Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 30.08.2017, 21:17:53
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

"Atacuri", "m-ai atacat pentru că nu-ți convenea adevărul" "te-a enervat adevarul ortodox etc..." "voua nu va place adevarul sunteti orbi si surzi" "nici macar nu puteti intelege citatele simple pe care le postez"

Cătăline, am susținut mai devreme că ești ortodoxist. Nici măcar nu ești. Ești manelist.

Discursul tău se poate rezuma la "Dușmanii îmi poartă pică, că n-are valoarea mea". Pentru unii maneliști, "valoarea mea" se cuantifică în kilele de haur pe care le poartă la gât. Pentru alți maneliști, "valoarea mea" se cuantifică în cât a costat mertzanul pe care îl conduc. Însfârșit, pentru alți maneliști, "valoarea mea" se cuantifică în cum numai cei care aparțin de biserica lor se vor mântui, iar restul vor merge in iad.

Punct.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi

Last edited by GMihai; 30.08.2017 at 21:26:19.
Reply With Quote
  #192  
Vechi 31.08.2017, 00:17:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu intotdeauna am spus si explicat in amanunt care e invatatura ortodoxa, dar cum voua nu va place adevarul sunteti orbi si surzi, nici macar nu puteti intelege citatele simple pe care le postez.
Nu bre, aia nu e "invatatura ortodoxa" e cat te-a dus pe tine capul sa pricepi, avand frustrarile si problemele pe care le ai.

Vezi ca s-a postat deja acolo niste perspective la obiect a unor persoane mai luminate ca tine si nu seamana deloc cu ale tale.

Daca vrei sa demonstrezi ca te duce capul mai mult de atat, raspunde pe topicul respectiv, punctual, la ce ai fost intrebat si nu te mai da in spectacol aici.

Sau ma rog, poate suferi de lipsa de atentie si asta e singura cale pe care poti sa o capeti.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #193  
Vechi 31.08.2017, 07:51:59
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Ești manelist.
Eu nu înțeleg de ce simți nevoia să-l tăvălești prin noroi.
La replica "ești catolic" tu răspunzi ca mai sus. Doar atât poți?

N-ai auzit de chestia cu ideile, nu omul?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #194  
Vechi 31.08.2017, 09:16:43
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Poruncă nouă dau vouă: Să vă iubiți unul pe altul. Precum Eu v-am iubit pe voi, așa și voi să vă iubiți unul pe altul
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #195  
Vechi 31.08.2017, 21:53:15
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
"Atacuri", "m-ai atacat pentru că nu-ți convenea adevărul" "te-a enervat adevarul ortodox etc..." "voua nu va place adevarul sunteti orbi si surzi" "nici macar nu puteti intelege citatele simple pe care le postez"
Cătăline, am susținut mai devreme că ești ortodoxist. Nici măcar nu ești. Ești manelist.
Discursul tău se poate rezuma la "Dușmanii îmi poartă pică, că n-are valoarea mea". Pentru unii maneliști, "valoarea mea" se cuantifică în kilele de haur pe care le poartă la gât. Pentru alți maneliști, "valoarea mea" se cuantifică în cât a costat mertzanul pe care îl conduc. Însfârșit, pentru alți maneliști, "valoarea mea" se cuantifică în cum numai cei care aparțin de biserica lor se vor mântui, iar restul vor merge in iad.
Punct.
E evident ca m-am inselat si voi doi ati aratat cat sunteti de buni, pacifisti si respectuosi. Mai mult, asa cum mentionati, voi sunteti adevaratele victime, pentru ca atunci cand dorinta de a face bine devine atat de mare si atacati pe cineva (un cuvant mult prea dur, voi doriti doar sa il ajutati), cateodata acela se apara sau comenteaza, facandu-va sa pareti voi rai. Mai sunt unii mai rai, care cateodata sar sa-i apere pe cei carora le vreti binele. Voi nu trebuie nici macar sa dati citate, din invatatura, sunteti chiar sursa invataturii, doar trebuie sa va ganditi al ceva si acel lucru devine infailibil.
Eu cred ca cine a vrut sa vada cum sunteti a vazut.
Reply With Quote
  #196  
Vechi 31.08.2017, 22:09:06
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
E evident ca m-am inselat si voi doi ati aratat cat sunteti de buni, pacifisti si respectuosi. Mai mult, asa cum mentionati, voi sunteti adevaratele victime, pentru ca atunci cand dorinta de a face bine devine atat de mare si atacati pe cineva (un cuvant mult prea dur, voi doriti doar sa il ajutati), cateodata acela se apara sau comenteaza, facandu-va sa pareti voi rai. Mai sunt unii mai rai, care cateodata sar sa-i apere pe cei carora le vreti binele. Voi nu trebuie nici macar sa dati citate, din invatatura, sunteti chiar sursa invataturii, doar trebuie sa va ganditi al ceva si acel lucru devine infailibil.
Eu cred ca cine a vrut sa vada cum sunteti a vazut.
Dragul meu Catalin, daca ne confirmi ca acesta a fost un discurs pe care l-ai tinut in oglinda, îți promit un rand de aplauze.

Dar chiar ș™i dacă nu, tot ar trebui sa te calmezi. Aici nu e vorba despre "răi" și "buni", nu e vorba despre "victime" si "atacuri".

E vorba doar despre faptul ca unii au fost obraznici si li s-a dat un pic peste mânuț›ă.

Nu te crede, și nu te da, un martir pentru ortodoxie.

Mai bine răspunde, clar ș™i precis, bărbătește, creștineș™te, la următoarea întrebare:

În anul 100 după Hristos, un copil s-a născut ș™i a murit în America, unde Biserica lui Hristos, pentru motive evidente, nu ajunsese încă.

Copilul acela va putea fi mantuit, sau nu ?

Un răspuns bărbătesc, te rog. DA, sau NU ? Nu părerea altora, nu ce ai citit, părerea TA. DA, sau NU ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi

Last edited by GMihai; 31.08.2017 at 22:16:40.
Reply With Quote
  #197  
Vechi 01.09.2017, 06:09:00
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Dumnezeu știe. Doar El.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #198  
Vechi 01.09.2017, 09:04:49
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Dumnezeu știe. Doar El.
un raspuns corect!
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #199  
Vechi 01.09.2017, 10:54:01
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Mulțumesc.
Altă întrebare.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #200  
Vechi 01.09.2017, 13:22:08
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Dar chiar ș™i dacă nu, tot ar trebui sa te calmezi. Aici nu e vorba despre "răi" și "buni", nu e vorba despre "victime" si "atacuri".

E vorba doar despre faptul ca unii au fost obraznici si li s-a dat un pic peste mânuț›ă.
Din seria justificarilor, una si mai grozava. La fel si comunistii, pe cei ce ii vedeau ei obraznici ii puneau la zid. Recunosti, fara sa vrei, ca tu (si AlinB) i-ati atacat pe cei ce ii considerati voi "obraznici", dupa valorile si bunul vostru plac. Ai uitat de ieri ca gogosile astea mi le spui mie, care am avut parte de acelasi tratament, obrazniceala mea fiind faptul ca am criticat si catolicismul, ceea ce nu-ti placea. Pe niciun forum pe care am intrat eu nu am intalnit nici macar a 10-a parte din rautatea care era pe acest forum. De nenumarate ori am facut reclamatie adminului atunci cand voi atacati pe altii. Nu e altcineva de vina, acesta e caracterul vostru, dupa atatia ani nu mai poate fi doar o parere la prima vedere. Tragic e ca voi credeti ca asa e bine si aveti justificari pentru tot.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie