Bineînțeles că mă refer la cei care chiar fac parte din Biserica lui Christos, nu la cei care o fac doar formal sau pentru că le-a spus nu știu cine ce sunt ei. Pentru mine Ortodoxia este formată din cei care chiar sunt ortodocși, nu din cei pe care unii sau alții au interesul să apară prin niște statistici mincinoase de care să se folosească ei apoi pentru finanțări, etc.

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Ori din ceea ce spuneti voi Ortodoxia este intr-un mod in care eu nu o vazusem niciodata: o elita care va fi salvata fata de o majoritate a lumii acesteia care va fi condamnata. In cazul asta prefer sa merg cu condamnatii pentru ca Dumnezeul pe care il propovaduiti voi nu este cel ce m-a scos pe mine din ateism...
Nu știu unde ai văzut tu ceea ce pui pe seama Bisericii lui Christos, poate ne și arăți documente clare, afirmații din Sfânta Scriptură, din Sfânta Tradiție a Bisericii unde se fac astfel de afirmații și de concluzii pe care în mod ilegitim le pui pe seama Bisericii lui Christos.
  #214  
Vechi 07.09.2012, 14:08:56
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Nu știu dacă vor sta lucrurile chiar în coordonatele pe care vrei tu să ni le trasezi, dar din evanghelii știm că sunt puțini cei care merg pe calea cea strâmtă care duce la Viață și mulți sunt cei care merg pe calea cea largă care duce la rătăcire.
In cazul asta in care nu stiti, pe ce baze va contraziceti? Nu sunt ortodocsii o miiica minoritate in aceasta lume? Daca numai ei/o parte din ei se mantuiesc, restul nu merg in Iad? Nu a zis Domnul ca cine nu-i cu El este impotriva Lui si nu ati zis dvs. ca doar ortodocsii sunt cu El?

Last edited by Tartaruga; 07.09.2012 at 14:11:15.
  #215  
Vechi 07.09.2012, 14:29:28
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sora draga, vazind dialogul de aici ma gandeam la urmatoarea VARIANTA de a continua discutiile: o parte dintre noi am incercat sa iti readucem in atentie frumusetea Ortodoxiei, comorile Ei, specificul Ei.. Din multe ale Bisericii noi ti-am adus aminte cate ceva, dupa puteri (iar cu ajutorul cartilor recomandate si prin participarea la slujbe, am tinut sa te incurajam intru desfatarea ta si cu alte bunatati ale Ortodoxiei).

Acum hai sa facem altfel, daca voiesti: renunta un pic la a contesta tot ce ti se ofera aici si pofteste te rog pe scena, ia diapozitivul, microfonul, orga de lumini si tot ce mai ai nevoie si arata-ne tu, de data asta, frumusetile bisericii tale... Arata-ne te rog ce ALTERNATIVA la Ortodoxie ai intalnit tu, de te-a incantat ata de mult si ai ajuns sa critici atat de minutios si ravnitor Ortodoxia.
Spui ca ce avem noi nu e prea grozav, in schimb tu ai ceva mai bun de aratat: arata-ne! Noi am fost generosi si prietenosi si ti-am aratat ce avem noi. Acum expune si tu ce detii iar noua ne lipseste. Ca sa facem o comparatie, in loc sa ne certam la nesfarsit...

Te rog sa ne expui tot ce nu este Ortodox, tot ce e mai bun decat Ortodoxia. Nu critica Ortodoxiei o vrem acum, nici lauda Ei. Vreau doar lauda sau prezentarea convingatoare, cat mai convingatoare a frumusetilor pe care tu le cunosti din alta parte iar noi nu le cunoastem, fiind oameni ai Bisericii.

Incearca sa ne incanti ochiul, urechea, mintea si inima cu frumusetile lumii in care te tii departe de Ortodoxie. Daca imi va placea iti voi spune sincer ca imi place.

Ne vei arata oare ceva pe masura Ortodoxiei noastre? Nu stiu... astept sa iti prezinti oferta, cu deschidere si fara pic de atitudine de respingere, cata vreme deocamdata faci o prezentare, o expunere. Succes! Eu sunt in sala, gata sa iau contact cu oferta ta.

P.S. Multumesc si felicitari pentru ca ai marturisit ca esti botezata. Acum imi amintesc ca de fapt tu ne-ai mai spus candva, intr-o alta postare, despre Botezul tau. Imi cer iertare, dar uitasem, e vina mea, iarta-ma ca am insistat.

Last edited by ioan cezar; 07.09.2012 at 14:33:29.
  #216  
Vechi 07.09.2012, 14:48:18
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Subscriu cererii făcute de fratele nostru Ioan și aștept cu nerăbdare să citesc ce ne va scrie Adriana.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #217  
Vechi 07.09.2012, 15:05:32
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Nu sunt ortodocsii o miiica minoritate in aceasta lume? Daca numai ei/o parte din ei se mantuiesc, restul nu merg in Iad?
Tot nu am reținut, poți să ne dai clar niște surse autorizate ale Bisericii Ortodoxe, ceva din Sfânta Scriptură sau din Sfânta Tradiție care să afirme ceea ce pui tu în mod ilegitim pe seama Bisericii Ortodoxe?
  #218  
Vechi 07.09.2012, 15:13:07
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Sora draga, vazind dialogul de aici ma gandeam la urmatoarea VARIANTA de a continua discutiile: o parte dintre noi am incercat sa iti readucem in atentie frumusetea Ortodoxiei, comorile Ei, specificul Ei.. Din multe ale Bisericii noi ti-am adus aminte cate ceva, dupa puteri (iar cu ajutorul cartilor recomandate si prin participarea la slujbe, am tinut sa te incurajam intru desfatarea ta si cu alte bunatati ale Ortodoxiei).

Acum hai sa facem altfel, daca voiesti: renunta un pic la a contesta tot ce ti se ofera aici si pofteste te rog pe scena, ia diapozitivul, microfonul, orga de lumini si tot ce mai ai nevoie si arata-ne tu, de data asta, frumusetile bisericii tale... Arata-ne te rog ce ALTERNATIVA la Ortodoxie ai intalnit tu, de te-a incantat ata de mult si ai ajuns sa critici atat de minutios si ravnitor Ortodoxia.
Spui ca ce avem noi nu e prea grozav, in schimb tu ai ceva mai bun de aratat: arata-ne! Noi am fost generosi si prietenosi si ti-am aratat ce avem noi. Acum expune si tu ce detii iar noua ne lipseste. Ca sa facem o comparatie, in loc sa ne certam la nesfarsit...

Te rog sa ne expui tot ce nu este Ortodox, tot ce e mai bun decat Ortodoxia. Nu critica Ortodoxiei o vrem acum, nici lauda Ei. Vreau doar lauda sau prezentarea convingatoare, cat mai convingatoare a frumusetilor pe care tu le cunosti din alta parte iar noi nu le cunoastem, fiind oameni ai Bisericii.

Incearca sa ne incanti ochiul, urechea, mintea si inima cu frumusetile lumii in care te tii departe de Ortodoxie. Daca imi va placea iti voi spune sincer ca imi place.

Ne vei arata oare ceva pe masura Ortodoxiei noastre? Nu stiu... astept sa iti prezinti oferta, cu deschidere si fara pic de atitudine de respingere, cata vreme deocamdata faci o prezentare, o expunere. Succes! Eu sunt in sala, gata sa iau contact cu oferta ta.

P.S. Multumesc si felicitari pentru ca ai marturisit ca esti botezata. Acum imi amintesc ca de fapt tu ne-ai mai spus candva, intr-o alta postare, despre Botezul tau. Imi cer iertare, dar uitasem, e vina mea, iarta-ma ca am insistat.
Imi place propunerea ta :) Fac insa apel la puterea ta de a vizualiza si cu inima, nu numai cu mintea, cele ce iti voi spune pentru ca va fi sub forma de intrebare adresata tie:

Esti pe cale de a te inneca intr-o apa adanca in care nu stii sa innoti. Si te zbati si strigi dar nu te aude nimeni. Si pe cand crezi ca nu mai este nimic de facut, te scufunzi si gata, Cineva iti intinde o mana nevazuta si te scoate dupa care te conduce ca teleghidat in fata unei carti ascunsa bine ca nu cumva sa fie gasita vreodata, si iti spune in fundul inimii tale sa o citesti pentru ca vorbeste despre El, salvatorul tau. O iei si o citesti si vezi intr-adevar ca despre un salvator minunat vorbeste cartea, unul bun si generos care si-a varsat sangele nevinovat pentru a putea intinde mana tuturor oamenilor ca tine pentru a-i salva. Dupa care ajungi sa cunosti si alti oameni care vorbesc despre El dar care iti spun lucruri urate, cum ca Salvatorul tau nu-i chiar asa de bun ci va arunca in Iad aproape toata omenirea?
Ce vei face tu in cazul asta?
  #219  
Vechi 07.09.2012, 15:31:57
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Imi place propunerea ta :) Fac insa apel la puterea ta de a vizualiza si cu inima, nu numai cu mintea, cele ce iti voi spune pentru ca va fi sub forma de intrebare adresata tie:

Esti pe cale de a te inneca intr-o apa adanca in care nu stii sa innoti. Si te zbati si strigi dar nu te aude nimeni. Si pe cand crezi ca nu mai este nimic de facut, te scufunzi si gata, Cineva iti intinde o mana nevazuta si te scoate dupa care te conduce ca teleghidat in fata unei carti ascunsa bine ca nu cumva sa fie gasita vreodata, si iti spune in fundul inimii tale sa o citesti pentru ca vorbeste despre El, salvatorul tau. O iei si o citesti si vezi intr-adevar ca despre un salvator minunat vorbeste cartea, unul bun si generos care si-a varsat sangele nevinovat pentru a putea intinde mana tuturor oamenilor ca tine pentru a-i salva. Dupa care ajungi sa cunosti si alti oameni care vorbesc despre El dar care iti spun lucruri urate, cum ca Salvatorul tau nu-i chiar asa de bun ci va arunca in Iad aproape toata omenirea?
Ce vei face tu in cazul asta?
Draga mea, e greu sa iti raspund, intrucat pe mine m-a preocupat relatia mea cu Dumnezeu si Biserica de cand ma stiu ... Am cautat in felul meu copilaresc, mai bine de 30 de ani in mod sistematic sa ma lamuresc cum e cu Adevarul, cu Dragostea, cu Binele, cu Biserica. Nu pot rezuma aici cautarile mele. Spun doar ca intr-o zi, prin Mare Mila Lui, Domnul m-a trecut de toate framantarile acelea si mi-a dat altele, cu totul minunate, numite POCAINTA. In care ma gasesc si acum, inaintind ca un melc, dind uneori inapoi...

Deci fii buna si prezinta-ti oferta, cum te-am rugat. Concret, pe criterii, pe ce vrei tu, cum iti bucura inima. Marturiseste asadar, onest, cum am facut si noi. Nu fi ingrijorata ca nu ne vei convinge... Deocamdata e vorba ca tu sa expui un continut al credintei si cultului tau, daca exista un astfel de continut si daca poate fi el aratat in cuvinte, in imagini, in muzica - asa cum se intampla in Biserica noastra. Ai ce arata? Te rog, eu sunt gata sa receptez mesajul tau. Apoi voi judeca, voi cantari. Vom vedea.
  #220  
Vechi 07.09.2012, 15:38:04
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Esti pe cale de a te inneca intr-o apa adanca in care nu stii sa innoti. Si te zbati si strigi dar nu te aude nimeni. Si pe cand crezi ca nu mai este nimic de facut, te scufunzi si gata, Cineva iti intinde o mana nevazuta si te scoate dupa care te conduce ca teleghidat in fata unei carti ascunsa bine ca nu cumva sa fie gasita vreodata, si iti spune in fundul inimii tale sa o citesti pentru ca vorbeste despre El, salvatorul tau. O iei si o citesti si vezi intr-adevar ca despre un salvator minunat vorbeste cartea, unul bun si generos care si-a varsat sangele nevinovat pentru a putea intinde mana tuturor oamenilor ca tine pentru a-i salva.
"intre doua adevaruri se poate ascunde mai usor o minciuna".
Dracii se pricep foarte bine la minciuna si viclenie caci doar ei le-au nascocit. In rai fiind Adam si Eva au fost mintiti, pacaliti de satana care le-a zis ca Dumnezeu e unul rau (si cauza raului) ba mai este si mincinos... caci daca vor manca vor IDENTICI cu Dumenzeu cunoscand binele si raul.
Dumnezeu insa a zis ca "vor muri negresit" nu a zis ca "vor muri instantaneu" daca vor manca din "neascultare" din "neicrederea" in dragostea si iubirea si pronia lui Dumnezeu.
Si astfel oamenii au luat-o pe drumul mortii duhovnicesti... cand au acceptat ca dracu sa le talcuiasca cuvintele lui Dumnezeu (Sfanta Scriptura).

Asadar sa luam aminte! Cine va garanteaza ca "salvatorul" din povestea dvs nu este drac deghizat in "inger de lumina"? Nu ati auzit de vicleanul pompier care pune focul si apoi vine sa stinga focul pentru a arata ce viteaz si indispensabil este el?

O mica anectoda va rog sa imi permiteti:
"Zbura odata o vrabie iarna, si a inghetat, si a cazut. A trecut pe acolo o vaca, si s-a balegat peste vrabie.Acum, vrabia in balegar s-a incalzit, si a inceput a ciripi.O vulpe, trecand pe alaturi, a auzit ciripitul si a mancat vrabia.
Morala:
Nu-ti e dusman acela care te baga in rahat
Nu-ti e prieten acela care te scoate din rahat
Si daca esti in rahat – pai nu ciripi."

Repet indemnul la discernamant duhovnicesc!

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Dupa care ajungi sa cunosti si alti oameni care vorbesc despre El dar care iti spun lucruri urate, cum ca Salvatorul tau nu-i chiar asa de bun ci va arunca in Iad aproape toata omenirea?
Ce vei face tu in cazul asta?
Stimata Adriana, Dumnezeu este oare rau daca nu mnautieste cu forta pe cei ce nu vor sa se pocaicaisca? Dumnezeu este rau daca daca vrea sa tamaduiasca: desfranati, mincinosi, vicleni, ucigasi, sodomiti, gomoriti, vrajitori?
Este Dumnezeu rau ca nu vrea sa coboare standardele Sale din cele 10 porunci?
Dvs sustineti indirect apocatastaza...

Nu Dumenzeu arunca in iad. Dumnezeu nu este un pistolar justitiar! Repet: conform ortodoxiei iadul nu este un loc ci o stare. Judecata nu are aspect juridic ci tamaduitor, fiecare om fiind ajutat de Judecator (Hristos Iisus) sa constientizeze ce a ales in viata pamanteasca: viata (adica voia lui Dumnezeu) sau moartea.
Deci omul singur isi "vede" starea (iad sau rai) la pe care singur a ales-o. Deci constiinta omului il osandeste la iad... si constiinta omului ii arata ca a ales raiul (vietuirea vesnica intru Hirstos Iisus dupa voia LUI si nu dupa voia noastra...).

Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruiasca Domnul Iisus Hristos.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";

Last edited by Eugen7; 07.09.2012 at 15:52:15.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea ortodoxa-mantuirea protestanta Ioana-Andreea Secte si culte 77 16.11.2013 22:42:56
Mantuirea Daniel777 Biserica Ortodoxa Romana 11 02.06.2010 12:15:26
Mantuirea in lume Nicolae Calugarul 21 18.06.2007 15:24:08
Mantuirea danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 1 24.12.2006 22:39:15
Mantuirea vsm Stiri, actualitati, anunturi 1 02.11.2006 23:56:38