Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Maslul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 07.06.2012, 01:09:23
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Asa e. Am facut greseala sa gazduiesc un virus in corp
si iata, de vreo doua zile stranut, tusesc si am nitica febra...:)
Ar trebui să fiți foarte mulțumit.
Să vedem cam ce posibilități există în ceea ce privește cauza:
-pricopsirea cu virusul este ispită. În acest caz, trebuie să fiți mulțumit că diavolul recurge la asemenea mijloace, asta arată că tremură pentru sufletul dv, nu e deloc sigur pe el. Probabil că a terminat cu ispitele obișnuite, cele "după fire" și este nevoit, acum, să încerce și asemenea soluții de disperare.
-pricopsirea cu virusul este tentație probatorie de la Dumnezeu. Trebuie să fiți mulțumit că vă încearcă într-un mod, totuși, atât de benign, ca să nu spun delicat, precum este făptura unui virus al răcelii. Gândiți-vă în ce chip au fost încercați martirii noștri, care ar fi vrut să dea groapa cu lei pe două zile de guturai.
-pricopsirea cu virusul este pedeapsă expiatorie. Trebuie să fiți mulțumit, "nițică febră" pe lumea asta nu se compară nici chiar cu un singur minut petrecut la cuptorul purgatorial.
-pricopsirea cu virusul este mijloc divin de a evita un rău mai mare. Vă obligă să stați în casă? Sau la restrângerea ieșirilor? E bine. Gândiți-vă că poate că evitați o nenorocire astfel.
-pricopsirea cu virusul este un rău temporal mic pentru un bine spiritual. De exemplu, aveți posibilitatea de a citi postările mele. Altfel, ar fi trebuit să faceți curat prin casă, sau cine știe ce altă treabă, pe când așa stați în fața calculatorului și vă delectați cu ce scriu eu.
-în sfârșit, mai există posibilitatea ca pricopsirea cu virusul să fie doar atât. Nimic metafizic. Nimic în spatele ei. Am o veste bună: vă crește imunitatea. Peste numai câteva zile, celulele dv albe vor fabrica în serie o nouă armă, care se potrivește precum cheia în lacăt asupra acestui virus care acum vă chinuie. Ce arsenal vă va curge prin sânge ! Așa-i că merită "nițică frebră" ?

Cum vă spuneam. În orice caz, ar trebui să fiți foarte mulțumit!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #32  
Vechi 07.06.2012, 13:20:53
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

sunt si boli provocate de duhuri necurate (cum ar fi crizele epileptice), acestea in ce masura ne pricinuiesc folos? sau nu?
Reply With Quote
  #33  
Vechi 08.06.2012, 13:54:41
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sad story Vezi mesajul
sunt si boli provocate de duhuri necurate (cum ar fi crizele epileptice), acestea in ce masura ne pricinuiesc folos? sau nu?
Bolile grve, indiferent de imprejurarile prin care au ajuns sa se manifeste, am constatat ca nu sunt neaparat (doar) lectii pentru cel bolnav, ci mai ales pentru cei din jur. De obicei, atunci cand se imbolnaveste un copil, parintii sufera cel mai mult, iar mama duce greul suferintei, induplecand prin rugaciunile si lacrimile ei catre Preasfanta Fecioara, mila lui Dumnezeu si a Mantuitorului Hristos, iar copilul isi recapata miraculos sanatatea.
Multi alearga la Sf. Maslu, dar fara credinta, putem merge la 100 de Sf Masluri, ca nici un folos nu vom avea. Ca sa nu mai spun ca nu putem pune pe acelasi plan un Sf. Maslu de la o biserica de mir, facut "pe banda" de un singur preot ( uneori si fara dascal), in fiecare miercuri si vineri, cu un Sf Maslu de la manastire, la miezul noptii, unde cel putin 7 monahi induhovniciti se roaga in acel fel anume, incat nu poti sa nu iti recunosti starea de pacatosenie in care te afli, nu poti sa nu te smeresti cu toata fiinta ta si sa nu te rogi cu lacrimi pentru cel cazut in boala.
Parintele Cleopa avea o vorba: "Ca sa se mantuiasca, omul trebuie sa-si ridice doua ziduri in lungul cararii lui: pe de o parte teama de moarte, iar pe de alta teama de Dumnezeu. Teama de moarte fiindca perspectiva ei trebuie sa ne aminteasca ca vom sfarsi intr-o zi si vom da socoteala, iar teama de Dumnezeu fiindca El ne-a creat si El ne va judeca pentru tot ce am facut rau, sau n-am vrut sa facem bine, desi am fi putut."
De obicei boala ne este data noua sau celor dragi ca o pedeapsa pentru pacatele noastre, astfel ca suferinta sa ne curate sufletele incarcate de spurcaciuni de tot felul. Dar Adevarul doar Dumnezeu il cunoaste. E adevarat ca toti suntem pacatosi, dar cand vad sau aud de cate un monah batran care s-a nevoit toata viata in adanca rugaciune, ca sufera cumplit de cate o boala grea si astfel bietului om ii este incercata rabdarea pana la o limita pe care oricine altcineva n-ar suporta-o si ar cadea intr-o deznadejde ingrozitoare, atunci imi pun problema adevaratului talant pentru care am fost trimisi sa-l inmultim si n-am fost in stare, drept pentru care trebuie sa ne ostenim pana in ultima clipa a vietii sa platim creditul pe care I L-am cerut lui Dumnezeu, iar El ni l-a incredintat. E ca si cum ai spune: "Intinde-te cat ti-e plapuma." Daca vrei mai mult, Dumnezeu iti da, dar trebuie sa platesti PENTRU TOT. Iar aici putem vorbi si despre "creditul" pentru lumea care vine...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #34  
Vechi 08.06.2012, 16:26:10
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sad story Vezi mesajul
sunt si boli provocate de duhuri necurate (cum ar fi crizele epileptice), acestea in ce masura ne pricinuiesc folos? sau nu?
Din cate stiu, modelul explicativ al epilepsiei ca fiind o boala provocata de duhuri necurate apartine deja precambrianului medicinei. Intrebati un medic neurolog si o sa va lamureasca cum e cu epilepsia, inclusiv cu tratamentul.
Pe de alta parte, Parintii Bisericii ne vorbesc lamurit despre legatura dintre pacatele noastre si urcusul duhovnicesc, pe de o parte, si imbolnavirile de orice fel, pe de alta parte. Orice boala poate fi abordata in erminie duhovniceasca, si tratata ca atare, nu doar epilepsia.
Dupa cum, nu prea gasim nici un motiv sa nu apelam SI la doctor, oricat de induhovniciti am fi... Ba dimpotriva, gasesc ca asta e semn de luciditate, adica de nitica smerenie... (ca exemple recente, va recomand pataniile cuviosilor Paisie Aghioritul si Gheron Iosif, ilustrate in cartile care descriu o parte din viata lor minunata)

Last edited by ioan cezar; 08.06.2012 at 16:28:41.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 08.06.2012, 20:52:26
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

[quote=ioan cezar;450902]Asa e. Am facut greseala sa gazduiesc un virus in corp
si iata, de vreo doua zile stranut, tusesc si am nitica febra...:)[/QUOTE

Hihi, inchipuie-ti ca si eu am facut aceeasi greseala, dar m-am tratat de la primele simptome. Azi, cum am observat ca nu ma mai deranjeaza virusul cu prezenta lui in gat, de bucurie, am si mancat doua inghetate, una dupa alta.


Sa mai spuna cineva ca nu isi face omul cu mana lui!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 08.06.2012, 20:55:23
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Multi alearga la Sf. Maslu, dar fara credinta, putem merge la 100 de Sf Masluri, ca nici un folos nu vom avea. Ca sa nu mai spun ca nu putem pune pe acelasi plan un Sf. Maslu de la o biserica de mir, facut "pe banda" de un singur preot ( uneori si fara dascal), in fiecare miercuri si vineri, cu un Sf Maslu de la manastire, la miezul noptii, unde cel putin 7 monahi induhovniciti se roaga in acel fel anume, incat nu poti sa nu iti recunosti starea de pacatosenie in care te afli, nu poti sa nu te smeresti cu toata fiinta ta si sa nu te rogi cu lacrimi pentru cel cazut in boala.
Bolnavii care vin la maslu trebuie sa fie SPOVEDITI. Degeaba merg la maslu daca nu isi marturisesc pacatele.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 08.06.2012, 21:41:26
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

[quote=glykys;451378]
Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Asa e. Am facut greseala sa gazduiesc un virus in corp
si iata, de vreo doua zile stranut, tusesc si am nitica febra...:)[/QUOTE

Hihi, inchipuie-ti ca si eu am facut aceeasi greseala, dar m-am tratat de la primele simptome. Azi, cum am observat ca nu ma mai deranjeaza virusul cu prezenta lui in gat, de bucurie, am si mancat doua inghetate, una dupa alta.


Sa mai spuna cineva ca nu isi face omul cu mana lui!
Deci se pare ca a circulat un virus pe internet! Ciudat, cum l-oi fi luat si eu ca n-am mai intrat de mult !
P.S. Dupa ce doua zile n-am avut voce, am ajuns la concluzia ca cel mai bun remediu pentru revenirea vocii este sa taci. Apoi a doua zi pe seara am fost la Sf. Maslu si m-a uns parintele cu ulei sfintit. Asta era miercuri. In ziua urmatoare mi-a revenit vocea. N-am scapat asa usor, caci probabil in timpul cat am avut simturile olfactiv-gustative afectate, am consumat ceva ce nu mai era asa de proaspat, cel putin asta-mi sugera simptomatologia. Dar, slava Domnului, le-am rabdat si le-am biruit pe toate. So far.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 08.06.2012, 21:47:39
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Din cate stiu, modelul explicativ al epilepsiei ca fiind o boala provocata de duhuri necurate apartine deja precambrianului medicinei. Intrebati un medic neurolog si o sa va lamureasca cum e cu epilepsia, inclusiv cu tratamentul.
Si totusi, nici chiar neurologul nu stie inca cu exactitate care e motivul pt. care pompa de ioni de sodiu nu functioneaza cum trebuie.... (ma refer in cazul epilepsiei idiopatice, nu convulsiilor cu alta etiologie). Si de ce la unii pacienti conditia se remite de la sine, iar la altii, din contra, se agraveaza cu tot tratamentul....
Desigur, in vremurile de demult, exista o confuzie intre epilepsie, schizofrenie, alte boli psihice si "posesia demonica", asa cum exista si "teoria miasmelor" privind transmiterea bolilor infecto-contagioase.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 08.06.2012, 22:19:03
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Bagatele,nimicuri...o raceala,un nas infundat,un gat rosu,o durere de burta...

Cred ca topicul se refera la cei care se trezesc pe neasteptate cu vreo boala grea si suferinte,care lasa urmari in existenta lor si chiar a persoanelor de langa,genul de boli care-ti ameninta viata!!!

Boli care nu-ti mai lasa timp si spatiu pt planuri de viitor,pentru viata ta curenta,trupul tau nu-ti mai apartine tie ci bolii!!!Iti schimba programul de viata,planurile de durata,nu stii cum va decurge"maine",poate vei muri???
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 08.06.2012, 22:20:18
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Si totusi, nici chiar neurologul nu stie inca cu exactitate care e motivul pt. care pompa de ioni de sodiu nu functioneaza cum trebuie.... (ma refer in cazul epilepsiei idiopatice, nu convulsiilor cu alta etiologie). Si de ce la unii pacienti conditia se remite de la sine, iar la altii, din contra, se agraveaza cu tot tratamentul....
Desigur, in vremurile de demult, exista o confuzie intre epilepsie, schizofrenie, alte boli psihice si "posesia demonica", asa cum exista si "teoria miasmelor" privind transmiterea bolilor infecto-contagioase.
Intr-adevar...:)
Ma gandesc, pe de alta parte, ca problema ATRIBUIRII cauzelor si a altor factori etiologici a fost mereu "rezolvata" prin apelul la tot felul de duhuri... Or, pe masura ce oamenii de stiinta au ajuns in posesia unor cunostinte, multe mituri au fost spulberate. E drept ca unele lucruri nu se cunosc dar la fel de adevarat este ca stim si putem controla o multime de situatii care, in vremurile trecute, isi gaseau tot felul de atribuiri dubioase (si, astazi, caraghioase).

Insa miezul problemei ramane neschimbat; teologia trece cu nonsalanta pe langa demersurile teoretice ale savantilor, intrucat nimic din demonstratia stiintifica nu invalideaza si nici nu valideaza erminia duhovniceasca. Ma numar printre adversarii reductionismului in aceste zone. Metoda reductionismului o gasesc valabila intre stiinte, precum si intre acestea si filosofie dar nu cred ca mai este relevanta cand aducem in discutie si domeniul specific al teologiei. Pur si simlu cred ca avem de-a face cu paliere distincte, desi corelate tainic, ale realitatii. Asa vad lucrurile acum.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bolile psihice mirelat Generalitati 103 26.09.2017 14:22:27
Sfaturi religioase de mare folos anamaria0697 Resurse ortodoxe on-line 27 30.12.2013 09:29:07
Plata colectiva a pacatelor? sophia Pocainta 54 24.02.2011 09:02:18
Rugaciunea vindeca bolile Paisie Aghioritul Rugaciuni 1 20.12.2010 18:13:08
Mila este plata pentru răscumpărarea sufletelor noastre.(Ioan Gura de Aur) jenita Umanitare 5 17.10.2008 17:52:55